Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#537982 Κάνε τέτοια, να σε πετύχω πουθενά....
Αμέσως φωτογραφία στην τροχαία.... :twisted:
:lol:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#537994 Μα οι τοσες και τοσες φωτογραφιες που ανεβαζουμε απο διαφορα αυτοκινητα την ωρα που τα συνανταμε οταν οδηγουμε και μας κανουν εντυπωση δεν δειχνουν οτι το κινητο ειναι απικο σε πρωτη ζητηση;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#538000
Andreasdik έγραψε:Κάνε τέτοια, να σε πετύχω πουθενά....
Αμέσως φωτογραφία στην τροχαία.... :twisted:
:lol:


Έτσι θέλει μπας και "μαζευτούν" κάπως οι παρανομούντες.
Εγώ τις προηγούμενες εβδομάδες έστειλα ένα email στην τοπική αστυνομία για ένα τυπά στη λαϊκή που έβγαζε ένα μέρος του πάγκο του πάνω στο δρόμο και έκλεινε το μισό ρεύμα αναγκάζοντας τον κόσμο που ψώνιζε να κινείται στο μέσον του δρόμου εκτεθειμένος στην κίνηση . Για δική του ασπίδα προστασίας από την κίνηση είχε κατάλληλα παρκαρισμένο το βανάκι του , φυσικά το μισό κάθετα στο δρόμο.
Δεν ξέρω αν έφαγε κάποιο πρόστιμο αλλά στην επόμενη λαϊκή όταν πήγα ήταν εξαφανισμένος από το πόστο του και την επόμενη φορά ήταν εκεί εμφανώς μαζεμένος αλλά και πάλι λίγο παράνομος ( Υπάρχουν μαρκαρίσματα στις θέσεις με μπογιά) και τα είχε ελαφρώς παραβιάσει πάλι αλλά καμία σχέση με τις άλλες φορές.
Υποτίθεται βεβαίως οτι υπάρχει; και δημοτική αστυνομία αλλά έχω πάνω από χρόνο να τους δω να περιφέρονται.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#538180 Πόσο ζώα είναι αυτοί που βγαίνουν από λεωφορείο και πάνε να περάσουν απέναντι ΧΥΜΑ ενώ ΥΠΑΡΧΕΙ φανάρι, που περισσότερο διακοσμητικό είναι μάλλον. :x
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#538186
Dimitris_P έγραψε:Πόσο ζώα είναι αυτοί που βγαίνουν από λεωφορείο και πάνε να περάσουν απέναντι ΧΥΜΑ ενώ ΥΠΑΡΧΕΙ φανάρι, που περισσότερο διακοσμητικό είναι μάλλον. :x


Ετσι. ΠΟΤΕ δεν περναμε σταματημενο λεωφορειο απο τα αριστερα με φορα. ΠΑΝΤΑ φρεναρουμε και παμε προσεκτικα μπας και κανενας χαζος επιβατης παει να διασχισει το δρομο μπροστα απο τη μουρη του λεωφορειου, γιατι το λεωφορειο τον κρυβει εντελως και ευκολα γινεται το κακο... Ενας γνωστος μου χτυπησε καποιον που βγηκε χωρις να ελεγξει, αλλα παλι καλα που ειχε κοψει ηδη ταχυτητα γνωριζοντας τον κινδυνο και ισα ισα που τον ακουμπησε στο μπουτι χωρις να χτυπησει ο ανθρωπος.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#538192 Ποσο ΖΩΑ ειναι ολοι αυτοι που οδηγουν το αμαξι τους μερες με βροχη και δεν προσεχουν τις λουμπες νερου κανοντας μουσκεμα πεζους και μοτοσυκλετιστες; :rant: :rant: :rant:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#538199
Νίκος Παππάς έγραψε:Ποσο ΖΩΑ ειναι ολοι αυτοι που οδηγουν το αμαξι τους μερες με βροχη και δεν προσεχουν τις λουμπες νερου κανοντας μουσκεμα πεζους και μοτοσυκλετιστες; :rant: :rant: :rant:


Δυστυχως υπαρχουν πολλα τετοια ΖΩΑ :thumbsdown:

Αλλα προς υπερασπιση μερικων προσεκτικων οδηγων που κοβουν ταχυτητα, να τονισουμε οτι ειναι χαλια και οι Ελληνικοι δρομοι. Εχουν τοσες πολλες λακουβες και μαζευουν τοσο πολυ νερο, που πολλες φορες δε γινεται να αποφευχθει το μπουγελωμα οσο και να προσεχει καποιος. Ασε που μερικες μικρες λακουβες που εχουν μαζεψει νερο δε φαινονται πολυ (δεν ειναι σαν κατι λιμνες με νερο που βγαζουν ματια) οποτε ακομα και ενα λαστιχο αυτοκινητου να πατησει εκει, ειναι αρκετο ωστε να χαλαει τη μερα ενος πεζου ή ενος μοτοσυκλετιστη.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#538206
Scotch έγραψε:Συμφωνώ για τους πεζούς :s_tongue
Οι μοτοσυκλετιστές... ηθελέστα και παθέστα :svivhaha:
:)

