Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#666168
panos2171 έγραψε:Τα ίδια κι από δω. Ποτέ δε θύμαμαι να μας είχανε με ζώνη. Για καθισματακι φυσικά ούτε λόγος.

< Note >
Καλά, πριν 40 χρόνια οι ζώνες (οι κανονικές, για ενήλικες) περιλαμβάνονταν στον προαιρετικό εξοπλισμό, αν φυσικά υπήρχαν.

Παιδικό καρεκλακι είδα πρώτη φορά το 1988 όταν αγόρασε ο πατέρας μου ένα chicco για τον μικρό αδερφο. Βέβαια δεν προσέφερε καμμία ιδιαίτερη προστασία αφού έδενε με δύο απλούς ιμάντες και στηριζόταν (κρεμόταν βασικά) στην πλάτη του καθίσματος με δύο μεταλλικά μπαστουνια...

40 χρόνια μετά, το να αφήνεις το παιδί σου απροστάτευτο ενώ υπάρχουν τα μεσα, είναι απαραδεκτο
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#666173 Δεν είμαι τόσο μεγάλος ρε συ. Το 128 που είχαμε 10ετια 90 δε θυμάμαι να είχε πίσω ζώνες πάντως.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#666179
panos2171 έγραψε:Δεν είμαι τόσο μεγάλος ρε συ. Το 128 που είχαμε 10ετια 90 δε θυμάμαι να είχε πίσω ζώνες πάντως.

< Note >

Λογικο ηταν αφου μεχρι το 78 παραγοταν. Αντικατασταθηκε απο το Ritmo.

Πισω ζωνες ασφαλειας δεν ειχε το SIMCA 1100 που ειχαμε, επισης του 78. Κατα το Ford Anglia δεν ειχε ουτε μπροστα στην αρχη, μετα ο νομος υποχρεωσε στην τοποθετηση τους.

Πρωτο αμαξι με ζωνες και πισω εγω ειδα στην Citroen ZX που αντικατεστησε το SIMCA στην πρωτη αποσυρση.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#666181
Giuseppe Busso έγραψε:Ναι, έτσι λένε τα νέα μοντέλα με τον 3κύλινδρο σύντροφε. :shifty:


Η πραγματική δύναμη συμπιέζεται. :rtfm: :s_yes
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#666207
markvag έγραψε:
axel12p έγραψε:Έτσι ταξιδεύαμε! Χαζεύοντας την διαδρομή από το παρμπρίζ. :inlove:

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως πρέπει και τώρα να επαναλαμβάνουμε τα ίδια λάθη...

Έλα μωρέ, μια χαρά είναι το παιδάκι. Αν φρενάρει απότομα ο μπαμπάς, θα πιαστεί γερά από τα καθίσματα :lol:

Όσο σκέφτομαι πως μας κουβαλούσαν πάντως... :lipsealed: Εννοείται πως το αυτοκίνητο δεν είχε ζώνες πίσω!
Άβαταρ μέλους
By pienaf
#666209
Νίκος Παππάς έγραψε:Κατα το Ford Anglia δεν ειχε ουτε μπροστα στην αρχη, μετα ο νομος υποχρεωσε στην τοποθετηση τους.

Έγινε καλή κονόμα τότε...
Άβαταρ μέλους
By ambient
#671911 Από ότι φαίνεται έχει γίνει πολύ της μόδας η "ελεύθερη" εξάτμιση στα μηχανάκια. Και δε μιλάμε μόνο για 15χρονα :x
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#671912
ambient έγραψε:Από ότι φαίνεται έχει γίνει πολύ της μόδας η "ελεύθερη" εξάτμιση στα μηχανάκια. Και δε μιλάμε μόνο για 15χρονα :x
Για πόσο ελεύθερη μιλάμε; Επώνυμη άφτερ;


< >
Άβαταρ μέλους
By ambient
#671913
BARHonda έγραψε:
ambient έγραψε:Από ότι φαίνεται έχει γίνει πολύ της μόδας η "ελεύθερη" εξάτμιση στα μηχανάκια. Και δε μιλάμε μόνο για 15χρονα :x
Για πόσο ελεύθερη μιλάμε; Επώνυμη άφτερ;


< >

Ιδιαίτερα απελευθερωμένη, θα έλεγα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#671914
BARHonda έγραψε:
ambient έγραψε:Από ότι φαίνεται έχει γίνει πολύ της μόδας η "ελεύθερη" εξάτμιση στα μηχανάκια. Και δε μιλάμε μόνο για 15χρονα :x
Για πόσο ελεύθερη μιλάμε; Επώνυμη άφτερ;


< >

Εικόνα
Kαι επωνυμη και αφτερ και θορυβο και Ε123

:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#671916 Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η εξάτμιση στις μηχανές είναι της μόδας εδώ και 20 χρόνια

Αλλά σε τι εξατμίσεις αναφερόμαστε, θα πρέπει να μας το διευκρινίσει ο ambient

@Νίκος Παππάς

Αυτοκόλλητο από NKTR??


< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#671917
BARHonda έγραψε:
@Νίκος Παππάς

Αυτοκόλλητο από NKTR??


< >

A, δεν εχω ιδεα τι ειναι το NKTR. Την φωτο την βρηκα στο φορουμ μας οταν εκανα αναζητηση για την ZBUTSAM exaust ( ειχα δει και σε αγγελια ενα GSXR 1000 να την φοραει, αρα θα ειναι καλη :s_rofl :s_rofl )
Άβαταρ μέλους
By ambient
#671919
BARHonda έγραψε:Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η εξάτμιση στις μηχανές είναι της μόδας εδώ και 20 χρόνια

Αλλά σε τι εξατμίσεις αναφερόμαστε, θα πρέπει να μας το διευκρινίσει ο ambient

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη κατηγορία. Εάν η εξάτμιση είναι πειραγμένη, βράστα... Από παπιά, σκούτερ με πιτσιρίκια, μέχρι ΧΤ που καβαλάει σαραντάχρονος.
Μάλλον μεγαλώνω και τα νεύρα μου δεν την παλεύουν ιδιαίτερα :(