Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#233225
dimviii έγραψε:
Κίκιζας . έγραψε:
Σαφεστατα και εχει πολυ περισσοτερες ευκαιριες, η κατοχη απο μονη της ομως δεν το διασφαλιζει
αυτο αφενως, και αφετερου, οταν φτανει η δυνατοτητα της ενημερωσης στην αντιθετη πλευρα (ενος μη κατοχου, που ομως ψαχνει για τους χ, ψ λογους απο ποικιλες πηγες πληροφορησης...) να ειναι απο αλλο/αλλους κατοχους φιλους/συγγενεις, μεχρι και συνδυαστικα απο ξενα_Ελληνικα Fora που να εχουν αντιστοιχα, καταγραφες κατοχων, ε, οπως και να το κανουμε τοτε, ΜΙΑ αποψη κατοχου, δεν ειναι περισσοτερο αξιοπιστη/αντικειμενικη/σωστη απο το συνολο συνδυασμενων αποψεων που συγκλινουν ξεκαθαρα στην αντιθετη αποψη... .


ειπαμε για την περιπτωση που ο ιδιοκτητης νιωθει.Το να μου λες οτι ο ευκαιριακος χρηστης θα εχει καλυτερη κριση γιατι θα διαβασει στο νετ γνωμες απο αλλους κατοχους που δεν ξερει ποσο νιωθουν δεν τον κανει γνωστη και ικανοτερο κριτη.


Eδω ειναι το λαθος. Εγω καταρχας δεν ειπα ΜΟΝΟ απο αλλους κατοχους, αλλα ΣΥΝΔΥΑΣΤΙΚΑ, και αλλες πηγες, δηλαδη και με ανθρωπους που αποδεδειγμενα εχουν καλυτερη, πιο ολοκληρωμενη κριση (οδηγοι αγωνων, σεβαστοι δοκιμαστες κορυφαιων ξενων περιοδικων κ.α) , οχι μονο απο αλλους κατοχους...
Το συνολο των καταγεγραμμενων αποψεων/τοποθετησεων/δημοσιευσεων ειναι πιο αξιοπιστο απο την μια-δυο ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΕΣ αποψεις κατοχων. Αυτο λεω


Κίκιζας . έγραψε:Αυτο ομως σηκωνει πολυ συζητηση και εαν μπορουσαμε να το θεωρησουμε ως...μετρησιμο, εχει μεγαλο ευρος.
Μπορει δηλαδη καποιος με μια υποτιθεμενη κλιμακα 1-10 , να βρισκεται στο "6" , αυτο το νουμερο να συγκλινει -για το επιπεδο πληροφορησης- με αλλους δυο κατοχους, και οι τρεις ομως να μην εχουν ΚΑΜΜΙΑ επαφη με αλλα μεσα πληροφορησης, επι της ουσιας να μην γωριζουν πως ξερουν 6/10, και να θεωρουν οτι βρισκονται στο 8/10 πχ.
Αντιθετα καποιος αλλος (μη κατοχος) να εχει συλλεξει στοιχεια απο διαφορετικες πηγες που ομως στο συνολο τους να γινεται αντιληπτο οτι βρισκονται ολες στο 8/10 , οπερ και να αντικατοπτριζουν την πραγματικοτητα, ή τελος παντων με μεγαλυτερο ποσοστο αντικειμενικοτητας, απο αυτο που θεωρει καποιος κατοχος...

Ειτε μιλαμε για το τι νιωθει οδηγοντας, ειτε για το τι βλεπει-καταλαβαινει δια της αφης, σε οτι εχει να κανει με συναρμογη και απτη ποιοτητα...


dimviii έγραψε:ναι αλλα αυτο ισχυει και απο την πλευρα του ευκαιριακου χρηστη.Να νομιζει οτι ειναι στο 8/10 ενω ειναι στο 6/10.


