Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#409631
panos2171 έγραψε:https://www.google.gr/maps/@40.7911279,22.4114555,3a,41.2y,254.96h,80.95t/data=!3m6!1e1!3m4!1sFOF38At8Xt5vuR1AQnlVbg!2e0!7i13312!8i6656

Στη συγκεκριμένη διασταύρωση στα αριστερά βρίσκεται πεζόδορομος ο οποίος ανοίγει μόνο τις πρωινές ώρες για να μπαίνουν τα φορτηγά και να αφήνουν τα εμπορεύματα. Σε μια τέτοια περίπτωση έχει προτεραιότητα αυτός που βγαίνει από τον πεζόδρομο ή αυτός που έχει το STOP;


Αν δεν έχει κάποιο σήμα στον πεζόδρομο, τότε προτεραιότητα έχει αυτός που που βγαίνει από τον πεζόδρομο αφού ο άλλος έχει STOP!
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#409634 Φαντάζομαι όμως μόνο τις ώρες ανεφοδιασμού. Τις υπόλοιπες μπαίνει αλυσίδα αλλά αν για το χψ λόγο δεν υπάρχει ισχύει το ίδιο;
Άβαταρ μέλους
By DAP
#409636 Συμφωνα με τη λογικη αυτος που εχει ΣΤΟΠ δεν εχει (ποτε) προτεραιοτητα....Φυσικα αν ειναι ασθενοφορο η πυροσβσστικο με σειρηνα τοτε εχεις την ηθικη,τουλαχιστον, υποχρεωση να του παραχωρησεις την προτεραιοτητα και ας εχει ΣΤΟΠ.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#409646
panos2171 έγραψε:Φαντάζομαι όμως μόνο τις ώρες ανεφοδιασμού. Τις υπόλοιπες μπαίνει αλυσίδα αλλά αν για το χψ λόγο δεν υπάρχει ισχύει το ίδιο;


Πάντα, αφού το STOP παραμένει πάντα εκεί που βρίσκεται, άσχετα με αλυσίδες και ώρες.

Ένας οδηγός που επισκέπτεται τα Γιαννιτσά και βρίσκεται μπροστά στο STOP πως μπορεί να ξέρει τις ώρες ανεφοδιασμού ή άν εκεί μπαίνει αλυσίδα;
Καλά καλά δεν μπορεί να ξέρει ότι αριστερά είναι πεζόδρομος, αφού από τον δρόμο που έρχεται δεν έχει κάποιο σχετικό σήμα.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#410060 Ολη η περιοχή είναι πάρκο, ρέμα, με δρομάκια, γεφυράκια, πάρκα, πεζοπορικές διαδρομές και φυσικά δεν μπαίνει ούτε μηχανάκι.
Τα συγκεκριμένα αρτιμελή ζώα, με το χιλιοχτυπημένο yaris, πάτησαν πρασιές παρτέρια και λουλουδια για να παρκάρουν εκεί, στο άσχετο μες στη μέση
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#413536 Τα πολλά μου χαιρετίσματα στο δίποδο γορίλα, με το γεμάτο τατουάζ, άτριχο και γυμνασμένο σώμα και το κεφάλι τυλιγμένο μ' ένα ύφασμα (καινούρια μόδα είναι αυτό;;; :hmmm: ), που χθες το βράδυ κατά τις 9μιση - 10παρά επέστρεφε από τη Χαλκιδική (σαν αυτήν δεν είναι πουθενά! :rtfm: ). Ο δρόμος ήταν ο γνωστός από Μουδανιά με 3 λωρίδες, πάνω κάτω στο ύψος του Cosmos. Κίνηση αρκετή, αλλά κινούμασταν με καμιά 80αριά χαω. Πολύ αμάξι όμως. Είμαι αριστερή λωρίδα, κινούμενος με 2χαω παραπάνω από τον δεξιό μου, ακολουθώντας όμως (σε λογική απόσταση) τον μπροστινό μου. Σε κάποια φάση πιάνω απατηλά στον καθρέφτη μία λάμψη να κινείται μεταξύ λωρίδων, με ταχύτητα τουλάχιστον +20-30χαω σε σχέση με την κίνηση και βλέπω πως πλησιάζει. Ταυτόχρονα ο μπροστινός μου βρήκε φαίνεται ένα άνοιγμα και πάτησε λίγο γκάζι (από τα 80χαω να πήγε στα 85;;; κάτι τέτοιο) και ετοιμάζομαι κι εγώ να κάνω το ίδιο.

Ευτυχώς που δεν το έκανα, γιατί ο γορίλας, με ένα σουτζούκι σουίφτ άσπρο, εκτός από την πόρτα του πορτ μπαγκάζ που ήταν μαύρη, χώθηκε σε χρόνο dt δεξιά μου (αφήνοντας 1 μέτρο από το αμάξι στη μεσαία λωρίδα που μόλις είχα περάσει) και αμέσως μετά, εκτέλεσε άσκηση αποφυγής ταράνδου, χωνόμενος (sic) μεταξύ εμού και του αμαξιού στη μεσαία λωρίδα που πήγαινα να προσπεράσω, αφήνοντας περίπου 20 εκατοστά απόσταση ασφαλείας από εμένα και τον άλλον... :superman: Ευτυχώς δεν είχα πατήσει γκάζι, γιατί αναγκάστηκα να πλακωθώ στο φρένο για να μην γρατζουνίσω την μπεμπέκα και φυσικά υπήρξε η αρμόζουσα διαμαρτυρία με κόρνα και φώτα...

Ο γορίλας βέβαια ενοχλήθηκε εντόνως γιατί είμαι σίγουρος πως το νοητικό του επίπεδο δεν φτάνει να καταλάβει τις |λογοκρισία| που έκανε όταν έκανε σλάλομ ανάμεσα στην κίνηση με +20-30χαω απ' όλα τ' αμάξια... :vava: Ελπίζω όταν θα γίνει η |λογοκρισία| (γιατί θα γίνει αν οδηγάει συνεχώς σαν |λογοκρισία|) να φάει μόνο το δικό του το κεφάλι και όχι κανενός άλλου.... :vava: :help:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#413541 Θα μιλήσω για ένα περιστατικό ακριβώς αντίθετο από παραβίαση που μου έκανε εντύπωση
Χτες βράδυ κατέβηκα με τη μηχανή Αθήνα
Ξεκίνησα από λουτρακι 9μιση το βράδυ
Η εθνική ήταν πηγμενη πραγματικά με μέσο όρο ταχητητας τα 70 χλμ
Ε λοιπόν από τα διόδια Ισθμού έως τα διόδια Ασπροπύργου η λεα ήταν ελεύθερη
Ούτε ένα αμάξι δεν κινιόταν σε αυτή
Περιεργα πράγματα....για μια σ4ιγμη νόμιζα ότι οδηγούσα στη Γερμανία

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#413553 Πραγματικά περίεργο όμως. Μπορεί να έτυχε. Ή να είχε περάσει κανά μπατσικό και να έκοβε κώλους. Ακόμα και με μηδενική κίνηση παντού-μα παντού βλέπω στη ΛΕΑ. Εκτός από την ΑΟ εννοείται.

Επίσης ανέβηκες Αθήνα, δεν κατέβηκες :lol: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#413555 Εγώ πάλι στην άλλη είσοδο από Μαλακάσα και στα τελευταία διόδια, είδα κάμποσους βλαμμένους να μπαίνουν στην ΛΕΑ επειδή για λίγο είχε κίνηση επειδή κάποιο αυτοκίνητο είχε μείνει ακινητοποιημένο.
Σε ότι αφορά την Ολυμπία Οδό πάντως, να ξέρετε πως η τροχαία έχει ζητήσει να τοποθετηθούν κάμερες παραβίασης της ΛΕΑ σε αρκετά σημεία. Δεν έχουν μπει ακόμη (πουθενά στο δρόμο δεν έχει σταθερές κάμερες ακόμη), αλλά όταν μπουν, ελπίζω να τους κόψουν τον βήχα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#413572 Θα του'χε μείνει το χούι από τότε που ήταν 1 λωρίδα + έρεισμα.. ασχέτως που όλοι την χρησιμοποιούσαν σαν κανονική λωρίδα. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#413656 Το ΣΚ παρακολουθούσα επανειλημμένως χαλαρό πέρασμα με κόκκινο (κόβω, τσεκάρω και ρολλαρω ) ... ποιος ξέρει ίσως η ζέστη.... εντύπωση μου έκανε η "κανονικότητα" των φάσεων.... σαν να μην έγινε τίποτα
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#413691
KiloMeater έγραψε:Το ΣΚ παρακολουθούσα επανειλημμένως χαλαρό πέρασμα με κόκκινο (κόβω, τσεκάρω και ρολλαρω ) ... ποιος ξέρει ίσως η ζέστη.... εντύπωση μου έκανε η "κανονικότητα" των φάσεων.... σαν να μην έγινε τίποτα


Λείπεις καιρό; :hmmm:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#413705
bibendum έγραψε:ενας με νεο 3008 στην Καρινθου Αθηνων παιζει να πηγαινε με 150 στην λεα...

O survivor θα ήταν και θα το τέσταρε.
Μάλλον θα κατενθουσιαστηκε :metalo: