Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#629564
g8777 έγραψε:Εγω το κανω, εχω πληρη εμπιστοσυνη στο ESP (του πολο και του εαυτου μου).
Δεν αμφιβάλω...ούτε για το ESP ούτε για το Polo... Ούτε για σένα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#629566 Υπαρχουμε και εμεις 224v. Νεοτεροι, πιο εξελιγμενοι, με αναβαθμισμενα αντανακλαστικα και περισσοτερες λειτουργιες απο εσας τα παλια μοντελα. Ηταν δικαιο, εγινε πραξη. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#629604
g8777 έγραψε:Εγω το κανω, εχω πληρη εμπιστοσυνη στο ESP (του πολο και του εαυτου μου).


Πες μου ότι έβαλες και autopilot στο polo να σε παραδεχτώ ρε μπαγάσα!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#629611
g8777 έγραψε:Υπαρχουμε και εμεις 224v. Νεοτεροι, πιο εξελιγμενοι, με αναβαθμισμενα αντανακλαστικα και περισσοτερες λειτουργιες απο εσας τα παλια μοντελα. Ηταν δικαιο, εγινε πραξη. :rtfm:
Μα φυσικά λογικό είναι, αφού το είπε ο Αλέξης, ποιος είμαι εγώ να το αμφισβητήσω. Έχουν μειωθεί και τα θανατηφόρα τα τελευταία χρόνια. Λόγω των αυτοκινητοδρόμων η των εξετάσεων νέων οδηγών που έχουν αναβαθμισθεί τα τελευταία χρόνια.
Όλα αυτά βελτιώνουν την ασφάλεια στους δρόμους.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#629956
bill33 έγραψε:Εγω θυμαμαι να τον λένε επικίνδυνο αυτόν τον δρόμο απο τα τρακτέρ που κυκλοφορουν καθώς και απο τις διαβάσεις πεζών που υπάρχουν ,Αν θυμάμαι καλά υπάρχει και κάποιο Λύκειο εκεί .Αμα τρέχουν χωρίς αυριο ................
Ακριβώς. Φορτηγά, τρακτέρ ,ΙΧ , πεζοί κλπ όλοι μια όμορφη παρέα. Όλες οι διαμαρτυρίες γίνονται γιατί υπάρχει κατάφωρη "αδικία" καθώς για αυτό το κομμάτι δρόμου ΟΛΕΣ οι κυβερνήσεις παίζουν πολιτικά παιχνίδια, και ο δρόμος έμεινε τελικά τελευταίος και καταιδρωμενος (μαζί με τον ΒΟΑΚ) στην Ελλάδα σε σχέση με τον όγκο κυκλοφορίας που εξυπηρετεί, και ο κόσμος συνεχίζει και σκοτώνεται.
Ήρθε και ο μαλακας ο Καραμανλής να ακυρώσει τις εργολαβίες και το πάει άλλα 3 χρόνια πίσω το λιγότερο.
Η Πατρών Αθηνών από τότε που έγινε υπάρχει δραματική μείωση των τροχαίων. Γίναμε καλύτεροι οδηγοί;; Αμφιβάλλω.
Ο δρομος όμως βοηθά όλα τα γίδια να μην δείχνουν πόσο γίδια είναι.

.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#630411 Δε μου λες ρε theo13 ... ηλεκτρικο ρευμα εχεις σπιτι;
Το χερακι σου το βαζεις στην πριζα ή ξερεις πως κανει κακο;
Ανοιγοκλεινεις διακοπτες του πινακα με χερια που σταζουν νερα;

Ασε μας με το "Γνωστο μπουρδελο" ... οταν μαθουν να οδηγουν οπως εμαθαν με τον δυσκολο τροπο πως το ηλεκτρικο ρευμα ειναι επικινδυνο το ξανασυζηταμε.
Μεχρι τοτε θα περασουν μερικες δεκαετιες ακομα για να πιασουν το νοημα οι οδηγοι και οι υποψηφιοι.
Να 'ναι καλα τουλαχιστον τα συγχρονα αυτοκινητα.

Γεμισαμε οδηγαρες και μας φταινε οι δρομοι, δε βαρεθηκατε πια;
Άβαταρ μέλους
By theo13
#630423
Morx έγραψε:Δε μου λες ρε theo13 ... ηλεκτρικο ρευμα εχεις σπιτι;
Το χερακι σου το βαζεις στην πριζα ή ξερεις πως κανει κακο;
Ανοιγοκλεινεις διακοπτες του πινακα με χερια που σταζουν νερα;

Ασε μας με το "Γνωστο μπουρδελο" ... οταν μαθουν να οδηγουν οπως εμαθαν με τον δυσκολο τροπο πως το ηλεκτρικο ρευμα ειναι επικινδυνο το ξανασυζηταμε.
Μεχρι τοτε θα περασουν μερικες δεκαετιες ακομα για να πιασουν το νοημα οι οδηγοι και οι υποψηφιοι.
Να 'ναι καλα τουλαχιστον τα συγχρονα αυτοκινητα.

Γεμισαμε οδηγαρες και μας φταινε οι δρομοι, δε βαρεθηκατε πια;
Άκυρη παρομοίωση και γενίκευση. Εκτός αν μπορέσεις να αιτιολογήσεις αυτά που λες στους "απέναντι" που δεν φταίνε σε τίποτα. Δε λέω ότι φταίει ο δρόμος από μόνος του. Αλλά πλέον είναι δεδομένο ότι θα σκοτωθεί κόσμος ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΕΙ και πέρα βρέχει.
Εσύ τι θα έλεγες αν γινόταν αυτό στη περιοχή σου και χρειάζεται να περνάς κάθε.μερα από εκεί εσύ και τα παιδιά σου;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#630428 Morx εχεις περάσει ποτέ από αυτό τον δρομο;
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#630429 Δυστυχώς έτσι είναι η πραγματικότητα...Ο δρόμος είναι ΟΚ αν πηγαίνεις με τα όρια ή λίγο παραπάνω.Τσεχία ας πούμε έχει πολλούς τέτοιους δρόμους και είναι μια χαρά....
Εδώ βέβαια οι απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων θυμάμαι μου άναβαν φώτα με τα αγροτικά και τις κλούβες και εγώ να κάνω δεξιά με το Α5....

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#630435 Δεν ξερω τι εχει η Τσεχια αλλα ο δρομος αυτος ειναι απαράδεκτος, σε παρα πολλα επίπεδα, και σίγουρα δεν είναι Εθνική Οδός σε συνδυασμό με τους ουγκανους που οδηγούνε το αππτελεσμα ειναι εκρηκτικό. Και δεν υπάρχει στηθαιο να σε σώσει από όλους αυτούς τους βλαμενους.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#630443 Μα αυτό σου λέω .Είναι παρα πολλοι οι βλαμμένοι.Ορια ταχυτητας δεν τηρεί κάνεις και από ότι έχω καταλάβει πολύ οδηγάνε λιώμα στο μεθύσι και όχι μονο.Εγω προσωπικά δε βρήκα να είναι τόσο χάλια ο δρομος. Αλλα όταν περνάς από χωριό κόβεις στα 50 .Στη Τσεχία έτσι συνηθίζεται.Ασε που έχει άπειρα ραντάρ μέσης ταχύτητας.
Οπότε για την Ελλάδα η μόνη λύση είναι όντως να γίνει δρόμος με στηθαίο για να τη γλυτώνουν οι απέναντι.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#630504 Χάθηκε ένα που έγραψα, αλλά ο δρόμος δεν είναι χειρότερος από άλλους. Οι οδηγοί εκεί μάλλον τον θεωρούν χωράφι τους και έτσι δεν τηρούν τίποτα συν τα μεθύσια κλπ. Όταν φτιάξουν τον καινουριο να δω πως θα διασχίζουν από δεξιά αριστερά όπου τους βολεύει. Πιστεύω ότι δεν θα τον χρησιμοποιούν πολύ γιατί θα έχει συγκεκριμένες εισόδους εξόδους, τα διόδια κλπ.
Εάν δε πάει από άλλη χάραξη θα πηγαίνουν και θα σκοτονονται από αυτόν το παλιό...οι ντόπιοι φυσικά.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#630521 Το θέμα είναι πως και οι δρόμοι είναι ΓΤΠΚ, αλλά και η συμπεριφορά των οδηγών είναι απαράδεκτη... Τα βλέπω και εδώ πάνω... Ο λόγος που δεν έχουμε τόσα ατυχήματα είναι πως δεν έχει ιδιαίτερη κίνηση... Γιατί από συμπεριφορά των οδηγών... Τρέχουν με όσα, προσπεράσματα ασχέτως με το αν έρχεται κάποιος από απέναντι, κτλ...

Για το όριο του 50 στις κατοικημένες περιοχές δε, μόνο όταν έχει ραντάρ... Πόσοι με προσπερνάνε κάθε μέρα ΜΕΣΑ σε χωριό (εγώ με 50 αυτοί με ... όσα) με διπλή γραμμή, με κίνηση από απέναντι, κτλ...