Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#21517
Chris έγραψε:
Morx έγραψε:WTF? Souvlakios delivery με rollers ???

http://grekamag.gr/10329/


Η διανομή με rollers γίνεται σε κοντινές αποστάσεις και μόνο κατά τη διάρκεια της ημέρας, για να κινούνται με ασφάλεια τα παιδιά.
:yahoo:
Άβαταρ μέλους
By kacey
#21534 @@ μεντολες, 9 το βραδυ καταμαυρα ντυμενος απο τη κορυφη ως τα νυχια, με μαυρη θερμοτσαντα (ή οπως λεγονται) οπως ακριβως φαινεται (η τσαντα) στις φωτο του αρθρου.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#23671 Δεν ξέρω αν είναι ακριβώς παράβαση αλλά σήμερα καθώς πήγαινα Κομοτηνή στην Εγνατία Οδό μετά την Ξάνθη ήταν 2 αυτοκίνητα στη δεξιά πλευρά του δρόμου, όχι το ένα μπροστά από το άλλο αλλά δίπλα δίπλα καθώς γέμιζαν τη μπαταρία του ενός. Για την ακρίβεια το ένα ήταν στη ΛΕΑ και το άλλο κολλητά δίπλα του πιάνοντας κάποιο χώρο από το ρεύμα κυκλοφορίας. Κάποια μέτρα πιο κάτω υπήρχε τρίγωνο και κάποιος μπροστά του κάνοντας σινιάλο στους διερχόμενους ενώ κάποια μέτρα πιο κάτω και από το τρίγωνο υπήρχε άλλος ένας τύπος κάνοντας την ίδια δουλειά. Και λέω εγώ τώρα, δε μπορούσαν να καλέσουν την οδική που έχει μια γκουμούτσα για τρίγωνο (γιατί το δίκο τους ήταν τσέπης), 4 πίσω αλάρμ, φάρους η οποία θα έκανε τη δουλειά κλείνοντας μόνο τη ΛΕΑ και θα υπήρχε μια στοιχειώδης ασφάλεια; Δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτονται μερικοί άνθρωποι...
Άβαταρ μέλους
By revpm
#23713 Έβλεπα στο youtube διάφορα βιντεάκια και έπεσα πάνω σε αυτά τα 2 που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον, με τη κακή έννοια. (Φυσικά υπάρχουν άπειρα τέτοια βιντεάκια)

Το τραγικό είναι πως υπάρχουν άτομα στα σχόλια που το επικροτούν!!!





Τι να πρωτοσχολιάσει κανείς;; :help:

Είχε μιλήσει και ο Ιαβέρης για τα συγκεκριμένα

Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#23770 Όταν περνούσε με τον τροχό κρεμασμένο στο χάος, δεν κινδύνευε.

Ή μήπως έμαθε οδήγηση στην πίστα και δεν είχε τρέξει ποτέ στο δρόμο, ώστε να βάλει κι άλλες ανύποπτους σε κίνδυνο;

Σημασία δεν έχει μόνο τι λέει κάποιος, αλλά και ποιος το λέει. Θυμηθείτε τον Πάγκαλο...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#24143
Έκανε όπισθεν στην εθνική και τον σκότωσε νταλίκα

Τελευταία ενημέρωση: 13.10.2014 | 22:13
Πρώτη δημοσίευση: 13.10.2014 | 22:11
Διαδώστε το:
Ένας νεκρός και τρεις τραυματίες, μεταξύ των οποίων και ένα εφτάχρονο αγοράκι, είναι ο απολογισμός τροχαίου που έγινε στο 403ο χιλιόμετρο της Εθνικής Οδού Αθηνών - Θεσσαλονίκης.
Σύμφωνα με την Αστυνομία, ο 68χρονος οδηγός του αυτοκίνητου, στο οποίο επέβαιναν η γυναίκα του, η κόρη του καθώς και ο 7χρονος εγγονός του, κινούνταν στην Εθνική Οδό, στο ρεύμα κυκλοφορίας προς τη Θεσσαλονίκη.