:lol:
Βεβαια αλλο πραγμα το νερο της βροχης και αλλο να φας ενα κουβα βρωμονερα :lipsealed:

@George_Prix, απο την στιγμη που υπαρχουν πολλοι που προσεχουν, αυτοι που ΔΕΝ το κανουν, ειναι αδικαιολογητοι
Άβαταρ μέλους
By markvag
#538299 Δυστυχώς είναι πολλά σημεία, που, όπως είπε και ο συνφορουμίτης πιο πάνω, δεν φαίνονται τα νερά... :oops: Την έχω πατήσει δυστυχώς σαν οδηγός και πρέπει να άκουσα πολλά (δικαιολογημένα) βρισίδια... απλά δεν τα είδα... :oops:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#538316
markvag έγραψε:Δυστυχώς είναι πολλά σημεία, που, όπως είπε και ο συνφορουμίτης πιο πάνω, δεν φαίνονται τα νερά... :oops: Την έχω πατήσει δυστυχώς σαν οδηγός και πρέπει να άκουσα πολλά (δικαιολογημένα) βρισίδια... απλά δεν τα είδα... :oops:


Να σου πω την αληθεια για αυτο το ανεφερα και εγω. Γιατι ενω προσεχω ΠΟΛΥ οταν βρεχει να μην κανω μουσκεμα τον κοσμο, μια φορα την πατησα απο μια λακουβα που ενω φαινοτανε μικρη ειχε τελικα πολυ μεγαλο βαθος (και πολυ νερο μαζεμενο) οποτε οταν την πατησα εκανε ενα μεγαλο μη αναμενομενο πλατς και εβρεξα εναν πεζο (στον οποιο φυσικα σταματησα και ζητησα συγνωμη).
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#538318
markvag έγραψε:Δυστυχώς είναι πολλά σημεία, που, όπως είπε και ο συνφορουμίτης πιο πάνω, δεν φαίνονται τα νερά... :oops: Την έχω πατήσει δυστυχώς σαν οδηγός και πρέπει να άκουσα πολλά (δικαιολογημένα) βρισίδια... απλά δεν τα είδα... :oops:

Μαρκο μιλαω για περιπτωσεις που 10 αυτοκινητα κανουν ελιγμο και ο 11ος στα @@ του.

Ολοι εχουμε κανει λαθος υπολογισμο ποσοτητας νερου η δεν τα ειδαμε λογω καιρου-ορατοτητας κλπ

Σημερα το πρωι ειδα τρεις να πηγαινουν σβελτα και στα @@ τους οι πεζοι. Βλεπανε τον μπροστινο να κανει λιγο αριστερα και αυτοι ισια, ακλονητοι.
Οπως και οταν χειμωνιασει και βρεχει βλεπεις αμαξια με θολωμενα ολα τα τζαμια, χωρις αναμμενα φωτα, να μην βγαζουν φλας, πως βλεπουν που πανε ειναι αποριας αξιο
Άβαταρ μέλους
By Morx
#538326 Προσπαθω σαν μοτοσυκλετιστης, να μην κανω τη ζωη των αλλων δυσκολη ακομα και σε περιπτωσεις πιτσιλισματος.
Για να ειμαι ειλικρινης, μια φορα, εκανα ΕΠΙΤΗΔΕΣ μουσκεμα πεζο που περπαταγε κατω απο το πεζοδρομιο.
Εφαγε τρελη ποσοτητα νερου, μπορει και 3 κουβαδες!

Περπαταει ΑΚΡΙΒΩΣ μεσα στη μεση, παιζω φωτα απο μακρια, γυρναειμε βλεπει και με βαρια καρδια ιιιιισα που κανει λιγο στην ακρη να περασω. Το πεζοδρομιο απο καθε μερια, πλατος τουλαχιστον 4 μετρα αλλα στ'αρχιδιατ... Δεν τον λυπηθηκα καθολου, τον αφησα να προχωρησει λιγο πιο μακρια, πηρα φορα και τον ελουσα.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#539982 Αδιανόητο σφάξιμο κόκκινου φαναριού στη Βουλιαγμένη από το αυτοκίνητο του Καραγκούνη. Ξέρω σίγουρα ότι ήταν το δικό του, μιας και το ξέρω καλά, αλλά δεν ξέρω ποιος το οδηγούσε.
Είδε το πορτοκάλι, τσίμπησε στιγμιαία τα φρένα, αναθεώρησε, στο μεταξύ άναψε κόκκινο, συνέχισε την πορεία του ανέμελος χωρίς να επιταχύνει έντονα, απλώς με τη φορά που είχε.