Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#493490
Νίκος Παππάς έγραψε:
nomarxis έγραψε:Μα να μην ενδιαφερθεί αν έχω χτυπήσει? Δίκυκλο χτύπησες ρεεεε..... :s_mad :s_mad .


Περαστικά σου nomarxis και ποτέ ξανά.
Αυτό γιατί σε παραξενεύει;
Ζώα έχει παντού.

Από το Redmi Note 4


Ευχαριστώ. :s_thumbsup Στην Ελλάδα συνήθως ( ειδικά όταν υπάρχει δίκυκλο ) αυτό που ρωτάνε πρώτα οι εμπλεκόμενοι είναι, ¨είσαι καλά, χτύπησες?¨
Σήμερα δεν το άκουσα καθόλου..

@ serf : Με το που ήρθαν οι αστυνομικοί το πρώτο που ρώτησαν ήταν ποιος τους κάλεσε.
Έπειτα, πήραν την κατάθεσή μας και μετά τα χαρτιά μας. Τα χαρτιά του υπαίτιου τα κράτησαν περίπου 15 λεπτά στο βανάκι, τα δικά μου μόνο μπροστά μου, που με ένα τάμπλετ-σκάνερ απλά νομίζω έκαναν διασταύρωση στοιχείων και μου τα έδωσαν πάλι πίσω. Έπειτα μας είπαν πως βεβαιώνουν την παράβασή του ( έκανε όπισθεν χωρίς έλεγχο και προκάλεσε σύγκρουση ) και μας είπαν πως έπρεπε να συμπληρώσουμε μόνοι μας τη φόρμα ( φιλική ) και θα αναλάβουν οι ασφαλιστικές μετά. Το σίγουρο είναι πως θα λάβει ένα γράμμα, που θα αναγράφει τα παραπάνω , την κλήση και το ποσό που πρέπει να πληρώσει.
Εδώ καλείς την αστυνομία ( πιστεύω καταλαβαίνεται τη διαφορά του σημερινού και πχ για να δηλώσεις ένα σοβαρό τροχαίο που έχει κλείσει την εθνική ), την πυροσβεστική , ασθενοφόρο και μετά έρχεται λογαριασμός.

Παράδειγμα φίλου που προκάλεσε ατύχημα. Έπεσε πίσω σε άλλον, αλλά και τα 2 οχήματα χρειαζόταν οδική για να απομακρυνθούν. Είχε κλείσει και το ένα ρεύμα κυκλοφορίας, οπότε ήρθε η αστυνομία για να ρυθμίσει τη κυκλοφορία και να καταγράψει το γεγονός. Απλά τους είχαν πάρει τα στοιχεία και τότε. Μετά του ήρθε γράμμα με κλήση για υπερβολική ταχύτητα, πρόκληση ατυχήματος ο λογαριασμός για την παρουσία τους εκεί συν μία ημερομηνία που έπρεπε να πάει να καταθέσει το δίπλωμα.
Τυχαίο παράδειγμα. Καλεί ο markvag την αστυνομία γιατί κάποιος έκλεισε πάλι την πυλωτή. Έρχονται, τον γράφουν, κανονικά το χαρτί στο παρμπρίζ και μετά του στέλνουν και γράμμα με τον λογαριασμό ( γραφειοκρατικά ). Περνά τυχαία από εκεί και βλέπει την παράβαση ο αστυνομικός, παίρνει μόνο κλήση.

Παράδειγμα άλλο. Στη δουλειά μου αν κάποιος δεν απενεργοποιήσει τον συναγερμό φωτιάς μέσα σε 3 λεπτά αυτομάτως έρχεται η πυροσβεστική. Αυτό συνέβη πριν μερικούς μήνες. Η Πυροσβεστική έστειλε τον λογαριασμό στον ιδιοκτήτη του κτηρίου και αυτός με τη σειρά του στην εταιρία που ανήκε το φορτηγό που προκάλεσε τον συναγερμό ( κάτι καπνοί από τον χώρο της μηχανής του ενεργοποίησαν τον συναγερμό ). Βασικά εδώ και στην περίπτωση του ασθενοφόρου αναλαμβάνουν οι ασφάλειες ( υγείας - αστικής ευθύνης ) αλλά πάντα υπάρχει ένα ελάχιστο ποσό που καλείται ο ¨πελάτης¨να πλερώσει.
Γι΄αυτό ελπίζω να στρώσει ο σημερινός και την επόμενη φορά να το παραδεχτεί και να πάει να κάνει τα ψώνια του.


Εγώ πάντως όλο καλο σκέφτομαι να μοντάρω μια GOPRO στο κράνος από το 110άρι σκούτερ και άλλη μία στη προσθιοκίνητη BMW......κάμποσα views θα είχα μαζέψει με τα συμβάντα του τελευταίου μήνα.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#494160
bihlas87 έγραψε:Τώρα δηλαδή σοβαρά νομίζεις ότι δεν θα κυκλοφορώ επειδή μου πήραν το δίπλωμα?
Ντου(ono), πινακίδα στο σπίτι και ψάξτε να με βρείτε...


rx8_drifter έγραψε:Η ζωή σου έχει φερθεί πολύ πλουσιοπάροχα παρ όλες τις απύθμενες |λογοκρισία| που κάνεις είτε πρόκεται για μηχανή, είτε για αμάξι.


--> :rtfm:

nomarxis έγραψε:Στο παρκινγκ σε μεγάλο εμπορικό σήμερα το πρωί έψαχνε θέση ο υπαίτιος και όταν την βρήκε ήταν λίγο πιο μπροστά απ΄οτι έπρεπε. Καρφώνει λοιπόν την όπισθεν και πέφτει επάνω μου. Ήμουν ήδη σταματημένος, του κόρναρα, μα ήταν αργά...


Σχεδόν καρμπόν συμβάν μου είχε συμβεί κι εμένα πριν κάτι χρόνια. Ήταν σε δημόσιο δρόμο, στενάκι (Γαμβέτα style :ninja: ), μπάρμπας με παλιό άσπρο σεντάν. Εγώ με το ΧΤ τότε, οπότε το -αναμένο- φανάρι μου ήταν στο ύψος του κεντρικού καθρέφτη του --> έπρεπε να ήταν τυφλός για να μη με δει. Με το που κάρφωσε την όπισθεν, πάτησα τη κόρνα, αυτός έκανε 2 μέτρα μέχρι να πάρει χαμπάρι και να αντιδράσει και τελικά σταμάτησε σχεδόν έγκαιρα. Απλώς το τακουνάτο λάστιχο μου βούλιαξε λίγο και γρατούνισε τον πίσω προφυλακτήρα του.
Αν έφτασε πάντως στο σημείο να σου στραβώσει τη ζάντα και τα καλάμια του πηρουνιού τότε πρέπει να σε κοπάνησε αρκετά δυνατά. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#494635 http://www.aftodioikisi.gr/koinonia/iko ... is-sofias/

Πως στο καλο το καταφερε....... :hmmm:

https://www.google.gr/maps/place/%CE%A0 ... 23.7559336

Σ'αυτη τη κολωνα το καρφωσε.....
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#494882 http://www.protothema.gr/greece/article ... -naupakto/

Θανατηφόρο τροχαίο σημειώθηκε το μεσημέρι της Πέμπτης στη σήραγγα της περιμετρικής Ναυπάκτου στο ύψος του Ξηροπηγάδου.


Από τη σφοδρή σύγκρουση ενός τζιπ, ενός ΙΧ και ενός φορτηγού ένας άνθρωπος έχασε τη ζωή του και τέσσερις τραυματίστηκαν. Ανάμεσα στους τραυματίες βρίσκεται και ένα βρέφος που έχει μεταφερθεί στο Καραμανδάνειο Νοσοκομείο χωρίς, κατά πληροφορίες, να κινδυνεύει η υγεία του.


Στο σημείο έσπευσαν οχήματα της πυροσβεστικής για τον απεγκλωβισμό των επιβατών αλλά και άνδρες της τροχαίας για να ρυθμίσουν την κυκλοφορία.

Σημειώνεται ότι η σήραγγα του Ξηροπηγάδου στην περιμετρική είναι διπλής κατεύθυνσης.


Τούνελ...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#494921 Ελάχιστος φωτισμος, διπλης κατεύθυνσης, με διπλη λωριδα κατω.... ποιος εκανε την μακακια να προσπερασει χωρις να δει??
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#494925
224v έγραψε:Ελάχιστος φωτισμος, διπλης κατεύθυνσης, με διπλη λωριδα κατω.... ποιος εκανε την μακακια να προσπερασει??

fixed
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#494933
224v έγραψε:Ελάχιστος φωτισμος, διπλης κατεύθυνσης, με διπλη λωριδα κατω.... ποιος εκανε την μακακια να προσπερασει χωρις να δει??

Ελάχιστος φωτισμός δεν υπάρχει. Οι σήραγγες έχουν πάντα τον σωστό φωτισμό, σύμφωνα με τις ενδείξεις του φωτομέτρου. Ειδικά το βράδυ, ο φωτισμός είναι πάντα χαμηλός, για να μην υπάρχει αντίθεση με το έξω που συνήθως δεν έχει φωτισμό.
Η συγκεκριμένη σήραγγα είναι διπλής κατεύθυνσης και επειδή είναι μικρή, μέχρι πρότινος δεν είχε και μόνιμους χειριστές, δούλευε στο αυτόματο.
Εμένα μου κάνει βλακεία κάποιου που ερχόταν με πολλά και έπεσε πάνω στον άλλον που πήγαινε με λίγα.
Σήραγγες διπλής κατεύθυνσης έχουμε ελάχιστες στην Ελλάδα, από μνήμης:
-Ναύπακτος
-Γορίτσα (Βόλος)
-Χερσόνησος (Κρήτη)
-Συνδετήρια Μετσόβου (Εγνατία Οδός, μέρος του κόμβου προς Μέτσοβο).

Στο εξωτερικό, είναι πολύ πιο συνηθισμένο φαινόμενο, τεράστιες σήραγγες που διασχίζουν τις Άλπεις είναι διπλής κατεύθυνσης (με όριο 60 χλμ):
Mont Blanc (11,6 χλμ): https://en.wikipedia.org/wiki/Mont_Blanc_Tunnel
Frejus (13 χλμ): https://en.wikipedia.org/wiki/Fr%C3%A9jus_Road_Tunnel

Στο δεύτερο έχω πάει. Μιλάμε για απίστευτο τούνελ, το σύστημα εξαερισμού είναι εντυπωσιακό και πανάκριβο και στην κατασκευή και στην συντήρηση.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#494939 Είναι και το Άκτιο, αλλά δεν θυμάμαι όριο,κάπου μεταξύ 40-60

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#494976
Anonymous Founder έγραψε:To ξέχασα. Νομίζω 60 έχει και αυτό. Αυτό είναι το μοναδικό υποθαλάσσιο τούνελ στην Ελλάδα προς το παρόν.


Το ατυχημα εγινε μεσημερι οπως γραφουν, βλεποντας δε τα φωτα στο ταβανι μου μοιαζουν για καντηλακια και σε μεγαλη αποσταση ..... υπαρχουν σε λειτουργια τα φωτομετρα??? γιατι στο τουνελ π.χ εδω στη Κηφησιας σε αυτο μετα το δαχτυλιδι προς Αθηνα μερα- νυχτα ο φωτισμος ειναι υπερβολικος μεχρι σημειου επικινδυνοτητος για μενα τουλαχιστον....