Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#763191 Διαβαζα ενα αλλο χθες μαθητες νοικιασαν μηχανακι σε εκδρομη στη Θεσαλονικη κι επεσαν στο Θερμαϊκο. Παρακατω ελεγε μαθητες γυμνασιου. Αν δεν ειχαν μεινει 2 φορες, πως νοικιασαν μηχανακι??
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#763193
DAP έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:.............................................................................................................................................
Παντως απο τοτε που εγινε το ατυχημα στην ΛΕΑ γραφουν αβερτα στον Κηφισσο. Σημερα μαλιστα ειχαν σταματησει και μηχανες!


Στην Ελλαδα καθε θαυμα τρεις μερες......Ελα να μου πεις μετα απο καμια δεκαρια μερες,τι λεω,σε καμια βδομαδα και πολυ ειναι.....

Αυτό ακριβώς!
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#763196
Νίκος Παππάς έγραψε:
axel12p έγραψε:Ο τύπος με το ατύχημα στην ΛΕΑ χωρίς δίπλωμα, ο οδηγός της μηχανής χωρίς δίπλωμα...
Είναι η ιδέα μου ή μήπως κάποιοι στην Τροχαία δεν κάνουν την δουλειά τους;
Είναι τέτοιο το αίσθημα της ατιμωρησίας, που δεν φοβούνται να κυκλοφορήσουν χωρίς δίπλωμα παντού! :thumbsdown:


Δεν ειναι η ατιμωρησια αφου αν σε πιασουν τον ηπιες και ειδικα αν προκαλεσεις ατυχημα!
Ειναι οι μη ελεγχοι, ειδικα αν φορας κρανος! Οι πιθανοτητες ειναι μηδαμινες να σε σταματησουν!


Παντως απο τοτε που εγινε το ατυχημα στην ΛΕΑ γραφουν αβερτα στον Κηφισσο. Σημερα μαλιστα ειχαν σταματησει και μηχανες!



φυσικα η ατιμωρησια παιζει μεγαλο ρολο
εξισου σημαντικο ρολο ομως παιζει και η ελλειψη παιδειας
οταν αποτυγχανεις σαν κοινωνια να μεταδοσεις το απλο χωρις διπλωμα δεν οδηγαμε, μετα μαζευεις κορμια απο τους δρομους
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#763199
Geralt έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
axel12p έγραψε:Ο τύπος με το ατύχημα στην ΛΕΑ χωρίς δίπλωμα, ο οδηγός της μηχανής χωρίς δίπλωμα...
Είναι η ιδέα μου ή μήπως κάποιοι στην Τροχαία δεν κάνουν την δουλειά τους;
Είναι τέτοιο το αίσθημα της ατιμωρησίας, που δεν φοβούνται να κυκλοφορήσουν χωρίς δίπλωμα παντού! :thumbsdown:


Δεν ειναι η ατιμωρησια αφου αν σε πιασουν τον ηπιες και ειδικα αν προκαλεσεις ατυχημα!
Ειναι οι μη ελεγχοι, ειδικα αν φορας κρανος! Οι πιθανοτητες ειναι μηδαμινες να σε σταματησουν!


Παντως απο τοτε που εγινε το ατυχημα στην ΛΕΑ γραφουν αβερτα στον Κηφισσο. Σημερα μαλιστα ειχαν σταματησει και μηχανες!



φυσικα η ατιμωρησια παιζει μεγαλο ρολο
εξισου σημαντικο ρολο ομως παιζει και η ελλειψη παιδειας
οταν αποτυγχανεις σαν κοινωνια να μεταδοσεις το απλο χωρις διπλωμα δεν οδηγαμε, μετα μαζευεις κορμια απο τους δρομους



Ισχυει αν και περισσοτερο ως ελλειψη αγωγης θα το ερμηνευα. Την οποια αγωγη την αποκτας απο το σπιτι.

Ο γιος μου στα 14 εχει γνωστους συνομηλικους ή κανα δυο χρονια μεγαλυτερους που οδηγουν μηχανακια, φυσικα χωρις διπλωμα.
Οταν ο γονιος σε τοσο νεα παιδια δεν επιβαλλει το σωστο, γιατι ο πιτσιρικας ουτε ξερει ουτε φανταζεται τις συνεπειες, τι περιμενεις να κανουν τα παιδια αυτα οταν ενηλικιωθουν; Θα δωσουν εξετασεις για το αναλογο διπλωμα, που στις μοτο ειναι κατηγοριοποιημενα;

Ο οποιος γιος με εχει φαει να τον αφησω να βγαλει αδεια για 50ρι στα 16 και εγω αντιστεκομαι οπως ο βραχος του Γιβραλταρ στα κυματα του Ατλαντικου :lol: :lol: :lol:
Μετα τα 18 και με δικα του δουλεμενα λεφτα οπως εκανε ο πατερας μου, για να το εκτιμησει.
Φυσικα δεν εχει ζητησει ποτε να οδηγησει σε δρομο, δεν εχει ανεβει ποτε χωρις κρανος.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#763204 Πολύ ευαίσθητες ηλικίες που λόγω έλλειψης φόβου παίρνουν ρίσκα μεγάλα.

Εσείς σαν γονείς προσπαθήστε να τους μεταδώσετε ενσυναίσθηση και ότι η οδήγηση είναι κάτι σοβαρό , θέλει υπευθυνότητα .

Αυτό για διπλώματα, ορθές πρακτικές οδήγησης, εξοπλισμός μηχανής κλπα -> εκ των ων ουκ άνευ
Άβαταρ μέλους
By Morx
#763207
Νίκος Παππάς έγραψε:
Geralt έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
axel12p έγραψε:Ο τύπος με το ατύχημα στην ΛΕΑ χωρίς δίπλωμα, ο οδηγός της μηχανής χωρίς δίπλωμα...
Είναι η ιδέα μου ή μήπως κάποιοι στην Τροχαία δεν κάνουν την δουλειά τους;
Είναι τέτοιο το αίσθημα της ατιμωρησίας, που δεν φοβούνται να κυκλοφορήσουν χωρίς δίπλωμα παντού! :thumbsdown:


Δεν ειναι η ατιμωρησια αφου αν σε πιασουν τον ηπιες και ειδικα αν προκαλεσεις ατυχημα!
Ειναι οι μη ελεγχοι, ειδικα αν φορας κρανος! Οι πιθανοτητες ειναι μηδαμινες να σε σταματησουν!


Παντως απο τοτε που εγινε το ατυχημα στην ΛΕΑ γραφουν αβερτα στον Κηφισσο. Σημερα μαλιστα ειχαν σταματησει και μηχανες!



φυσικα η ατιμωρησια παιζει μεγαλο ρολο
εξισου σημαντικο ρολο ομως παιζει και η ελλειψη παιδειας
οταν αποτυγχανεις σαν κοινωνια να μεταδοσεις το απλο χωρις διπλωμα δεν οδηγαμε, μετα μαζευεις κορμια απο τους δρομους



Ισχυει αν και περισσοτερο ως ελλειψη αγωγης θα το ερμηνευα. Την οποια αγωγη την αποκτας απο το σπιτι.

Ο γιος μου στα 14 εχει γνωστους συνομηλικους ή κανα δυο χρονια μεγαλυτερους που οδηγουν μηχανακια, φυσικα χωρις διπλωμα.
Οταν ο γονιος σε τοσο νεα παιδια δεν επιβαλλει το σωστο, γιατι ο πιτσιρικας ουτε ξερει ουτε φανταζεται τις συνεπειες, τι περιμενεις να κανουν τα παιδια αυτα οταν ενηλικιωθουν; Θα δωσουν εξετασεις για το αναλογο διπλωμα, που στις μοτο ειναι κατηγοριοποιημενα;

Ο οποιος γιος με εχει φαει να τον αφησω να βγαλει αδεια για 50ρι στα 16 και εγω αντιστεκομαι οπως ο βραχος του Γιβραλταρ στα κυματα του Ατλαντικου :lol: :lol: :lol:
Μετα τα 18 και με δικα του δουλεμενα λεφτα οπως εκανε ο πατερας μου, για να το εκτιμησει.
Φυσικα δεν εχει ζητησει ποτε να οδηγησει σε δρομο, δεν εχει ανεβει ποτε χωρις κρανος.

Νικο μου εισαι λαθος.
Μπορεις με ΡΜ να κανεις μια κουβεντα μαζι μου, χωρις φυσικα να προσπαθησω να σε πεισω να του παρεις μηχανακι.
Θελω απλα να σου εξηγησω για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ θεωρω πως με τον τροπο του ο πατερας μου πετυχε να ειμαι ασφαλης και ωριμος (οσο γινεται!!) στο δρομο με μηχανακι απο τα 16.
Ειναι δικοπο μαχαιρι η αντισταση που προβαλλεις, βεβαια αλλοι καιροι πλεον...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#763208 Δεν υπάρχει κανένας λόγος για 50άρι μηχανάκι, όταν υπάρχουν ηλεκτρικά ποδήλατα. Επιπλέον, το 50άρι στην Αθήνα, είναι μη ασφαλές σε μεγάλους δρόμους, άρα θα πας όπου και με το ποδήλατο ουσιαστικά.
Όχι πως το ποδήλατο είναι ό,τι ασφαλέστερο, αλλά δεν γίνεται να κλείσουμε τα παιδιά και σε κλουβί.

Η κουβέντα καλό είναι να γίνει δημόσια πάντως, γιατί θα είναι καλύτερα θεωρώ.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#763210
Morx έγραψε:Νικο μου εισαι λαθος.
Μπορεις με ΡΜ να κανεις μια κουβεντα μαζι μου, χωρις φυσικα να προσπαθησω να σε πεισω να του παρεις μηχανακι.
Θελω απλα να σου εξηγησω για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ θεωρω πως με τον τροπο του ο πατερας μου πετυχε να ειμαι ασφαλης και ωριμος (οσο γινεται!!) στο δρομο με μηχανακι απο τα 16.
Ειναι δικοπο μαχαιρι η αντισταση που προβαλλεις, βεβαια αλλοι καιροι πλεον...

