Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#627589
junior gt έγραψε:Από την άλλη τα περι διαφήμισης νομίζω πηγαίνανε στην παθητική ασφάλεια.


Ε ναι μωρε. Προφανως και αυτο εννοουσα.

Κι επειδη ενα μερσεντες το '80 επαθε λαστιχο στη σαχαρα και δε σκοτωθηκανε βγαζουμε συμπερασμα για ενα ρειντζ στα γιαννενα το 2020 :dizzy: Κι αμα φτερουγισει και μια πεταλουδα το συμπαν συνωμοτει υπερ σου κλπ κλπ

Εγω παντως μετα τις φωτο, ρειντζ θελω να παρω κι ας ειναι περιπτερο. Γιατι μπορει να μη φερει τουμπες το 280 στη σαχαρα αν παθει λαστιχο, αλλα αν χτυπησω καμηλα ή καρφωθει κανενας παλαβος πανω μου, απο το ρειντζ θα βγω ατρακαριστος, ενω απο το 280 δε θα βγω
Άβαταρ μέλους
By g8777
#627591 Αυτό σημαίνει ότι είσαι δεκτικός στην πλύση εγκεφάλου που πραγματοποιούν τα Ερμητικά Τάγματα εδώ και μισό αιώνα πάνω στους ανθρώπους. Εγώ πχ ποτέ δεν οδήγησα μηχανή και δεν έπεσα καμιά φορά. Έμενα εμπιστεύεται όλη η γειτονιά για τα πέρα δώθε.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#627597 Για το 90% των δυστυχηματων ευθυνεται η βλακεια των οδηγων.
Η υπερβολικη ταχυτητα,η μη τηρηση του ΚΟΚ,η ψευδαισθηση της παθητικης και ενεργητικης ασφαλειας που χαλαρωνουν την προσοχη του οδηγου κσι πολλσ ακομσ.
Τα συγχρονα αυτοκινητα ειναι πιο ασφαλη απο τα παλια οταν κινουνται στις ιδιες ταχυτητες.
Οταν οι ταχυτητες ειναι διαφορετικες ,ο κοσμος σκοτωνεται.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#627610 Συμφωνω ακριβως Ιταλακια. Γι αυτο λεμε οτι θελουμε το ασφαλεστερο αμαξι. Ως γνωστον το πετρολχεντς ειναι το 10%, αλλα οδηγουμε στους ιδιους δρομους με το υπολοιπο 90%
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#627613 Αυτό κάποτε ήταν Ζ4 έτσι; :vava:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#627622
Zeus έγραψε:
224v έγραψε:Φίλε μου εγώ περιέγραψαν τι μου συνέβη πολύ συγκεκριμένα. Αυτοκίνητο, ταχύτητα , μπροστινό λάστιχο και 4 άτομα, παραμείναμε στην άσφαλτο, αλλάξαμε με τη ρεζέρβα και συνεχίσαμε για άλλα 200 χλμ στην έρημο της Σ.Αραβιας
Εάν έχετε αντιστοιχη εμπειρία περιγράψτε, απλά και όμορφα.
Δεν αρέσει η ιστορία μου, γιατί ένα σύγχρονο τζιπ έφυγε και έπεσε έξω από τον δρομο, λυπαμαι πολύ που χαλάει την ατμόσφαιρα περί ασφαλείας στην οδήγηση με τα σύγχρονα κουτιά
Ο κάθε ένας προστατεύει τον εαυτό του και την οικογένειά του όπως νομίζει καλύτερα.

< Note >

Την ανεφερες μονος σου την αιτια (βέβαια ίσως και ο οδηγός να έπαιξε με το τιμόνι από φόβο και έκανε τα πράγματα χειρότερα), δεν σου φταινε τα συγχρονα κουτια. Αντιθετως επειδη ακριβως ειναι συγχρονα και ασφαλη αυτα τα κουτια σε σχεση με την 280S οι ανθρωποι ζουνε σημερα.. Να εισαι ευγνωμων λοιπον που δεν οδηγουσε ο Μr Zagori το 280S γιατι θα εβλεπες τα ραπανακια αναποδα απο το 1982...
Θα ήθελα τα τόσα ηλεκτρονικά, ενεργητικά παθητικά, να μην τον αφήσουν να βγει από το δρόμο, γιατί τον άπειρο οδηγό πρέπει να προστατεύσουν όχι εσένα και μένα.
Σπάνια οδηγεί άλλος σε ταξίδια όταν είμαι μέσα οπότε να με οδηγούσε μια άγνωστη ποσότητα σε ικανότητα οδηγού είναι εξαιρετικά απίθανο.
Τα μέλη της οικογένειας μου τα εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια. Εύχομαι να κάνετε και εσείς το ίδιο στη καθημερινότητα σας.
Έχω δεχθεί μετά από προτροπή της γυναίκας μου να οδηγήσει αυτή εάν μου πει ότι με βλέπει κουρασμένο κλπ. (Δεν πίνω ποτέ οπότε το μεθυσμένος δεν παίζει στη περίπτωσή μου) εκείνη πάλι δεν οδηγεί όταν ρυμουλκουμε το μικρό φουσκωτό μας, αν και της το έχω ζητήσει γιατί ίσως χρειαστεί να το κάνει κάποια στιγμή.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#627624 Τα συστήματα ασφαλείας δεν είναι από μηχανής θεοί για να παρακάμπτουν τους νόμους της φυσικής.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#627625
vagmann έγραψε:ΜΧ-5 2002 με παθητικη ασφαλεια ποδηλατου...
Υπερβολές...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#627643
drdino έγραψε:Θέλω από αυτό που καπνίζετε :lol:


παραδόξως, είναι το πιο εύστοχο σχόλιο απ' τα τελευταία posts... :lol:
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#627652 Για το Range του Mr.Zagori, εάν έσκασε πίσω ελαστικό, όπως έσκασε και στην Porsche του υιού Jumbo (με περισσότερο χιλιόμετρα προφανώς, αλλά και τα 200 που διαβάζω εδώ, αν δεν βγήκαν από σφαίρα φαντασίας, δεν τα λες λίγα), δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις πολλά να το ελέγξεις. Φανταστείτε μόνο την ορμή που έχει εκείνη τη στιγμή αυτό το όχημα
Άβαταρ μέλους
By theo13
#627665
vagmann έγραψε:
axel12p έγραψε:https://www.neakriti.gr/article/kriti/irakleio/1567714/nekros-se-trohaio-sto-giofuro/

Εικόνα


...πως βγηκε ζωντανος ανθρωπος απο κει μεσα??? :omg: :omg: :omg:
Αν χτύπησε μόνο με την μεριά του συνοδηγού δεν είναι απίθανο.

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#627677
224v έγραψε: χαλάει την ατμόσφαιρα περί ασφαλείας στην οδήγηση με τα σύγχρονα κουτιά

< Note >


Δεν είναι ατμόσφαιρα, είναι γεγονός που υποστηρίζεται από πολύ καλά τεκμηριωμένα νούμερα. :rtfm: Μία ματιά στους θανάτους από τροχαία και τον αριθμό των ατυχημάτων σε χώρες όπου τα συστήματα αυτά είναι διαδεδομένα αρκεί. :rtfm: