Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#364778
citastak έγραψε:Δεν πρόσεξα τη μάρκα. Flip flop ήταν.
Διάβασε λίγο μερικά τεστ. Αφού το έχεις πάντα κλειστό, γιατί να μην πας σε full face?
Εγώ full face χειμώνα καλοκαίρι.

https://sharp.dft.gov.uk/testsratings/x-lite-x1003
Αυτό έχω εγώ. 4 αστέρια στο τεστ και το σαγόνι δεν άνοιξε ποτέ σε κανένα τεστ, άρα είναι παρόμοιο με full face.
Το flip up είναι πολύ πρακτικό όταν φοράς γυαλιά ή περιμένεις ώρα στο φανάρι το καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#364791 Ωραίο κράνος. Αχρείαστο να'ναι.
Προσωπική μου άποψη πως το rigidity του full face δεν το έχεις. Άσε που είναι πιο βαρυ λόγο μηχανιμού.
Και εγώ με γυαλιά το φοράω. Απλα έχει μια ταλαιπωρία στο βγαλε γυαλιά, βάλε κράνος, βάλε γυαλιά κ.ο.κ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#364792 Εγώ έχω το full carbon και είναι πιο ελαφρύ από το Shoei XR1100 που επίσης έχω.
Και αυτό όταν το X-lite έχει τα πάντα όλα από έξτρα (πχ αντηλιακή ζελατίνα).
Άρα, το βάρος δεν είναι θέμα, αλλά σίγουρα δεν είναι τόσο σκληρό πως ένα κανονικό full face. Δεν είναι όλα τα flip up ίδια όμως.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#364798
citastak έγραψε:Flip flop ήταν.


Τέτοιο ή τέτοιο; :lol:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#364828
xenos έγραψε:
citastak έγραψε:Flip flop ήταν.


Τέτοιο ή τέτοιο; :lol:



Το 2ο με το δίχαλο!
από εδώ και πέρα θα τα γράφω ελληνικά για να μην κάνω λάθη.
φλιπ φλοπ, όπεν φέις, φουλ φέις, σκατά φέις κτλ :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#364999 Σοβαρό τροχαίο για τον Αλέξη Κούγια: Σφηνώθηκε κάτω από νταλίκα

Το χάρο με τα μάτια του είδε το βράδυ της Δευτέρας (13/2) ο Αλέξης Κούγιας, ο οποίος είχε σοβαρό τροχαίο με το αυτοκίνητό του στη Νέα Εθνική Οδό Αθηνών – Θεσσαλονίκης.
Ο γνωστός ποινικολόγος, στην προσπάθειά του να κάνει μια προσπέραση, έχασε τον έλεγχο του αυτοκινήτου του σε μια στροφή στο ύψος της Υλίκης και σφηνώθηκε κάτω από μια νταλίκα.
Ο κ. Κούγιας, ο οποίος επέστρεφε από τη Θεσσαλονίκη, πήγε στο νοσοκομείο για προληπτικούς λόγους, ωστόσο αποχώρησε με δική του ευθύνη αφού δεν έφερε κάποιον τραυματισμό που θα καθιστούσε αναγκαία τη νοσηλεία του.
«Είδα το Χάρο με τα μάτια μου. Είχα Άγιο», φέρεται να εξομολογήθηκε στο στενό του περιβάλλον.


Πηγή

Ευτυχώς ήταν νταλίκα και την γλύτωσε. Αν ήταν μανεκέν με τακούνια, ποιός ξέρει τι θα πάθαινε ο καημένος... :shifty:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Morx
#365236 To διπλωμα του να ανανεωσει το σαψαλο ...!!! :rtfm:

... που "ΕΧΑΣΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ" επανω σε προσπεραση. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By theo13
#365283
Pitt έγραψε:Σοβαρό τροχαίο για τον Αλέξη Κούγια: Σφηνώθηκε κάτω από νταλίκα


Γενικά δεν το έχει με την οδήγηση ο Άλεξ
http://www.blog.gr/index.php?p=article&article_id=55250
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#365346 Για πολλοστή φορά το ίδιο σενάριο. Παλαιότερα είχε φύγει πάλι στον ίδιο δρόμο, κοντά στην Θεσσαλονίκη. Νομίζει ότι επειδή η ΕΛ.ΑΣ. δεν τον αγγίζει θα τον προσέξει και η Φυσική. Αυτή, όμως, δεν προσέχει κανέναν.

Παλαιότερα, πήγε να μαζέψει έναν φίλο που έφτιαχνε τις μπάρες στην μαρίνα που είχε το σκάφος του. Μπήκε πατημένος και ήταν τυχερός που ο φίλος εκείνη την στιγμή ανέβαζε την μπάρα γιατί ο τηλεχειρισμός δεν λειτουργούσε, όπως νόμιζε ο Αλέξης.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#369121 Aκομα δε μπορώ να το πιστέψω. Έπεσε με πολλά χλμ σε άλλο αυτοκίνητο που όχι μόνο δε βρισκόταν στη ΛΕΑ αλλά μέσα σε παρκινγκ. Μιλάμε για εγκληματία. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#369124 Όλοι όσοι πηγαίνουν δίχως αύριο είναι εν δυνάμει εγκληματίες.
Κρίμα γι αυτούς που δεν έφταιγαν... :-(
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#369125 απιστευτη γκαντεμιά.....αμα δε σε θελει.....
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#369129 Όχι μόνο μέσα σε parking, αλλά, αν είναι σωστές οι φωτογραφίες, το parking ήταν μέσα από την μπαριέρα, άρα ο άλλος είτε μπήκε μέσα πατημένος, είτε το πέρασε για συνέχεια του δρόμου είτε πήρε μαζί του και τις μπαριέρες (δύσκολο αυτό και να πήγε καρφωτά στους άλλους). Αυτά τα ατυχήματα δεν εξηγούνται με την λογική, δυστυχώς. Δεν είναι θέμα ταχύτητας αυτό το πράγμα. Μιλάμε για άνθρωπο που έχει δεν ξέρει πού πηγαίνει πραγματικά, για διάφορους λόγους (κοιμήθηκε, ξεχάστηκε, αλκοόλ, κόκες, χαζομάρα, άγνοια δρόμου, ταχύτητα μεγάλη για τον εγκέφαλό του; ποιος ξέρει να πει;)

Θυμάστε τον παππού που πριν χρόνια είχε μπει ανάποδα στην Ε.Ο. κοντά στην Ραψάνη και είχε πάρει μαζί κάποια αυτοκίνητα; Έχω ανεβάσει ένα κακής ποιότητας βίντεο (βλ. Nokia N70) από εκείνη την σύγκρουση στο κανάλι μου. Ο παππούς είχε μπερδευτεί με τα έργα που γίνονταν, πέρασε κάτω από την Ε.Ο., βγήκε στο ρεύμα καθόδου (Θεσσαλονίκη - Αθήνα) από την έξοδο που δεν είχε ΠΟΥΘΕΝΑ σήμανση και, νομίζοντας ότι είναι μισή-μισή πάλι η Ε.Ο. μπήκε στην αριστερή λωρίδα της Ε.Ο. θεωρώντας ότι ήταν η δεξιά που ανεβαίνει προς Θεσσαλονίκη και... Μπαμ... Και είχε και δίκιο γιατί εγώ που ανέβαινα προς Θεσσαλονίκη ήμουν στο ρεύμα ανόδου που ήταν μια λωρίδα όπως αυτές της Κορίνθου - Πατρών, απλά στο πιο ίσιο της, και δίπλα υπήρχε και παράδρομος σε καλύτερη κατάσταση. Ο άνθρωπος θεώρησε ότι δεν λειτουργεί αυτό το κομμάτι, πέρασε από κάτω και πήγε να κάνει αυτό που ήξερε όσο υπήρχαν έργα εκεί.

Τέλος πάντων, κρίμα στους ανθρώπους, χαμένοι πήγαν. Ας ελπίσουμε να έφυγαν επιτόπου και να μην πήγαν από την φωτιά που είναι τραγικότερος θάνατος.

Ευχαριστώ.