Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#373383 Tip:
Πιστεύετε ότι αν όχι ο ίδιος , αλλά το πλείστον άλλων αυτής της συμπεριφοράς, θα τρέξει να πληρώσει το αντίστοιχο πρόστιμο?
Χο-χο-χο => ΓΕΛΙΕΣΤΕ! :rtfm:
Επίσης: Το αν -κάποια μέρα- θα βρεί το πρόστιμο καταχωρημένο στις οφειλές του στο taxis, δεν μου λέει τίποτε.
Τέτοιοι τύποι, έχουν μπόλικα χρεωστικά "mails'' στο λογαριασμό τους στο taxis.Και δεν τρέχει κάστανο.
Και αρκετοί επίσης, δεν είναι φτωχοί και κατατρεγμένοι. Είναι σταρχιδιστές, έναντι του αδύναμου να τους γ@μi$#ι κράτους!

Οπότε :Η λέξη ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ σας λέει κάτι, ή είναι ..... αντιδημοκρατική? :roll:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#373386
kovathe έγραψε:Το καλοκαίρι πέρσι ήμουν 2 μήνες ανασφαλιστος χωρίς να το ξέρω (έλειπα σε διακοπές για μήνες) γιατί τα τζιμανια στην εθνική ασφαλιστική αποφάσισαν να καταργήσουν την πάγια χρέωση του λογ/σμου και την αυτόματη εκδοση ασφαλιστηριου με μοναδική ειδοποίηση ενα μέιλ στο εταιρικό μέιλ που φυσικα δεν έβλεπα καν.....


Εμενα μου ειπαν οτι ισχυει η αυτοματη ανανεωση. Παντως ειναι δικο σου προβλημα να τσεκαρεις οτι πραγματι εγινε η αυτοματη ανανεωση και οτι πηραν τα χρηματα απο τον λογαριασμο.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#373429
g8777 έγραψε:Οσμιζομαι μικρή έως καθόλου συσχέτιση μεταξύ των δύο. Ο τρόπος παρκαρισματος υποδηλώνει ανικανότητα και όχι πρόθεση (εκτός και αν θέλει να καταστρέφει και το δικό του αυτοκίνητο) και ως εκ τούτου θα παρατηρείται το ίδιο μοτίβο πληρώσει δεν πληρώσει την ασφάλεια του.

Πουθενά δεν μίλησα για πρόθεση. Μίλησα και θεωρώ τον τρόπο/λογική που λειτουργεί ο συγκεκριμένος, ως πλήρη αδιαφορία για τον περίγυρο και το κοινωνικό σύνολο, ως αμέλεια του χειρίστου είδους, σε σχέση με τις όποιες (αρνητικές) συνέπειες των δράσεών του σε τρίτους. Ακόμα και στην εκδοχή της πλήρους ανικανότητας, αυτός αντιλαμβάνεται τη ζημία που προκαλεί. Και τι κάνει ως feedback στο δυσμενές αποτέλεσμα που κάθε φορά προκαλεί σε περιουσίες τρίτων; Απολύτως τίποτα. Συνεχίζει ακάθεκτος.
Κι όπως ξέρεις στην τελική, ο νόμος σε πλείστες περιπτώσεις δεν τιμωρεί μόνο τη σκοπούμενη ενέργεια αλλά και την "αμέλεια" (ως απόρροια ανικανότητας ή ότι άλλο) του κατά περίπτωση δράστη. Άλλωστε, ξέρεις πολλούς που τρακάρουν/προκαλούν τροχαία σκόπιμα; Σχεδόν πάντα κάποιας μορφής αμέλειας, ενίοτε εγκληματικής, οδηγεί σε ένα τροχαίο. Δεν απαλλάσσει όμως αυτό το γεγονός από την ευθύνη.
Σε αυτό το μήκος κύματος εντάσσω και την (σκόπιμη κι όχι εκ παραδρομής, κατά την εκτίμησή μου) κυκλοφορία του συγκεκριμένου ανθρωποειδούς κοντά 2 μήνες με ανασφάλιστο όχημα.
Εν πάση περιπτώσει, και για να μην το κουράζουμε, ανέφερα τα γεγονότα, κι έκανα το συνειρμό μου. Από κει και πέρα, ότι καταλαβαίνει ο καθένας..
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#373438 Αυτοκίνητο που φαίνεται να κυκλοφορεί κανονικά για 18 χρόνια μένει ανασφάλιστο για 50 μέρες για λόγους που αγνοούμε (ναι, είναι παράβαση και δεν θα έπρεπε να είναι ανασφάλιστος ούτε μια μέρα) και τον αποκαλείς τσογλάνι, μπάσταρδο, ανθρωποειδές και υποθέτεις ότι θα εγκαταλείψει άνθρωπο σε ατύχημα και θα φύγει επειδή είδες να ακουμπάει τον προφυλακτήρα ενός άλλου αυτοκινήτου κατά το παρκάρισμα;

