Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#551532
markvag έγραψε:Για εμένα οι πιθανότητες του να κλέψει το παιδί το αμάξι δεν έχουν να κάνουν με το αν ξέρει να βάζει ταχύτητα ή όχι, αλλά με το πως έχει μεγαλώσει. Προσωπικά πχ, ούτε κατά διάνοια να έπαιρνα το αμάξι πριν πάρω το δίπλωμα στο χέρι μου, ακόμα και αν ήταν τα κλειδιά πάντα σε κοινή θέα στο σπίτι. Αλλά προφανώς και ήξερα να το μετακινώ, αφού έκανα μαθήματα οδήγησης.


+10

και γενικότερα συμφωνώ με αυτά που λέει ο dimvii και κρίνω από μένα...


Γιατί να του βάλεις το μικρόβιο? Για να μάθει...
Πέρα του ότι θα πάει με 5 βασικές γνώσεις να πάρει δίπλωμα (γιατί στις σχολές δεν μαθαίνεις να οδηγείς) και αργότερα να βγει στο δρόμο, του μαθαίνεις κανόνες κυκλοφοριακής αγωγής, και ότι χρειάζεται για να βγει και να είναι ασφαλής στο δρόμο καθώς και οι υπόλοιποι χρήστες του.

2 φίλοι μου που πήγαν και οδήγησαν πρώτη φορά στη σχολή αφού δεν είχαν τη παραμικρή σχέση με το αντικείμενο, όταν κυκλοφορούσαν στον δρόμο ήταν λες και ήταν μεθυσμένοι... πραγματικά τρομακτικοί... που είναι και λογικό!
Εγώ και ο αδερφός του ενός που είχαμε ξαναμπεί σε αυτοκίνητο (ποτέ μόνοι, ποτέ σε κανονικό δρόμο κλπ) φαινόταν μια κάποιο διαφορά στον τρόπο οδήγησης.
Ποιά περίπτωση απ' τις δύο έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να προκαλέσει ατύχημα?

Είναι θέμα διαπαιδαγώγησης για το αν θα κλέψει το αυτοκίνητο και θα κάνεις κόντρες...
Αν δεν αποτύχεις, μόνο να κερδίσει έχει όταν γίνει 18 και βγάλει δίπλωμα... Φυσικά και αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, απλά περιμένεις να γίνει 18...
Σίγουρα υπάρχουν και οι περιτώσεις ανευθυνότητας γονέων, αλλά δεν είναι αυτός ο κανόνας, όπως σε όλα...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#551539 Ειπωθηκε πριν, "Γιατί να του βάλεις το μικρόβιο?"

Παιδες δεν του βαζεις κανενα "μικροβιο". Αυτο υπαρχει η οχι απο μονο του.
Μου αρεσουν τα αυτοκινητα και οι μηχανες, ειδικα οι δευτερες απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου.
Ο πατερας μου παντα ηταν καθετα αντιθετος στο θεμα μηχανη-μηχανακι. ΠΑΝΤΑ.

Εβγαλα διπλωμα οδηγησης στα 18 για αυτοκινητο και στα 22 για μηχανη. Απο τα 21 υπηρχαν δυο αυτοκινητα στην οικογενεια το ΙΧ και ενα φορτηγακι για την δουλεια το οποιο το πηρε ο πατερας μου περισσοτερο για να εχω μεσο να βολταρω.

Και τι εκανα μολις μαζεψα 10 φραγκα;

Πηγα και πηρα μηχανη :s_biggrin


Τωρα, εβλεπα τον γιο μου να πηγαινει στο σκουτερ, να ανεβαινει επανω και να κανει οτι ανοιγει το γκαζι απο τα 5 του. Χωρις εγω να του το κανω πρωτος. Σε βολτες κλπ εδειχνε παντα μηχανες, μιλουσε σε κατοχους και κερδισε καποιες φορες να τον ανεβασουν στην σελα. Το χαμογελο του μετα τα ελεγε ολα!

Καποιοι φιλοι του γιου δεν συμμεριζονται τον ιδιο ενθουσιασμο για τις μηχανες, αλλα τους αρεσουν τα αυτοκινητα. Σε αλλους ουτε αυτα. Στο παιδι ειναι.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#551561
MIXOStsi έγραψε:
markvag έγραψε:Γιατί να του βάλεις το μικρόβιο? Για να μάθει...

Αν του κανεις ακριβως τα ιδια μαθηματα αφοτου παρει το διπλωμα θα μαθει λιγοτερο?? :hmmm:
Γιατι εκει εχεις ολα τα δικια με το μερος σου!
Η μηπως σε αυτη την περιπτωση δεν υπαρχει η pure-ιλα της φασης? Η μηπως ισχυει το οτι ειναι μικρος οποτε τα ρουφαει ολα σαν σγουγγαρι!?
Άβαταρ μέλους
By markvag
#551577
melos86 έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:
markvag έγραψε:Γιατί να του βάλεις το μικρόβιο? Για να μάθει...

Αν του κανεις ακριβως τα ιδια μαθηματα αφοτου παρει το διπλωμα θα μαθει λιγοτερο?? :hmmm:
Γιατι εκει εχεις ολα τα δικια με το μερος σου!
Η μηπως σε αυτη την περιπτωση δεν υπαρχει η pure-ιλα της φασης? Η μηπως ισχυει το οτι ειναι μικρος οποτε τα ρουφαει ολα σαν σγουγγαρι!?


Δεν έχεις άδικο, αλλά κάπου μπέρδεψες τα quote :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#551583
markvag έγραψε:Δεν έχεις άδικο, αλλά κάπου μπέρδεψες τα quote :lol: :lol:

Και καπως ετσι βαζεις λογια στο στομα καποιου.... :lol: Mille merci!
Άβαταρ μέλους
By Serf
#551586
DAP έγραψε:
kyr80 έγραψε:Και δε μου λες;;; Το γεγονός ότι έχω κάνει παρανομία, είναι άλλοθι στον οποιονδήποτε να κάνει μια άλλη;;;


Δεν δικαιουσαι ομως να του λες να ξενιτευτει στο βορειο πολο ενω εσυ θα καθεσαι εδω ...... :lol: :lol: :lol:

Ο καθενας μπορει να διαπαιδαγωγησει τα παιδια του οπως αυτος νομιζει οτι θα ωφεληθουν.....ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.

Υ.Γ.Νομιζω οτι το θεμα εξαντληθη μεχρι τελευταιας σταγονας.......


Οτιδήποτε εκτός των πλαισίων του νόμου ΔΕΝ αποτελεί δικαίωμα!
Άβαταρ μέλους
By ecoj
#551594 Το πρόβλημα με αυτή τη πρακτική είναι αλλού! Εσείς μπορεί να είστε άψογοι οδηγοί και δείχνοντας στα παιδιά σας από νωρίς οδήγηση να βοηθάτε να εξελιχτεί ένας καλός οδηγός αύριο στο δρόμο! Όμως αυτό το κάνουν και πολλοί πατεράδες που οι ίδιοι δεν είναι σωστοί οδηγοί (υπερβολική ταχύτητα, αλκοόλ, τσαμπουκάδες με το παραμικρό κλπ) και έτσι περνάνε αρκετές κακές συνήθειες από νωρίς στα παιδιά τους χωρίς να το καταλαβαίνουν ούτε οι ίδιοι! Αυτό βέβαια σημαίνει ότι και να μην του δείξεις ποτέ θα πρέπει όταν οδηγάς και είναι μέσα το παιδί σου να είσαι σωστός ώστε να παίρνει το σωστό παράδειγμα το παιδί. Όχι άφησα το ΙΧ 5 λεπτά σε στροφή λεωφορείου το οποίο δεν μπορούσε να περάσει και μετά αντί να ζητήσω συγγνώμη έκανα και φασαρία από πάνω και όλα αυτά μπροστά σε παιδί!
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#552433
civic79 έγραψε:https://www.zarpanews.gr/nea-tragodia-sta-chania-nekros-27chronos-se-trochaio-stin-agia-photos/
Νέα τραγωδία στα Χανιά |
Νεκρός 27χρονος σε τροχαίο στην Αγιά.

