Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#551316
Dimsabas έγραψε:Ναι σωστά, είδες παράλογος συσχετισμός; Είναι τελείως παράλογο αυτό που λέω: ότι να γνωρίζει τον συμπλέκτη και να έχει γλυκαθεί από προηγούμενη οδήγηση αυξάνει την πιθανότητα να πάρει το αμάξι κρυφά σε σχέση με τον εντελώς αδαή.

Απορώ αν όντως τα πιστεύετε αυτά που λέτε ή μπαίνει στη μέση ο εγωισμός να παραδεχτούμε ότι κάνουμε λάθος και το τραβάμε στα άκρα. Στην περίπτωση του Ντιμ, φαίνεται ότι έχει προσβληθεί προσωπικά και το έχει προσωποποιήσει πλέον. Είμαι σίγουρος ότι σε μια χαλαρή κουβέντα, θα συμφωνούσε ότι όντως είναι ο πιο πιθανό "ο γιος με γνώση" να κλέψει το αμάξι από τον "τον γιο χωρίς γνώση".
Τώρα για τους υπόλοιπους, δεν μπορώ να δικαιολογήσω την επιμονή σας.


Σαμπα εγω μιλησα για το δικο μου παιδι,το παιδι που του εχω μιλησει,του εχω εξηγησει,που ξερω πως θα αντιδρασει στο καθε τι,που ξερω τον χαρακτηρα του.
Σε αυτα τα θεματα δεν χωρανε γενικευσεις,οπως και το παιδι με το καρατε δεν εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να σαπακιαζει στο ξυλο τους αλλους,σε συγκριση με καποιον που δεν πηγε καρατε,απο τη στιγμη που του εξηγηθηκε επαρκως τι ειναι το καρατε κλπ
Εσυ με τη λογικη σου, αφου γλυκαθηκε που ξερει να κανει λαβες=μεγαλυτερη πιθανοτητα να αρχισει στη κλωτσοπατιναδα καποιον.Οχι δεν ειναι ετσι,και ειλικρινα μου κανει εντυπωση που δεν το καταλαβαινεται.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#551317
DAP έγραψε:
kyr80 έγραψε:Και δε μου λες;;; Το γεγονός ότι έχω κάνει παρανομία, είναι άλλοθι στον οποιονδήποτε να κάνει μια άλλη;;;


Δεν δικαιουσαι ομως να του λες να ξενιτευτει στο βορειο πολο ενω εσυ θα καθεσαι εδω ...... :lol: :lol: :lol:

Ο καθενας μπορει να διαπαιδαγωγησει τα παιδια του οπως αυτος νομιζει οτι θα ωφεληθουν......

Υ.Γ.Νομιζω οτι το θεμα εξαντληθη μεχρι τελευταιας σταγονας.......


Όχι δεν μπορεί... Για αυτό και είναι υποχρεωτική η εκπαίδευση του παιδιού τουλάχιστον μέχρι το γυμνάσιο. Για να μην μεγαλώνει ο κάθε γονιός το παιδί του, όπως νομίζει αυτός.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#551319
kyr80 έγραψε:Ζω στον κόσμο που χτυπαει τουλάχιστον κάποιο παιδί κάθε χρόνο στο χωριό και περιξ, είτε από μηχανάκι χωρίς δίπλωμα, είτε από αμάξι χωρίς δίπλωμα... Κάποιες φορές θανατηφόρο, κάποιες φορές τραυματισμοί, κάποιες φορές μόνο υλικές ζημιές....
ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ βλέπω μια μάνα να χτυπιέται. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ένα πατέρα να μετανιώνει που πήρε μηχανάκι ή έμαθε να οδηγάει το βλαστάρι του. ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ το ξαναβλέπω να συμβαίνει μερικούς μήνες μετά...
Η μέρα της μαρμότας…


αυτο ειναι το λαθος σου Κυριακο,οτι με βαση τις δικες σου παραστασεις απο περιγυρο κλπ βγαζεις συμπερασματα και γενικευεις
Ειναι λαθος αυτο.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#551320 Ναι, γιατί όλα αυτά τα τροχαία, γίνονται στη Σιθωνία Χαλκιδικής μόνο.... Στην υπόλοιπη Ελλάδα, παναγίτσες...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#551322 Να πω και κάτι για το καράτε, μιας και ζω μέσα στα πιτσιρίκια. Εννοείται ότι ο γνώστης καράτε είναι πολύ πιθανότερο να το χρησιμοποιήσει από κάποιον που δε γνωρίζει. (Πώς θα μπορούσε άλλωστε αφού δεν το γνωρίζει; Μόνο το βαράτε θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει αυτός).

Και ναι, φεύγουν αδέσποτες μια στο τόσο στα σχολεία, εκεί που τα υπόλοιπα χτυπάνε στο γάμο του Καραγκιόζη.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#551323
kyr80 έγραψε:Ναι, γιατί όλα αυτά τα τροχαία, γίνονται στη Σιθωνία Χαλκιδικής μόνο.... Στην υπόλοιπη Ελλάδα, παναγίτσες...

δεν εννοουσα οτι γινονται ατυχηματα μονο στη Χαλκιδικη.Εννουσα ποσο ειχαν ασχοληθει οι γονεις να εξηγησουν στα παιδια τους γιατι καποια πραγματα δεν πρεπει να γινουν ποτε,οτι ειναι αδιαπραγματευτα,εξηγωντας τους λογους.
Επειδη και εγω εχω χωριο,σε πληροφορω οτι ακομα και σημερα σχεδον κανεις δεν ασχολειται.Ακομα κυκλοφορουν ακρανωτα,κανουν σουζες με τρακτερ,στελνουν τα παιδια χωρις διπλωμα στα 16 να ταισουν τα ζωα σε ενα σταβλο 3 χλμ λιγο πιο πανω κλπ.
Και εσυ με βαζεις στο ιδιο τσουβαλι με αυτους τους ανευθυνους.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#551325
kyr80 έγραψε:
DAP έγραψε:
kyr80 έγραψε:Και δε μου λες;;; Το γεγονός ότι έχω κάνει παρανομία, είναι άλλοθι στον οποιονδήποτε να κάνει μια άλλη;;;


Δεν δικαιουσαι ομως να του λες να ξενιτευτει στο βορειο πολο ενω εσυ θα καθεσαι εδω ...... :lol: :lol: :lol:

Ο καθενας μπορει να διαπαιδαγωγησει τα παιδια του οπως αυτος νομιζει οτι θα ωφεληθουν......

Υ.Γ.Νομιζω οτι το θεμα εξαντληθη μεχρι τελευταιας σταγονας.......


Όχι δεν μπορεί... Για αυτό και είναι υποχρεωτική η εκπαίδευση του παιδιού τουλάχιστον μέχρι το γυμνάσιο. Για να μην μεγαλώνει ο κάθε γονιός το παιδί του, όπως νομίζει αυτός.


Μα τι λες τωρα....
Δηλαδη δεν εχεις μιλησει εσυ οι οι δικοι σου ποτε στο παιδι σου για τη συμπεριφορα του μεσα στη κοινωνια στη σχεση του προς τους ανθρωπους και τα ζωα και το εχεις παραπεμψει στο δασκαλο;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#551328
Dimsabas έγραψε:Να πω και κάτι για το καράτε, μιας και ζω μέσα στα πιτσιρίκια. Εννοείται ότι ο γνώστης καράτε είναι πολύ πιθανότερο να το χρησιμοποιήσει από κάποιον που δε γνωρίζει. (Πώς θα μπορούσε άλλωστε αφού δεν το γνωρίζει; Μόνο το βαράτε θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει αυτός).

Και ναι, φεύγουν αδέσποτες μια στο τόσο στα σχολεία, εκεί που τα υπόλοιπα χτυπάνε στο γάμο του Καραγκιόζη.
Οι πλειοψηφία των σχολών πολεμικών τεχνών διδάσκει ακριβώς το ανάποδο! Πολεμικές τέχνες μαθαίνεις για εκγύμναση και αυτοπειθαρχία, όχι για να πλακωνεσαι.

Συνήθως ο γνώστης δεν τσακώνεται γιατί έχει μάθει να αποφεύγει την βία και γιατί δεν έχει καθόλου πλάκα να ξαπλώνεις τον άλλο με το ένα χέρι.

Αδέσποτες στα σχολεία πάντα θα φεύγουν και τα παιδιά πάντα θα τσακώνονται γιατί είναι στην φύση τους.
Πολύ πιθανότερο λοιπόν είναι ο γνώστης να μην ασχοληθεί καθόλου.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#551333
Dimsabas έγραψε:Ρε συ Ντιμ, ξεκόλλα, την όλη κατάσταση σχολιάζουμε, δεν τα βάζουμε μαζί σου. Είδες που συμφωνείς;

οχι δεν μιλαγανε γενικα,εμενα σχολιασαν σαν ανευθυνο ,γιατι τον πηγα σε αλανα να μαθει οδηγηση.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#551415
kyr80 έγραψε:Ζω στον κόσμο που χτυπαει τουλάχιστον κάποιο παιδί κάθε χρόνο στο χωριό και περιξ, είτε από μηχανάκι χωρίς δίπλωμα, είτε από αμάξι χωρίς δίπλωμα... Κάποιες φορές θανατηφόρο, κάποιες φορές τραυματισμοί, κάποιες φορές μόνο υλικές ζημιές....
ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ βλέπω μια μάνα να χτυπιέται. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ένα πατέρα να μετανιώνει που πήρε μηχανάκι ή έμαθε να οδηγάει το βλαστάρι του. ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ το ξαναβλέπω να συμβαίνει μερικούς μήνες μετά...
Η μέρα της μαρμότας…


Κυριάκο, μπερδεύεις αυτό που γίνεται στην επαρχεία, όπου υπάρχει τεράστια έλλειψη οδηγικής παιδείας και τα παιδιά οδηγούν αυτοκίνητα και μηχανάκια από πολύ μικρά, με τον γονιό που θα πάει το παιδί του στην ηλικία των 15-16 σε ένα ερημικό μέρος, για να αποκτήσει το παιδί μια πρώτη σχέση με την οδήγηση.
Στην πρώτη περίπτωση ο γονιός θεωρεί μαγκιά ότι το παιδί του οδηγεί ή απλά είναι τόσο διαδεδομένο που του είναι σχεδόν αδύνατο να το αποφύγει. Εδώ βλέπεις να είναι το παιδί μια σταλιά και να το παίρνουν αγκαλιά στο τιμόνι για να οδηγήσει.

Και εγώ την πρώτη μου επαφή με την οδήγηση την είχα στις διακοπές στο χωριό, σε έναν έρημο αγροτικό χωματόδρομο. Αμφιβάλλω αν όσες φορές οδήγησα πάτησα ποτέ άσφαλτο, εννοείται πως ποτέ δεν κινήθηκα μέσα σε κατοικημένη περιοχή, ενώ δεν το συζητάμε να οδηγούσα ποτέ το αυτοκίνητο στην πόλη. Να σημειώσουμε επίσης, πως στην Φιλανδία για παράδειγμα, ένας 16χρονος θεωρείται ότι είναι ικανός να οδηγήσει, αρκεί να συνοδεύεται από κάποιον ενήλικα.

Αν ο γονιός είναι υπεύθυνος, ξέρει πως να χειριστεί τέτοιες καταστάσεις. Αν είναι ανεύθυνος και βάζει το παιδί από τα 4-5 πίσω από το τιμόνι, ή πάνω στο ρεζερβουάρ της μηχανής, τότε είτε στα 15 είτε στα 18 οδηγήσει το παιδί μικρή σημασία έχει.

ΥΓ. Το ιδανικό βέβαια θα ήταν να υπάρχει μάθημα κυκλοφοριακής αγωγής και σε αντίστοιχα πάρκα να μπορούν οι μαθητές να οδηγούν κάποια ηλεκτροκίνητα ίσως οχήματα, ώστε με ασφάλεια να έρχονται σε μια πρώτη επαφή με την οδήγηση και να μην κάνουν τους δασκάλους οι γονείς τους.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#551434 Ακολουθεί σεντόνι... Θα πω εκ των προτέρων ότι θα είναι η τελευταία μου δημοσίευση στον παρόν θέμα, γιατί δε βγάζουμε άκρη όπως φαίνεται. Οπότε δε θα συμμετέχω σε ενδεχόμενο διάλογο, με παράθεση πραγμάτων που θα έχω γράψει... Ξέρω κάποιοι θα πούνε στα @@ τους. Απλά το λέω για να μην διαβάζετε τζάμπα το παρακάτω σεντόνι.....

Έχουμε και λέμε.... Μεγάλωσα παράλληλα στην πόλη(που πήγαινα σχολείο) και στο χωριό 4 μήνες το χρόνο. Αυτό σημαίνει ότι έχω άμεση γνώση του τι συμβαίνει και στις 2 περιπτώσεις. Ναι στα χωριά είναι το φαινόμενο πιο διαδεδομένο και πιο ακραίο. Δηλαδή στα 16 μου που καβαλούσα V-max στο χωριό, στην πόλη δεν έπαιζε.... Κάτι σαν αυτό... https://www.car.gr/9550997-yamaha-v-max …. Με 0-100 3sec. Αμάξι δεν ήξερα να οδηγάω. Φίλοι από το χωριό με έμαθαν πρώτα παπάκι γύρω στα 13-14, μετά fzr μετά fzx και μετά v-max…. ΚΡΥΦΑ. Εδώ ενισχύω την άποψη όσων "μαλώνουμε". Ότι δηλαδή ενώ από το σπίτι δεν είχα ερέθισμα(τα αυτοκίνητα μου ήταν αδιάφορα τότε), έπαιζα την ζωή μου κορώνα-γράμματα(γιατί αυτό έκανα). Το ότι δεν έπαθα κάτι, ενώ άλλοι έπαθαν, δεν με κάνει μάγκα. Με κάνει κωλόφαρδο. Στην Καλαμαριά, το πιο γρήγορο στο σχολείο μου ήταν ένα Yamaha axis(γελάει ο κόσμος). Το λέω για να δούμε διαφορά πόλης-χωριού.
Τώρα δεν ανεβαίνω ούτε στο V-strom του αδερφού μου. Πέταξα μέχρι και το scooter στην άκρη. Νομίζω κάπου όταν έμεινε έγκυος η γυναίκα μου.
Έχω διαβάσει λοιπόν τις τελευταίες ημέρες πολλούς εδώ μέσα, που παραδέχονται ότι ήταν τυχεροί, και σήμερα ζούνε. Και όχι μόνο του χωριού. Νομίζω ο zeus είπε ότι το αμάξι το καβάτζωσαν Αθήνα. Έμαθε να οδηγάει στο χωριό, αλλά στην Αθήνα το πήρε κρυφά. Οπότε αν το μικρόβιο υπάρχει η μλκία θα γίνει. Όχι απόλυτα, αλλά αυξάνεις τις πιθανότητες.


Και εδώ ερχόμαστε στο προκείμενο... ΓΙΑΤΙ να του βάλεις το ζιζάνιο από τα 14;;; ΔΕΝ κερδίζεις τίποτα. Τί είναι αυτό που δεν μπορεί να μάθει στα 18;;; Θέλεις να τον κάνεις οδηγό αγώνων;; ok, τράβα σε πίστα, σε καρτ ή όπου θέλεις. ΑΛΛΑ όχι το "πολιτικό" αυτοκίνητο. Τίποτα από όσα έχουν πινακίδες, μέχρι να βγάλει το αντίστοιχο δίπλωμα.


Και επειδή εμείς είμαστε οι καλοί γονείς, και οι άλλοι οι βλάκες και οι αδιάφοροι... Ξέρετε καμιά μάνα να θέλει να θάψει το παιδί της;;;; Και αυτοί οι ίδιοι οι χαροκαμένοι, όταν έβλεπαν να συμβαίνει στα παιδιά των άλλων, θεωρούσαν ότι το καμάρι τους διαφέρει. Ότι έχει το μυαλό να το διαχειριστεί. Ότι το έχω μάθει το παιδ,ί μου και δεν παρακούει... Και ξεχνάμε ότι και εμείς παρακούγαμε, και ότι δεν μπορούσαν πρακτικά να μας ελέγξουν...
Μα στην Αμερική ή τη Φινλανδία ή στο Λεσότο οδηγάνε από τα 16... ΚΑΙ;;; Είμαστε στην Ελλάδα, και υπάρχει μια συγκεκριμένη διαδικασία. Σε όποιον δεν αρέσει, ας πάει στην Αμερική ή στη Φινλανδία. Οι νόμοι δεν υπάρχουν για να τους ερμηνεύει ο καθένας όπως γουστάρει. Οι νόμοι είναι πρακτικά ένα κοινωνικό συμβόλαιο για να ζούμε αρμονικά. Για να μη σφαζόμαστε. Γιατί αν ξαφνικά σταματήσουν ΟΛΟΙ οι πατεράδες να μαθαίνουν στα ανήλικα παιδιά τους να οδηγούν, τότε δεν θα υπάρχει η σύγκριση των παιδιών μεταξύ τους. Τότε κανένα δε θα σκεφτεί να οδηγήσει, γιατί δεν υπάρχει το παράδειγμα.
Γιατί να εξαρτώμαι από την υπευθυνότητα του κάθε πατέρα-παιδιού του, και να μην είμαι ήσυχος με την εφαρμογή του νόμου;;;


Ήσυχος μέχρι να μου την καρφώσει κανένας με δίπλωμα. Οκ, αυτό το έχουμε αποδεχθεί σαν κοινωνία. Τα τροχαία ατυχήματα είναι μέσα στη σύγχρονη ζωή. Τί θέλουμε; Να τα κάνουμε περισσότερα;

Περί 18 επίσης.... Στα 18 έχεις τελειώσει το σχολείο, Είσαι ενήλικος, υπεύθυνος για τις πράξεις σου. Ψηφίζεις. Μπορείς να δουλέψεις κλπ. Οπότε στα 18 (το κοινωνικό συμβόλαιο που είπα=νόμος) λέει ότι έχεις το μυαλό να κάνεις όλα αυτά. Και να μάθεις να οδηγάς. Άλλος είναι ώριμος από τα 15, άλλος στα 40. Επειδή δεν υπάρχει υπευθυνόμετρο, και η ηλικία είναι ένα καλό μέτρο σύγκρισης, αποφασίσαμε ως κοινωνία τα 18, να είναι η ηλικία που επιτρέπονται πολλά πράγματα.

Και για να τελειώνω. Επί προσωπικού δεν είχα σκοπό να θίξω κανέναν. Όποιος θίχτηκε του ζητάω συγνώμη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι συμφωνώ με ότι κάνει.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#551456
Corto Maltese έγραψε:Στην Αμερική είναι νόμιμη η οδήγηση από τα 16. Αυτό την κάνει και ασφαλή; Γιατί αυτό είναι το επιχείρημα που διαβάζω τόσες μέρες...


Για εμένα δεν είναι τόσο το θέμα της ασφάλειας (που προφανώς τίθεται και αυτό όταν ο κάθε πιτσιρικάς που τον έμαθε ο πάρπας του πιάνει ένα τιμόνι), αλλά το θέμα της ευθύνης. Και δεν πιάνω την περίπτωση τραυματισμού, ελπίζω να καταλαβαίνουμε όλοι μας πως αν ο πιτσιρικάς πέσει πάνω πχ σε ένα παρκαρισμένο αμάξι, δεν τον καλύπτει καμία ασφάλεια. Αν δεν πιάσουμε και το ενδεχόμενο τραυματισμού, κλάμα...

Ο νόμος προφανώς δεν μπορεί να ξέρει αν ο ντίμης είναι καταπληκτικός οδηγός, φανταστικός δάσκαλος οδήγησης για το παιδί του και υπέροχος πατέρας (που προσωπικά δεν αμφισβητώ τίποτε εξ αυτών) ή αν είναι ένας ανόητος ελληναράς που τα ξέρει όλα και μεγαλώνει έναν ακόμα κάφρο (που ξαναλέω, δεν αναφέρομαι προφανώς στον ντίμη!), οπότε έχει θέσει κάποια ελάχιστα στάνταρ. Εκπαίδευση από ειδικευμένο προσωπικό, εξετάσεις, κτλ. Και φυσικά ένα όριο ηλικίας όπου θεωρεί πως ο καθένας έχει ένα ελάχιστο επίπεδο ωριμότητας. Ο ίδιος κάφρος ήμουν μία μέρα πριν τα 18α γενέθλιά μου και μία μέρα μετά. Απλά υπήρχε μία νομική κάλυψη και η αντίστοιχη ασφαλιστική.


Για εμένα οι πιθανότητες του να κλέψει το παιδί το αμάξι δεν έχουν να κάνουν με το αν ξέρει να βάζει ταχύτητα ή όχι, αλλά με το πως έχει μεγαλώσει. Προσωπικά πχ, ούτε κατά διάνοια να έπαιρνα το αμάξι πριν πάρω το δίπλωμα στο χέρι μου, ακόμα και αν ήταν τα κλειδιά πάντα σε κοινή θέα στο σπίτι. Αλλά προφανώς και ήξερα να το μετακινώ, αφού έκανα μαθήματα οδήγησης. Έτσι θέλω (και προσπαθώ) να μεγαλώσω και τα παιδιά μου, δηλαδή να τα εμπιστεύομαι πως θα κάνουν το σωστό. Προφανώς η οδήγηση σε μία έρημη αλάνα με 5χαω έχει μηδενικό κίνδυνο. Αλλά είναι παράνομο (και εξήγησα τους λόγους) και γι' αυτό διαφωνώ. Εμένα με είχε πάρει ο πατέρας μου σε έρημο χωματόδρομο σε χωράφια σε περίοδο που δεν κυκλοφορούν οι αγρότες 2-3 φορές κάπου στα 16-17 (μέγιστη ταχύτητα που έπιασα να ήταν 20χαω;;; :lol: ), αλλά δεν θα το κάνω στα παιδιά μου.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#551462
kyr80 έγραψε:Και εδώ ερχόμαστε στο προκείμενο... ΓΙΑΤΙ να του βάλεις το ζιζάνιο από τα 14;;; ΔΕΝ κερδίζεις τίποτα. Τί είναι αυτό που δεν μπορεί να μάθει στα 18;;;

Ακριβώς αυτό και επιτέλους ειπώθηκε :thumbsup:
Ο ΜΟΝΟΣ λόγος είναι γιατί θέλουμε παιδιά κατ' εικόνα και ομοίωση (ο καθένας στα γούστα του: κι εγώ το κάνω σε άλλα ζητήματα). Υποσυνείδητα ή ενσυνείδητα, δεν έχει σημασία.
Και προφανώς το ένα δεν φέρνει απαραίτητα το άλλο, ούτε θα είναι πάντα μοιραίο (στην πραγματικότητα τις πιο πολλές φορές δεν θα είναι μοιραίο). Αυξάνει όμως τις πιθανότητες. Λίγο ή πολύ - καθώς εξαρτάται και από άλλους παράγοντες προφανώς - επίσης δεν έχει σημασία.
Μπορεί λοιπόν να το κάνουμε ή να μην το κάνουμε, αλλά μην παραμυθιαζόμαστε, μεταξύ μας κιόλας σε φόρουμ που λέγεται petrolheads....

Εννοείται ότι και τα υπόλοιπα που λένε ο kyr κι ο μαρκοπολο είναι ακριβώς αυτά που σκέφτομαι κι εγώ.