Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#6126 Θωμά τι κάμερα χρησιμοποιείς?

Ορίστε και ένα δείγμα από την SJ4000, αγνοείστε το βρώμικο παρμπριζ...

https://www.youtube.com/watch?v=KbsAgrJ6QD4
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#15952 Φιλιππιάδα - Ιωάννινα



Από το βίντεο φαίνεται πόσο άνετα κινείσαι σε αυτούς τους δρόμου και πόσο κατεβαίνει η κατανάλωση αν ξέρεις πού να τρέξεις και πού όχι.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#15954 Προσπεράσματα στις στροφές - Μενίδι Πάσχα 2010



Αυτό το βίντεο θα το αγαπήσουν οι περισσότεροι. Λίγο επικίνδυνο αυτό που κάνω, αλλά μέσα στην κατοικημένη περιοχή περνάω κύριος.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#15957 Για όποιον κινείται στη Δ. Ελλάδα και κυρίως από Αντίρριο μέχρι Αμφιλοχία οι κάμερες πλέον θεωρούνται ενεργές.

Κάμερες Δυτικής Ελλάδας - Είναι πλέον ενεργές



Η κάμερα που είναι ενεργή είναι στο ρεύμα προς Αντίρριο, στο αντίθετο από αυτό που κινούμαι. Δείτε πόσο αργά ανιχνεύεται.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#15962 Επιβίβαση Τήνος αποβίβαση Ραφήνα Αικατερίνη Π



Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#15966 Λευκάδα - Πρέβεζα



Άλλο ένα βίντεο στο οποίο φαίνεται ότι με τον κατάλληλο τρόπο οδήγησης η κατανάλωση είναι εξαιρετικά χαμηλή. Το βίντεο αυτό είναι από το Πάσχα, όταν η μέση κατανάλωση ήταν στα 5,2 L/100km (υπολογισμός ως εξής: λίτρα που έβαλα/απόσταση που διανύθηκε - βλ. spritmonitor).

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#16107
pipinos1976 έγραψε:Φιλιππιάδα - Ιωάννινα




:inlove: :inlove: :inlove: Το πιο όμορφο σημείο της διαδρομής Αντίρριο - Γιάννενα που έχω περπατήσει όσο καμία άλλη!
Ειδικά στον Λούρο το τοπίο είναι μαγικό με τις εναλλαγές του τοπίου σε κάθε εποχή να μαγεύουν ακόμα περισσότερο!
Συνήθως περνάω νύχτα με σχετικά γρήγορο ρυθμό, αλλά όταν περάσω μέρα ο ρυθμός μου μειώνεται σε τουριστικό και απολαμβάνω το τοπίο :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#17627 Κι εμένα είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια, αν και το all time είναι αλλού και είναι μυστικό. Εκεί μου αρέσει το καλοκαίρι που έχει ζέστη παντού αλλού και μπαίνεις ανάμεσα στα βουνά και η δροσιά του ποταμιού δίνει άλλη αίσθηση. Όταν, όμως, περνάς το ποτάμι και πλησιάζεις προς Φιλιππιάδα ο καιρός αλλάζει και σκάει ο τζίτζικας.

Και τώρα δύο βίντεο (ένα παλιό και ένα νέο) που αφορούν σε ένα αγαπημένο νησί του Αιγαίου στο οποίο πέρασα αρκετό καιρό, την Τήνο, η οποία, περιέργως, μου έχει λείψει πολύ.

Τήνος Περιφερειακή Οδός



Προσέξτε στο 1:00 και στο 5:35 μια από τις πιο επικίνδυνες διασταυρώσεις στην Ελλάδα. Καμία από τις 4 κατευθύνσεις δεν έχει ορατότητα και πρέπει όλοι να κινούνται με εξαιρετικά μεγάλη προσοχή.

Επίσης, στο 4:40 η έξοδος της Περιφερειακής προς οδού προς Παναγία.

Το 2ο (παλαιότερο) βίντεο με την κλασσική διαδρομή από Παναγιά προς Κιόνια και πίσω στον Αγ Φωκά (αναστροφή στο Βρυόκαστρο).

Τήνος (pt 1) Παναγία - Κιόνια - Αγ. Φωκάς



Μερικά χοντρά σημεία προσοχής:

1. Το νέο λιμάνι με τις δεκάδες πινακίδες και το πολύ χρώμα. Πήραν μηχάνημα βαφής και είχαν τρελαθεί να βάφουν διαγραμμίσεις παντού (στη χώρα).

2. Στο 4:43 και στο 6:26 στο δρόμο προς τα Κιόνια την καθίζηση που έχει υποστεί το οδόστρωμα.

3. Στο 4:45 την έξοδο δεξιά προς την ταβέρνα Τσαμπιά. Για εμένα η καλύτερη ταβέρνα της Ελλάδας με διαφορά. Εκπληκτικά μεγάλες μερίδες ικανές να με χορτάσουν για όλη την ημέρα με ένα γεύμα. Δοκιμάστε και την σαλάτα Τσαμπιά (μαρούλι, ντομάτα, λιαστή ντομάτα, κουκουνάρι, τριμμένο τηνιακό τυρί, λούζα, σως με λάδι, μουστάρδα, μπαλσάμικο, μέλι και δεν ξέρω τι άλλο). Εκπληκτική ως γεύση και θα μπορούσα να τρώω μόνο τέτοια σαλάτα όλη μερα.

4. Στο 5:10 και στο 5:50 φτάνοντας στα Κιόνια την μεγάλη καθίζηση που συνέβη δύο φορές. Ας ελπίσουμε η 2η επισκευή να διόρθωσε ολοκληρωτικά το πρόβλημα για αρκετά χρόνια.

5. Στο 12:08 και στο 16:54 την καθίζηση προς Αγ. Φωκά. Πολύ επικίνδυνο σημείο και, μάλιστα, είχε πέσει μέσα το φορτηγό που είχε έρθει να ρίξει τα υλικά για το "βούλωμα" της τρύπας.

6. Στο 12:38 το εκπληκτικής μορφής κορμί που κάνει jogging στα αριστερά. Δεν την πρόλαβα στην επιστροφή, αλλά είχε απίστευτο σώμα + απίστευτο πρόσωπο.

Για πληροφορίες ρωτήστε ό,τι θέλετε.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#17708 Ένα βίντεο που είχα υποσχεθεί στον μεγάλο θαυμαστή και υποστηρικτή Bayern7. Άργησα, λόγω τρεξιμάτων με τον μικρό, αλλά το ανέβασα κι αυτό πριν λίγο.

Οδηγώντας στη βροχή - Βέροια
Ξεκινώ από το χωριό Σεβαστιανά του νομού Πέλλας και οδηγώ προς Αθήνα. Ακολουθώ τη διαδρομή προς Βέροια και βγαίνω στην Εγνατία οδό.


Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#17751 Πολύ ωραίο video. Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον να βλέπεις τους δρόμους που γνωρίζεις! Και με τη βροχή γίνεται ακόμα πιο ωραίο. :inlove:
Ευτυχώς που ξεφορτώθηκες την νταλίκα στην αρχή γιατί μας χαλούσε το πλάνο. :thumbsup:
Επίσης επικά άθλια η άσφαλτος στην δεξιά μεριά του δρόμου. Αναγκάζεσαι να κινείσαι στην αριστερή άκρη της λωρίδας σου και πολλές φορές καβάλα στην διαχωριστική γραμμή μπας και σώσεις ζαντολάστιχα και αναρτήσεις. :x Ειδικά εκεί πέριξ του Μαυροβουνίου και μέχρι το Ριζό περίπου. Το αυτό και εκεί στην ευθεία που προσπέρασες τη δεύτερη νταλίκα.
Τρελές λούτσες στο δρόμο, από την Πατρίδα μέχρι και τη Βέροια. Πρέπει να χε ρίξει πολλή βροχή! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#18247 Τους δρόμους εκεί δεν τους ήξερα καθόλου. Είχα περάσει μία φορά το 1984 (άρα δε θυμάμαι τίποτε) και άλλη μία φορά πήγα Έδεσσα το 2009 ξεκινώντας από Θεσσαλονίκη. Πήγαινα φυλαγμένα γιατί: (α) άγνοια δρόμου σκοτώνει, (β) βροχή ακόμη χειρότερα σε άγνωστο δρόμο, (γ) επιβάτες στο αυτοκίνητο. Αυτό που με φόβισε ήταν: (α) η άσφαλτος που σε ορισμένες στροφές φοβόμουν ότι θα με πετάξει ξαφνικά χωρίς δυνατότητα μαζέματος και (β) οι λίμνες που ήταν και η κύρια αιτία κινδύνου και ανησυχίας καθώς σε φέρνουν σβούρα για πλάκα.

Από εκεί πάνω έχω πάει Κιλκίς, Θεσσαλονίκη πάρα πολλές φορές, Δράμα, και Έβρο λόγω στρατού. Έχω και ένα ωραίο περιστατικό που μου έχει συμβεί. Ένας φίλος από στρατό έχει γίνει παπάς και λειτουργεί σε ένα χωριό στο Κιλκίς. Κάποια φάση είμαι Θεσσαλονίκη και λέμε να τα πούμε. Ξεκινάω, λοιπόν, και πηγαίνω στο χωριό την ημέρα που είχε πανηγύρι. Φτάνοντας εκεί τον βλέπω να κατεβαίνει τα σκαλιά της εκκλησίας και μπροστά του ήταν ένας βο(υ)λευτής (βουλευτές + συγκέντρωση κόσμου = ψήφοι). Με κοίταγε καλά-καλά ο παπάς που είχα αφήσει μούσι μεγαλύτερο από αυτόν και λίγο γελούσε, λίγο απορούσε. Τότε, για να τον πειράξω του λέω: "τώρα τα μούσια ποιος θα τα λέει, εσύ ή εγώ;", πειράζοντάς τον λόγω της "κόντρας" που έχουμε γιατί εγώ δεν πιστεύω και πολύ. Ο βο(υ)λευτής, μη γνωρίζοντας ότι απευθύνομαι στον παπά που κατεβαίνει τα σκαλιά, μου απαντάει: "εγώ βέβαια..." και σκάμε όλοι όσοι ήμασταν τριγύρω στα γέλια, ενώ, βλέποντας τα γέλια, γυρνάει πίσω και αντιλαμβάνεται αργά ότι μιλούσα στον παπά. Τρέξιμο, λοιπόν, μπαίνει στο αμάξι και έγινε λαγός.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#18776
Thomas_C200K έγραψε:Pipine με τι κάμερα τραβάς?


Είναι μια φτηνή κάμερα κινέζικη που την είχα βρει σε προσφορά στο dealextreme $85, οπότε την αγόρασα με τη μία. Είναι το εξής μοντέλο:

http://www.dx.com/p/1-5-lcd-full-hd-108 ... C2o02d_vh4

Τώρα έχει αντικατασταθεί από το εξής:

http://www.dx.com/p/hd-1080p-1-5-tft-5- ... C2oVmd_vh4

που έχει μικροδιαφορές, αλλά βασικά παραμένει το ίδιο.

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, αλλά μόνο την ημέρα. Τη νύχτα οι αυτόματες ρυθμίσεις δεν κάνουν τίποτε, τα LED που έχουν άσπρο φως δε σώζουν την κατάσταση, οπότε δεν ενδείκνυται για τέτοια χρήση. Την έχω ρυθμίσει στα 720p για να χωράει περίπου 8 ώρες βίντεο, άρα φτάνει και για εξαιρετικά μεγάλα ταξίδια ή ακόμη και για ταξίδια με επιστροφή αν πηγαίνεις κοντά. Άλλωστε τι είναι €70 που έδωσα; Αν με βγάλει 5 χρόνια (που θα τα βγάλει, αφού δεν την δουλεύω συνέχεια) θα είμαι ικανοποιημένος. Έχω γεμίσει το YouTube με βίντεο από αυτή την κάμερα και είμαι και άνετος αφού ούτε κινητό κρατάω στο χέρι, ούτε περιμένω να το βγάλω αν δω κάτι που με ενδιαφέρει, ούτε έχω πληρώσει και τίποτε εξωφρενικά ποσά για να κάνω μια ερασιτεχνική δουλειά, όποτε μου έρθει όρεξη.

Αύριο θα ανεβάσω τη συνέχεια του βίντεο της Βέροιας με το ταξίδι Βέροια - Αθήνα (περίπου 2,5 ώρες σε ταχύτητα 2x) που είναι 3,5GB αρχείο.

Ευχαριστώ.