Προς στιγμήν ο οδηγός έχασε την έξοδο για τον Πλαταμώνα και... έκανε όπισθεν!

Εκείνη τη στιγμή το ΙΧ συγκρούστηκε με τη νταλίκα και η σύγκρουση είχε ως αποτέλεσμα να χάσει τη ζωή του ο 68χρονος, αλλά και να τραυματιστούν ελαφρά όλοι όσοι βρίσκονταν στο αυτοκίνητο. Οι τραυματίες μεταφέρθηκαν για την παροχή πρώτων βοηθειών στο νοσοκομείο της Κατερίνης.

Μέχρι να απομακρυνθούν τα οχήματα από το οδόστρωμα, η κίνηση στο σημείο γινόταν με δυσκολία. Προανάκριση για το δυστύχημα κάνει η Τροχαία Αυτοκινητοδρόμων Πιερίας.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#24242 Πρεπει να πηρα την πρωτη μου κληση σημερα, ever....
Αφηνω το μικρο σχολειο και ερχομαι δουλεια.. ειναι μια αποσταση 2 χιλιομετρα μια ευθεια τρεις λωριδες
στο τελευταιο κομματι ειχα μεινει λιγο περισσοτερο απο οτι επρεπε αριστερα, και θελω να πιασω δεξια γιατι σε λιγο θα ερθει το φαναρι που στριβω...
για μια στιγμη μονο πατησα λιγο να βρω καλο κενο εμπρος απο το αμαξι πισω και δεξια μου στη μεσαια για να χωθω εκει..
ποσο να πηγα, 60? 70? δεν ειχα το νου μου
ειδα το φλασ εμπρος και αριστερα μου, σε αρκετη η αποσταση ειναι η αληθεια , αλλα δε βλεπω για ποιον αλλον μπορει να ηταν
καθε μερα περναω απο εκει, στον αυτοματο οδηγαω... στη δουλεια πας, καμια διαθεση για τρεξιματα και ταρζανιες (που ορεξη)
κριμα... :(

τουλαχιστον απο οτι βλεπω στο λινκ παρακατω, δεν πρεπει να ειναι πολυ ακριβο
http://www.accentgrave.nl/traffic-penal ... eeding.php

περιμενω να δω τωρα με τι ταχυτητα κινουνται οι Βιεννεζικες αρχες, ποτε θα μου ερθει
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#24297 Το όριο πόσο ήταν; 40;
Άβαταρ μέλους
By L200
#24358 Παίδες τη βοήθειά σας. Η υπομονή μου έχει εξαντληθεί.
Εδώ και αρκετά χρόνια στη γειτονιά που μένω έχει έρθει μια δημόσια υπηρεσία. Βρίσκεται ως εξής: Φανταστείτε ένα κεφαλαίο Τ. Βρίσκεται ακριβώς εκεί που ενώνονται οι 2 γραμμές. Έξω ακριβώς από την υπηρεσία βρίσκεται τοποθετημένο σήμα που απαγορεύει στάση και στάθμευση. Πριν λίγο καιρό μάλιστα κάποιος έβαψε το οδόστρωμα με κίτρινη μπογιά. Μάταια. 5 μέρες την εβδομάδα ξεκινάω εγώ από το κάτω μέρος του Τ και θέλω να στρίψω αλλά ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ κάποιος έχει παρκάρει στη στροφή και τις περισσότερες φορές δεν στρίβω ούτε με μανούβρες. Το πρόβλημα γίνεται ακόμα πιο άσχημο καθώς ο δρόμος είναι μονόδρομος οπότε δεν μπορώ να πάω δεξιά. Μόνο αριστερά μπορώ να στρίψω.Κάθε φορά είμαι αναγκασμένος να κορνάρω - το ξέρω δεν είναι ότι καλύτερο - μέχρι να φιλοτιμηθεί να βγει από την υπηρεσία ο εκάστοτε ιδιοκτήτης και να βγάλει το αυτοκίνητό του.
Πριν λίγο μάλιστα παραλίγο να έρθω στα χέρια με ένα τύπο λες και ήθελα να περάσω από την αυλή του. Βριστήκαμε άσχημα, μας άκουσε η γειτονιά. Αρχικά βγήκε και ήταν έτοιμος για ξύλο, μου επιτέθηκε φραστικά ότι και καλά δεν έχει σήμα. Βριστήκαμε ακόμα και αφού του είπα με κάπως άκομψο τρόπο, είναι αλήθεια, που είναι το σήμα. Παρεπιπτόντως βρισκόταν δίπλα του.
Ο δρόμος είναι αρκετά στενός η κυκλοφορία όσων πάνε ευθεία γίνεται σχετικά εύκολα αφού στη δεξιά μεριά του δρόμου υπάρχουν τα παρκαρισμένα. Όποιος όμως θέλει να έρθει όπως εγώ και θέλει να μπει στο δρόμο έχει πρόβλημα.
Με δεδομένο νομίζω ότι ο δρόμος είναι δημόσιος και με δεδομένο ότι δεν με υποχρεώνει κανείς να κάνω μπρος πίσω 1,2,3,5 Χ φορές, τι μπορώ να κάνω?
Έχω κουραστεί, να θέλω να πάω στη δουλειά, να θέλω να πάω κάπου και 5 μέρες την εβδομάδα να γίνεται αυτό το πράγμα.

Τι μπορώ να κάνω, πείτε. Φταίει αυτός που νοίκιασε το κτίριο αυτό και δεν μερίμνησε ώστε να υπάρχει χώρος στάθμευσης για την υπηρεσία? Φταίει η τροχαία, ο Δήμος, η Νομαρχία.

Τελικά πρέπει να κάνω κύκλο να πηγαίνω από άλλο δρόμο? Αύριο θα πάω να μιλήσω στον διοικητή της τροχαίας. Να πάω και στο δήμο?
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#24374
Χρήστος Λάππας έγραψε:Το όριο πόσο ήταν; 40;



Εικόνα

ειναι μεγαλος δρομος με 3 λωριδες ανα κατευθυνση οποτε τουλαχιστον 50 πρεπει να εχει
εγω ερχομουνα απο εκει που ειναι το βελακι και ηθελα να στριψω δεξια παρακατω
εκει που εχω το κιτρινο κυκλακι διαπιστωσα σημερα οτι ειχε φλασιερα....
ημουνα αριστερη και ηθελα να πιασω δεξια, οποτε πατησα λιγο γκαζι να μπω σε ενα ανοιγμα εμπρος και δεξια
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#24375
L200 έγραψε:
Τελικά πρέπει να κάνω κύκλο να πηγαίνω από άλλο δρόμο? Αύριο θα πάω να μιλήσω στον διοικητή της τροχαίας. Να πάω και στο δήμο?


νομιζω αυτη ειναι η πιο καλη λυση για να διατηρησεις και την ψυχική σου υγεία
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#24725 Μας έχουν σπάσει τα νεύρα όλοι που στρίβουν από μεγάλους δρόμους, χωρίς να πάνε όσο άκρη μπορούν.
Έχει κανα μήνα που πετυχαίνω 2-3 τέτοιους σε 2 χιλιόμετρα διαδρομή. Θέλει να στρίψει ο άλλος σε στενάκι με 15χαω, ενώ κατεβαίνουμε λεοφώρο με 60χαω και πάει και μου στρίβει από την λωρίδα που κινείται κανονικά. Κάνε βρε βόδι στην άκρη - μια λωρίδα έχεις ακόμα - και βγάλε και κανα φλας. Αν και το φλας μάλλον το αγνοούμε κυρίως στη Θεσ/νίκη, δε θέλουμε να προδίδει την επόμενη κίνησή μας. :s_no
Άβαταρ μέλους
By kacey
#26843 ΜΑΛΑΚΑΣ με περικεφαλαια να πηγαινει αναποδα στο κεντρικοτερο δρομο του Πειραια, και να τον πετυχαινω εγω βγαινοντας απο τυφλη στροφη...Και τι κανει ο θεουλης? Κανει ακρη και περιμενει να περασω για να συνεχισει. Ε μετα πρεπει να τρομαξε...