Αν τα είπες για να ξεσκάσεις, καλώς και καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου. Επειδή όμως βλέπω ότι είσαι άνθρωπος καλλιεργημένος και τελειομανής, θα σου έλεγα για το δικό σου καλό και των ανθρώπων που σ’ αγαπούν να χαλαρώσεις λίγο. Δεν αξίζει να τρώς την ψυχή σου και να πάθεις ζημιά στην υγεία σου για μια δυό γρατζουνιές στον προφυλακτήρα. Ειλικρινά τα λέω αυτά με καλή προαίρεση.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#373463 Για να ξεσκάσω τα είπα, όντως.Με κατάλαβες. Όπως υποθέτω κι ο καθένας από μας που ανοίγει ένα θέμα ή σχολιάζει ένα θέμα, το κάνει για να ξεσκάσει. Αυτός άλλωστε δεν είναι κι ο σκοπός ενός φόρουμ;
Τελικά μάλλον ο βαθμός σοβαρότητας στην αντιμετώπιση μιας άποψης που παρατίθεται εδώ, προκύπτει (για κάποιους) αντιστρόφως ανάλογος του βαθμού τεκμηρίωσής της.
Προφανώς και δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ευαισθησίες. Άλλο πράγμα όμως κάποιος/οι να μην αντιλαμβάνεται (λέμε τώρα) τις ευαισθησίες κάποιου και να μένει μέχρι εκεί, και άλλο να προσπαθεί να τον αποδομήσει, περίπου παρουσιάζοντάς τον ως γραφικό/ιδιόρρυθμο.
Έχεις κάθε δικαίωμα να με θεωρείς τελειομανή/κολλημένο ή ότι άλλο ( ενδεικτικά πάντως, σε πληροφορώ ότι ειδικά ως προς την εμφάνιση στο αμάξι μου είμαι τόσο τελειομανής που έχω να το πλύνω εξωτερικά ακριβώς 1,5 χρόνο..), ωστόσο, επέτρεψέ μου όταν εγώ ο ίδιος έρχομαι αντιμέτωπος με γαιδουρινές (κατ΄εμέ, στην καλύτερη περίπτωση) συμπεριφορές, να επιλέγω εγώ πως θα τις χαρακτηρίσω, μιας που εγώ θίγομαι από αυτές, κι όχι εσύ;
Αλήθεια, αν εσύ με το αυτοκίνητό σου, άθελά σου, έκανες μια μικρή (100 ευρώ κόστος αποκατάστασης +/-) ζημία σε παρκαρισμένο, πως θα αντιδρούσες; 1)Θα έφευγες αμέριμνος από το αμάξι σου, παριστάνοντας ότι δεν έγινε τίποτα;
2)Θα έβγαινες από το αμάξι σου απλά για να δεις αν όντως έκανες ζημία στον άλλον, ή μήπως, 3) αφού έβγαινες και τσεκάριζες αν έκανες κάποια ζημία στον άλλον, θα του άφηνες κι ένα χαρτάκι με το τηλέφωνό σου;
Πολλαπλασίασε την απάντηση Νο 1 στο παραπάνω ερώτημα επί 3 (τόσες φορές τουλάχιστον ο συγκεκριμένος έχει κάνει το ίδιο και δεν του κάηκε καρφάκι, συν το ότι κυκλοφορεί ανασφάλιστος) και πες μου μετά αν κακώς μπήκα στη διαδικασία να φάω 1 ώρα από τη ζωή μου γράφοντας κι απαντώντας εδώ, σε ένα φόρουμ "αυτοκίνησης", "ξεσκώντας" όπως λες.
Καλοπροαίρετα πάντα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#373733 Το (ξανα)είδαμε κι αυτό! Να φιλοφρονείς κάποιον λέγοντάς του ότι είναι "άνθρωπος καλλιεργημένος και τελειομανής" κι αυτός να σου απαντάει ότι προσπαθείς να τον αποδομήσεις παρουσιάζοντάς τον ως γραφικό/ιδιόρρυθμο /κολλημένο! Δεν ξέρω αν η αυξημένη σου ευαισθησία οφείλεται στο ότι ακούς συχνά τους χαρακτηρισμούς αυτούς από άλλους, αλλά πάντως από εμένα ούτε τους άκουσες ούτε τους υπονόησα!