Αλλος ένας στα Χανιά....
Το παιδί ήταν γνωστός για τα νίτρο και τις κόντρες. Ήρθε η ώρα του! :oops:
Άβαταρ μέλους
By rafi
#552441 Παντως πλεον ειδικα με τις μηχανες και τα μηχανακια δε μου κανει καθολου εντυπωση. Δεν μπορει να γινει κατι αν ο αλλος ειναι ανεγκεφαλος. Δε λεω οτι δε γινονται ατυχηματα που την πληρωνει καποιος αλλος αλλα συνηθως ειναι πολλοι οι παραγοντες που μπλεκονται για να γινει το κακο.

.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#552520 Αν υπολογίσω πόσους ακρανωτους είδα σήμερα το πρωί που έβρεχε και πόσο ανεύθυνα οδηγούσαν όλοι σχεδόν στο βρεγμένο και λίγα ατυχήματα γίνονται στην Ελλάδα.

Έχουμε και αυτούς που κάνουν πίστα τους δρόμους και μάλιστα όλες τις ώρες, όχι μόνο προχωρημένες νυχτερινές, οπότε όντως λίγα γίνονται.



Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#552562 Σήμερα το απογευματάκι κόντεψα να στείλω έναν να συναντήσει τους προγόνους του... Με κράνος μεν (παράξενο, αλλά συμβαίνει) και ψιλόβροχο (μια γλίτσα απίστευτη), ο παπάκιας πέρασε ξυστά (ακόμα και τώρα αναρωτιέμαι πως και δεν με ακούμπησε) από εμένα, με τρελή ταχύτητα (για τα δεδομένα κίνησης - πρόσφυσης δρόμου)... Ακριβώς τη στιγμή που πήγαινα να ανάψω φλας για να αλλάξω λωρίδα... Ελάχιστα νωρίτερα να το είχα κάνει, δεν υπήρχε περίπτωση να ζούσε τώρα... Και όχι, δεν προλάβαινε να σταματήσει, με την ταχύτητα που πήγαινε και εγώ δεν τον είχα δει... Από τη στιγμή που κοίταξα την πρώτη φορά τον καθρέπτη και είδα πως δεν υπήρχε κανείς και μπορούσα να αλλάξω λωρίδα μέχρι τη στιγμή που σχεδόν μου έξυσε το εμπρός δεξί φτερό, δεν παίζει να πέρασαν πάνω από 1-2 δευτερόλεπτα... Ο τύπος πήγαινε πολύ γρήγορα για τα δεδομένα του δρόμου εκείνη τη στιγμή... Πάλι καλά που κοιτάω τουλάχιστον δύο φορές τον καθρέπτη...

Βιαζόταν φαίνεται (να πεθάνει), γιατί έκανε το ίδιο και πιο μπροστά, όσο μπόρεσα να δω... Ανάμεσα από τα αυτοκίνητα, πάνω στην άσπρη διακεκομμένη γραμμή όλη την ώρα και όσο ζικ ζακ χρειάζεται για να μην ξυρίσει καθρέπτες...

Κι εγώ λέω, αν θέλεις να πεθάνεις ρε φίλε, εγώ τι σου φταίω να με σέρνεις φυλακές;;; :rant:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#552576 Το ίδιο σκέφτηκα και εγώ σήμερα το βράδυ όταν πέτυχα στον περιφερειακό μηχανάκι να πηγαίνει με 60 και χωρίς πίσω φως! Ένας να μην τον δει, γεια σας! Να μπλέξεις χωρίς λόγο.