Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#487985 Έχετε δίκιο πως πολλοί οδηγούν χωρίς αύριο και χωρίς να αφήνουν περιθώρια αν πάει κάτι στραβά. Δεν είναι λίγοι πάντως και οι οδηγοί αυτοκινήτων που οδηγούν σαν ζώα, στην κυριολεξία. Μου έτυχαν δύο σήμερα, που παραλίγο να πέσουν πάνω μου επειδή ήθελαν να εκβιάσουν αλλαγή λωρίδας με το ζόρι και μετά ζητούσαν και τα ρέστα.
Ο πρώτος με είχε δει, αλλά ήθελε να μου φάει την σειρά σε φανάρι προς τα δεξιά, πήρε τα @@ μου μεγαλοπρεπώς ασφαλώς και κατόπιν φρόντισα να μείνει πίσω μου σε κάθε περίπτωση. Πέραν από κάποιες χειρονομίες, δεν ασχολήθηκε παραπάνω, μιλούσε και το κινητό του, δεν είχε χρόνο μάλλον...
:s_hang
Μερικά μέτρα παρακάτω, μπάρμπα με Χ3 ήθελε με το ζόρι ν' αλλάξει λωρίδα, ενώ ήταν δίπλα μου και λίγο εμπρός. Για να χωρέσει, έπρεπε να φρενάρω. Προφανώς, και εκεί έπεσε το αντίστοιχο γράψιμο, αλλά και η σχετική κόρνα. Μετά, μου έκανε και χειρονομίες, που δεν έκατσα να μου ρίξει κι εναν μάλλον...
:s_blush

Γενικώς, υπάρχουν τραγικοί οδηγοί εκεί έξω και ακόμη δυστυχώς, όλοι μας, πολλές φορές και λάθος μπορεί να κάνουμε και να μην ρίξουμε λίγο νερό στο κρασί μας και είναι εύκολο να υπάρξει ανάφλεξη...
:lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#487990 Σαφώς και είναι έτσι.
Η ένστασή μου, η απορία μου έστω είναι πώς, αυτοί με τα δίκυκλα ρισκάρουν (συχνά γνωρίζοντας ότι έχουν "άδικο") , όταν ξέρουν ότι είναι τόσο "ευάλωτοι" στο όποιο -έστω και - μικροατύχημα.
Ακόμα κι αν πρέπει να δώσουν "τόπο στην οργή" για το λάθος του οδηγού οχήματος.

Αλλά, όταν ακόμα και σαν πεζό, σε "εκβιάζουν" οδηγώτας πάνω σε πεζοδρόμια, εεεε, εντάξει αδερφέ μου, ...... "ρίξε μας απο πάνω κι έναν"! :lipsealed: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#487994 Ναι συμφωνώ. Εγώ που οδηγώ πολύ αμυντικά με την μηχανή, πολλές φορές η :inlove: μου κάνει παρατήρηση πως είμαι... κότα!
:s_biggrin
Καλύτερα κότα και ολόκληρος όμως, παρά να φάω τα μούτρα μου. :lol:
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#487997 http://www.paratiritis-news.gr/article/ ... -Apollonos

Έχει γεμίσει η Κομοτηνή rallye και saxo τέρμα χαμηλωμένα με semislick τις τελευταίες μέρες και μου κάνουν τσαμπουκάδες στα φανάρια... Δεν πειράζει, περισσότερα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά για τους υπόλοιπους που δεν είμαστε μαλάκες.

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#487998
junior gt έγραψε:Οι περισσότεροι κινούνται μονίμως πατώντας τη διαγράμμιση των λωρίδων .


Ναι ρε πούστη μου... Πόσες φορές αυτό... Πόσο βλήμα πρέπει να είσαι για να έχεις ένα όχημα που δεν πιάνει ούτε μισή λωρίδα και να καταφέρνεις να κλείνεις 2... :rant: Δεν μπορούν να κινηθούν σαν άνθρωποι στη μέσης της λωρίδας;;; :rant: Καθημερινό φαινόμενο, να γυρνάω από δουλειά, ο δρόμος με όριο 70 και να είναι ο παπάκης με 40 πάνω στη γραμμή που χωρίζει δεξιά από μεσαία λωρίδα και να μην μπορείς να τον περάσεις... :s_mad


Anonymous Founder έγραψε:Καλύτερα κότα και ολόκληρος όμως, παρά να φάω τα μούτρα μου. :lol:


Πόσοι θα ήταν στα σπίτια τους και στα παιδιά τους σήμερα (αντί για να κοιτάνε τα ραδίκια ανάποδα) και θα διηγούνταν εκείνη τη φορά που ένας |λογοκρισία| με αμάξι παραλίγο να τους χτυπήσει, αν σκέφτονταν με αυτόν τον τρόπο... :sorry:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#488009
markvag έγραψε:
junior gt έγραψε:Οι περισσότεροι κινούνται μονίμως πατώντας τη διαγράμμιση των λωρίδων .


Ναι ρε πούστη μου... Πόσες φορές αυτό... Πόσο βλήμα πρέπει να είσαι για να έχεις ένα όχημα που δεν πιάνει ούτε μισή λωρίδα και να καταφέρνεις να κλείνεις 2... :rant: Δεν μπορούν να κινηθούν σαν άνθρωποι στη μέσης της λωρίδας;;; :rant: Καθημερινό φαινόμενο, να γυρνάω από δουλειά, ο δρόμος με όριο 70 και να είναι ο παπάκης με 40 πάνω στη γραμμή που χωρίζει δεξιά από μεσαία λωρίδα και να μην μπορείς να τον περάσεις... :s_mad

Αυτοι ειναι για πολλες σφαλιαρες. Αν δεν μπορεις να πας με την ροη του δρομου τουλαχιστον, κατσε δεξια και πηγαινε με οσα θες.

markvag έγραψε:]
Anonymous Founder έγραψε:Καλύτερα κότα και ολόκληρος όμως, παρά να φάω τα μούτρα μου. :lol:


Πόσοι θα ήταν στα σπίτια τους και στα παιδιά τους σήμερα (αντί για να κοιτάνε τα ραδίκια ανάποδα) και θα διηγούνταν εκείνη τη φορά που ένας |λογοκρισία| με αμάξι παραλίγο να τους χτυπήσει, αν σκέφτονταν με αυτόν τον τρόπο... :sorry:


Πολλοι αλλα κανεις δεν σκεφτεται την στραβη.
Λογικο ειναι αυτο δηλαδη γιατι αν καθε φορα σκεφτομασταν τι μπορει να παει στραβα και ποιες οι συνεπειες, πολλα πραγματα δεν θα τα καναμε καθολου, οχι μονο να καλαβαμε μοτοσυκλετες.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#488017
Νίκος Παππάς έγραψε:
markvag έγραψε:
junior gt έγραψε:Οι περισσότεροι κινούνται μονίμως πατώντας τη διαγράμμιση των λωρίδων .


Ναι ρε πούστη μου... Πόσες φορές αυτό... Πόσο βλήμα πρέπει να είσαι για να έχεις ένα όχημα που δεν πιάνει ούτε μισή λωρίδα και να καταφέρνεις να κλείνεις 2... :rant: Δεν μπορούν να κινηθούν σαν άνθρωποι στη μέσης της λωρίδας;;; :rant: Καθημερινό φαινόμενο, να γυρνάω από δουλειά, ο δρόμος με όριο 70 και να είναι ο παπάκης με 40 πάνω στη γραμμή που χωρίζει δεξιά από μεσαία λωρίδα και να μην μπορείς να τον περάσεις... :s_mad

Αυτοι ειναι για πολλες σφαλιαρες. Αν δεν μπορεις να πας με την ροη του δρομου τουλαχιστον, κατσε δεξια και πηγαινε με οσα θες.


Και δυστυχώς, δεν το κάνουν μόνο οι δίκυκλοι αυτό... Απλά ο δίκυκλος είναι σαφώς πιο εκτεθιμένος, ενώ ένα 50άρι παπάκι που δεν μπορεί να πάει παραπάνω (και να θέλει) έχει και τον επιπλέον κίνδυνο της μεγάλης διαφοράς ταχύτητας με την κίνηση...

Νίκος Παππάς έγραψε:
markvag έγραψε:]
Anonymous Founder έγραψε:Καλύτερα κότα και ολόκληρος όμως, παρά να φάω τα μούτρα μου. :lol:


Πόσοι θα ήταν στα σπίτια τους και στα παιδιά τους σήμερα (αντί για να κοιτάνε τα ραδίκια ανάποδα) και θα διηγούνταν εκείνη τη φορά που ένας |λογοκρισία| με αμάξι παραλίγο να τους χτυπήσει, αν σκέφτονταν με αυτόν τον τρόπο... :sorry:


Πολλοι αλλα κανεις δεν σκεφτεται την στραβη.
Λογικο ειναι αυτο δηλαδη γιατι αν καθε φορα σκεφτομασταν τι μπορει να παει στραβα και ποιες οι συνεπειες, πολλα πραγματα δεν θα τα καναμε καθολου, οχι μονο να καλαβαμε μοτοσυκλετες.


Εντάξει, δεν είπαμε να το φτάσουμε στα άκρα, απλά νομίζω πως με λίγη στοιχειώδη λογική θα είμασταν όλοι πολύ πιο ασφαλείς και ΖΩΝΤΑΝΟΙ.
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#488147
dekouk έγραψε:https://www.google.gr/amp/amp.newsbomb.gr/ellada/news/story/861493/thessaloniki-apegklovismos-gynaikas-apo-troxaio-sti-l-georgikis-sxolis

Η κοπέλα σοβαρά τραυματισμένη. Παραβίαση κόκκινο από μάλλον μεγάλο τζιπ suv.

< Note >
Δεν τα κατάφερε τελικά. Αφήνει ένα κοριτσάκι πρώτη γυμνασίου κ ένα πιο μικρό παιδί.... :(

< Note >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#489860
Anonymous Founder έγραψε:Ναι συμφωνώ. Εγώ που οδηγώ πολύ αμυντικά με την μηχανή, πολλές φορές η :inlove: μου κάνει παρατήρηση πως είμαι... κότα!
:s_biggrin
Καλύτερα κότα και ολόκληρος όμως, παρά να φάω τα μούτρα μου. :lol:


+1000

Καλύτερα κότα και όρθιος.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#491557 http://news247.gr/eidiseis/koinonia/eglima/lamia-se-ekseliksh-katadiwksh-sthn-ethnikh-odo-odhgos-kineitai-sto-antitheto-reuma.5106360.html

Καταδίωξη στην Εθνικό Οδό Λαμίας - Αθηνών: Νεκρός ο οδηγός

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Τουλάχιστον δεν πήρε κανέναν στο λαιμό του και έφαγε μόνο το κεφάλι του
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#491561 Θα έπρεπε να έχουν καρφιά ή τουλάχιστον να εκπαιδευτούν στην τεχνική που χτυπάς το αυτοκίνητο διαγώνια από πίσω και προκαλείς τετακέ...
Άβαταρ μέλους
By theo13
#491563
kubiak έγραψε:Θα έπρεπε να έχουν καρφιά ή τουλάχιστον να εκπαιδευτούν στην τεχνική που χτυπάς το αυτοκίνητο διαγώνια από πίσω και προκαλείς τετακέ...


Ξεχνάς ότι κινούταν στο αντίθετο ρεύμα. Στην τελική μόνος του έπεσε πάνω τους. Ας πρόσεχε.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#491564 H αλήθεια είναι ότι δεν είμαστε αμερική να γίνονται καθημερινά τέτοια σκηνικά. Εδώ ο άλλος καρφώθηκε στο φορτηγό.... γιατί;;; :hmmm: Αυτοκτονία; :hmmm: Δεν πρόλαβε να φρενάρει; :hmmm: