Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#496062
JasonLouk έγραψε:Για να είμαστε σωστότεροι, απλά έχω μια αλλεργία σε πράγματα χωρίς link.:


Θα ησουν το αλλο μισο του ΓΚ.

JasonLouk έγραψε:Δεν ήταν σκοπός μου να προσβάλω κάποιον, ανεξαρτήτως ηλικίας. :offtopic:


Δεν φαινεται να προσπαθησες ιδιαιτερα βεβαια. Για διαβασε παλι το ποστ σου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#496064
fokion έγραψε:Ειμαι περιεργος να δω ποιιος θα κατηγορηθει.... Ο μη οδηγός - οδηγός? το λογισμικό? Ειχα πει παλαιωτερα οτι αν δεν λυθει ΑΥΤΟ το θεμα δεν προκειται να δουμε αυτονομα οχηματα περαν του "πειραματικου"....
ή αλλιως.... Ποιος θα ειναι ο αυτοφορακιας???


Αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα...

Απ' ότι διάβασα βέβαια, η εταιρεία είπε πως η πεζή πετάχτηκε από το πουθενά, χωρίς να κοιτάξει και πως δεν υπήρχε περίπτωση να είχε αποφευχθεί το ατύχημα, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να εμπιστευτεί τις δηλώσεις της ίδιας εταιρείας... :hmmm: η αστυνομία δεν ξέρω τι είπε...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#496069 Κοιταχτε υπαρχει βιντεο με το ατυχημα. Σε τετοια ατυχηματα δεν εχει σημασια τι θα πει καποιος...

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#496115 πιστευω λοιπον ότι διαβασε και ο Jqsonlook το γεγονός ώστε να μην το αμφισβητησει, για τις αιτιες θα δουμε το πορισμα... φυσικα αλλα σαν γεγονός παραμενει.... θανατος από αυτονομο οχημα ξυδακι σε οσους χαλαει το οραμα... (αληθεια σε αυτό το φορουμ το οραμα μας είναι το αυτονομο οχημα???)
επειδη δε αναφερθηκε και η ηλικια μου θα πως οτι απο το 72 που οδηγω σε ολες τις ηπειρους και ειδικα στη Μ.Ανατολη ΔΕΝ εχω ακουμπησει αλλο οχημα οσο και αν οδηγω "επιθετικα", μεν αλλα προβλεπτικα από την άλλη... παω τωρα να παρω το νέο μου διπλωμα από το υπουργειο...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#496123 224 ως μηχανικος νομιζω αναγνωρίζεις πως καποτε καποιος επρεπε να περπατα μπροστα απο τα αυτοκινητα με μια σημαία. Δεν παει πολυς καιρός. Και σιγουρα γραφτηκαν πολλα αρθρα για το πρωτο θανατηφόρο ατυχημα με αυτοκινητο. Η τεχνολογία και η ζωη εξελίσσεται και προχωρα. Για όλα τα καλα και κακα πραγματα υπαρχει μια πρώτη φορά.
Εμενα με εχουν ακουμπησει 2 φορες χωρις να φταιω σε καμια απο τις 2. Τι σημαίνει αυτο;
< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#496127
224v έγραψε:πιστευω λοιπον ότι διαβασε και ο Jqsonlook το γεγονός ώστε να μην το αμφισβητησει, για τις αιτιες θα δουμε το πορισμα... φυσικα αλλα σαν γεγονός παραμενει.... θανατος από αυτονομο οχημα ξυδακι σε οσους χαλαει το οραμα... (αληθεια σε αυτό το φορουμ το οραμα μας είναι το αυτονομο οχημα???)
επειδη δε αναφερθηκε και η ηλικια μου θα πως οτι απο το 72 που οδηγω σε ολες τις ηπειρους και ειδικα στη Μ.Ανατολη ΔΕΝ εχω ακουμπησει αλλο οχημα οσο και αν οδηγω "επιθετικα", μεν αλλα προβλεπτικα από την άλλη... παω τωρα να παρω το νέο μου διπλωμα από το υπουργειο...


δλδ επειδή σημειώθηκαν μέχρι τώρα 2? θάνατοι με αυτόνομο όχημα εσυ κατέληξες οτι δεν έχει μέλλον :lol:

Εγώ θα έλεγα ότι με τα εκατομύρια θανάτους που σημειώνονται κάθε χρόνο με ανθρώπινη υπαιτιότητα θα έπρεπε να απαγορεύεται δια ροπάλου να ακουμπαει το είδος Homo Sapiens βολάν, σωστά?
Άβαταρ μέλους
By markvag
#496132 Αυτό που θα πρέπει να δούμε είναι πόσοι θάνατοι έχουν υπάρξει από αυτόνομα οχήματα ανά διανυθέν χλμ (ή όποια άλλη μονάδα μέτρησης θέλετε) και να το συγκρίνουμε με τον αριθμό των θανάτων ανά χλμ για τον μέσο οδηγό / όχημα. Τα νούμερα είναι σαφέστατα υπέρ των αυτόνομων οχημάτων και (να τονιστεί αυτό) μιλάμε για μία τεχνολογία σε βρεφικό στάδιο. Σε μερικά χρόνια (δεν νομίζω πάνω από 10) που θα έχουμε την 4η-5η γενιά αυτού του λογισμικού, τα νούμερα θα είναι ακόμα πιο συντριπτικά.

Ας μην ξεχνάμε την ικανότητα της τεχνολογίας (και κυρίως του λογισμικού) να εξελίσσεται πολύ πιο γρήγορα (μιλάμε για τάξεις μεγέθους εδώ) απ' οτιδήποτε μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#496146 Η φάση ειναι ¨θανατηφόρο τροχαίο¨ vs ¨θανατηφορο τροχαίο με Porsche”!

Police say a video from the Uber self-driving car that struck and killed a woman on Sunday shows her moving in front of it suddenly, a factor that investigators are likely to focus on as they assess the performance of the technology in the first pedestrian fatality involving an autonomous vehicle.

The Uber had a forward-facing video recorder, which showed the woman was walking a bike at about 10 p.m. and moved into traffic from a dark center median. "It’s very clear it would have been difficult to avoid this collision in any kind of mode,” Sylvia Moir, the police chief in Tempe, Arizona, told the San Francisco Chronicle.


https://www.bloomberg.com/news/articles ... iving-uber
Άβαταρ μέλους
By 224v
#496173
mirage έγραψε:224 ως μηχανικος νομιζω αναγνωρίζεις πως καποτε καποιος επρεπε να περπατα μπροστα απο τα αυτοκινητα με μια σημαία. Δεν παει πολυς καιρός. Και σιγουρα γραφτηκαν πολλα αρθρα για το πρωτο θανατηφόρο ατυχημα με αυτοκινητο. Η τεχνολογία και η ζωη εξελίσσεται και προχωρα. Για όλα τα καλα και κακα πραγματα υπαρχει μια πρώτη φορά.
Εμενα με εχουν ακουμπησει 2 φορες χωρις να φταιω σε καμια απο τις 2. Τι σημαίνει αυτο;
< >


Σημαινει ότι οδηγεις σωστα καλύπτοντας και τις περιπτώσεις που καποιος απρόσεκτος - κακος οδηγος θα επεφτε επανω σου. = τον πληροφορεις για τις προθεσεις σου, δλδ, φλασακια κ.λ.π. και ,ότι άλλο θα βοηθησει έναν ασχετο οδηγο (γεματος ο δρομος γυρω μας δόξα το θεο) να αντιληφθεί την παρουσια σου στο δρομο... Αυτό εχω κανει μεχρι τωρα, και δεν με εχει ακουμπησε άλλος εκτος από ένα Αμερικανο με τζιπουρα που ξεπαρκαρε ατσαλα και επεσε επανω μου στη Ντοχα ενώ το δικο μου ηταν παρκαρισμενο σε σωστη θεση αλλα ηταν βραδυ και οντας βιαστικος δεν φρεναρε οπισθοποροντας.
Φυσικα είναι και θεμα τυχης αλλα "αμα φυλας τα ρουχα σου εχεις τα μισα"

rx8_drifter έγραψε:
224v έγραψε:πιστευω λοιπον ότι διαβασε και ο Jqsonlook το γεγονός ώστε να μην το αμφισβητησει, για τις αιτιες θα δουμε το πορισμα... φυσικα αλλα σαν γεγονός παραμενει.... θανατος από αυτονομο οχημα ξυδακι σε οσους χαλαει το οραμα... (αληθεια σε αυτό το φορουμ το οραμα μας είναι το αυτονομο οχημα???)
επειδη δε αναφερθηκε και η ηλικια μου θα πως οτι απο το 72 που οδηγω σε ολες τις ηπειρους και ειδικα στη Μ.Ανατολη ΔΕΝ εχω ακουμπησει αλλο οχημα οσο και αν οδηγω "επιθετικα", μεν αλλα προβλεπτικα από την άλλη... παω τωρα να παρω το νέο μου διπλωμα από το υπουργειο...


δλδ επειδή σημειώθηκαν μέχρι τώρα 2? θάνατοι με αυτόνομο όχημα εσυ κατέληξες οτι δεν έχει μέλλον :lol:

Εγώ θα έλεγα ότι με τα εκατομύρια θανάτους που σημειώνονται κάθε χρόνο με ανθρώπινη υπαιτιότητα θα έπρεπε να απαγορεύεται δια ροπάλου να ακουμπαει το είδος Homo Sapiens βολάν, σωστά?


Το τι μελλον εχει ΘΑ το δουμε, εσεις λετε 5-10 χρονια, υπομονή, αν όμως θελεις να επιταχυνεις τις εξεληξεις ώστε να μειωθουν τα ατυχήματα στους δρομους παρε ένα τετοιο οχημα και πηγαινε να οδηγήσεις στην Κρητη οπου ο ιδιος ειπες ότι ουτε εσυ σαν οδηγος δεν νοιωθεις ασφαλης, και κανε μια εισηγηση με τα αποτελέσματα...
Εγω ακομα και εκει όταν οδηγω εγω η μελος της οικογενειας μου δεν νοιωθω ανασφαλης.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#496174 Petrolheads μετα σου λεει ο αλλος. :lol:

Να καθεσαι στο πισω καθισμα και να λυνεις σταυρολεξα....Η χαρα της αυτοκινησης.....
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#496177 Γιατί ως γνωστό ο σωστός petrolhead την βρίσκει στην κίνηση να αλλάζει με μύτη τακούνι πρώτη/δευτερα/νεκρά και με αριστερό το φρένο....άλλωστε αυτη η εναλλαγή 0-40-0 ειναι που ανεβάζει την αδρεναλίνη!! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#496183
Zeus έγραψε:Γιατί ως γνωστό ο σωστός petrolhead την βρίσκει στην κίνηση να αλλάζει με μύτη τακούνι πρώτη/δευτερα/νεκρά και με αριστερό το φρένο....άλλωστε αυτη η εναλλαγή 0-40-0 ειναι που ανεβάζει την αδρεναλίνη!! :metalo:

Ενώ αν εχει ένα οχημα με 250-350 αλογα μεσα σε αυτό που περιγραφεις για συνθήκες δρομου αλλα εχει αισθητήρες να του λενε ΜΗΝ αλλαξεις λωριδα, η φρεναρε εισαι πολύ κοντα στον προπορευομενο!!! (και να επεμβαινει στα φρενα ΣΟΥ) η και στο τιμονι ΣΟΥ, τον κανει γνησιο petrolhaed... :yahoo: :lol: Και να εχει δωσει και ενα καρο λεφτα για κατι τετοιο :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#496186 Βασικά η κουβέντα με το ποσοστό πετρολχεντισμου όσων βλέπουν θετικά την συγκεκριμένη (και άλλες) τεχνολογία ειναι εντελώς άκυρη.. Υπάρχει άλλωστε κουμπάκι off όπου όταν οι συνθήκες το ευνοούν ο petrolhead το πατάει και κάνει τη δουλειά του, ακόμα κι αν αυτη ειναι να αλλάζει λωριδες χωρίς φλας :iconcool:

Επειδή ομως καθημερινά βλέπουμε το επίπεδο του μέσου οδηγού, και τις συνέπειες της ασχετοσύνης του, αλλα και τον εφησυχασμό και τη γαματωσυνη πολλών “petrolhead”, τα αυτόνομα μόνο ευπρόσδεκτα μπορει να ειναι!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#496191 υπαρχει η εκφραση στα αγγλικα " You don't use it you loose it" και νομιζω ότι σε μαγαλο ποσοστο οδηγων που θα αφεθουν να "τους" πηγαινει το οχημα με ασφαλεια βασει αισθητηρων, μετα από λιγο καιρο θα ξεχασουν σιγουρα να τους απενεργοποιουν και ετσι θα είναι δεσμιοι της λειτουργιας τους. Δεν είναι κακο αυτό φυσικα, αλλα να μην τολμησουν να τους απενεργοποιησουν και ξαφνικα είναι υπεύθυνοι μονοι τους χωρις βοηθεια για να αλλαξουν π.χ. λωριδα με φλας η χωρις!!! :lol: