Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#763222 Εκει στο "oρθολογικες αγορες" απογειωθηκε σαν Εντρεπραηζ.

Warp 877
Άβαταρ μέλους
By 224v
#763223 Έχω φίλο που στα 25 του στο Παγκράτι ταξί που έσφαξε κόκκινο τον σμπαραλιασε. Για να τον ξανασυναρμολογησουν έκανε συνολικα 100 ώρες χειρουργεία εντός και εκτός Ελλάδος. Όταν τον ακούσεις να περιγράφει τι τράβηξε για 2+ χρόνια, σίγουρα δεν σκέπτεσαι να ανέβεις σε μηχανάκι. τα παιδιά μου δεν εχουν ανέβει εκτός από την κόρη μου που έχει ο φίλος της και πάνε μαζί πολύ Σπάνια...

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#763225
Geralt έγραψε:
ας φανε ΜΜΜ για τριψιμο και μετα βλεπουμε για μεταφορικο


E, καλά, μεταξύ μας τώρα, τα ΜΜΜ δεν είναι και κανένα βασανιστήριο, μέχρι τα 23 μου που πήρα αμάξι, με ΜΜΜ κυκλοφορούσα (που στη Θεσσαλονίκη είναι ΟΑΣΘ), εκτός αν ήταν διαθέσιμο το αμάξι της μητέρας μου (μετά τα 18-19 που είχα δίπλωμα προφανώς).

Δεν έγινε και τίποτα με τα ΜΜΜ, μην υπερβάλουμε...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#763230
Νίκος Παππάς έγραψε:
Ο οποιος γιος με εχει φαει να τον αφησω να βγαλει αδεια για 50ρι στα 16 και εγω αντιστεκομαι οπως ο βραχος του Γιβραλταρ στα κυματα του Ατλαντικου
Μετα τα 18 και με δικα του δουλεμενα λεφτα οπως εκανε ο πατερας μου, για να το εκτιμησει.


Στα 16 είχε αγοράσει ο κολλητός μου ένα μηχανάκι, 50αρι ψευδοεντουρο. Μετά από κάνα 6μηνο είχε ατύχημα με φορτηγάκι. Έφταιγε αυτός, παραβίασε στοπ. Εντατική σε κώμα, παραμορφωμένο πρόσωπο - δεν έγινε όπως πρώτα ποτέ, αλλά έζησε.

Μετά από κάνα χρόνο, συνήλθε κάπως.

Γύρω στα 18 αγόρασε ξανά ένα κανονικό εντουρο "μόνο για βουνό". Τον πήρε από κάτω ένα φορτηγο, δε γλίτωσε. Κλειστό φερετρο. Έφταιγε αυτός, δε θυμάμαι και πολλά γιατί είχα σοκαριστει.

Αυτή είναι η δικη μου εμπειρία από τα δίκυκλα που πάντα μου άρεσαν αλλα...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#763231 +1000 Ωραίες οι μηχανές, αλλά η ζωή πιο ωραία.

Δεν γνωρίζω άτομο στον κύκλο μου που να είχε μηχανάκι και να μην είχε κάποιο σοβαρό ατύχημα. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έφταιγαν καν αυτοί.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#763232
saxon_747 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Ο οποιος γιος με εχει φαει να τον αφησω να βγαλει αδεια για 50ρι στα 16 και εγω αντιστεκομαι οπως ο βραχος του Γιβραλταρ στα κυματα του Ατλαντικου
Μετα τα 18 και με δικα του δουλεμενα λεφτα οπως εκανε ο πατερας μου, για να το εκτιμησει.


Στα 16 είχε αγοράσει ο κολλητός μου ένα μηχανάκι, 50αρι ψευδοεντουρο. Μετά από κάνα 6μηνο είχε ατύχημα με φορτηγάκι. Έφταιγε αυτός, παραβίασε στοπ. Εντατική σε κώμα, παραμορφωμένο πρόσωπο - δεν έγινε όπως πρώτα ποτέ, αλλά έζησε.

Μετά από κάνα χρόνο, συνήλθε κάπως.

Γύρω στα 18 αγόρασε ξανά ένα κανονικό εντουρο "μόνο για βουνό". Τον πήρε από κάτω ένα φορτηγο, δε γλίτωσε. Κλειστό φερετρο. Έφταιγε αυτός, δε θυμάμαι και πολλά γιατί είχα σοκαριστει.

Αυτή είναι η δικη μου εμπειρία από τα δίκυκλα που πάντα μου άρεσαν αλλα...


Eιχα κι εγω παρομοιους γνωστους. Οπως και κανα δυο αλλους που οι γονεις τους πηραν αμαξι μετα απο καποιο οχι πολυ σοβαρο τρακο με τα μηχανακια. Ο ενας το διπλωσε σε κολωνα και παει, ο αλλος ζει ακομα και οδηγει σαν παλαβος αμαξια με 500+ αλογα.

οπως εγραψα πριν "ειναι να το εχει η κουτρα σου να κατεβαζει ψειρες"

Αντιθετα εμενα ο πατερας μου δεν ειχε μηχανακια ποτε, εμενα μου αρεσαν παντα.

Οταν εβγαλα διπλωμα για αμαξι ο πατερας μου πιστεψε οτι θα κολλαγα και θα ξεχνουσα τα περι μηχανης.

Ματαια

Τελειωσα το φανταρικο, επιασα δουλεια, μαζεψα για την προκαταβολη και πηγα και την πηρα. Δεν του αρεσε αλλα τι να κανει, 22 ημουν. Μαλιστα την ιδια περιοδο πηραμε και το Φιορινο για το μαγαζι ( και τα μονα- ζυγα του δακτυλιου ) το οποιο θα μπορουσα να το εχω καθε βραδυ, αλλα δεν με επεισε.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#763233 Εγώ μόλις άρχισα αγροτικό στη Κω μέσα σε 2 μήνες αποφασισα να κλείσω το c50 στην αποθήκη.
Τέλος.

< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#763234 Ένας ριψοκίνδυνος οδηγός, ότι και να οδηγήσει θα κινδυνέψει .

Όμως:

Με τη μηχανή θεωρώ οι πιθανότητες να έχεις θανάσιμο ατύχημα είναι αρκετά μεγαλύτερες. Στο αμάξι έχεις ζώνες, αερόσακους, ζώνες παραμόρφωσης, περισσότερα ηλεκτρονικά. Στη μηχανή έχεις ένα κράνος, άντε και ένα καλό σετ ρούχων.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#763238
Dimsabas έγραψε:Είστε έτοιμοι για: https://fb.watch/cYS26c7KdQ/

Θα τους δίνω το tesla με speed limit στα 45km/h, μην ξοδευόμαστε για ami που δεν έχει αερόσακους και κλιματισμό. :s_blush
1000 φορές καλύτερα από μηχανή πάντως.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#763240 για τις μπαριερες που λεγαμε πριν λιγες σελιδες
https://m.facebook.com/MotorDirecto/vid ... aring&_rdr
Άβαταρ μέλους
By Serf
#763246
Dimsabas έγραψε:Είστε έτοιμοι για: https://fb.watch/cYS26c7KdQ/
Τόσο άνετη η δεκαπεντάχρονη που δίνει συνέντευξη οδηγώντας...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#763252 Μου κάνατε την καρδιά περιβόλι με τις μηχανές. Εγώ έβγαλα πριν δύο χρόνια δίπλωμα και κάποια στιγμή θα ήθελα να πάρω μια. Από την άλλη όμως σκέφτομαι όλα τα παραπάνω και κωλώνω. Σχεδόν κάθε μέρα όλο κάτι ακούω και βλέπω.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#763258
axel12p έγραψε:
Δεν γνωρίζω άτομο στον κύκλο μου που να είχε μηχανάκι και να μην είχε κάποιο σοβαρό ατύχημα. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έφταιγαν καν αυτοί.


Ακριβώς αυτό, όσο και να προσέχεις μπορεί ο άλλος να κάνει μ...... , και σε μια πτώση μπορεί να μην είναι μόνο υλικές οι ζημιές.
Ευτυχώς πάντα φοβόμουν τα δίκυκλα οπότε δεν υπήρξε ποτέ επιθυμία έστω και για παπάκι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#763262 Άλλο η οδήγηση μοτοσυκλέτας για λόγους διασκέδασης (πίστα-ταξιδάκια-εντουρο) κι άλλο για καθημερινή χρήση σε πηγμενες μεγαλουπολεις.

Προσωπικά μέχρι να την πουλήσω ευτυχώς ελάχιστα χρειάστηκε να ικανοποιήσω ανάγκες μετακίνησης με αυτή. Η αλήθεια ήταν ότι ήμουν πολύ πιο τσιτωμενος ακόμα και από την οδήγηση σε πίστα καθώς έπρεπε να παρατηρώ τα πάντα στον περιβάλλοντα χώρο.

Στον γιο μου ευχαρίστως να του πάρω ένα 50ρακι εντουρο (ευκαιρία να πάρω κι εγώ ενα) να πηγαίνουμε μαζί στα χωράφια να μάθει.
Για να μετακινείται όμως όταν μεγαλώσει όχι. Αν θέλει να ασχοληθεί ας το κάνει ως χόμπι όχι ως ανάγκη κι αυτό γιατί δεν εμπιστεύομαι τους άλλους.


< >