Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#515086
Deleted User 1 έγραψε:Όχι εγώ δεν το καταλαβαίνω. Ειδικά όταν στο 99% των περιπτώσεων θα σταματήσουν μετά το φανάρι και θα περιμένουν την κόρνα ή τους απέναντι να σταματήσουν για να ξεκινήσουν αυτοί. Γι' αυτό τρώνε το ανάλογο bullying και άστους να βρίζουν. Αν δε σέβονται αυτοί τη ζωή τους θα τη σεβαστώ εγώ?

Αυτο δεν ισχυει, ειδικα σε 99%

Οι μηχανες/μηχανακια φευγουν παντα πιο γρηγορα απο τα αυτοκινητα. Πολυ σπανια καποιος καυλογκαζος με αμαξι να φυγει γρηγοροτερα
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#515090 Πόσες φορές μου έχει τύχει να δυσκολευτώ πολύ λόγω στενότητας χώρου να περάσω κάποιο ερείπιο μηχανάκι που κινείται με 20χλμ. και στο πρώτο φανάρι να ξαναμπεί μπροστά μου για να ξαναπάει με 20χλμ....
δεν υπάρχει πιο εκνευριστικό....
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#515096
Νίκος Παππάς έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Όχι εγώ δεν το καταλαβαίνω. Ειδικά όταν στο 99% των περιπτώσεων θα σταματήσουν μετά το φανάρι και θα περιμένουν την κόρνα ή τους απέναντι να σταματήσουν για να ξεκινήσουν αυτοί. Γι' αυτό τρώνε το ανάλογο bullying και άστους να βρίζουν. Αν δε σέβονται αυτοί τη ζωή τους θα τη σεβαστώ εγώ?

Αυτο δεν ισχυει, ειδικα σε 99%

Οι μηχανες/μηχανακια φευγουν παντα πιο γρηγορα απο τα αυτοκινητα. Πολυ σπανια καποιος καυλογκαζος με αμαξι να φυγει γρηγοροτερα

Άλλο να έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν κι άλλο όντως να το κάνουν. Εξ' ορισμού εφόσον κάθονται μπροστά απ' το φανάρι, θα φύγουν πιο αργά από το αυτοκίνητο που κάθεται κανονικά εκεί που πρέπει.

Γενικώς ελλ. δρόμοι και δικυκλιστές είναι πονεμένη ιστορία. Μαζί με ανεξέλεγκτους ταρίφες (πιάτσα όπου τους ταυλώσει, αμα λάχει κλείνουμε και τη λεωφορειολωρίδα στην Αλεξάνδρας μπας και τσιμπήσουμε κάνα πελατάκι που κατέβηκε απ' το μετρό :metalo: ) και ΜΜΜ είναι υπεύθυνοι σε μεγάλο βαθμό για το χάος των δρόμων.
Άβαταρ μέλους
By antonis78
#515108
Anonymous Founder έγραψε:Το μόνο που θέλω εγώ να πω εδώ είναι πως θα πρέπει να σκεφτείτε λίγο αυτό: ο αναβάτης δίτροχου αν είναι σωστός, τώρα το καλοκαίρι φοράει κράνος, μπουφάν και γάντια. Βάλτε αυτό σε λογαριασμό στο ελληνικό καλοκαίρι και σκεφτείτε τι σημαίνει να στέκεσαι έτσι στον ήλιο περιμένοντας 5 λεπτά στα διόδια...
Επειδή το έχω κάνει και επειδή δεν τρώω την σειρά των άλλων στα διόδια, σας λέω πως είναι πραγματικό μαρτύριο! Όσο κινείσαι, δεν ζεσταίνεσαι, άπαξ και σταματήσεις, θα τρέχει ποτάμια ο ιδρώτας...
Θεωρώ πως ειδικά από την στιγμή που στα δίκυκλα δεν επιτρέπεται η χρήση ηλεκτρονικού πομποδέκτη, θα πρέπει οι ίδιοι οι κάτοχοι των αυτοκινήτων να δείχνουν υπομονή και να τους επιτρέπουν να περάσουν πρώτοι. Απλώς σαν μια ευγενική χειρονομία και τίποτε άλλο.
:s_yes
Θα σου απαντήσω χρησιμοποιώντας την αναλογία του supermarket ξανά. Όταν έχω το παιδί μαζί μου, υπάρχουν φορές που μου έχουν δώσει την σειρά τους για να μην περιμένω (άσχετα αν δεν το δέχτηκα). Επιπλέον, όταν βλέπω κάποιον με λίγα πράγματα, παραχωρώ την σειρά μου για να μην περιμένουν (και το αντίθετως βεβαίως).

Όμως, η βασική διαφορά είναι ότι μου το πρότειναν (ή το ζήτησαν ευγενικά), δεν νομίζω να είχα την ίδια αντιμετώπιση αν πήγαινα και έμπαινα μπροστά τους στην σειρά.

Αν λοιπόν ο χτεσινός αναβάτης μου ζητούσε να περάσει, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να τον αφήσω, όμως εδώ μιλάμε ότι μπήκε μπροστά μου σαν να είναι το λογικό και το αυτονόητο!

Andreasdik έγραψε:Πόσες φορές μου έχει τύχει να δυσκολευτώ πολύ λόγω στενότητας χώρου να περάσω κάποιο ερείπιο μηχανάκι που κινείται με 20χλμ. και στο πρώτο φανάρι να ξαναμπεί μπροστά μου για να ξαναπάει με 20χλμ....
δεν υπάρχει πιο εκνευριστικό....
Πολλές φορές είναι η αλήθεια... Σήμερα το πρωί, τύπος έστριβε τσιγάρο στο φανάρι και δεν ξεκινούσε μέχρι να τελειώσει :dizzy:

EDIT: Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω θέμα με της μηχανές, απλά σχολιάζω συγκεριμένες συμπεριφορές που, δυστυχώς, βλέπω να γίνονται από την πλειοψηφία και για μένα είναι θέμα καλής συμπεριφοράς. Με τον ίδιο τρόπο σχολιάζω και τα αυτοκίνητα που παρκάρουν όπου θέλουν, τους οδηγούς ταξί που ΠΑΝΤΑ πιάνουν 2 λωρίδες (μεταξύ μεσαίας και δεξιάς, ώστε και γρήγορα να πάνε και να μπορούν να σταματήσουν αν χρειαστεί) και πολλά άλλα...
Τελευταία επεξεργασία από antonis78 και 08 Ιουν 2018, 13:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimik
#515113
Geo f1 έγραψε:Τα κακομοιρα ζεστενονται μωρε. Μην περιμενουν στον ηλιο :s_empathy :s_empathy



Ναι ρε ζεσταινόμαστε, έχεις πρόβλημα; :s_roses


Κι εγώ μπαίνω πάντα μπροστά στα φανάρια και φεύγω πάντα πρώτος κοιτάζοντας αριστερά δεξιά μην μου έρθει κανείς αγκαλιά από την διασταύρωση.

Διόδια δεν έχουμε αλλά θα ντρεπόμουν να μπω μπροστά :oops:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#515118 Αυτό με τα διόδια δεν το έχω παρατηρήσει. :hmmm:

Πολύ συχνότερο φαινόμενο είναι να περνάς και να χώνεται σφήνα κανας τσαμπατζής αναβάτης, αυτό συνέβαινε στις εποχαί δεμπλερώνω βέβαια, τώρα σπανίζει κι αυτό το φαινόμενο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#515119
Deleted User 1 έγραψε:
Γενικώς ελλ. δρόμοι και δικυκλιστές είναι πονεμένη ιστορία. Μαζί με ανεξέλεγκτους ταρίφες (πιάτσα όπου τους ταυλώσει, αμα λάχει κλείνουμε και τη λεωφορειολωρίδα στην Αλεξάνδρας μπας και τσιμπήσουμε κάνα πελατάκι που κατέβηκε απ' το μετρό :metalo: ) και ΜΜΜ είναι υπεύθυνοι σε μεγάλο βαθμό για το χάος των δρόμων.

Θα σε σοκαρω τωρα, αλλα δικυκλιστες, ταριφες, οδηγοι ΜΜΜ δεν ειμαστε μια ειδικη κατηγορια ανθρωπων που συμπεριφερομαστε καπως

Ειμαστε ακριβως ιδιοι με ολους τους αλλους οδηγους. Αλλωστε μπορει να ην οδηγω τρολει/λεωφορειο αλλα οδηγω αμαξι /μηχανη.

Υπαρχει ελλειμμα παιδειας σε αυτη την χωρα, οπου ο καθενας κανει αυτο που γουσταρει και κατηγορει τους αλλους οταν κανουν το ιδιο ακριβως.
Δεν μαθαμε ποτε να οδηγουμε και να φερομαστε σωστα στον δρομο.

Αυτο που εσυ λες οτι σε ενοχλει παιθανοτατα θα το εκανες αν οδηγουσες μηχανη ειδικα δε αν το εκανες και σωστα εξοπλισμενος

Οπως και οι μηχανακιδες που μπαινουν πρωτοι στο φαναρι κατα μεγαλο ποσοστο βριζουν μηχανακιδες που κανουν το ιδιο οταν ειναι με το αμαξι :lol: :lol:

τρελοκομειο
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#515127
Νίκος Παππάς έγραψε:Υπαρχει ελλειμμα παιδειας σε αυτη την χωρα, οπου ο καθενας κανει αυτο που γουσταρει και κατηγορει τους αλλους οταν κανουν το ιδιο ακριβως. Δεν μαθαμε ποτε να οδηγουμε και να φερομαστε σωστα στον δρομο.
τρελοκομειο

Έτσι ακριβώς. :s_yes
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#515128 Συμφωνώ με τη λογική αυτή αλλά δεν το δέχομαι ως δικαιολογία μιας και έχω μάθει να μην κάνω αυτά που βρίζω. Επομένως εάν οδηγούσα μηχανή, δε θα έκανα αυτά που με ενοχλούν ως οδηγό αυτοκινήτου και τούμπαλιν. Το αυτό απαιτώ και από τους υπόλοιπους χρήστες του δρόμου. Και το απαιτώ γιατί εν τέλει ως άνθρωπος με συγκεκριμένα όρια, γίνομαι χειρότερος |λογοκρισία| από αυτούς όταν κάνω 2 τόνους να φλερτάρουν με το 65ο παπί που βρέθηκε στο δρόμο μου να ψωλοβρωντάει στο φανάρι. Αυτό είναι το πιο εκνευριστικό. Ότι σου μεταδίδουν το έλλειμμα παιδείας και σε ρίχνουν στο δικό τους επίπεδο σε βαθμό που έχεις την ψευδαίσθηση ότι θα τους σωφρονίσεις κιόλας.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#515130 Αυτες τις μερες κινηθηκα παρα πολυ με το αυτοκινητο ωρες αιχμης κατι που δεν συνηθιζω....η κατασταση εχει ξεφυγει. Χθες μεγαλο σκουτερ με σωστα εξοπλισμενο αναβατη κινουμενο επι της βουλιαγμενης παραβιαζει κοκκινο, κινουμενος στη δεξια λωριδα, τη στιγμη που οι τελευταιοι που εμπαιναν απο αριστερα του στη Βουλιαγμενης παραβιαζαν το δικο τους, και ανοιγε πρασινο απο τη δικη μου πλευρα απο τα δεξια του...πρωτος στο φαναρι παω να ξεκινησω και τον βλεπω να κανει σλαλομ αναμεσα σε νομιμους (απο δεξια μου ξεκινησει κανονικα ο ανθρωπος) και παραβατες, χωρις να κοψει ταχυτητα...λετε να μην σταματησε γιατι ειχε ζεστη? Δυστυχως τα πραγματα χειροτερευουν, ενω κανεις θα περιμενε το αντιθετο...απορω τι ακρη θα εβγαζα αν δεν τον ειχα δει, ξεκινουσα κι εγω κανονικα και τον ξαπλωνα κατω..
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#515142 Γενικά η πέμπτη έχει γίνει η νέα παρασκευή ρε φούστη μου. 'Εχω μαμηθεί να κατεβαίνω από μενίδια και μεταμορφώσεις, η εθνική απλά δεν υφίσταται σε ώρες αιχμής.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#515143 Αυτά που λέτε είναι πταίσματα.
Η μεγάλη πληγή των δίκυκλων είναι ότι θεωρούν τη διαχωριστική (χοντρικά 30-40 πόντους από κάθε λωρίδα) ως ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΛΩΡΙΔΑ.
Όπερ σημαίνει ότι ακόμα και για να μετακινηθείς στα όρια της λωρίδα σου (το πιο απλό --> λακούβα) πρέπει να τσεκάρεις καθρέφτη.
Και αν ο Νοριγιούκι Χάγκα έρχεται με 100, θα φας τη λακούβα ή θα βριστείς με τον X |λογοκρισία| (αν δεν τον πληρώνεις για άνθρωπο).

Επίσης πρακτικά δεν μπορείς να αλλάξεις λωρίδα γιατί ακόμα και αν κοιτάξεις και δεις ότι η λωρίδα που θέλεις να μπεις είναι ελεύθερη, θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι μπορεί να σκάσει τυροσούζας με όσα από σφήνα (2 διαχωριστικές παραπέρα).

Το να περνάνε μπροστά στα φανάρια πρέπει να είναι δεδομένο.
Αυτό που αναφέρει ο Stefan υφίσταται (φουλ σπαστικό) αλλά νομίζω σε μικρό βαθμό.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#515150 Γενικώς υπάρχει μία στρέβλωση της πραγματικότητας για τους δικυκλιστές.

Ποδηλάτης --> θεωρεί λογικό να κινείται με όσα μπορεί στη μεσαία λωρίδα της Μεσογείων 8 το βράδυ καθημερινής και θα σφάξει και το φανάρι γιατί εδώ έχουμε να κάνουμε και χρόνο, δεν είναι παίξε γελασε η φάση :rtfm:

Μηχανόβιος --> φανάρια? what is this? διαχωριστική? don't fuck wit me nigga. :x διάβαση πεζών? ΟαχαχαΟχαΟχαχα. :s_rofl δεν έκανες στην άκρη να περάσει ανάμεσα? Μακαιρώσω Α! :x

Πραγματικά και το λέω με όση σκατοψυχιά μπορεί να διαθέτω, δε θα λυπηθώ καθόλου τη μέρα που θα βάλω κάποιο τέτοιο ζώο από κάτω απ' τις ρόδες μου. Γιατί θα το βάλω, είναι στατιστικό το θέμα. Στις τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα κάπου κι εγώ δε θα καταφέρω να το προφυλάξω το ζωντανό από τον ίδιο του τον εαυτό και θα γίνει η |λογοκρισία|.