Ζητώ λοιπόν συγγνώμη δημοσίως και μετανιώνω για τους χαρακτηρισμούς "καλλιεργημένος και τελειομανής" που σου απέδωσα. Δεν θα ξανασυμβεί.


Στο προκείμενο τώρα και σύμφωνα με όσα μας είπες:

- Κάποιος σου έγδαρε τον προφυλακτήρα.
- Ούτε είδες, ούτε ξέρεις ποιος το έκανε.
- Μετά από καιρό βλέπεις κάποιον που προσπαθώντας να παρκάρει χτύπησε τον προφυλακτήρα του μπροστινού του και υποθέτεις ότι είναι ο ένοχος.
- Ερευνάς γι΄ αυτόν και διαπιστώνεις ότι πρόκειται για αυτοκίνητο που κυκλοφορεί 18 έτη και είναι ανασφάλιστο τις τελευταίες 50 μέρες.
- Τον αποκαλείς "πουτ..νας γιό", "αληταρά", "τσογλάνι", "μπάσταρδο", "κόπανο", "ανθρωποειδές" και εκφράζεις την βεβαιότητά σου ότι "σε τροχαίο θα παρατήσει τον άτυχο και θα εξαφανιστεί"!

Αυτά όλα όχι επειδή σου προξένησε ζημιά, αλλά επειδή τον είδες να ακουμπάει προφυλακτήρα άλλου αυτοκινήτου κατά το παρκάρισμα!

Σαν αυτά να μην είναι αρκετά, μας ρωτάς τι να πείς στην Τροχαία για να πιστέψουν ότι αυτός σου έγδαρε τον προφυλακτήρα!


Μετά απ' όλα αυτά παρουσιάζεσαι θιγμένος γιατί με καλή πρόθεση σου είπα "...για το δικό σου καλό και των ανθρώπων που σ’ αγαπούν να χαλαρώσεις λίγο. Δεν αξίζει να τρώς την ψυχή σου και να πάθεις ζημιά στην υγεία σου για μια δυό γρατζουνιές στον προφυλακτήρα."

Έλεος! :slap:
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#373760 Καλημέρα. Να υποθέσω ότι, αφού ερμήνευσες τα γεγονότα κατά την κρίση σου (προσπαθώντας να μου/μας αποδείξεις ότι κάνω την τρίχα τριχιά), έγραψες κι εσύ αυτό το μακρυνάρι για να "ξεσκάσεις";
Για το πως θα αντιμετώπιζες εσύ ένα ανάλογο συμβάν, όπως και σε ρώτησα πιο πριν, είτε από την πλευρά του υπαίτιου, είτε από την πλευρά του αποδέκτη, θέλεις να μας πεις;
Ξαναλέω και το σταματώ εδώ: Έγραψα τα γεγονότα (που συνέβησαν σε εμένα, όχι σε εσένα), έγραψα τις σκέψεις που μου γεννήθηκαν (που προφανώς δε σου άρεσαν, δικαίωμά σου). Από κει και πέρα οι αναγωγές σου για το τι είμαι και τι δεν είμαι, και τι πρέπει ή δεν πρέπει να κάνω, δε νομίζω ότι έχουν χώρο εδώ μέσα.
Αλλά τι να πω, εδώ ο markvag έγραψε/πρότεινε ότι θα πρέπει να ειδοποιήσω την Τροχαία (προφανώς κι αυτός την ίδια μούρλα με μένα θα έχει κατ' εσέ, αν όχι και παραπάνω, μιας που εγώ δεν προνόησα να καλέσω Τροχαία, όταν αντιλήφθηκα τι έγινε) κι εσύ προσπαθείς να υποστηρίξεις την επιχειρηματολογία σου εναντίον μου, πατώντας στην αντίδρασή μου σε πρόταση του άλλου συμφορουμίτη, παρουσιάζοντάς την ως δική μου.
Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
Το καταλάβαμε. Έχω υπερβολικές/παράλογες "ευαισθησίες" (είμαι τελειομανής, όπως είπες), ενώ εσύ, προφανώς η φωνή της "κοινής λογικής" (και του νεοελληνικού ρεαλισμού μάλλον), έρχεσαι να βάλεις την πινελιά της "λογικής" και να βάλεις τα πράγματα στη θέση τους, αφού εκτός των άλλων, τόλμησα να "συκοφαντήσω" έναν ταλαίπωρο βιοπαλαιστή, που κυκλοφορεί 18 χρόνια το τουτού του και βρέθηκε ο καημένος λόγω κρίσης, μνημονίων κλπ, από καθαρή ανέχεια, να πρέπει να κυκλοφορεί κοντά 2 μήνες τώρα ανασφάλιστος, καθημερινά, μέσα στη ζούγκλα του κέντρου του Πειραιά. Φυσικά είσαι απόλυτα βέβαιος ότι στα 18 χρόνια που υφίσταται η πινακίδα του συγκεκριμένου, δεν έχει ξαναγίνει αυτό, να κυκλοφορεί ανασφάλιστος, προφανώς το γνωρίζεις και αυτό, από τη Θεσσαλονίκη που βρίσκεσαι (ναι, το χρησιμοποίησες και αυτό για να αποδείξεις αυτά που θέλεις/νομίζεις).
ΈΛΕΟΣ :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#373780 Δεν το ηξερα οτι,τουλαχιστον στον Κηφισσο, η ΛΕΑ εχει μετατοπισθει και εχει παει ατυπως αλλα επιτυχως αναμεσα της ακραιας αριστερης λωριδας και της διπλανης της.....
Σημερα λογω της βροχης και του μπολιαρισματος η ΛΕΑ ηταν γεματη απο τους "βιαστικους" οποτε ο οδηγος του ασθεροφορου φρονιμως ποιων ηρθε απο τη μερια μας και περασε γρηγορα και παληκαρισια .....Οι μονοι που τον ακολουθουσαν κατα ποδ...ροδας ησαν μερικοι δικυκλοι μιας και κανεις τετρατροχος δεν το τολμησε ,τουλαχιστον οσοι ησαν στο δικο μου οπτικο πεδιο.....
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#373800 Σε ένα παράλληλο σύμπαν, θα περνούσε ένα μηχανάκι της τροχαίας και θα κατέγραφε με κάμερα ΟΛΟΥΣ όσους ήταν μποτιλιαρισμένοι στην ΛΕΑ εμποδίζοντας το ασθενοφόρο (μια ζωή μπορεί να κινδύνευσε εξαιτίας τους) και το πολύ σε ένα μήνα θα τους ερχόταν ένα μπιλιετάκι στο σπίτι για €100 και 3 πόντους.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#373805
lazarefa έγραψε:Για το πως θα αντιμετώπιζες εσύ ένα ανάλογο συμβάν, όπως και σε ρώτησα πιο πριν, είτε από την πλευρά του υπαίτιου, είτε από την πλευρά του αποδέκτη, θέλεις να μας πεις;΄


Δύο φορές το έγραψα, αλλά δεν θέλεις να το καταλάβεις: "Δεν αξίζει να τρώς την ψυχή σου και να πάθεις ζημιά στην υγεία σου για μια δυό γρατζουνιές στον προφυλακτήρα."

Αναλυτικά για να το εμπεδώσεις: Αν κάποιος άγνωστος μου έγδερνε τον προφυλακτήρα, αν μεν η γρατζουνιά με ενοχλούσε πολύ θα τον επισκεύαζα, αν όχι θα τον άφηνα ώς έχει (μου τον έχουν ήδη γδάρει και παραμένει γδαρμένος). Σε κάθε περίπτωση δεν θα έβλεπα τον κάθε γείτονα ώς ένοχο, ούτε θα έβριζα τον καθένα που υποπτεύομαι.

