Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#763771 Μη συγκρίνετε τις μηχανές με extreme sports και άλλες δραστηριότητες.
Έχω ασχοληθεί κατά καιρούς με αναρρίχηση, ορειβασία, canyoning, mountain bikes, Enduro και ότι άλλο θες.
Και εννοείται ότι θα ήθελα τα παιδιά μου να είναι δραστήρια και να ασχοληθούν με όσα περισσότερα σπορ και δραστηριότητες τους αρέσουν, αλλά όλα αυτά δεν έχουν καμία σχέση με την ρώσικη ρουλέτα που είναι η οδήγηση μηχανής καθημερινα στην Αθήνα.
Όλα τα extreme sports και οι συναφείς δραστηριότητες μπορούν να είναι όσο ασφαλείς ή επικίνδυνες θέλεις ανάλογα τα μέτρα ασφαλείας.
Μόνο με τη μηχανή έχεις σίγουρο το σακατεμα...
Το τσιγάρο είναι μια κατηγορία μόνο του, πρέπει να είναι η μεγαλύτερη ηλιθιότητα που υπάρχει μακράν.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#763773
kovathe έγραψε:Μόνο με τη μηχανή έχεις σίγουρο το σακατεμα...


Μιλάμε δηλαδή για 100% πιθανότητα σακατεματος?
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#763775
NickTG έγραψε:
kovathe έγραψε:Μόνο με τη μηχανή έχεις σίγουρο το σακατεμα...


Μιλάμε δηλαδή για 100% πιθανότητα σακατεματος?

Από στατιστικής άποψης , ναι :lol:
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#763776 Πάλι καλά που έχει μαθηματικούς το φόρουμ και έμαθα πως είμαι στατιστικά νεκρός ή σακάτης εδώ και χρόνια όπως και πάρα πολλοί άνθρωποι που γνωρίζω.

Με έναν πρόχειρο υπολογισμό που έκανα ρίχνοντας μια ματιά στα στοιχεία για το πόσοι άνθρωποι πεθαίνουν κάθε χρόνο επειδή πνίγονται με το φαγητό τους, στα 65 χρόνια ζωής έχεις περίπου 100% πιθανότητες να πεθάνεις επειδή θα στραβοκαταπιείς. Οπότε όσοι είστε εκεί κοντά ηλικιακά, χάρηκα που σας γνώρισα. Περιμένω τους μαθηματικούς και μη του φόρουμ να μου αποδείξουν πως τα υπολόγισα λάθος με ΟΤΙ μαθηματικά θέλουν.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#763779
blinkys έγραψε:Πάλι καλά που έχει μαθηματικούς το φόρουμ και έμαθα πως είμαι στατιστικά νεκρός ή σακάτης εδώ και χρόνια όπως και πάρα πολλοί άνθρωποι που γνωρίζω.

Με έναν πρόχειρο υπολογισμό που έκανα ρίχνοντας μια ματιά στα στοιχεία για το πόσοι άνθρωποι πεθαίνουν κάθε χρόνο επειδή πνίγονται με το φαγητό τους, στα 65 χρόνια ζωής έχεις περίπου 100% πιθανότητες να πεθάνεις επειδή θα στραβοκαταπιείς. Οπότε όσοι είστε εκεί κοντά ηλικιακά, χάρηκα που σας γνώρισα. Περιμένω τους μαθηματικούς και μη του φόρουμ να μου αποδείξουν πως τα υπολόγισα λάθος με ΟΤΙ μαθηματικά θέλουν.

Και να φανταστεις οτι ολο αυτο ξεκινησε απο μια κουβεντα που ειπα για το οτι θελω να καθυστερησει ο γιος μου να αποκτησει μηχανη και την ενσταση του Morx, ο οποιος προκαλεσε εναν πολεμο ποστ και δεν εμφανιστηκε ξανα!

Ρε τον μπαγασα! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#763780
axel12p έγραψε:Θα ήθελα να ήξερα τα προσωπικά σας στατιστικά. Δηλαδή τι ποσοστό γνωστών σας, οδηγών μηχανής είχε κάποιο σοβαρό ατύχημα ή θάνατο, σε σχέση με το αντίστοιχο ποσοστό οδηγών αυτοκινήτου.
Προσωπικά σε εμένα, η συντριπτική πλειοψηφία των γνωστών μου, κατόχων μηχανής, είχαν τουλάχιστον ένα σοβαρό ατύχημα (ευτυχώς όχι θάνατο), ενώ για τους κατόχους αυτοκινήτου το ποσοστό είναι ασήμαντο.