Δεν ισχυει στην περιπτωση του παραδειγματος που φερω γιατι κατ' αρχας -και πανω απ' ολα- λαμβανει υποψιν του πληροφοριες που προερχονται απο αναγνωρισμενους χρηστες-δοκιμαστες-οδηγους αγωνων, που γνωριζουν πολυ καλυτερα, ασχετως του τι μπορει να νομιζει ο ευκαιριακος χρηστης.
Αντιθετα, ακομα και με βαση το παραδειγμα που εθεσα, η αποψη του κατοχου και των αλλων δυο αν θες που συμπιπτουν, ειναι ΜΟΝΟΔΙΑΣΤΑΤΗ, δεν εχουν λαβει δηλαδη υποψιν αλλες/διαφορετικες πηγες πληροφορησης...
Τελευταία επεξεργασία από Κίκιζας Γρηγόρης και 16 Μαρ 2016, 00:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#233226
Κίκιζας . έγραψε:@dimVIII
Αλλα λεει ο GB, αλλα νομιζεις, και μετα του λες εσυ... :dizzy:
Πραγματικα ομως, αντιλαμβανεσαι εντελως διαφορετικα, πραγματα που ειναι ξεκαθαρα ... :help:


μα ειναι ξεκαθαρο οτι ο ευκαιριακος χρηστης ειναι καλυτερος κριτης γιατι ο ιδιοκτητης το θεωρει καστρο του,γιατι με τα χρονια παλιωνει η αναρτηση και δεν το καταλαβαινει,ενω ο ευκαιριακος το καταλαβαινει κλπ .
Σοβαρα επιχειρηματα που δεν επιδεχονται αμφισβητησης.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#233228
dimviii έγραψε:
Κίκιζας . έγραψε:@dimVIII
Αλλα λεει ο GB, αλλα νομιζεις, και μετα του λες εσυ... :dizzy:
Πραγματικα ομως, αντιλαμβανεσαι εντελως διαφορετικα, πραγματα που ειναι ξεκαθαρα ... :help:


μα ειναι ξεκαθαρο οτι ο ευκαιριακος χρηστης ειναι καλυτερος κριτης γιατι ο ιδιοκτητης το θεωρει καστρο του,γιατι με τα χρονια παλιωνει η αναρτηση και δεν το καταλαβαινει,ενω ο ευκαιριακος το καταλαβαινει κλπ .
Σοβαρα επιχειρηματα που δεν επιδεχονται αμφισβητησης.


Δεν μπορω να σου απαντησω εγω για τον GB αφενως, αλλα απο την αλλη μπορω ομως, απο αυτα που ΤΟΥ απαντας να καταλαβω, οτι, απαντας σε κατι διαφορετικο απο αυτο που σου λεει...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#233229
Κίκιζας . έγραψε:
GTS έγραψε:Για την εργονομια κανεις λαθος. Τo 118 εχει καλυτερη εργονομια από το Α3 χωρις το Α3 να εχει καποιο ιδιαιτερο θεμα αλλα στο 118 όλα είναι βαλμενα σε θεσεις που βολευουν τον οδηγο. Για την συναρμογή των πανελς γιατι να εχει κατωτερη από το Αουντι? Εκει που το Α3 είναι λιγο μπροστα είναι λιγο στα πλαστικα και στην απουσια τριγμων στο εσωτερικο.


Ok, ας υποθεσουμε οτι κανω λαθος...Στο παραπανω κειμενο, ΠΟΥ ακριβως φαινεται οτι κανω λαθος εγω και εχεις δικιο εσυ? Επειδη απλα το λες? :lol:
Αν στην F20 ειναι ολα βαλμενα σε θεσεις που βολευουν τον οδηγο, στο Α3 ειναι ετσι και ακομα καλυτερα! :lol:
Εγω θα σου δωσω και παραδειγμα ομως, δεν θα μεινω μονο στο στυλ, "επειδη το λεω εγω"...

Στην F20 σε οδηγους ανω του 1,80 δεν φαινεται το κατω μερος της οθονης, οπου αναγραφονται μερικα/ολικα χλμ. Μετα απο συνδυασμο πολλων ρυθμισεων μεταξυ υψους καθισματος, κλισης πλατης και τιμονιου, βρισκεις μια...σχεδον χρυση τομη αφου καταληγεις λιγο πιο ξαπλωτος, για να βλεπεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Στο Α3 δεν συμβαινει κατι τετοιο, συν το οτι επισης ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην οθονη-οργανα ειναι ακομα πιο ευδιακριτα-ευαναγνωστα με φωτισμο το βραδυ.
Τα ιδια για την κεντρικη οθονη. Στο Audi ειναι λιγο πιο ψηλα, ΑΚΡΙΒΩΣ στο οπτικο πεδιο του κεντρου στο παρμπριζ, σε σχσεση με αυτο της Bmw που ειναι λιγο πιο κατω απο το ιδανικο, παντα σε σχεση με το συνολικο υψος του ταμπλω.
Επισης η ρυθμιση της πλατης στο Audi ειναι με ροδελα, στην Bmw ειναι σκαλωτη.
Για την μεγαλυτερη ανεση-άπλα, στα πλαγια του οδηγου, οπως και την καλυτερη θεση -πιο πισω σε σχεση με την ρυθμισιμοτητα των εμπρος καθισματων- του B-pillar του Audi να υποθεσω οτι δεν εχεις παρει γραμμη... :lol:
Για την συναρμογη, απαντας μερικως μονος σου, (απουσια τριγμων) θα σου επισημανω και τις μικροτερες αποστασεις σε αρμους στα πλαστικα, στην κεντρικη κονσολα και γενικοτρα απο την μεση του ταμπλω και κατω για το Α3...

Ολα αυτα ΕΝΤΟΣ των δυο αυτοκινητων, σε προσωπικο επιπεδο, ουτε απο φωτο, ουτε αρθρα περιοδικων, ουτε απο εντυπωσεις κατοχων στα fora... :whistlink:


Η σχεδιαση στο ταμπλω εξυπερετει καλυτερα τον οδηγο, αυτο εννοω. Οσο για πραγματα οπως η οθονη λιγο ποιο ψηλα ειναι τελειως υποκειμενικο, εμενα μια χαρα μου φαινεται. Το ιδιο και το καθισμα αν και αυτο του Α3 καλο ειναι.

Οντως δεν βλεπεις τους χιλιομετρητες αλλα δεν ειναι σημαντικο, και λυνεται με ενα software update. Για το Β πιλαρ εχεις δικιο στο 5θυρο ειναι μπροστα γιατι το πισωκινητο πατωμα εχει αυτους τους περιορισμους, εγω αυτα τα αγνοω γιατι συκρινεις μπροστοκινητο με πισωκινητο και ειναι ανομοια. Το ιδιο για χωρους πισω και στα πλαγια. Θα πουλαγες την πισωκινηση για τον χωρο στο πισω καθισμα? εγω οχι.

Μπορεις με ενα κουμπι να επιλεξεις το Sport mode στο Α3; Νομιζω πρεπει να το κανεις απο την κεντρικη οθονη.

Γενικα η δικια μου εμπηρεια σαν οδηγος αισθανομαι ποιο ανετα στο ταμπλω των ΒMW. Σαν επιβατης προφανως το Α3 ειναι ανωτερο λογω μπροστοκινησης.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#233230
Κίκιζας . έγραψε:
Eδω ειναι το λαθος. Εγω καταρχας δεν ειπα ΜΟΝΟ απο αλλους κατοχους, αλλα ΣΥΝΔΥΑΣΤΙΚΑ, και αλλες πηγες, δηλαδη και με ανθρωπους που αποδεδειγμενα εχουν καλυτερη, πιο ολοκληρωμενη κριση (οδηγοι αγωνων, σεβαστοι δοκιμαστες κορυφαιων ξενων περιοδικων κ.α) , οχι μονο απο αλλους κατοχους...
Το συνολο των καταγεγραμμενων αποψεων/τοποθετησεων/δημοσιευσεων ειναι πιο αξιοπιστο απο την μια-δυο ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΕΣ αποψεις κατοχων. Αυτο λεω


και γιατι ειναι μονοπλευρη του ιδιοκτητη και οχι του χ δημοσιογραφου? του χ αγνωστου κατοχου που οπως ειπες μπορει να νομιζει οτι ειναι στο 8/10 και να ειναι 6/10 και εσυ θα διαβασεις την γνωμη του?
Δεν ειναι τοσο απλα τα θεματα αυτα, ωστε παιρνωντας γνωμες απο το νετ να βγαζεις συμπερασμα μαζι με βολτα ευκαιριακη.

Κίκιζας . έγραψε:Δεν ισχυει στην περιπτωση του παραδειγματος που φερω γιατι κατ' αρχας -και πανω απ' ολα- λαμβανει υποψιν του πληροφοριες που προερχονται απο αναγνωρισμενους χρηστες-δοκιμαστες-οδηγους αγωνων, που γνωριζουν πολυ καλυτερα, ασχετως του τι μπορει να νομιζει ο ευκαιριακος χρηστης.
Αντιθετα, ακομα και με βαση το παραδειγμα που εθεσα, η αποψη του κατοχου και των αλλων δυο αν θες που συμπιπτουν, ειναι ΜΟΝΟΔΙΑΣΤΑΤΗ, δεν εχουν λαβει δηλαδη υποψιν αλλες/διαφορετικες πηγες πληροφορησης...


αρα ασχετα απο τι καταλαβε ο ευκαιριακος χρηστης,θα διαβασει στο νετ τα δημοσιογραφα και αυτο που θα διαβασει ειναι εγκυρο,ή θα θεωρησει εγκυρο.Τον ιδιοκτητη οχι ομως.
Μαλιστα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#233234
Κίκιζας . έγραψε:
dimviii έγραψε:
Κίκιζας . έγραψε:@dimVIII
Αλλα λεει ο GB, αλλα νομιζεις, και μετα του λες εσυ... :dizzy:
Πραγματικα ομως, αντιλαμβανεσαι εντελως διαφορετικα, πραγματα που ειναι ξεκαθαρα ... :help:


μα ειναι ξεκαθαρο οτι ο ευκαιριακος χρηστης ειναι καλυτερος κριτης γιατι ο ιδιοκτητης το θεωρει καστρο του,γιατι με τα χρονια παλιωνει η αναρτηση και δεν το καταλαβαινει,ενω ο ευκαιριακος το καταλαβαινει κλπ .
Σοβαρα επιχειρηματα που δεν επιδεχονται αμφισβητησης.


Δεν μπορω να σου απαντησω εγω για τον GB αφενως, αλλα απο την αλλη μπορω ομως, απο αυτα που ΤΟΥ απαντας να καταλαβω, οτι, απαντας σε κατι διαφορετικο απο αυτο που σου λεει...


Giuseppe Busso έγραψε:
Ο επιδερμικός χρήστης είναι πιο ευέλικτος στο να επηρεαστεί θετικά ή αρνητικά όμως.
Ο κύριος χρήστης όχι, καθώς βλέπει το αμάξι του ως το απόρθητο κάστρο.

Κάτι άλλο που παθαίνει ο κάτοχος είναι ότι συνηθίζει στη φθορά των ετών και των χιλιομέτρων και δεν καταλαβαίνει ότι το αμάξι του έχει χάσει σε απόδοση ή δεν είναι αυτό που λέμε properly ή σαν την 1η μέρα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#233237 Κικιζα σορρυ αλλα δε θα γυρισω το χρονο πισω 10 χρονια να αρχισουμε τα μαλλιοτραβηγματα τυπου υπερατου. Προσβαλεις τη νοημοσυνη μου και μονο που θεωρεις προκατειλημμενο το γραπτο μου λογω Q5 και προσβαλεις και τη δικη σου παιρνοντας το προσωπικα, ακομα κι αν ξεστομισα τη |λογοκρισία| του αιωνα.

Καλως ή κακως μιλησα αποκλειστικα και μονο για 2 μοντελα στα οποια εχω τη δυνατοτητα να βγω απ' το ενα και να μπω στο αλλο.

Απο κει και περα με γεια σου με χαρα σου μπορεις να συνεχισεις να πιστευεις οτι γουσταρεις. Σε καμια περιπτωση δεν ειχα σκοπο να αλλαξω την αποψη κανενος. Προσωπικη εντυπωση κατεθεσα κι οποιος θελει την μετραει ή την πεταει...

<+
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#233238 Γεγονός. Και εσύ . χαλάρωσε λίγο και κατανόησε πως όταν σου χαλάει κάτι κάθε τρεις και λίγο θες να το κάψεις το ρδελομπου και όπου βλέπεις το σήμα του, φτύνεις το λιγότερο. Εγώ Στέφανε σε νιώθω.

Dimvii βαριέμαι ρε φίλε. Next time σε καφέ και θα δεις που θα συνεννοηθούμε απείρως καλύτερα.

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι έχει καιρό να αγοραστεί κάποια BMW στο forum. Τι έγινε;;; :lol:
Όλα καλά;;;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#233252 Πρέπει να μπει στον κανονισμό του φόρουμ οτι η γνώμη γκ είναι υπερατου είτε γιατί είναι δικη του, ειτε ειναι εξαγωγή συμπερασμάτων απο διάβασμα σε ξενα φορα, ειτε απο άρθρα δοκιμαστων.&-
Ελεος! (παραγοντικο)

<
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#233678
dimviii έγραψε:

και γιατι ειναι μονοπλευρη του ιδιοκτητη και οχι του χ δημοσιογραφου? του χ αγνωστου κατοχου που οπως ειπες μπορει να νομιζει οτι ειναι στο 8/10 και να ειναι 6/10 και εσυ θα διαβασεις την γνωμη του?
Δεν ειναι τοσο απλα τα θεματα αυτα, ωστε παιρνωντας γνωμες απο το νετ να βγαζεις συμπερασμα μαζι με βολτα ευκαιριακη.


Γιατι ο δημοσιογραφος (οχι καποιος του σωρου, δεν ειναι ολοι της πλακας, γιατι πολλοι ετσι θεωρουν και τους τσουβαλιαζουν...) εχει μια μεγαλυτερη βαση αναφορας. Εχει δει το Χ μοντελο που συζηταμε, αλλα ακομα αλλα 5-10 στην κατηγορια, εχει μια πιο ολοκληρωμενη αποψη, μαζι με την εμπειρια-γνωση και υποχρεωση της δουλειας αν θες ωστε να διακρινει τις οποιες διαφοροποιησεις (ακομα πχ και σε μετρησεις εσωτερικων χωρων με αντιστοιχα εργαλεια-οργανα) χωρις ταυτοχρονα να εχει επηρεαστει η κριση του στο οποιο Χ μοντελο, που θα εχει συνηθως ο εκαστοτε κατοχος.

dimviii έγραψε: αρα ασχετα απο τι καταλαβε ο ευκαιριακος χρηστης,θα διαβασει στο νετ τα δημοσιογραφα και αυτο που θα διαβασει ειναι εγκυρο,ή θα θεωρησει εγκυρο.Τον ιδιοκτητη οχι ομως.
Μαλιστα.


Mα το ειπα και πριν, η πληροφορηση βασιζεται σε πιο ποιοτικα χαρακτηριστικα, δεν μιλαω για την περιπτωση που ο ευκαιριακος χρηστης βασιζεται ΜΟΝΟ σε δημοσιογραφους, αλλα ΚΑΙ σε φιλους-γνωστους καποιος εκ των οποιων κατοχος, αλλα και απο διαφορα fora (ξενα-ελληνικα) οπου και εκει παρατιθενται προσωπικες μαρτυριες κατοχων...
Άβαταρ μέλους
By nass
#233679 Δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν τέτοιον ευκαιριακό χρήστη :shifty: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#233685
Deleted User 1 έγραψε: Κικιζα σορρυ αλλα δε θα γυρισω το χρονο πισω 10 χρονια να αρχισουμε τα μαλλιοτραβηγματα τυπου υπερατου. Προσβαλεις τη νοημοσυνη μου και μονο που θεωρεις προκατειλημμενο το γραπτο μου λογω Q5 και προσβαλεις και τη δικη σου παιρνοντας το προσωπικα, ακομα κι αν ξεστομισα τη |λογοκρισία| του αιωνα.


Συγνωμη αν θεωρεις οτι σε προσεβαλλα, εγω απλα τονισα κατι που νομιζω οτι ισχυει γενικοτερα σε κατοχους ενος οποιουδηποτε προιοντος, οτι εφοσον εχει γινει με την αποδοχη τους-επιλογη τους, ειναι αυξημενες οι πιθανοτητες να ειναι "Biased" (ειτε θετικα, ειτε αρνητικα σε καποιες περιπτωσεις) απο το να μην ειναι καθολου, και να αναφερονται εντελως ψυχρα χωρις ουτε καν ενα ψηγμα συναισθηματισμου.

Επιπλεον δεν προσπαθω να πω οτι ισχυει αποκλειστικα το αντιθετο, δηλαδη ΜΟΝΟ και ΚΥΡΙΩΣ , ο ευκαιριακος χρηστης, αλλα οτι ΣΥΝΗΘΩΣ , επι του προκειμενου και με βαση τα παραδειγματα-επιχειρηματολογια που ανεπτυξα, περισσοτερες πιθανοτητες εχει ο οποιος "ευκαιριακος" που συνδυαζει την "ευκαιρια" επεξεργασιας, ενασχολησης, οδηγησης κ.ο.κ, με ποικιλες πηγες διαφορετικου κιολας τυπου πληροφορησης να πεσει ΜΕΣΑ , ή αν θες πιο κοντα στην πραγματικοτητα σε οτι αφορα τα οποια τελικα συμπερασματα, παρα ο κατοχος-ιδιοκτητης.

Deleted User 1 έγραψε:Καλως ή κακως μιλησα αποκλειστικα και μονο για 2 μοντελα στα οποια εχω τη δυνατοτητα να βγω απ' το ενα και να μπω στο αλλο.


Οκ.

Deleted User 1 έγραψε:Απο κει και περα με γεια σου με χαρα σου μπορεις να συνεχισεις να πιστευεις οτι γουσταρεις. Σε καμια περιπτωση δεν ειχα σκοπο να αλλαξω την αποψη κανενος. Προσωπικη εντυπωση κατεθεσα κι οποιος θελει την μετραει ή την πεταει...
<+


Ενταξει. :)
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#233692
morpheus έγραψε:
...Χμμμ, για να σκεφτώ... Μ2 ή ξεσκέπαστο Blue Star Naxos...? :shifty: :s_sarcastic


...αυτο, με την Sara και την Mara onboard :lol: , και την Ρωσιδα "Νasty Girl" που κανει δοκιμες! :rtfm: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#233693
pik. έγραψε:
...Ζ4 εχει συναδελφος μου και δεν μου αρεσει.
και που την οδηγησα....τιποτα.
Πολυ ανωτερη η boxster.


...στα λεω τοσες δημοσιευσεις τωρα, δεν με ακους... :shifty:
Δεν εισαι στο σωστο τοπικο! :rtfm: :s_biggrin