Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#495174
belgarion έγραψε:Είναι και το Άκτιο, αλλά δεν θυμάμαι όριο,κάπου μεταξύ 40-60

< >
Άκτιο, πέρασα μια φορά, πήγαινα με όριο 60χλμ/ώρα και πετάει ο πατήρ την ατάκα "από πάνω είναι θάλασσα" . Κρατήθηκα πάρα πολύ για να μην το τελικιάσω

< A1 >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#495913 http://www.news247.gr/koinonia/nea-tragwdia-sthn-krhth-treis-nekroi-kai-enas-traymatias-se-troxaio.6592409.html?utm_term=Pos1&utm_campaign=24MediaWidget&utm_medium=sidebar_roi&utm_source=News247_HP

Νέα τραγωδία στην Κρήτη: Τρεις νεκροί και ένας τραυματίας σε τροχαίο.

Μόνο εγώ θεωρώ ανασταλτικό παράγοντα για να πάω με την οικογένεια διακοπές στη Κρήτη τους Κρητικούς οδηγούς; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#495923
...όταν το αυτοκίνητο, στο οποίο επέβαιναν τέσσερις νεαροί Βούλγαροι προσέκρουσε με σφοδρότητα στον τοίχο του κτιρίου.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#495927
theo13 έγραψε:http://www.news247.gr/koinonia/nea-tragwdia-sthn-krhth-treis-nekroi-kai-enas-traymatias-se-troxaio.6592409.html?utm_term=Pos1&utm_campaign=24MediaWidget&utm_medium=sidebar_roi&utm_source=News247_HP

Νέα τραγωδία στην Κρήτη: Τρεις νεκροί και ένας τραυματίας σε τροχαίο.

Μόνο εγώ θεωρώ ανασταλτικό παράγοντα για να πάω με την οικογένεια διακοπές στη Κρήτη τους Κρητικούς οδηγούς; :hmmm:


Δεν έχεις άδικο, έχω πάει πολλές φορές και κάθε φορά το σκέφτομαι. Η κατάσταση εκει κάτω σ αυτό το θέμα ειναι λες και είσαι σε εμπόλεμη ζώνη :s_hang
Άβαταρ μέλους
By 224v
#495929 Υπερβολη αυτοι οι φοβοι, απλα πρεπει να αφηνεις αποστασεις απο τον προπορευομενο η τον προσπερνας γρηγορα.... επισης "βλεπεις" μακρυα απο το καπω του δικου σου οχηματος οσο επιτρεπει η χαραξη του δρομου (100+ μετρα) και εισαι ετοιμος να του "παιξεις φωτα" η κορνα εαν δεις κατι παραξενο στην πορεια του αντιθετα ερχομενου οχηματος. Στην Ελλαδα δε τα προηγουμενα πρεπει να τα κανει καποιος οδηγος σε καθε περιπτωση οταν ειναι στο τιμονι.....
Τελευταία επεξεργασία από 224v και 20 Μαρ 2018, 13:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#495932
theo13 έγραψε:http://www.news247.gr/koinonia/nea-tragwdia-sthn-krhth-treis-nekroi-kai-enas-traymatias-se-troxaio.6592409.html?utm_term=Pos1&utm_campaign=24MediaWidget&utm_medium=sidebar_roi&utm_source=News247_HP

Νέα τραγωδία στην Κρήτη: Τρεις νεκροί και ένας τραυματίας σε τροχαίο.

Μόνο εγώ θεωρώ ανασταλτικό παράγοντα για να πάω με την οικογένεια διακοπές στη Κρήτη τους Κρητικούς οδηγούς; :hmmm:

Θα ελεγα οτι υπερβαλεις. Στην Κρητη και αλλου αν πας αργα, δεν ακολουθεις σε ρυθμο τους ντοπιους, δεν προσπερνας αν δεν εχεις απλετο χωρο και αποφευγεις να επιστρεφεις πολυ αργα απο διασκεδαση ( που με οικογενεια ειναι ψιλοαυτονοητο ) δεν θα εχεις ιδιαιτερο θεμα.

Ειδικα στα μαυρα αγροτικα μεγαλη προσοχη, οδηγουν καπως!

( Εχω περασει 4 φανταστικα καλοκαιρινα 20ημερα στο νησι, τα 3 ημουν με μοτο, εχω κανει πανω απο 10Κ χλμ, δεν αισθανθηκα να κινδυνευω ιδιαιτερα. Τα κρι-κρι ομως ειναι αλλη ιστορια. )
Άβαταρ μέλους
By rafi
#496010 Περα απο τα μαυρα αγροτικα, τους τοπικπυς σουμαχερ δλδ, οι περισσοτεροι πανε σαν κοτες και γενικα ειναι ασχετοι με το αντικειμενο. Το καλοκαιρι δε αν χρησιμοποιεις τον εθνικο δρομο εχεις να αντιμετωπισεις και την αλλη φαρα των φοβισμενων ευρωπαιων που πηγαινουν με 70 στη μεση του δρομου (μεση για εμας, σε νορμαλ χωρα θα ηταν η κανονικη λωριδα). Γενικα θελει πολυ προσοχη αλλα δε θα ελεγα οτι ειναι επικινδυνα. Αποστασεις και γρηγορα προσπερασματα και εισαι οκ. Η ντροπη και υο αισχος ειναι η συμπεριφορα και ο οδηγηση μεσα στις πολεις. Η εγγυτητα με τη βορεια αφρικη παραπανω απο εμφανης.

Επίσης δύο ακόμα βασικά σημεία που δε συναντάς εύκολα στην υπόλοιπη Ελλάδα. Στους επαρχιακούς πολύ προσοχή, οι περισσότεροι οδηγοί εδώ δεν έχουν τη νοητική ικανότητα να υπολογίσουν την ταχύτητα με την οποία πλησιάζεις και πετάγονται υπολογίζοντας μόνο την απόσταση που σας χωριζει.. Το άλλο που είναι μόδα τα 3-4 τελευταία χρόνια είναι να πετάγονται με φόρα από τα στοπ, δλδ χωρίς να σταματάνε και αν τελικά έρχεται αμάξι να κοκαλώνουν τελευταία στιγμή. Αν τώρα το αμάξι που έρχεται βρίσκεται μακρύτερα από 100μ. μπαίνουνε με φόρα χωρίς να υπολογίζουν την ταχύτητα του άλλου αυτοκινήτου οπότε εμπίπτουν και στην πρώτη κατηγορία. :yahoo:

.
Τελευταία επεξεργασία από rafi και 20 Μαρ 2018, 20:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#496015
rafi έγραψε:Περα απο τα μαυρα αγροτικα, τους τοπικπυς σουμαχερ δλδ, οι περισσοτεροι πανε σαν κοτες και γενικα ειναι ασχετοι με το αντικειμενο. Το καλοκαιρι δε αν χρησιμοποιεις τον εθνικο δρομο εχεις να αντιμετωπισεις και την αλλη φαρα των φοβισμενων ευρωπαιων που πηγαινουν με 70 στη μεση του δρομου (μεση για εμας, σε νορμαλ χωρα θα ηταν η κανονικη λοριδα). Γενικα θελει πολυ προσοχη αλλα δε θα ελεγα οτι ειναι επικινδυνα. Αποστασεις και γρηγορα προσπερασματα και εισαι οκ. Η ντροπη και υο αισχος ειναι η συμπεριφορα και ο οδηγηση μεσα στις πολεις. Η εγγυτητα με τη βορεια αφρικη παραπανω απο εμφανης.

.


+1

μαυρα αγροτικα με μεγαλα ζαντολαστιχα μενεις μακρυα.
οπως και οι πολλοι τουριστες που σερνονται κυριολεκτικα με ποια 70,με 40 και με 50 πανω στον εθνικο δρομο,και αναγκαζεσαι να προσπερνας 5 αυτοκινητα ανα χλμ. σε πολυ επικινδυνο δρομο.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#496019 Ουσιαστικά η οδηγική τακτική, ειδικά όταν έχει κανείς την οικογένειά του μέσα, δέον να είναι αμυντική του καρακερατά σε ολόκληρη την χώρα των ελ. :s_smile

Η προσωπική μου εμπειρία από τα ταξίδια στην κρήτη (με αμάξι και συνεπιβάτης σε μηχανή), είναι ότι απαιτεί την κλασσική προσοχή που προανέφερα.
Αν μη τι άλλο, τα πιο ακραία που έχω δει στη λεβεντογέννα ήταν μέσα στις πόλεις, όπου πραγματικά υπήρξαν περιστατικά που τράβαγα το σκαλπ μου. :help:

Edit, οι διακοπές φέτος θα περιλαμβάνουν χανιά ασυζητητί, φίλος δίοπος ( :s_laughat :s_laughat ) ακροβολισμένος σε ενοίκιο κομπλέ με το σαμουράϊ του με περιμένει. :s_dance
Άβαταρ μέλους
By Morx
#496024 Σπουδαζα στην Κρητη.
Με μοτοσυκλετα, απλα κοιτας οσο πιο μακρια μπορεις και παρακαλας να ζησεις.
Πριν τον ΒΟΑΚ μεταξυ Αγ. Νικολαου και Ηρακλειου, καθε φορα που περνουσα, εβλεπα τουλαχιστον 4-5 σημεια με "ανταλλακτικα" :lol:

Επισης, την 3η μερα μετα τις εγγραφες, θυμαμαι, βραδυ, περπατουσαμε συμφοιτητες προς κατι μπαρακια.
Απο πισω μας, ακουμε να ερχονται μερικα παπακια, ολα με εξατμισεις δαιμονισμενες.
Πριν φτασουν αρκετα κοντα μας, ακουμε λαστιχα να ουρλιαζουν, φρεναρισμα, μεταλλα να σερνονται στην ασφαλτο και περνανε απο διπλα μας μαλλια κουβαρια 4 μηχανακια το ενα σχεδον πανω στο αλλο να βγαζουν σπιθες.

Αφου σταματανε οι κωλοτουμπες αρκετα μετρα πιο κατω, οπως πλησιαζαμε και εμεις με δακρυα στα ματια απο τα γελια ακουμε:

-Εισαι γροθος μωρεεεΕεΕεε;;; (μηχανακιας1)
-ΩΩ α με γαμησει η μανα μου αμα το δει (μηχανακιας2)
-Ιντα κανεις ρε γροθε Αντωννννηιηιηιηι αμα σε γαμησω να φταιω;; (μηχανακιας3)

Προφανως και τρακαρουν σαν τα κουνουπια... και δεν ηταν η μονη περιπτωση που ειδαμε καραμπολα με μηχανακια.
Στα υπολοιπα 3 και κατι χρονια, ειδαν απειρα τα ματακια μου.

Στα Χανια απ'οσο ειχα ακουσει ειναι ακομα χειροτερα, αλλα εκει ετυχε να βρεθω 5-6 φορες ολες κι ολες χωρις να δωσω ιδιαιτερη σημασια στην οδηγικη τους |λογοκρισία|. Το Ηρακλειο, μου φανηκε σαν τη Λάρισα, ενα αμπαλαδορ οδηγικης παιδειας και σαν πολη, σκατα τελειως.


Το μεγαλυτερο κριμα ειναι οτι αυτα τα μερη, ειναι τουριστικα... χωρις ΚΑΜΙΑ μεριμνα απο τους ντοπιους για να δειξουν μια ωραια εικονα, αλλα ουτε και απο το κρατος για υποδομες της προκοπης.
Σχετικα με το δευτερο παντως, στα @@ μας, αφου η λεβεντογεννα η Κρητη ΠΑΤ-ΠΑΤ-ΠΑΤ [Balothies gunshots] θελει κατα τους hardcore Κρητικαρους να ειναι αυτονομη. [HAHAHAHA closed captions here].
Άβαταρ μέλους
By bill33
#496031
kubiak έγραψε:Τι σημαίνει "γρόθος";
Ο μαλακας.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#496240 για το τροχαίο του Βουλγαράκη κανείς ;
Το τί θάψιμο τρώει στα σχόλια του πρώτου θέματος δε λέγεται.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#496245
mousatos έγραψε:για το τροχαίο του Βουλγαράκη κανείς ;
Το τί θάψιμο τρώει στα σχόλια του πρώτου θέματος δε λέγεται.

http://www.protothema.gr/greece/article ... rourgeio-/
ΟΔΗΓΟΣ 21/03/2018 14:44
Σορρυ ρε παιδιά αλλά δεν είδα ποιος ήταν, αλλιώς θα τον είχα στρώσει για τα κσλά.


:s_rofl