Από κει και πέρα οι αναγωγές σου για το τι είμαι και τι δεν είμαι, και τι πρέπει ή δεν πρέπει να κάνω, δε νομίζω ότι έχουν χώρο εδώ μέσα.


Γράφεις σε δημόσιο forum, μας ρωτάς "τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου;" σου απαντώ καλοπροαίρετα και επειδή δεν σου άρεσε η απάντηση λες ότι η γνώμη μου για το τι πρέπει ή δεν πρέπει να κάνεις δεν έχει χώρο εδώ μέσα; :dizzy:

... Φυσικά είσαι απόλυτα βέβαιος ότι στα 18 χρόνια που υφίσταται η πινακίδα του συγκεκριμένου, δεν έχει ξαναγίνει αυτό, να κυκλοφορεί ανασφάλιστος, προφανώς το γνωρίζεις και αυτό, από τη Θεσσαλονίκη που βρίσκεσαι (ναι, το χρησιμοποίησες και αυτό για να αποδείξεις αυτά που θέλεις/νομίζεις).


Ενώ εσύ είσαι απόλυτα βέβαιος ότι στα 18 χρόνια που υφίσταται η πινακίδα του συγκεκριμένου, έχει ξαναγίνει αυτό και όχι μόνο αυτό, αλλά και ότι είναι αυτός που σε χτύπησε και ότι "σε τροχαίο θα παρατήσει τον άτυχο και θα εξαφανιστεί";

Ακόμη κι αν δεχτούμε ότι εκ συστήματος είναι ανασφάλιστος όχι για 50 μέρες αλλά για 5.000 μέρες, τι σχέση έχει με τις γρατζουνιές; Αν θέλεις πάνε να τον καταδόσεις για να μάθει να μη κυκλοφορεί ανασφάλιστος. Τεκμήρια όμως έχεις ότι αυτός σου έγδαρε τον προφυλακτήρα;

Όχι βέβαια! Αν είχες δεν θα κουβεντιάζαμε τώρα...

Ε, λοιπόν δεν μπορείς να κατηγορείς κάποιον με εικασίες και υποθέσεις!


Καλό απόγευμα. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#374008
Χρήστος Λάππας έγραψε:Σε ένα παράλληλο σύμπαν, θα περνούσε ένα μηχανάκι της τροχαίας και θα κατέγραφε με κάμερα ΟΛΟΥΣ όσους ήταν μποτιλιαρισμένοι στην ΛΕΑ εμποδίζοντας το ασθενοφόρο (μια ζωή μπορεί να κινδύνευσε εξαιτίας τους) και το πολύ σε ένα μήνα θα τους ερχόταν ένα μπιλιετάκι στο σπίτι για €100 και 3 πόντους.


Tο πρόστιμο είναι ταξικό. ΜΠΡΑΒΟ πρέπει να τους λέμε
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#374016
Dodger έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Σε ένα παράλληλο σύμπαν, θα περνούσε ένα μηχανάκι της τροχαίας και θα κατέγραφε με κάμερα ΟΛΟΥΣ όσους ήταν μποτιλιαρισμένοι στην ΛΕΑ εμποδίζοντας το ασθενοφόρο (μια ζωή μπορεί να κινδύνευσε εξαιτίας τους) και το πολύ σε ένα μήνα θα τους ερχόταν ένα μπιλιετάκι στο σπίτι για €100 και 3 πόντους.


Tο πρόστιμο είναι ταξικό. ΜΠΡΑΒΟ πρέπει να τους λέμε



Η βλακεία ειναι ανίκητη... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Govus
#375662 Οι επίορκοι ΒΛΑΧΟΜΠΑΤΣΟΙ, που είχαν αράξει διπλοπαρκαρισμένοι και πάνω σε διάβαση πεζών στη Λεωφ. Θησέως την Picasso που πληρώσατε εσείς κι εγώ στον Συγγελίδη, σε ώρα αιχμής (σχεδόν 17:30), έδειξαν πού έχουν γραμμένη τη σκ@τοκατάσταση, που έχουν αφήσει "πολιτεία" και "τροχαία" να επικρατεί ανεξέλεγκτη στους αθηναϊκούς δρόμους :x ...