- Δεν ξέρω κάποιον στον κύκλο μου που να έχει τραυματιστεί άσχημα με μηχανή.
- Παλιός γνωστός είχε βγάλει off 2 αμάξια (bmw κλπ) επειδή λεφτά υπάρχουν. Αφού δεν πήρε κανέναν μαζί του..
- Γνωρίζω οικογένεια που έχει ξεκληριστεί η μισή με αυτοκίνητο.
Κατά τ'άλλα έχουν τακτοποιηθεί 2 μηχανόβιοι επειδή έκαναν ταρζανιές σε αστικούς δρόμους. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By glf
#763781 Έχω γνωστή που βρέθηκε στο μεγάλο στραπατσαρισμα πριν λίγα χρόνια στην Εγνατία οδό.
Με ένα clio.
Από τότε δεν ξαναβγήκε εκτός νόμου να οδηγήσει....
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#763783 Μιλά της για πιθανότητες ατυχήματος στην εγνατία και στην πόλη γύρω από το σπίτι της.
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#763786
Νίκος Παππάς έγραψε:Και να φανταστεις οτι ολο αυτο ξεκινησε απο μια κουβεντα που ειπα για το οτι θελω να καθυστερησει ο γιος μου να αποκτησει μηχανη και την ενσταση του Morx, ο οποιος προκαλεσε εναν πολεμο ποστ και δεν εμφανιστηκε ξανα!

Ρε τον μπαγασα! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Αν εφαρμόσουμε τα μαθηματικά που διαβάζω εδώ μέσα, μπορούμε να βγάλουμε 100% πιθανότητα να πεθάνει κάποιος πολύ πριν προλάβει να τον σκοτώσει αυτός ο διάολος η μοτοσυκλέτα. Έτσι πρόχειρα θα σου πω πως έχουμε 100% πιθανότητα να πεθάνουμε από έμφραγμα αν η καρδιά μας δουλεύει 13 χρόνια ή στα 22 χρόνια θα πεθάνουμε από δάγκωμα ρακούν. Οπότε στείλε ένα μήνυμα στον Morx μήπως τον δάγκωσε κανένα ρακούν και πάρε ένα εντούρο στον μικρό. Είναι ασφαλέστερο από το να του πάρεις παπάκι για να πηγαίνει στο φροντιστήριο. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By glf
#763791
mousatos έγραψε:Μιλά της για πιθανότητες ατυχήματος στην εγνατία και στην πόλη γύρω από το σπίτι της.
Εμ στην Εγνατία έγινε ανάποδο σάντουιτς το Clio της ..
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#763815
NiTse έγραψε:
NickTG έγραψε:
kovathe έγραψε:Μόνο με τη μηχανή έχεις σίγουρο το σακατεμα...


Μιλάμε δηλαδή για 100% πιθανότητα σακατεματος?

Από στατιστικής άποψης , ναι :lol:


:vava:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#763834 Πρόταση για μηχανή με extra ενεργητική ασφάλεια - εξαφανίζεις το εμπόδιο (για να δεις και με διαφορετικό μάτι την ηλεκτροκίνηση) --> https://electrek.co/2022/05/17/ukraine- ... R5MOofzvb0
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#763904
Scotch έγραψε:Πρόταση για μηχανή με extra ενεργητική ασφάλεια - εξαφανίζεις το εμπόδιο (για να δεις και με διαφορετικό μάτι την ηλεκτροκίνηση) --> https://electrek.co/2022/05/17/ukraine- ... R5MOofzvb0


Ο μέσος King of the road γράφει στα @@ του τις μοτοσυκλέτες και δεν τις παίρνει χαμπάρι ακόμα κι αν ακούγονται περισσότερο κι από F16 την ώρα που σπάει το φράγμα του ήχου. Σκέψου τώρα να είναι και αθόρυβες. Δεν θα προλάβεις να αμολήσεις την ρουκέτα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#763988 Τα παιδιά θα μπορούν να ανεβαίνουν σε μοτοσικλέτα από την ηλικία των δεκαέξι ετών και έπειτα. Αυτό θα έχει να κάνει τόσο για την ιδιότητα του οδηγού, όσο και για εκείνη του συνεπιβάτη.

https://viralgreece.eu/k-o-k-telos-ta-p ... tokinito-2

:hmmm: :shifty: