Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#104177 Κατι μου θύμιζε το username μέχρι που είδα το video με την GTV :inlove:
Καλώς ήρθες. Περιμένουμε κι άλλα :)
Άβαταρ μέλους
By karacop78
#104535 Την GTV ε? Γιατί μοντάρω ένα vid με 2 όφωνα (εισαγωγή - turbo) σε κυριακάτικη βολτίτσα κοντά στην Πύλο. Γουστάρεις να ακούσεις τον Busso στερεοφωνικά?

Τι ρωτάω, το ανεβάζω ASAP...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#104821 Και τώρα ένα σχόλιο γεμάτο πικρία.

Σκέψου αυτό το βίντεο να ήταν στο κανάλι του pipinos1976 τι είχε να γίνει. Θα εμφανίζονταν χρήστες στο youtube να με βρίσκουν γιατί τρέχω σε δημόσιο δρόμο, στο forum θα έγραφαν ότι είμαι κίνδυνος για την ανθρωπότητα, ότι θα πεταγόταν σκύλος, γάτα, λαγός (ναι, μου το είχαν γράψει και αυτό), ότι θα χτυπούσα το παιδάκι που παίζει στο δρόμο κτλ. Όχι ότι όλα αυτά δεν είναι πιθανά (έστω με μικρή πιθανότητα), αλλά τονίζω το πόσο διαφορετική αντιμετώπιση θα υπήρχε για την ίδια ακριβώς κατάσταση.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#104878 Στο παραπάνω βίντεο εγώ δεν είδα κάτι επικίνδυνο πάντως, ίσα ίσα είδα πολύ φυλαγμένη και προσεκτική οδήγηση παντού (θα ήμουν πολύ χειρότερος σίγουρα...).
Όποιος και αν είχε ανεβάσει το βίντεο το ίδιο θα έλεγα.
Αν λοιπόν είσαι σίγουρος πως δεν έκανες κάτι επικίνδυνο, μην ασχολείσαι με όσους γράφουν ό,τι γράφουν.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#104880 Με τέτοια σχόλια σε βλέπω στα κοντινά να σε διώχνουν από άντμιν, από το σπίτι σου, τη δουλειά σου, μέχρι και η γκόμενα σε βλέπω να σε βάζει να κοιμάσαι στην μπανιέρα. :omg:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#104895 Nα πεις κι ένα ευχαριστώ, αχάαριστε.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#104978
pipinos1976 έγραψε:Και τώρα ένα σχόλιο γεμάτο πικρία.
τώ.


άσε τα σάπια, ζηλεύεις

Θες και συ progress map και χάρτη με την κόκκινη βούλα -στίγμα στις διαδρομές σου :P :lol:
Άβαταρ μέλους
By karacop78
#105137 Kαταλαβαίνω τις επιφυλάξεις του pipinos1976 κ μάλιστα έχω δεχτεί κριτική (sic) στο άλλο βίντεο με την GTV, αλλά στο τέλος θα συμφωνήσω με τον Anonymous Founder. Αν έχεις πάρει τα μέτρα σου (διαλέγεις έρημη κ γνώριμη διαδρομή, φυλάς τα τυφλά, πατάς εκεί που έχεις ΠΛΗΡΗ ορατότητα κ.λ.π.), δε χρειάζεται να δίνεις σημασία στα "πικρόχολα" σχόλια.
Στα τεχνικά τώρα, όποιος θέλει να φτιάξει βίντεο με τέτοια γραφικά, δεν έχει παρά να κατεβάσει σε android/iPhone το app Track Addict και στο PC το πρόγραμμα RaceRender3. Στο πρώτο θα αποθηκευτεί η διαδρομή, και στο δεύτερο θα γίνει το "πάντρεμα" με το βίντεο. Όσοι γνωρίζουν από προγράμματα επεξ. βίντεο όπως AfterEffects ή Premiere, ακόμα καλύτερα.
Καλές ασφαλείς και γρήγορες βόλτες σε όλους...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#105187
JimClark έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:Και τώρα ένα σχόλιο γεμάτο πικρία.
τώ.


άσε τα σάπια, ζηλεύεις

Θες και συ progress map και χάρτη με την κόκκινη βούλα -στίγμα στις διαδρομές σου :P :lol:


Yeap, θέλω κι εγώ :metalo:

karacop78 έγραψε:Στα τεχνικά τώρα, όποιος θέλει να φτιάξει βίντεο με τέτοια γραφικά, δεν έχει παρά να κατεβάσει σε android/iPhone το app Track Addict και στο PC το πρόγραμμα RaceRender3. Στο πρώτο θα αποθηκευτεί η διαδρομή, και στο δεύτερο θα γίνει το "πάντρεμα" με το βίντεο. Όσοι γνωρίζουν από προγράμματα επεξ. βίντεο όπως AfterEffects ή Premiere, ακόμα καλύτερα.


Να προσθέσω ορισμένα σημεία.

1. Η δική μου κάμερα, που είναι της πλάκας (κόστος €70 από dx.com), είχε ένα software που δεν έπαιζε με τίποτε βίντεο + χάρτη. Αν το συνδυάσουμε με τον PIV 530, τα 3GB RAM που βλέπει και τα 1ΤΒ δίσκους που έχω πάνω αυτή την στιγμή, καταλαβαίνετε ότι το πρόβλημα είναι στο pc που κάνει έναν αιώνα για τα ετοιμάσει τα βίντεο (βασικά κόψιμο κομματιών και αφαίρεση φωνής, μιας και ούτε συζητήσεις θέλω να ακούγονται, ούτε μουσική που μου τα κόβει το YouTube). Πάμε, τώρα, στα υπόλοιπα.

2. Αντί του RaceRender υπάρχει το Dashware που είναι πλέον freeware και κάνει σχεδόν τα ίδια πράγματα, αλλά χωρίς κόστος. Για πόσο ακόμη θα γίνεται αυτό δεν το ξέρω γιατί κάτι παίζεται με πώληση της εταιρείας στην GoPro ή κάτι τέτοιο. Πάντως, προς το παρόν είναι τελείως freeware και απλή λύση.

3. Για όποιον έχει gps camera, όπως εγώ, αρκεί να χρησιμοποιήσει και το RegistratorViewer για την ίδια δουλειά (αρκεί να έχει k-lite codecs στο μηχάνημα). Με το RegistratorViewer μπορείς να κάνεις και μετατροπές σε αρχεία συντεταγμένων (π.χ. η δική μου κάμερα τα βγάζει σε .MAP και εγώ μπορώ να τα μετατρέψω π.χ. σε gpx για Garmin).

4. Η Garmin δίνει και αυτή μια αντίστοιχη λύση, την οποία θα δοκιμάσω τώρα (μιας και τώρα την πήρα χαμπάρι, που το κοίταξα πάλι το θέμα), και η οποία λέγεται VIRBEdit.

5. Για καταγραφή στίγματος υπάρχουν πολλά προγράμματα, αν δεν υπάρχει κάμερα που να το κάνει αυτόματα, οπότε δεν επεκτείνομαι καθόλου. Όλα κάνουν το ίδιο καλά την δουλειά τους, τουλάχιστον για τον ερασιτέχνη.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By karacop78
#105190 Είναι γεγονός ότι το TrackAddict το δούλεψα σε trial, γι' αυτό χρειάστηκε να κάνω κόψε-ράψε στο Premiere για να φύγει το logo από το πλάνο, αλλά ήταν το μόνο που συνεργαζόταν με το Race Render, και έχει πολλές επιλογές που δουλεύουν μια χαρά. Από εκεί και πέρα, Pipinos, όντως αν έχεις κάμερα π.χ. σαν τη Sony που έχει gps πανω, τα πράγματα είναι ευκολότερα.
Επίσης είναι γεγονός, πως χωρίς δυνατό (μη σου πω ΠΟΛΥ δυνατό) PC η δουλειά αργεί πολύ να γίνει.
Δεν μπορώ να φανταστώ τελικό render από laptop, θα λιώσουν τα πλαστικά του...
Pipinos κάνε τις δοκιμές σου και πες μας συμπεράσματα, ευχαρίστως να δοκιμάσουμε και άλλες λύσεις, ερασιτεχνικά πάντα...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#105194 Μόλις δοκίμασα στο VIBR της Garmin. Δέχεται μόνο αρχεία .mp4 και τον χάρτη που τον είχα σε .gpx δεν τον έβλεπε. Επίσης, στο δικό μου pc τουλάχιστον, προσπαθούσε συνεχώς να διαβάσει από την δισκέτα. Τελικά το απεγκατέστησα και ησύχασα. Τώρα θα κάνω την δουλειά με το RegistratorViewer, αν και όποτε χρειαστεί να βάλω και χάρτη μαζί με το βίντεο. Σε αυτό μπορείς να βάλεις πάνω τα πάντα: π.χ. επιταχύνσεις στους 3 άξονες, υψόμετρα κτλ.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#105745

17/11/2012 στην πιστα των Σερρων. Ανεπαναληπτη εμπειρια. :metalo: :superman:
Για οσους πουν οτι πηγαινα αργα, δεν ειχα μαζι μου λαστιχα για σκισιμο οποτε επρεπε να κρατησω αυτα που φοραγα τοτε για 2μιση ακομα χρονια (Continental Eco Contact 5 :svivhaha: ).

Για οσους βαριουνται, ας το πανε στο 1ο λεπτο!
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#107293 Φρέσκο βίντεο, σημερινό. Επιστροφή από τριήμερο πρωί πρωί, καθώς ο μικρός ξύπνησε νωρίς (βγάζουμε δόντια όπου να 'ναι). Ο δρόμος τελείως άδειος, μαμά και παιδί κοιμήθηκαν και έτσι το πάτησα λίγο για να φτάσω πριν ξυπνήσει ο μικρός για το δεκατιανό του.

Να τονίσω ότι το αμάξι δεν το πήγα στο όριο, δηλαδή ούτε τελικές προσπάθησα (αν και άνετα θα μπορούσα, ειδικά στις κατηφόρες, αφού ο καιρός ήταν άριστος και ο δρόμος τελείως άδειος), ούτε και έστριβα, όπως θα έστριβα μόνος (θα δείτε ότι κόβω στα 140 περίπου σε κάθε σοβαρή στροφή).



Ευχαριστώ.