Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#532382
Serf έγραψε:
21 quadra έγραψε:Ζήτα τώρα που είναι ακόμα νωρίς από το Τζάνειο από τα συμβάντα ένα χαρτί που να γράφει το περιστατικό από την ιατρική πλευρά, τι διάγνωσε ο γιατρός κλπ.
Με ποια αρμοδιότητα θα ζητήσει χαρτί από νοσοκομείο με προσωπικά δεδομένα άλλου;;; Εκτός κι αν συναινέσει η κυρία... θεωρώντας πάντα ότι είπε αλήθεια ότι θα πήγαινε εκεί.

< Note >


+1
Με τις αλλαγές στη νομοθεσία περι προσωπικών δεδομένων, έχουν γίνει πολύ προσεκτικά τα νοσοκομεία.
τελευταία φορά που πήγα νοσοκομείο, δεν μου έδιναν τις δικές μου εξετάσεις χωρίς ταυτότητα...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#532392
21 quadra έγραψε:
Serf έγραψε:
21 quadra έγραψε:Ζήτα τώρα που είναι ακόμα νωρίς από το Τζάνειο από τα συμβάντα ένα χαρτί που να γράφει το περιστατικό από την ιατρική πλευρά, τι διάγνωσε ο γιατρός κλπ.
Με ποια αρμοδιότητα θα ζητήσει χαρτί από νοσοκομείο με προσωπικά δεδομένα άλλου;;; Εκτός κι αν συναινέσει η κυρία... θεωρώντας πάντα ότι είπε αλήθεια ότι θα πήγαινε εκεί.

< Note >


Ξανασκέψου τι είπες.
Τι είπε δλδ;
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#532393
lazarefa έγραψε:Επίσης τώρα που το σκέφτομαι ίσως παίζει κι άλλο σενάριο. Επειδή 1 ώρα πριν την προσέλευση και 1 ώρα μετά την αποχώρηση απ τη δουλειά υφίσταται νομικά η έννοια του εργατικού ατυχήματος για τον εργαζόμενο για ότι ήθελε προκύψει, μήπως θέλει δήλωση ατυχήματος για κάτι τέτοιο. Αλλά και πάλι, αν πήγε νοσοκομείο, δεν θα της αρκούσε από εκεί ένα χαρτί για κάτι τέτοιο;



Αν θυμάμαι καλά αυτό δεν ισχύει καιρό τώρα.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#532402 Πιθανότατα να έχεις δίκιο, μια που μετά το 2011 δεν έχω παρακολουθήσει τη νομοθεσία για θέματα υγιεινής κι ασφάλειας της εργασίας.
Παρεπιπτόντως, αν υπάρχει κάποιος νομικός με ενασχόληση σε τροχαία ή κάποιος ασφαλιστής που διαβάζει το τοπικό κι έχει απ' την εμπειρία του κάποια εικόνα του τι θα μπορούσε κανείς να καταφέρει με ενδεχόμενη μεθόδευση του συμβάντος που προανέφερα, θα είχε ενδιαφέρον να διαβάζαμε την εκτίμηση/άποψή του.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#532412 Νομικος να δωσει συμβουλη δωρεαν, χλωμο το βρισκω.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#532416
NickTG έγραψε:
lazarefa έγραψε:Επίσης τώρα που το σκέφτομαι ίσως παίζει κι άλλο σενάριο. Επειδή 1 ώρα πριν την προσέλευση και 1 ώρα μετά την αποχώρηση απ τη δουλειά υφίσταται νομικά η έννοια του εργατικού ατυχήματος για τον εργαζόμενο για ότι ήθελε προκύψει, μήπως θέλει δήλωση ατυχήματος για κάτι τέτοιο. Αλλά και πάλι, αν πήγε νοσοκομείο, δεν θα της αρκούσε από εκεί ένα χαρτί για κάτι τέτοιο;



Αν θυμάμαι καλά αυτό δεν ισχύει καιρό τώρα.


Ισχύει κανονικά, ίσως είναι 30 λεπτά το χρονικό όριο, δεν είμαι σίγουρος.
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#532446 Αν δεν κάνω λάθος, δεν μετράει ο χρόνος επέλευσης του ατυχήματος αλλά το αν ο εργαζόμενος ακολούθησε την ενδεδειγμένη διαδρομή από την κατοικία του προς την εργασία και το αντίστροφο χωρίς αδικαιολόγητη παρέκκλιση.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#532493
Serf έγραψε:
21 quadra έγραψε:Ζήτα τώρα που είναι ακόμα νωρίς από το Τζάνειο από τα συμβάντα ένα χαρτί που να γράφει το περιστατικό από την ιατρική πλευρά, τι διάγνωσε ο γιατρός κλπ.
Με ποια αρμοδιότητα θα ζητήσει χαρτί από νοσοκομείο με προσωπικά δεδομένα άλλου;;; Εκτός κι αν συναινέσει η κυρία... θεωρώντας πάντα ότι είπε αλήθεια ότι θα πήγαινε εκεί.

< Note >


Με την αρμοδιότητα του άμεσου ενδιαφερόμενου, γίνεται κανονικά η αίτηση στο νοσοκομείο από την ασφαλιστική ή από δικηγόρο, γιατί αν αύριο του κάνει μήνυση ότι έχει συνεχείς πονοκεφάλους και δεν μπορεί να ξαναδουλέψει πως θα είναι καλυμμένος ? Η ασφαλιστική του αν δεν έχει κάνει δήλωση και αν δεν υπάρχει καταγραφή του συμβάντος από ρο ΕΚΑΒ και από την τροχαία θα τον αφήσει ακάλυπτο, αυτές οι υποθέσεις δεν είναι καλή τη πίστη και ενημέρωσα τον ασφαλιστή και μου είπε κλπ προφορικά, εδώ χρειάζονται χαρτιά με υπογραφές και μάλιστα άμεσα ,γιατί μετά αρχίζουν οι φίλοι, οι συγγενείς και οι καλοθελητές να λένε βάλε δικηγόρο, κυνήγα τον κλπ για να πάρει χρήματα, χρειάζεται άμεσα σωστές κινήσεις αλλιώς στο τέλος μένεις μόνος και πληρώνεις, όταν υπάρχει συμβάν με τραυματισμό απαιτείται μεγάλη προσοχή.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#532526 Παντως το γεγονος οτι δεν εγινε δηλωση ειναι εις βαρος της.
Τωρα εγω αμφιβαλλω αν πηγε σε νοσοκομειο ή πηγε και ζητα την δηλωση για να παρει καμια αδεια.
Αποζημιωση χλωμο το βλεπω ουτε κααν τραυματισμος δεν υπαρχει.
Εσυ κανε την δηλωση να εισαι καλλυμενος μην πουν κιολας οτι την εγκατελειψες και ασε την ασφαλιστικη να τα βρει.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#532844 Πριν από λίγο έκανα τη δήλωση ατυχήματος στην ασφαλιστική μου, οπότε το λόγο τώρα τον έχουν αυτοί (ασφαλιστική). Ίδωμεν.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#533248 Δεν φαίνεται να έχει τρομερή ζημιά. :hmmm:
Αερόσακο οδηγού δεν βλέπω σκασμένο. Ζώνη;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#533249 Χωρίς ζώνη σε ανατροπή δύσκολα τα πράγματα.