Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#108425
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#108433
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#108645 +οο

Αν θες να δουμε ποσο γαματος οδηγος εισαι,ασε την οικογενεια σου σπιτι,παρε το οτι εχεις τελοσπαντων,βαλε το κρανακι σου,μπες στα Μεγαρα,και κανε οτι μπορεις καλυτερα...και θα σου μεινει και κατι...
Αυτα τα χαλια (που ολοι εχουμε κανει)δεν ειναι για δημοσιευση,εκτος αν γουσταρεις κραξιμο...
Δεν ειμαστε οι Αγιοι,και οι οδηγαρες,απλως οταν εχουμε γυναικα και παιδι μεσα στο αυτοκινητο,σε εναν τετοιο κωλοδρομο,παμε δεξια και αργα,οπως ολοι αυτοι οι χιλιαδες που προσπερασες...

...και εισαι και δασκαλος ειπαμε??? :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#108654
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#108769
Άβαταρ μέλους
By g8777
#108774 Πιπινε αγαπη , αν και το ειχα δει απο τους πρωτους το βιντεακι δεν το σχολιασα. Περα απο την πλακα που κανουμε για αλλα ανωδυνα θεματα, εδω πρεπει να αναθεωρησεις ΠΟΛΛΑ πραγματα οσον αφορα την οδηγικη σου κουλτουρα.

Οσο και να φροντισεις να καλυφτεις πισω απο technicalities και διυλυση κωνωπος, το θεμα ειναι οτι οδηγας ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ. Και οσο και να χτυπιεσαι κατω, ΟΧΙ, δεν μπορεις ποτε να εχεις τα ΠΑΝΤΑ υπο ελεγχο κατα την οδηγηση. Το να μας μοστραρεις και το βιντεακι για να αποδειξεις οτι the pipinos way of driving ειναι κατι τοσο καινοτομο που μπορει να κανει ομως μονο ο δημιουργος του ( γιατι στα χερια του ακομα και ενα μικρομεσαιο 1400αρακι 10ετιας μεταμορφωνεται σε Leopard) -ενω μας αναφερεις και με στομφο κιολας οτι κουβαλουσες γυναικα και μωρο :help: - δειχνει οτι δεν εχεις μαθει το βασικοτερο πραγμα περι οδηγησης: Ο εγωισμος μενει απ εξω απο το αυτοκινητο.
Λυπησου το παιδι σου και τα παιδια των αλλων οδηγων.
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#114166 Ενα βιντεακι απο το focus. Πρεπει να σκεφτω καμια πατεντα να μη κανει η καμερα σαν τραμπολινο.



Μη παρεξηγησετε τα ζιγκ ζαγκ που κανω μονος μου. Μετα καταλαβα οτι εχω πισω δεξια αναρτηση σπασμενη. :vava:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#144619 Ένα βίντεο από τη διαδρομή Ναύπακτος - Μεσολόγγι και πίσω που έκανα προχτές. Η ταχύτητα του βίντεο είναι 2x για λόγους συντομίας του βίντεο. Στο αυτοκίνητο είμαι εγώ και η γυναίκα. Εκτός του προσπεράσματος στο φορτηγό που ήταν "εκβιαστική" η οδήγηση ήταν εξαιρετικά χαλαρή και άνετη, αφού ο δρόμος ήταν τελείως άδειος. Σε τέτοιες διαδρομές και με αυτές τις ταχύτητες η κατανάλωση πέφτει άνετα στα όρια των 6L.



Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#148861 Κι ένα δωράκι από τις διακοπές. Αν ψάξω τα βίντεο 100% θα βρω κι άλλα τέτοια περιστατικά. Όπως και να έχει, ειδικά το 1ο και το 3ο πάνε για όσκαρ.



1. Το φορτηγό σταματάει και ο τρίτος αποφασίζει να περάσει. Βγαίνει στο αντίθετο τελείως. Κινούμαι κάτω από το όριο (στην στροφή νομίζω 60, αλλά μετά, φυσιολογικά, γίνεται πάλι 90) γιατί ερχόμουν από δύσκολη στροφή, είχα το παιδί μέσα και βλέποντας το περιστατικό είχα αφήσει γκάζι και είχα βάλει το πόδι στο φρένο. Αν πήγαινα λίγο πιο γρήγορα...

2. Εδώ είναι μια εύκολη περίπτωση που χωράει και συζήτηση. Ο δρόμος που κινούμαι είναι ο κεντρικός (κάθετος στην Ε.Ο.) και διασταυρώνεται με μικρότερους δρόμους που οδηγούν σε χωριά. Αν δείτε STOP υπάρχει μόνο στις στροφές. Αν δεν κάνω λάθος το ίδιο ισχύει και για τον κάθετο δρόμο. Όπως και να έχει πέρασε αέρα πατέρα, αλλά τον είχα δει μέσα από τα δέντρα, οπότε δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.

3. Εδώ η ΕΛ.ΑΣ. έδωσε ρεσιτάλ. Δεν ξέρω γιατί με σταμάτησαν. Στο δρόμο δεν τον είχα συναντήσει 100%. Ίσως ερχόταν από πίσω και είδε ότι προσπέρασα κάποιον σε ευθεία με διπλή γραμμή (η πρωτοτυπία της Αντιρρίου - Ιωαννίνων) και με ακολούθησε, ίσως την είχε στήσει σε κάποιον κάθετο δρόμο και έψαχνε Astra (Αλβανοί κακοποιοί ή κάτι παρόμοιο). Πάντως, δεν μου είπαν τίποτε για καμία παράβαση, ούτε φαίνονταν στον καθρέφτη νωρίτερα. Στο Μενίδι και στο σημείο που με πέρασαν πήγαινα εξαιρετικά προσεκτικά. Στο μεν Μενίδι λόγω κατοικημένης περιοχής (αν και έχει όριο 40, οπότε με τα 55 που είχα ήμουν παράνομος), στις δε στροφές λόγω παιδιού στο αμάξι (έπινα και ένα ξυνόγαλο, τόσο χαλαρά που πήγαινα). Ενώ πήγαινα εξαιρετικά αργά, αυτοί ήρθαν πολύ γρήγορα από πίσω. Με την 1η κόρνα έκανα τέρμα δεξιά θεωρώντας ότι βιάζονται να πάνε κάπου και θέλουν να κάνω άκρη. Δεν φανταζόμουν ότι ήθελαν να σταματήσω πάνω στην κορυφή της στροφής για να ελέγξουν την ταυτότητά μου (μόλις είδαν ότι είμαι Έλληνας μπερδεύτηκαν, άσε που τους έλεγα να μιλάνε χαμηλόφωνα για να μην ξυπνήσει το μωρό). Αφού φώναζε ο οδηγός (μπείτε μέσα στο αμάξι κι εγώ του έλεγα κάνε ησυχία κοιμάται το παιδί) ήρθαν, είδαν το παιδί, είδαν όλα τα χαρτιά του αυτοκινήτου, ξυπνήσαμε και την γυναίκα για να τους δώσει την ταυτότητά της και, μόλις την έβγαλε να τους την δώσει... δεν την πήραν και μου είπαν να φύγω. Το θετικό είναι πως πέρασαν μόνο δύο αργοί που είχα περάσει νωρίτερα, οπότε δεν κινδυνεύσαμε. Αν ήταν ημέρα με κίνηση 100% θα είχε γίνει στραβή, αν και, πονηρός όντας, πήγα και σταμάτησα αρκετά πιο κάτω, ώστε να είμαι καλυμμένος από το δικό τους αυτοκίνητο σε περίπτωση απώλειας ελέγχου στη στροφή.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#149138 Ένα μικρό δείγμα από τους δρόμους που οδηγούσα μέχρι χτες. Αν κάποιος θέλει μπορεί να χώσει μούρη μέσα στην στροφή. ΙΚΕ θα είσαι ο 1ος που θα ξεκινήσει μια γρήγορη βόλτα; Δέχομαι να σε ακολουθώ με ρυθμούς χελώνας από πίσω. Θα καλέσω μέσω VHF (κινητό δεν πιάνει στην περιοχή) την ένωση κυνηγών και αυτοί το ΕΚΑΒ. Προφυλακτήρες κλπ θα τα φορτώσουμε στο Astra και το αμάξι θα έρθει μετά από 2-3 μέρες ο γερανός για να το βγάλει... αν το φτάνει στην χαράδρα.



Καταλάβατε τώρα γιατί είμαι 100% σίγουρος ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν θα έρθει τάπα σε αυτόν τον δρόμο; Μόνο κάποιος ηλίθιος, όπως (ανέφερε) ο ΙΚΕ, θα το δοκίμαζε.

Ευχαριστώ.

* Η ταχύτητα στο 1ο κομμάτι είναι 2x.
Άβαταρ μέλους
By IKE
#149144 Πάντως πιπίνε είσαι απίστευτα τυχερός, εδώ και 2-3 χρόνια κινούμαι πολύ συχνά ακριβώς σε αυτές τις διαδρομές που ανεβάζεις και δεν σε έχω πετύχει καμία φορά.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#149147