Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By theo13
#499393
citastak έγραψε:Αναρωτιέμαι πάντως πώς βγάλαμε πορίσματα χωρίς να έχουμε κάποια πληροφόρηση για το συμβάν.


Δε ξέρεις ότι ο Έλληνας είναι γαμάουα όταν πρόκειται για άλλους αλλά τις δικές του |λογοκρισία| τις καταπίνει αμάσητες;;

Τα προηγούμενα πόστ για το σμαρτ είναι χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
By citastak
#499394
theo13 έγραψε:
citastak έγραψε:Αναρωτιέμαι πάντως πώς βγάλαμε πορίσματα χωρίς να έχουμε κάποια πληροφόρηση για το συμβάν.


Δε ξέρεις ότι ο Έλληνας είναι γαμάουα όταν πρόκειται για άλλους αλλά τις δικές του |λογοκρισία| τις καταπίνει αμάσητες;;

Τα προηγούμενα πόστ για το σμαρτ είναι χαρακτηριστικά


Πράγματι, απλά δεν το είχα ξαναδεί τόσο έντονα σε αυτό το φόρουμ και μου έκανε εντύπωση.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#499402 Δεν βλέπω κάποιο πόρισμα να έχει βγει, υποθέσεις κάνει ο κόσμος χρησιμοποιώντας την προσωπική του εμπειρία σε μια δημόσια κοινότητα συζήτησης. :)
Άβαταρ μέλους
By DAP
#499415 Μπα μη το λες.....Νατο το πορισμα......

21 quadra έγραψε:
DAP έγραψε:
diplomat έγραψε:Το γεφυρόνι αυτό όντως είναι με "γωνίες", οπότε ή κόβεις, ή περνάς με γραμμές (δυσκολάκι πρωϊνιάτικο). :lol:

Allegedly την στρίμωξε άλλος οδηγός και έπεσε μέσα ΠΩΣ είναι το θέμα. Does not compute λαίμαι. :help:

Τι μαλ@ιες λενε στο βιντεο αλλο πραμμα .Εχω περασει αυτη τη γεφυρα 100αδες φορες και μαλιστα εχθες ηταν η τελευταια.
Υποθετω οτι ερχοταν απο Κηφισια (αριστερα οπως δειχνει η φωτογραφια και πανω στη στροφη (απο γεφυρα προς κατηφορα) της παρουσιαστηκε εντιθετως ερχομενο ισως μεγαλο αυτοκινητο,αυτη τρομαξε και κρατησε το τιμονι σταθερο στη στροφη του με επακολουθο να φυγει απο τα καγκελα.
Αν ανεβαινε (προς Κηφισια) αποκλειεται νε βγει μιας και πας ακομη ευθεια και κοβεις αριστερα στη κορυφη της στροφης και οχι εκει που βγηκε η παθουσα.
Παντως ο,τι και να εκανε, εκανε απιθανη ζεμπεκια.


Έτσι ακριβώς, η γέφυρα είναι γνωστή, πολλοί οδηγοί κυρίως γυναίκες κάνουν και εμπρός - πίσω μανούβρες, υπάρχει και μια ακόμα παράμετρος, αυτή με την ξαφνική απώλεια της ηλεκτρικής υποβοήθησης που ξαφνιάζει δυσάρεστα όταν τύχει να συμβεί σε πολύ χαμηλή ταχύτητα γιατί βαραίνει απότομα το τιμόνι και το νιώθεις σαν κλειδωμένο, τα υπόλοιπα είναι θέμα γρήγορης αντίδρασης και αν καταλάβεις τι έγινε και βάρυνε το τιμόνι.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#499462
drdino έγραψε:Δεν βλέπω κάποιο πόρισμα να έχει βγει, υποθέσεις κάνει ο κόσμος χρησιμοποιώντας την προσωπική του εμπειρία σε μια δημόσια κοινότητα συζήτησης. :)



"χάλασε και το συρμό η καρχια"
"πολλές οδηγοί κυρίως γυναίκες", ένα άλλο σχόλιο για Αττίλα κτλ.
Γενικά το ύφος της συζήτησης ήταν περίεργο και μου θύμισε πολύ αυτό που είπε ο Theo13, πριν ακόμα το πει φυσικά.
Εννοείται ότι δεν ξέρω την άτυχη γυναίκα, η οποία μπορεί να είναι μεγάλο βούρλο (οδηγικά), μπορεί και να μην είναι και απλά να ήταν "η κακιά στιγμή", ή μπορεί 500 σενάρια ακόμα. Αυτό προσπάθησα να πω παραπάνω και συγχωρέστε με για το εντελώς οφφτόπικ
Άβαταρ μέλους
By drdino
#499464 Έτερον εκάτερον; συμφωνώ ότι τα μισογυνικα σχόλια είναι άθλια.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#499469 Αφού τον χάλασε... τι να γράψω? Παίζει να μην τον χάλασε?
Άβαταρ μέλους
By g8777
#499470 Εγώ θα έλεγα να χαλαρώσουμε ολίγον και να μην είμαστε τόσο σφιχτοι. :)

Σε ότι αφορά τα περι Αττίλα, ήταν το λιγότερο που μπορούσα να γράψω μπροστά σε αυτή τη γέφυρα. :)
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#499478 +1 στον αποπάνωνε.

Πού να μην γράφαμε ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ σχέση το ότι ήταν γυναίκα, το ότι οδηγούσε σμάρτ, το ότι μας έκανε εντύπωση το περιστατικό χωρίς να βγάζουμε συμπεράσματα κτλ. :s_dunno

Από δω και πέρα θα ποστάρω με εικόνες μου φαίνεται. :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#499516 Δλδ το γεγονός ότι αυτή η γεφυρα (ας την πουμε γεφυρα, εγω θα την ελεγα "περασμα") υπαρχει εκει ισως πανω από 100 χρονια και για πρωτη φορα πεφτει μεσα ένα Σμαρτ που το οδηγει γυναικα δεν μας λεει κατι και για το οχημα αλλα και για την γυναικα οδηγο???.
Οι απολυτα σωστοι κριτες εδώ μεσα προφανως θεωρουν ότι το Σμαρτ είναι οσο ασφαλες και καποιο άλλο οχημα αναλογων διαστασεων, αλλα και ότι οι γυναικες οδηγοι είναι τοσο καλες οσο και οι ανδρες. (προσωπικα το πιστευω αλλα μονο για τα θυληκα της οικογενειας μου και μερικα ακομα σε μικρο ποσοστο).
Προσωπικες αποψεις αυτές προφανως, αλλα τις απεκτησα οδηγοντας από το 72.... σε πολλες χωρες... Η Ελλαδα δεν κανει διαφορα σε αυτό το θεμα...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#499519 Εγώ πάντως, οδηγώντας smart από το 2005, δεν έχω αισθανθεί ποτέ ότι με πρόδωσε το αυτοκίνητο. Και αλλάζω και λάστιχα κάθε 7-8 χρόνια. Μάλλον κάτι κάνω στραβά και δεν έχω ακουμπήσει ούτε προφυλακτήρα μέχρι τώρα.

Σχετικά με τις γυναίκες οδηγούς πάντως, όχι ότι τις βάζω όλες στο ίδιο τσουβάλι, αλλά στο δρόμο δεν παίζω* μαζί τους (όπως μπορεί να παίξω π.χ. με ταξιτζήδες ή άλλα γατάκια). Το ίδιο και με ηλικιωμένους. Υπάρχει σοβαρότερος κίνδυνος, σε σχέση με άλλες περιπτώσεις, να μην υπάρχει καμία λογική.

* π.χ. περιπτώσεις που έχω προτεραιότητα αλλά ο άλλος (κάνει πως) δεν το ξέρει.

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#499540 οι γυναίκες ΣΥΝΗΘΩΣ δεν έχουν αίσθηση της δικής τους ταχύτητας ως προς τον υπόλοιπη κυκλοφορία , δυσκολεύονται να καταλάβουν την ταχύτητα των άλλων . Βλέπουν ένα αμάξι να κινείται αλλά με πόσο πάει αργούν - δυσκολεύονται να το "πιάσουν" . Αυτό που τις σώζει είναι οτι συνήθως πάνε αργά , δεν τρέχουν.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#499553 Εμένα από την άλλη μου φαίνεται ότι έχουν μία (άντε δύο), ταχύτητες, 60 ή 120 και τέλος. Με 60 θα πάνε στην πόλη ό,τι και να γίνει και με 120 στον αυτοκινητόδρομο...
Νομίζω ότι είχαμε συζητήσει κάπου ότι έχουν πρόβλημα να υπολογίζουν και αποστάσεις ειδικά όταν μεταξύ του αντικειμένου προς υπολογισμό παρεμβάλλονται και άλλα εμπόδια...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#499559 Ούτε αυτόνομο όχημα της Uber δεν έχει τόσους περιορισμούς στην χρήση :-)

< >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#499605
224v έγραψε:Οι απολυτα σωστοι κριτες εδώ μεσα προφανως θεωρουν ότι το Σμαρτ είναι οσο ασφαλες και καποιο άλλο οχημα αναλογων διαστασεων


Ναι αν οδηγείται όπως πρέπει (και όχι όπως να ναι) όπως και όλα τα αυτοκίνητα.

224v έγραψε:αλλα και ότι οι γυναικες οδηγοι είναι τοσο καλες οσο και οι ανδρες.


όχι όλες αλλά πολλές είναι καλές οδηγοί. Όπως και πολλοί άντρες είναι άχρηστοι.

224v έγραψε:(προσωπικα το πιστευω αλλα μονο για τα θυληκα της οικογενειας μου και μερικα ακομα σε μικρο ποσοστο).


LOL. Όπως σου έγραψα και πιο πάνω υπάρχουν πολλές γυναίκες καλοί οδηγοί και όλοι μας ξέρουμε αρκετές,