Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#764029 Ελπίζω να είναι καλά (αποφύγετε το σημείο, πριν τον σταθμό μετρό Παλλήνης κατεύθυνση Μαραθώνα). Γίνεται χαμός.Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#764047 Ναι, δύο άτομα στη μηχανή. Και οι δύο ανάσκελα, ακίνητοι όσο πρόλαβα να δω, τους μιλούσαν όμως. Το ford Ka είχε σπασμένο παρμπρίζ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#764062 Οι επιβάτες της μηχανής ανάσκελα και ο οδηγός του Ka δεν έπαθε τίποτα; Παράξενο... :whistlink:
Υ.Γ. Πέρα από την πλάκα, ελπίζω οι μοτοσυκλετιστές να είναι καλά στην υγεία τους οι άνθρωποι.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#764066 Και κρίνοντας από τη θέση του Ka, μάλλον έφταιγε. Υποψιάζομαι πως έστριψε αριστερά στη Μαραθώνος (απαγορεύεται) και ερχόταν από απέναντι το μηχανάκι (διέσχιζε τη Μαραθώνος).

https://www.irafina.gr/sovaro-trochaio- ... tdiscovery
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#764082
Νίκος Παππάς έγραψε:Στην τελικη τα μονα σιγουρα στην ζωη ειναι η εφορια κι ο θανατος.


Εκτός κι αν είσαι Έλληνας. :rtfm:

blinkys έγραψε:Για το ότι δεν έχει νόημα η κουβέντα έχεις δίκιο. Εδώ άνθρωποι που δεν έχουν ανέβει ποτέ σε μοτοσυκλέτα έχουν άποψη για το τι κάνει και πως αντιδρά, παρόλο που τους λέει άνθρωπος που γύρισε όλη την Ευρώπη καβάλα το αντίθετο. Κι επιμένουν κιόλας.


blinkys, γράφεις επιεικώς χαζαμάρες. Κι αν με αποκαλέσεις κουτάκια, θα σου φέρω στο κεφάλι τα roadbooks από τα 36ωρα που έχω κρατημένα. Να είμαστε ξηγημένοι. :)
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#764097 Όλο λέω να μην γράψω αλλά να καταθέσω κ εγώ την άποψη μου..
Μετά την τελευταία εφημερία βλέπω γνωστό της ευρύτερης περιοχής (saxon στα μέρη μας..)

Κυκλικός κόμβος κουτί παραβιάζει τόσο όσο το stop, μπλοκάρει το σκούτερ κ πέφτει. Παρόλο τον εξοπλισμό τρεις βίδες στο γοφό 6 περίπου εβδομάδες δεν το πατάει καθόλου κ πιθανη ολική αντικατάσταση γοφού στα επόμενα χρόνια. Αν είχα τη μεγάλη μηχανή δεν θα (BMW) έπεφτα λέει ...Γίνεται κ καλύτερο, το κουτί δεν σταμάτησε είτε γιατί δεν κατάλαβε τι έκανε, είτε γιατί έτσι! Επαφή όπως καταλαβαίνετε δεν υπήρξε.

Όσοι είστε σε παραγωγική ηλικία αντιλαμβάνεστε πόσο πίσω σε πάει τέτοια κατάσταση. Αν είσαι 20 ετών κ παιζεις με τις πιθανότητες να αντικαταστήσεις το γοφό σου μέχρι τα 25 είναι ένα θέμα για εμένα.

Το παιδί μέχρι Ισπανία έχει πάει με τη μηχανή, δεν το λες κ νουμπα.

Έχει παιδί 30 ετών τον έβαλε από τα 8 στα εντουρο, αλλά δεν του κόλλησε του παιδιού η μηχανή. Ο ίδιος χαίρεται που ο γιος του δεν κόλλησε με τις μηχανές. Αλλά φυσικά και θα ξανά ανέβει στη μηχανή του κ θα κάνει τα ταξίδια του, δεν είναι κακό ξέρει μια χαρά τα ρίσκα που παίρνει.

Καλώς ή κακώς παίρνεις ένα παραπάνω ρίσκο από το κουτί, κ μιλάμε για την περίπτωση να μην φταις εσύ καθόλου.

Ας μιλήσει κ ο Πέτρος τι γίνεται στη Γερμανία.

Εγώ άλλαξα σε μεγάλο 600ρι σκούτερ με abs την ημέρα που γεννήθηκε ο γιος μου. Να του το δώσω όταν μεγαλώσει έλεγα μέσα μου κ για να κερδίζω ώρες μετακίνησης για να είμαι περισσότερες ώρες με την οικογένεια.

Μια χαρά ήξερα τα ρίσκα που έπαιρνα. Μετά από 2 σοβαρές τράκες χωρίς δική μου υπαιτιότητα κ κάτι ψιλά είπα αν γίνει κάτι ακόμα το δίνω. Ε την επόμενη βγήκε ολική..Σε όλα τα παραπάνω δεν είχα ένα κάταγμα. Χάλασα εξοπλισμό ρούχα διάστρεμμα ότι θες αλλά όχι κάταγμα. Ξέρω να πέφτω έλεγα για πλάκα...Απλά είχα πολύ τύχη. Κάθε μέρα βλέπω λόγω εργασίες πτώσεις σαν τις δικές μου με τον αναβάτη να μένει με προβλήματα ζωής( απλά δεν λέω για κρανίο εγκεφαλικές κλπ)

Δεν θέλω να πάρει μηχανή ο γιος μου αλλά αν θέλει θα πάρει κ απλά θέλω να είναι σωστός.

Πήρα αυτοκίνητο πιο οικονομικό για να μην κωλοτριβομαι για μηχανή, αλλά από μέσα μου είμαι έτοιμος να πάρω ηλεκτρικό σκούτερ με τελική 120 για να μπορώ να βγαίνω περιφερειακό.....

Τα είπα κ ξαλάφρωσα. Προσοχή εκεί έξω

< Note >
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#764098
Zorz έγραψε:
blinkys έγραψε:Για το ότι δεν έχει νόημα η κουβέντα έχεις δίκιο. Εδώ άνθρωποι που δεν έχουν ανέβει ποτέ σε μοτοσυκλέτα έχουν άποψη για το τι κάνει και πως αντιδρά, παρόλο που τους λέει άνθρωπος που γύρισε όλη την Ευρώπη καβάλα το αντίθετο. Κι επιμένουν κιόλας.


blinkys, γράφεις επιεικώς χαζαμάρες. Κι αν με αποκαλέσεις κουτάκια, θα σου φέρω στο κεφάλι τα roadbooks από τα 36ωρα που έχω κρατημένα. Να είμαστε ξηγημένοι. :)


Πρώτον, η γνώμη σου δεν μετράει διότι πρέπει να έχεις σοβαρά ψυχολογικά θέματα για να κάνεις 36ωρα. Πρέπει να έχεις τάσεις αυτοκτονίας ή κάτι παρόμοιο. Χαίρομαι πάντως που είσαι ακόμα ζωντανός κόντρα στην ακλόνητη στατιστική του petrolheads.

Δεύτερον, μαθηματικοί αγνοούν τον ορισμό της πιθανότητας, βγάλαμε εδώ μέσα πρώτη φορά στα χρονικά αρνητική πιθανότητα (το Νόμπελ περιμένει στην γωνία), βάλαμε την μοτοσυκλέτα να αποφεύγει Transit που σέρνει από πίσω την Δημητρούλα (το πλοίο του Αγούδημου ντε) την ώρα που στρίβει με 67 μοίρες κλίση πάνω σε λάδια, αλλά αυτά δεν είναι χαζΑμάρες. Εγώ τις γράφω.

Τρίτον, ποστάρουμε ένα ράντομ ατύχημα = ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΔΙΑΔΩΣΤΕ 111!!. Δεν μας νοιάζει αν αυτοί που καβαλούσαν το θανατηφόρο μηχάνημα πήδηξαν πάνω από τη μηχανή φωνάζοντας "εγκαταλείψτε το πλοίο". Δεν μας νοιάζει αν δεν έπαθαν τίποτα κι από τα νεύρα τους κουτούλησαν το παρμπρίζ του |λογοκρισία| που πήγε να τους φάει τα νιάτα. Δεν μας νοιάζει αν ήταν ζωσμένοι με εκρηκτικά. ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ. Αλλά είπαμε. Εγώ γράφω χαζΑμάρες. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#764099 Εχουμε περασει το threshold των "χαζομαρων" εδω και καιρο.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#764102 Πάντως αν οι έρευνες που αναφέρθηκαν παραπάνω έχουν γίνει στο εξωτερικό Ευρώπη -ΗΠΑ ας πούμε ,τα πράγματα για κάποιον που οδηγεί δίκυκλο στην Ελλάδα πρέπει να είναι κάποιες χιλιάδες φορές χειρότερα από αυτά που λένε οι έρευνες.
Σε αυτό το σημείο βεβαια θα ήθελα να σχολιάσω τη σχεδόν άθλια οδική συμπεριφορά των περισσότερων οδηγών δίκυκλων και αυτοκίνητων στην Ελλάδα... :(
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#764105 Το 95% των περιστατικών στο ΚΑΤ κάθε μέρα είναι μηχανοβιοι σακατεμενοι, με σπασμένα κόκκαλα, βίδες, λάμες κλπ κλπ... αλλά δεν είμαστε αρκετά qualified σαν μαθηματικοι να ερμηνεύσουμε τα πολύπλοκα δεδομένα και στατιστικά....
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#764106 Νταξ, αν λεμε σε καποιον μην καβαλας μηχανη γιατι αν καποιος αλλος παραβιασει ΣΤΟΠ η φαναρι θα σε σκοτωσει , ειναι βιασμος λογικης.

Σαν να λεμε στην Αμερικη που καθε τρελος βουταει ενα οπλο και καθαριζει κοσμο σε σχολειο η mall οτι εχουν μεριδιο ευθυνης τα θυματα γιατι βρεθηκαν στον δρομο του!

Αντι να εστιασουμε στον παλαβο που σκοτωνει, που κανει την παραβαση, στεκομαστε στο θυμα. Και που το ξερετε ρε λεβεντες οτι στο Χ ατυχημα που σκοτωθηκε μοτοσυκλετιστης θα σωνοταν αν οδηγουσε αυτοκινητο;
Αν πχ πεσει στην πορτα του οδηγου του Panda μου ενα Transit που παραβιασε κοκκινο τι θα μεινει απο εμενα;
Αν πεσει μια R1 με 80-100 που περασε επισης με κοκκινο;
Ηχος και φως θα γινω και στις δυο περιπτωσεις ειτε ημουν με το panda ειτε με το σκουτερ.
Γιατι το θεμα δεν ειναι τι οδηγω εγω αλλα ο τυπος που παραβιασε το φαναρι.


Ναι οι μοτοσυκλετες ειναι πιο επικινδυνες εκ φυσεως. Γιατι αν βγεις απο τον δρομο με ενα αμαξι κι δεν ειναι γκρεμος απο κατω θα μετρησεις χιλιαρικα ζημιας, με μηχανη χιλαδες κοκκαλα σπασμενα.
Ναι γιατι ενα πουλι στο κρανος μπορει να σε κανει να χασεις τον ελεγχο.
Ναι γιατι εισαι απροστατευτος στα στοιχεια της φυσης, αλλα ακριβως εδω ειναι κι η μαγεια της.

Δικαιωμα σας να ζειτε με βαση τις πιθανοτητες να συμβει το ενα η το αλλο, δεν θα μπορουσα να το κανω ποτε αυτο γιατι θα επρεπε να αλλαξω δουλεια πρωτα και γιατι δεν θα μου εκανε καλο τοσο αγχος και υπολογισμοι. Δεν γινεται να ζεις και να σκεφτεσαι την "στραβη". Αλλα αυτη ειναι απλα η γνωμη μου. Μπορει να κανω λαθος :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#764110 Η παθητική ασφάλεια στα αυτοκίνητα έχει κάνει άλματα τις τελευταίες δεκαετίες ενώ στις μηχανές δε μπορεί να γίνει κάτι ανάλογο. Η κίνηση στις πόλεις έχει αυξηθεί. Για μετακίνηση στην Εγνατία ή σε μια κωμόπολη δεν έχω ιδιαίτερες αντιρρήσεις αλλά σε πόλη είναι ένα ρίσκο που δε θα το έπαιρνα αν είχα την ευχέρια επιλογής μέσου. Εγώ μπάνιο σε μέρος με καρχαρίες δε θα έκανα εκτός κι ήταν κάνα Anse Lazio κι αυτό για λίγες βδομάδες . Τώρα αν για σας μηχανή = Anse Lazio, πάω πάσο .

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 21 Μάιος 2022, 12:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#764112
kovathe έγραψε:Το 95% των περιστατικών στο ΚΑΤ κάθε μέρα είναι μηχανοβιοι σακατεμενοι, με σπασμένα κόκκαλα, βίδες, λάμες κλπ κλπ... αλλά δεν είμαστε αρκετά qualified σαν μαθηματικοι να ερμηνεύσουμε τα πολύπλοκα δεδομένα και στατιστικά....


Το 28% των μελών ενός φόρουμ γράφει ΜΠΟΥΡΔΕΣ.
Το 33% των οδηγών κίτρινων Seat Leon είναι ποδολάγνοι.
Εδώ δεν είναι που γράφουμε ό,τι ποσοστό μας κατέβει στο κεφάλι;
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#764113
mousatos έγραψε:Η παθητική ασφάλεια στα αυτοκίνητα έχει κάνει άλματα τις τελευταίες δεκαετίες ενώ στις μηχανές δε μπορεί να γίνει κάτι ανάλογο. Η κίνηση στις πόλεις έχει αυξηθεί. Για μετακίνηση στην Εγνατία ή σε μια κωμόπολη δεν έχω ιδιαίτερες αντιρρήσεις αλλά σε πόλη είναι ένα ρίσκο που δε θα το έπαιρνα αν είχα την ευχέρια επιλογής μέσου. Εγώ μπάνιο σε μέρος με καρχαρίες δε θα έκανα εκτός κι ήταν κάνα Anse Lazio κι αυτό για λίγες βδομάδες . Τώρα αν για σας μηχανή = Anse Lazio, πάω πάσο .


Οι ανθρώπινες σχέσεις έχουν δυσκολέψει τα τελευταία χρόνια. Οι απαιτήσεις των γυναικών έχουν αυξηθεί. Για one night stand ή κάτι πιο casual δεν έχω ιδιαίτερες αντιρρήσεις αλλά η σχέση είναι ένα ρίσκο που δεν θα το έπαιρνα αν είχα την ευχέρεια επιλογής συντρόφου. Εγώ σχέση με σύγχρονη γυναίκα δεν θα έκανα εκτός κι αν ήταν η Μόνικα Μπελούτσι κι αυτό για λίγες εβδομάδες. Τώρα αν για σας σχέση=Μόνικα Μπελούτσι, πάω πάσο.