Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#108134 Ένα βίντεο από το πρόσφατο ταξίδι. Είναι από Κιάτο μέχρι Ακράτα (χοντρικά). Αυτά που θα δείτε είναι λίγο... θα καταλάβετε, ιδιαίτερα αν σκεφτείτε ότι μέσα στο αμάξι υπάρχει γυναίκα + παιδί.

Ο δρόμος, πάντως, είναι σε τραγική κατάσταση, παρά τα νέα κομμάτια που έχουν δοθεί στην κυκλοφορία. Να δούμε πότε θα τελειώσουν να μπορούμε να ταξιδέψουμε με ασφάλεια γιατί ημέρες με κίνηση τα πράγματα είναι πολύ επικίνδυνα.



Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#108148 Το βίντεο παίζει πιο γρήγορα από το κανονικό (εύκολα το βλέπεις από τα φλας των αυτοκινήτων).
Η ερώτηση είναι γιατί;
Εννοώ, και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, το αυτοκίνητό σου είναι παλιό πια και δεν προσφέρεται για τέτοια, επιπλέον δε έχεις και την ευθύνη της γυναίκας σου και του παιδιού σου.
Δεν σου το παίζω ηθικός ή νομοταγής, στο δρόμο αυτό πριν την καταστροφή του με τις κορυνες έχω κάνει πολύ γρήγορα ταξίδια, αλλά πάντα ο κανόνας επιβίωσης ήταν προσπερνώ μόνον στις ευθείες και μόνον όταν δεν προσπερνάει άλλος.
Ποιος ο λόγος να ρισκάρεις έστω και ελάχιστα σε αυτόν τον δρόμο;
Θα συμφωνήσεις υποθέτω πως είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει στη χώρα.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#108253
Anonymous Founder έγραψε:...


Ένας σοβαρότατος λόγος που ήθελα να δώσω το Αουδί και να πάρω το ψοφίμι των 115 ντιζελάτων ήταν και αυτός... Δεν μπορούσα με το προηγούμενο να πάω αργά και δε γινόταν και να καίει τον αγλέωρα και να πηγαίνει σαν κότα :lol:

Ενώ τώρα... Άαααρχοντας :lol: :s_bye

Το βίδεο του Πιπίνου δε χρήζει σχολιασμού. Ξέρει αυτός τι κάνει :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#108268
red_monster έγραψε:Πίπενε είσαι τρομερά εκνευριστικός οδηγός... Μηδέν οδηγική παιδεία, άξιος :metalo:


Αυτό με την οδηγική παιδεία... :thumbsdown:

Εδώ ο άλλος πηγαίνει 12 χρόνια σχολείο, 5 χρόνια πανεπιστήμιο και βλέπεις ότι δεν έχει παιδεία (έτσι που λειτουργεί το εκπαιδευτικό μας σύστημα), την οδηγική παιδεία από που να την αποκτήσουμε; Από τα 10 μαθήματα που κάναμε με τον "δάσκαλο" οδήγησης; Γνωρίζετε έστω και έναν ο οποίος δεν έχει καταφέρει να πάρει δίπλωμα οδήγησης με τον ένα ή τον άλλο τρόπο; Σε αυτή την χώρα ΟΛΟΙ θεωρούνται ικανοί να βρίσκονται πίσω από το τιμόνι.

Οπότε για πια οδηγική παιδεία μιλάμε; Αφού ζούμε ακόμη και πάλι καλά είμαστε να λέμε :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#108286
axel12p έγραψε:
red_monster έγραψε:Πίπενε είσαι τρομερά εκνευριστικός οδηγός... Μηδέν οδηγική παιδεία, άξιος :metalo:


Αυτό με την οδηγική παιδεία... :thumbsdown:

Εδώ ο άλλος πηγαίνει 12 χρόνια σχολείο, 5 χρόνια πανεπιστήμιο και βλέπεις ότι δεν έχει παιδεία (έτσι που λειτουργεί το εκπαιδευτικό μας σύστημα), την οδηγική παιδεία από που να την αποκτήσουμε; Από τα 10 μαθήματα που κάναμε με τον "δάσκαλο" οδήγησης; Γνωρίζετε έστω και έναν ο οποίος δεν έχει καταφέρει να πάρει δίπλωμα οδήγησης με τον ένα ή τον άλλο τρόπο; Σε αυτή την χώρα ΟΛΟΙ θεωρούνται ικανοί να βρίσκονται πίσω από το τιμόνι.

Οπότε για πια οδηγική παιδεία μιλάμε; Αφού ζούμε ακόμη και πάλι καλά είμαστε να λέμε :lipsealed:


Δεν είναι θέμα ικανότητας ή μόρφωσης (προσωπικά, πήρα το δίπλωμα πριν 8 χρόνια χωρίς λάδι, το θεωρώ αυτονόητο όταν σέβεσαι την σωματική σου ακεραιότητα).

Το ΣΚ βρέθηκα σε ένα χωρίο στην Εύβοια στο οποίο κανείς δεν φορούσε ζώνη και μάλιστα έπρεπε να μπω στη διαδικασία να κάνω καυγά ή να κατεβάσω κάτω κόσμο επειδή δεν μπορούσαν να ανεχθούν την "θηλιά" πάνω τους... Μιλάμε για τον 21 αιώνα έτσι :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#108299
pipinos1976 έγραψε:. Να δούμε πότε θα τελειώσουν να μπορούμε να ταξιδέψουμε με ασφάλεια

Εικόνα

Πιπίνε,απλή ερώτηση. Ποιος ο λόγος να τρέχεις τόσο,να πιέζεις σε κάθε σημείο για προσπέραση ανεξαρτήτως κίνησης ενώ ταξιδεύεις όμορφα και ωραία με γυναίκα και παιδί; Τι κερδίζεις; :hmmm:

+1 σε ότι είπε ο Anonymous Founder.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#108304 Καλά ότι παίζουν ένα κλικ πάνω και τα δύο βίντεο είναι φανερό. Προφανώς ο χρόνος του βίντεο δεν είναι και ο πραγματικός. Εξ'άλλου θα ήταν βλακώδες σε κάτι που είναι τόσο φανερό να ήταν αυτή η πρόθεση .
Πάντως ειδικά στο δεύτερο βίντεο ανατρίχιασα με τη σκέψη ότι μέσα στο αυτοκίνητο υπήρχε παιδί. Εντάξει όλοι έχουμε κάνει |λογοκρισία| αλλά με παιδί μέσα είναι ανατριχιαστικό. Φίλλερ με τις νταλίκες από απέναντι ένα ψιλοτζαρτζάρισμα, μια ψιλοστραβοτιμονιά από αυτόν που προσπερνάς στα τριάντα εκατοστά δεξιά σου και άντε γειά. Μπρρρρρ. Και μάλιστα αντί να προσπαθείς να το σβήσεις από το μυαλό σου να το δημοσιοποιείς κιόλας. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#108316
red_monster έγραψε:
axel12p έγραψε:
red_monster έγραψε:Πίπενε είσαι τρομερά εκνευριστικός οδηγός... Μηδέν οδηγική παιδεία, άξιος :metalo:


Αυτό με την οδηγική παιδεία... :thumbsdown:

Εδώ ο άλλος πηγαίνει 12 χρόνια σχολείο, 5 χρόνια πανεπιστήμιο και βλέπεις ότι δεν έχει παιδεία (έτσι που λειτουργεί το εκπαιδευτικό μας σύστημα), την οδηγική παιδεία από που να την αποκτήσουμε; Από τα 10 μαθήματα που κάναμε με τον "δάσκαλο" οδήγησης; Γνωρίζετε έστω και έναν ο οποίος δεν έχει καταφέρει να πάρει δίπλωμα οδήγησης με τον ένα ή τον άλλο τρόπο; Σε αυτή την χώρα ΟΛΟΙ θεωρούνται ικανοί να βρίσκονται πίσω από το τιμόνι.

Οπότε για πια οδηγική παιδεία μιλάμε; Αφού ζούμε ακόμη και πάλι καλά είμαστε να λέμε :lipsealed:


Δεν είναι θέμα ικανότητας ή μόρφωσης (προσωπικά, πήρα το δίπλωμα πριν 8 χρόνια χωρίς λάδι, το θεωρώ αυτονόητο όταν σέβεσαι την σωματική σου ακεραιότητα).

Το ΣΚ βρέθηκα σε ένα χωρίο στην Εύβοια στο οποίο κανείς δεν φορούσε ζώνη και μάλιστα έπρεπε να μπω στη διαδικασία να κάνω καυγά ή να κατεβάσω κάτω κόσμο επειδή δεν μπορούσαν να ανεχθούν την "θηλιά" πάνω τους... Μιλάμε για τον 21 αιώνα έτσι :s_whiteflag


Από που θα αποκτήσει ο Pipinos και ο κάθε Pipinos οδηγική παιδεία; Και αν δεν έχει ποιος θα τον συμμορφώσει, η ανύπαρκτη τροχαία; Όλοι στην Ελλάδα μπορούμε να πάρουμε δίπλωμα, κανείς δεν μας δείχνει πως πρέπει να συμπεριφερόμαστε στον δρόμο, ενώ μπορούμε ως οδηγοί να κάνουμε ότι θέλουμε με ελάχιστες πιθανότητες να τιμωρηθούμε για αυτό.

Και δυστυχώς θα διαφωνήσω μαζί σου, γιατί θεωρώ πως η σωστή οδήγηση είναι θέμα και ικανοτήτων και μόρφωσης (οδηγικής παιδείας). Εμείς στην Ελλάδα δυστυχώς βασιζόμαστε μόνο στις ικανότητες, για την ακρίβεια ελπίζουμε να υπάρχουν!
Άβαταρ μέλους
By elvet
#108340 Μετά από τόσο κυνηγητό που έχει φάει ο Πιπίνος στη ζωή του (τον κυνηγούν moderators από φόρουμ, τον διώχνουν από άλλα φόρουμ, του κλέβουν τις πατέντες και τις επιστημονικές δουλειές, τον κατατρέχουν ζηλόφθονες συνάδελφοι εκπαιδευτικοί επειδή τους πήρε την γκόμενα, ακόμα και στο μπάσκετ τον τραυματίζουν σκόπιμα, και άλλα πολλά) λογικό είναι να οδηγάει σαν κυνηγημένος.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#108373
Anonymous Founder έγραψε:Το βίντεο παίζει πιο γρήγορα από το κανονικό (εύκολα το βλέπεις από τα φλας των αυτοκινήτων).
Η ερώτηση είναι γιατί;


Το βίντεο παίζει σε ταχύτητα 2x σε σχέση με την πραγματική. Ο λόγος είναι απλός: μεγάλη ταχύτητα = μικρότερος χρόνος βίντεο = λιγότερο βαρετό + ταχύτερο ανέβασμα + ταχύτερο κατέβασμα. Το έχω κάνει σε αρκετά βίντεο από αυτά που έχω ανεβάσει για να μην είναι τόσο βαρετά από τους θεατές.

Anonymous Founder έγραψε:Εννοώ, και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, το αυτοκίνητό σου είναι παλιό πια και δεν προσφέρεται για τέτοια, επιπλέον δε έχεις και την ευθύνη της γυναίκας σου και του παιδιού σου.
Δεν σου το παίζω ηθικός ή νομοταγής, στο δρόμο αυτό πριν την καταστροφή του με τις κορυνες έχω κάνει πολύ γρήγορα ταξίδια, αλλά πάντα ο κανόνας επιβίωσης ήταν προσπερνώ μόνον στις ευθείες και μόνον όταν δεν προσπερνάει άλλος.
Ποιος ο λόγος να ρισκάρεις έστω και ελάχιστα σε αυτόν τον δρόμο;
Θα συμφωνήσεις υποθέτω πως είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει στη χώρα.


Για το αυτοκίνητο θα διαφωνήσω. Αν σκεφτείς ότι είναι αναβαθμισμένο παντού (φρένα, λάστιχα, αναρτήσεις κτλ) είναι πολύ πιο ασφαλές από ένα σύγχρονο μικρό (τυχαίο παράδειγμα το Corsa ή το Yaris κλπ) που κινείται με ίδιες ταχύτητες. Σκέψου ότι φοράει λάστιχα που σπανίως θα τα βρεις ακόμη και σε αυτοκίνητα διπλάσιας τιμής και ολοκαίνουργια (πες μου έναν που θα βάλει Potenza RE050 σε αυτοκίνητο 1.4 με 90HP, και μάλιστα με δείκτη W, δηλαδή φτιαγμένο για να πηγαίνει με τελικές του αυτοκινήτου σε Ε.Ο.).

Το αρνητικό ήταν η ευθύνη γυναίκας και παιδιού. Το ρίσκαρα, όμως, αν και κίνδυνος εμφανίστηκε 2 φορές πρακτικά: (α) στην αρχή του βίντεο, όπου δεν μπορούσαν 10 αυτοκίνητα να περάσουν ένα φορτηγάκι, και (β) όταν το αγροτικό είχε κάτσει ανάμεσα στις "λωρίδες" και δεν έφευγε με τίποτε. Ο λόγος που το πάτησα (και σκέψου ότι είχα και AC ανοιχτό που κόβει τρελά σε αυτό το αυτοκίνητο γιατί ο συμπιεστής είναι από μεγαλύτερο μοντέλο - βλ. παγωνιά στο εσωτερικό ακόμη και με 40+ εξωτερική θερμοκρασία) ήταν, ότι τα κονβόι από άσχετους που δεν ξέρουν να περάσουν ή να κάτσουν δεξιά, μου δημιουργούν τεράστιο άγχος, μιας και είναι συνταγή για ατύχημα. Από τότε που άρχισα να παίρνω το παιδί στο αυτοκίνητο τρελαίνομαι από καταστάσεις που μπορεί να οδηγήσουν σε ατύχημα, χωρίς να έχω και τον έλεγχο της κατάστασης. Γι' αυτό αποφάσισα να ξεμπερδέψω από τον κίνδυνο και άρχισα κόρνες και φώτα (θα δεις ότι αυτό γίνεται μόνο στην αρχή, μέχρι να περάσω το 1ο πρόβλημα).

Για τον δρόμο δεν ξέρω αν είναι ο Νο1. Παίζει με την Αντιρρίου - Ιωαννίνων για την πρωτιά πάντως.

red_monster έγραψε:Πίπενε είσαι τρομερά εκνευριστικός οδηγός... Μηδέν οδηγική παιδεία, άξιος :metalo:


Τελικά, μάλλον κατάλαβες ότι το Αθήνα - Θεσσαλονίκη γίνεται σε 3,5 ώρες...

Στο συγκεκριμένο βίντεο ΔΕΝ πηγαίνω όπως θα πήγαινα μόνος, αν ήθελα να πάω γρήγορα. Εκνευριστικός, όμως, ήμουν, αλλά μόνο στην αρχή, όπου με φώτα και κόρνες τους έβαλα στην άκρη. Δες παραπάνω, όμως, τον λόγο. Πιέζομαι απίστευτα με το παιδί στο αμάξι και τους άλλους να πηγαίνουν αριστερά - δεξιά, χωρίς να ξέρουν αν πρέπει να περάσουν, πώς, πότε και πού. Έτσι, τους βγάζω στην άκρη και τελειώνω. Αυτά, όμως, γίνονται μόνο σε εξαιρετικές συνθήκες. Συνήθως, καθημερινά, είμαι εξαιρετικά ήρεμος και ήπιος. Οδηγική παιδεία δηλαδή σε σημείο που θα εκνεύριζε και "εξελιγμένους" Ευρωπαίους. Μόνο μην προσπαθήσεις να με σκοτώσεις... τότε, δυστυχώς, θα κάνω ό,τι μπορώ για να αποφύγω την κατάσταση. Και σε περίπτωση, όπως αυτή του βίντεο, πιο αργά (από την group velocity εννοώ) δεν ήταν δυνατόν να πάω.

Για τα υπόλοιπα σε λίγο, μιας και φεύγω από το σεμινάριο, οπότε κλείνει ο υπολογιστής.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#108390
pipinos1976 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Το βίντεο παίζει πιο γρήγορα από το κανονικό (εύκολα το βλέπεις από τα φλας των αυτοκινήτων).
Η ερώτηση είναι γιατί;


Το βίντεο παίζει σε ταχύτητα 2x σε σχέση με την πραγματική. Ο λόγος είναι απλός: μεγάλη ταχύτητα = μικρότερος χρόνος βίντεο = λιγότερο βαρετό + ταχύτερο ανέβασμα + ταχύτερο κατέβασμα. Το έχω κάνει σε αρκετά βίντεο από αυτά που έχω ανεβάσει για να μην είναι τόσο βαρετά από τους θεατές.

Anonymous Founder έγραψε:Εννοώ, και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, το αυτοκίνητό σου είναι παλιό πια και δεν προσφέρεται για τέτοια, επιπλέον δε έχεις και την ευθύνη της γυναίκας σου και του παιδιού σου.
Δεν σου το παίζω ηθικός ή νομοταγής, στο δρόμο αυτό πριν την καταστροφή του με τις κορυνες έχω κάνει πολύ γρήγορα ταξίδια, αλλά πάντα ο κανόνας επιβίωσης ήταν προσπερνώ μόνον στις ευθείες και μόνον όταν δεν προσπερνάει άλλος.
Ποιος ο λόγος να ρισκάρεις έστω και ελάχιστα σε αυτόν τον δρόμο;
Θα συμφωνήσεις υποθέτω πως είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει στη χώρα.


Για το αυτοκίνητο θα διαφωνήσω. Αν σκεφτείς ότι είναι αναβαθμισμένο παντού (φρένα, λάστιχα, αναρτήσεις κτλ) είναι πολύ πιο ασφαλές από ένα σύγχρονο μικρό (τυχαίο παράδειγμα το Corsa ή το Yaris κλπ) που κινείται με ίδιες ταχύτητες. Σκέψου ότι φοράει λάστιχα που σπανίως θα τα βρεις ακόμη και σε αυτοκίνητα διπλάσιας τιμής και ολοκαίνουργια (πες μου έναν που θα βάλει Potenza RE050 σε αυτοκίνητο 1.4 με 90HP, και μάλιστα με δείκτη W, δηλαδή φτιαγμένο για να πηγαίνει με τελικές του αυτοκινήτου σε Ε.Ο.).

Το αρνητικό ήταν η ευθύνη γυναίκας και παιδιού. Το ρίσκαρα, όμως, αν και κίνδυνος εμφανίστηκε 2 φορές πρακτικά: (α) στην αρχή του βίντεο, όπου δεν μπορούσαν 10 αυτοκίνητα να περάσουν ένα φορτηγάκι, και (β) όταν το αγροτικό είχε κάτσει ανάμεσα στις "λωρίδες" και δεν έφευγε με τίποτε. Ο λόγος που το πάτησα (και σκέψου ότι είχα και AC ανοιχτό που κόβει τρελά σε αυτό το αυτοκίνητο γιατί ο συμπιεστής είναι από μεγαλύτερο μοντέλο - βλ. παγωνιά στο εσωτερικό ακόμη και με 40+ εξωτερική θερμοκρασία) ήταν, ότι τα κονβόι από άσχετους που δεν ξέρουν να περάσουν ή να κάτσουν δεξιά, μου δημιουργούν τεράστιο άγχος, μιας και είναι συνταγή για ατύχημα. Από τότε που άρχισα να παίρνω το παιδί στο αυτοκίνητο τρελαίνομαι από καταστάσεις που μπορεί να οδηγήσουν σε ατύχημα, χωρίς να έχω και τον έλεγχο της κατάστασης. Γι' αυτό αποφάσισα να ξεμπερδέψω από τον κίνδυνο και άρχισα κόρνες και φώτα (θα δεις ότι αυτό γίνεται μόνο στην αρχή, μέχρι να περάσω το 1ο πρόβλημα).

Για τον δρόμο δεν ξέρω αν είναι ο Νο1. Παίζει με την Αντιρρίου - Ιωαννίνων για την πρωτιά πάντως.

red_monster έγραψε:Πίπενε είσαι τρομερά εκνευριστικός οδηγός... Μηδέν οδηγική παιδεία, άξιος :metalo:


Τελικά, μάλλον κατάλαβες ότι το Αθήνα - Θεσσαλονίκη γίνεται σε 3,5 ώρες...

Στο συγκεκριμένο βίντεο ΔΕΝ πηγαίνω όπως θα πήγαινα μόνος, αν ήθελα να πάω γρήγορα. Εκνευριστικός, όμως, ήμουν, αλλά μόνο στην αρχή, όπου με φώτα και κόρνες τους έβαλα στην άκρη. Δες παραπάνω, όμως, τον λόγο. Πιέζομαι απίστευτα με το παιδί στο αμάξι και τους άλλους να πηγαίνουν αριστερά - δεξιά, χωρίς να ξέρουν αν πρέπει να περάσουν, πώς, πότε και πού. Έτσι, τους βγάζω στην άκρη και τελειώνω. Αυτά, όμως, γίνονται μόνο σε εξαιρετικές συνθήκες. Συνήθως, καθημερινά, είμαι εξαιρετικά ήρεμος και ήπιος. Οδηγική παιδεία δηλαδή σε σημείο που θα εκνεύριζε και "εξελιγμένους" Ευρωπαίους. Μόνο μην προσπαθήσεις να με σκοτώσεις... τότε, δυστυχώς, θα κάνω ό,τι μπορώ για να αποφύγω την κατάσταση. Και σε περίπτωση, όπως αυτή του βίντεο, πιο αργά (από την group velocity εννοώ) δεν ήταν δυνατόν να πάω.

Για τα υπόλοιπα σε λίγο, μιας και φεύγω από το σεμινάριο, οπότε κλείνει ο υπολογιστής.

Ευχαριστώ.

Έχω βάλει εγώ Potenza RE720 σε Lancia Y, 86 hp και με δείκτη ταχύτητας V.
Και οι δύο είμαστε (ήμασταν) λάθος όμως, για το δικό μου ήταν εντελώς ακατάλληλο λάστιχο, γιατί και στην τελική του να πηγαίνεις δεν ζεσταίνεται ποτέ και φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για το δικό σου. Απλά έχεις διαλέξει ακατάλληλο λάστιχο και φοβάμαι πως μόνον χάνεις και δεν κερδίζεις.
Είμαστε σε ίδια ηλικία, εγώ δεν έχω γυναίκα, δεν έχω παιδί και έχω οδηγήσει πολλές φορές, πολύ γρήγορα. Δεν σου το παίζω ηθικολόγος λοιπόν. Ακόμη και σήμερα, μπορεί να οδηγήσω αντικοινωνικά καμιά φορά, ενώ οδηγώ και μηχανή, που και να θέλεις, κάποιες φορές τα όρια ταχύτητας τα παραβιάζεις για πλάκα, ούτως ή άλλως.
Αντιλαμβάνομαι πολύ καλά λοιπόν την περίπτωση, αντιλαμβάνομαι πως σε όλους μας αρέσει λίγο το ρίσκο (κάποτε έκανα το Πάτρα-Αθήνα με Zastava σε άθλια κατάσταση σε 1.5 ώρα), και προφανώς δεν θα σου πω "μην τρέχεις", γιατί κι εγώ δεν θα το κάνω.
Θα σου πω όμως ένα "μπαμπά μην τρέχεις". Και θα σου εξηγήσω τους λόγους:
-Αν είσαι/είμαι μόνος και κάνω |λογοκρισία|, το αποτέλεσμα θα βαραίνει μόνον εμένα. Τα ήθελα και τα έπαθα.
-Αν είσαι με άλλον και κάνεις |λογοκρισία| και πάθει κάτι ο άλλος, οι τύψεις θα σε βασανίζουν για πάντα. Δεν θα είναι απλώς μια |λογοκρισία|, είναι μια |λογοκρισία| που χτύπησε τον άλλον, αυτόν που σε εμπιστεύθηκε μπαίνοντας στο αυτοκίνητό σου.
-Αν ο άλλος είναι η γυναίκα σου, εξ ορισμού ένας μη τυχαίος άνθρωπος, που υποθέτω αγαπάς, τότε το βάρος είναι ακόμη μεγαλύτερο.
-Αν ο άλλος, είναι το παιδί σου, υποθέτω, το βάρος μεγαλώνει εκθετικά (δεν έχω παιδί, υποθέσεις κάνω).

Και καταλήγω:
-Εντελώς φιλικά, το αυτοκίνητό σου ΔΕΝ είναι για τέτοια. Γιατί δεν προσφέρει την ασφάλεια που θα πρόσφερε κάποιο άλλο, που και το άλλο σε τέτοιο σκατόδρομο, δεν μπορεί να κάνει θαύματα. Το δικό μου έχει επίσης άλλα φρένα (6πίστονα εμπρός, ΑΤΕ blue racing υγρά, Goodridge σωληνάκια), έχει 225/40/18 Dunlop SportMAXX λάστιχα, έχει M-sport ανάρτηση, έχει 6 αερόσακους (που σίγουρα δουλεύουν γιατί είναι και πιο καινούριο), έχει καλύτερη άκαμψια και σασί, έχει και 170 ίππους μπας και βοηθήσει, αλλά ΟΛΑ μα ΟΛΑ αυτά που παρέθεσα, το κάνουν καλύτερο από το δικό σου μεν, αλλά ΔΕΝ με νομιμοποιούν να πάω πιο γρήγορα από εσένα, ούτε σαν εσένα. Γιατί υπάρχει και κάποιο όριο όπως καταλαβαίνεις. Ό,τι και να κάνεις, δεν μπορεί κανένα αμάξι να σε προστατέψει, όταν είσαι διαρκώς στο όριό του.

Δεν ξέρω λοιπόν γιατί το κάνεις. Δεν έχεις κάτι να αποδείξεις, έχεις; Στην τελική, αν εμείς οι δύο πηγαίναμε στον ίδιο προορισμό (είναι συχνά τα ταξίδια μας προς Ήπειρο απ' ότι έχω καταλάβει), δεν θα με πείραζε αν με περάσεις. Πιστεύεις πως αυτό θα σήμαινε πως το Astra σου είναι καλύτερο από το δικό μου; Μήπως ότι εσύ είσαι καλύτερος οδηγός από εμένα;
Το πρώτο σίγουρα όχι, το δεύτερο παίζεται, αλλά και τα δύο δεν έχουν σημασία.
Σημασία έχει να είσαι εσύ καλά και η οικογένειά σου. Τα υπόλοιπα είναι ασήμαντα.

Μην εκβιάζεις την τύχη σου λοιπόν και την επόμενη φορά οδήγησε αμυντικά και όχι επιθετικά. Αν σε αγχώνουν οι υπόλοιποι γύρω σου, φρόντισε να κινείσαι σε δρόμους με λιγότερη κίνηση και απέφυγε την Κορίνθου-Πατρών. Η Αντίρριο-Ιωάννινα είναι παράδεισος εμπρός της. Μην λες όμως πως με την οδήγηση που είδαμε σε αυτό το βίντεο, κινδυνεύεις λιγότερο από το να οδηγείς αμυντικά.

Φιλικά.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#108394
Anonymous Founder έγραψε:...φρόντισε να κινείσαι σε δρόμους με λιγότερη κίνηση και απέφυγε την Κορίνθου-Πατρών...


Όχι τόσο για το 2ευρω στο Κιάτο, αλλά αντί για τον τραγικότερο δρόμο (Ε.Ο. σου λέει ο άλλος :roll: ) της Ελλάδας, προτιμώ να πηγαίνω από κάτω και ας κάνω διπλάσια ώρα. Εξαιρείται 15αυγουστο και Πάσχα, όπου για να πας από κάτω πλευρά από τον Άσσο μέχρι Συκιά θες κανά δίωρο :roll:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#108408
Anonymous Founder έγραψε:-Αν είσαι/είμαι μόνος και κάνω |λογοκρισία|, το αποτέλεσμα θα βαραίνει μόνον εμένα. Τα ήθελα και τα έπαθα.


Μπαρδόν;

Εκτός κι αν αναφέρεσαι μονάχα σε στούκα με τοίχο ή δέντρο.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#108418
elvet έγραψε:Μετά από τόσο κυνηγητό που έχει φάει ο Πιπίνος στη ζωή του (τον κυνηγούν moderators από φόρουμ, τον διώχνουν από άλλα φόρουμ, του κλέβουν τις πατέντες και τις επιστημονικές δουλειές, τον κατατρέχουν ζηλόφθονες συνάδελφοι εκπαιδευτικοί επειδή τους πήρε την γκόμενα, ακόμα και στο μπάσκετ τον τραυματίζουν σκόπιμα, και άλλα πολλά) λογικό είναι να οδηγάει σαν κυνηγημένος.




:s_rofl :s_rofl :s_rofl