Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#235545 Εικόνα

Με αφορμή την παραπάνω φωτογραφία, ανοίγω αυτό το τόπικ γιατί με ενδιάφερει να ξεκινήσει μία συζήτηση γύρω από τα υπεραυτοκίνητα πριν το 1990.
Τότε που ό,τι έσπαγε το φράγμα των 5 δευτερολέπτων για το 0-100km/h ήταν τίτλος για το μηνιαίο Ειδικό Τύπο.
Αναφορές, άρθρα, συγκρτικά, οδηγικές εμπειρίες ίσως, φωτογραφίες, κείμενα έμπνευσης, τεχνικά χαρακτηριστικά, τεχνολογικές λύσεις, καινοτομίες εκείνης της εποχής, είναι όλα ευπρόσδεκτα.
Πόσο βοήθησαν στην εξέλιξη των καθημερινών αυτοκινήτων; Ή μήπως ήταν αυτοκίνητα γοήτρου μονάχα;

ΥΓ: Έβαλα χρονικά μέχρι το 1990 λόγω της παραπάνω 3άδας. Σίγουρα η Lamborghini είναι ριγμένη καθώς το 1990 βγήκε η Diablo που έσπασε και το ρεκόρ υψηλότερης τελικής ταχύτητας της F40. Αν θέλετε μπορούμε να το κάνουμε έως το 2000 αλλά μου φάνηκε πολύ νωπό χρονικά για αυτό οριοθέτησα στο 1990.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#235601 RUF CTR "Yellowbird" 1987

Εικόνα

"This incredible car, a 469 bhp twin turbo coupé, exceeded the top speed world record for production cars on the Nardo Racetrack at a rate of 342 km/h!"

http://ruf-automobile.de/en/manufacturing/historie/
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#235617 Ακόμη θυμάμαι πόσο με είχε εντυπωσιάσει η δοκιμή της ZR1 στο ελληνικό car and Driver το 1990 ή 1991! Και από πλευράς επιδόσεων αλλά και για το εντελώς κιτς κατακοκκινο εσωτερικό. Αλήθεια θυμάται κανείς μια ταινία του Βουτσα, παρωδία του Knight Rider, όπου κάποια στιγμή σκάει μύτη ο Αλμπερτο Εσκεναζυ ως και καλά Μάικλ Ναιτ οδηγώντας μια corvette c4?

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#235618 nsx 1989

Εικόνα


edit αξιζει να διαβαστει το αρθρο,περιγραφει αρκετες τεχνικες λεπτομερειες για αυτο το τοσο πρωτοποριακο αυτοκινητο για την εποχη του.
http://www.roadandtrack.com/new-cars/fi ... acura-nsx/
Τελευταία επεξεργασία από dimviii και 20 Μαρ 2016, 22:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By JBT
#235630 Κλασικά μια ΠεΜΒέ μπαίνει παντού :s_rofl :metalo:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#235744 Tι σημαίνει υπεράμαξο? Με την δική μου, τριτοδιεθνή έννοια του όρου, τα μισά από αυτά που βλέπω δεν είναι τέτοια.
Άβαταρ μέλους
By mmarkom
#235768 Δεν μας έβαλες όριο για το από πότε, οπότε βάζουμε ελεύθερα

Εικόνα

Εικόνα

Το μοναδικό supercar που έχω μπεί, ήμουν μικρός αλλά έμεινε αξέχαστο

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#235787
mmarkom έγραψε:Δεν μας έβαλες όριο για το από πότε, οπότε βάζουμε ελεύθερα


Ελεύθερα. Από την εποχή της Bugatti type 57 και της ALFA 8C 2900.


dstou έγραψε:Tι σημαίνει υπεράμαξο? Με την δική μου, τριτοδιεθνή έννοια του όρου, τα μισά από αυτά που βλέπω δεν είναι τέτοια.


Ας δούμε τον ορισμό "Supercar" από τη wikipedia και ας βαδίσουμε πάνω σε αυτό

https://en.wikipedia.org/wiki/Supercar



Περιμένω από D-Jet να μας κάνει εκτενή αναφορά στην Porsche 959 και πως προέκυψε το project μιας 911 on steroids. Από castigamatti για την Countach και συνολικά την ιστορία της Lamborghini και πως ο Ferruccio είδε το μεγάλο κέρδος πίσω από την κατασκευή υπεραυτοκινήτων. Περιμένω από Realzues να μας πει για την F40 και άλλες παλαιότερες Ferrari.
Είναι τελικά η F40 το supercar όλων των supercars;;;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#235825
Giuseppe Busso έγραψε:Είναι τελικά η F40 το supercar όλων των supercars;;;


Eίναι αργή, δύσχρηστη και καίει πολύ. Έχει ξεπεραστεί από τη lalala
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#235864 Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Ντροπή σου Μπούσε...

Εικόνα

:x :x
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#236010 Lancia Thema 8.32

Yπήρχε και αυτό τότε που μπορεί να ηταν σεντάν αλλά δάγκωνε, έχω πάει και Πεντέλη βόλτα το 1995 με οδηγό αγωνιζόμενο που έχει συνεργείο και το είχαν φέρει για συμπλέκτη, άρωμα Ferrari από το μοτέρ με ήχο που δεν ξεχνιέται.

Εικόνα

Εικόνα

image hosting over 5mb

Εικόνα
upload pics