Οπως ειπε κι ο ΗΦ καλο ειναι να γινει δημοσια.

Πριν ομως μου πεις που νομιζεις οτι κανω λαθος, να σου πω οτι ο γιος μου οδηγει μοτοσυκλετα στο Junior academy του Χουντρα εδω και 3 χρονια.
Επισης ειναι ενα παιδι που λατρευει οτιδηποτε εχει ροδες. Εμαθε ποδηλατο στα 4, in line skates λιγο πιο μετα, τωρα κανει skateboard φανατικα, οδηγει καρτ και φυσικα το ποδηλατο το δενει κομπο που λενε, σουζες , εντο, σκαλια, αλματακια, you name it!
Δεν θελω να οδηγησει μοτο σε δημοσιο δρομο, οχι πριν πηξει λιγο το μυαλο του παραπανω.

Ειμαι ολος αυτια
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#763212 Kαι μένα ο μικρός έμαθε ποδήλατο στα 4 μπορεί και 5, δε θυμάμαι 100%, μέσα σε 2-3 ώρες με 3-4 φορές που κατεβήκαμε στο δρόμο μπροστά στο σπίτι...
Σκέιτ με 1 φορά, σκειτμπορντ κατευθείαν.. αλλά σε μηχανάκι δεν πρόκειται να ανέβει μαζί μου.
Εγώ ζω κατά τύχη, χωρίς καμία υπερβολή, και έχω και ένα σακατεμενο γόνατο κληρονομιά....
Ο Βαλεντίνο Ρόσι να είναι δεν πρόκειται να γλιτώσει το ατύχημα μες την Αθήνα.-
Οπότε αμάξια όσα θέλει, ποδήλατα, σκέιτ μαλακιτσες σε πίστες και βουνά, όσα θέλει, στο δρόμο μόνο αμάξι.
Αν τον δω πάνω σε μηχανάκι, ειδικά σε άλλον (εμένα άλλος πήγε να με σκοτώσει), έχει χάσει και το προνόμιο του αμαξιού και μετά μόνο κάρτα απεριόριστων κι αν θέλει....
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#763213 Μάγκες τα κόκκαλα σπάνε και από πατίνια, σκέιτ, ποδήλατα (εάν αυτή είναι η ανησυχία σας) και όχι απαραίτητα από υπαιτιότητα προσωπική αλλά από λαμακία τρίτου

Βέβαια, έχοντας καβαλήσει μηχανάκια για 10 χρόνια και έχοντας γλυτώσει αρκετά χειρότερα από αυτά που τελικά έπαθα, θα σφιγγόταν η καρδιά μου εάν μου ζητούσε και μένα το παιδί μου να καβαλήσει μοτοσυκλέτα
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#763214 Eννοείται οτι σπας κόκκαλα και με ποδήλατα και πατίνια, αλλά φοράς εξοπλισμό, οι ταχύτητες είναι μικρες και το περιβάλλον ελεγχόμενο (πίστες, πάρκα, βουνά κλπ). Κανείς δεν θα έρθει μεθυσμένος από κόκκινο και με 170 να σε θερίσει...
Το ένα είναι σπορ, χόμπι, το άλλο είναι θανατική καταδίκη σχεδόν 90% ('αντε 50-50 για να μην υπερβάλλουμε).
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#763215
kovathe έγραψε:Kαι μένα ο μικρός έμαθε ποδήλατο στα 4 μπορεί και 5, δε θυμάμαι 100%, μέσα σε 2-3 ώρες με 3-4 φορές που κατεβήκαμε στο δρόμο μπροστά στο σπίτι...
Σκέιτ με 1 φορά, σκειτμπορντ κατευθείαν.. αλλά σε μηχανάκι δεν πρόκειται να ανέβει μαζί μου.
Εγώ ζω κατά τύχη, χωρίς καμία υπερβολή, και έχω και ένα σακατεμενο γόνατο κληρονομιά....
Ο Βαλεντίνο Ρόσι να είναι δεν πρόκειται να γλιτώσει το ατύχημα μες την Αθήνα.-
Οπότε αμάξια όσα θέλει, ποδήλατα, σκέιτ μαλακιτσες σε πίστες και βουνά, όσα θέλει, στο δρόμο μόνο αμάξι.
Αν τον δω πάνω σε μηχανάκι, ειδικά σε άλλον (εμένα άλλος πήγε να με σκοτώσει), έχει χάσει και το προνόμιο του αμαξιού και μετά μόνο κάρτα απεριόριστων κι αν θέλει....

Αυτο με το ατυχημα μην το λες, εχω φιλους που δεν επαθαν κανενα κι αλλους που σακατευτηκαν.

Επισης τι θα κανεις αν στα 18-19 βρει δουλεια το καλοκαιρι και παρει μηχανη;

Γενικα, αν "το εχει η κουτρα σου να κατεβαζει ψειρες" που ελεγε η μανα μου δεν σωζεσαι με τιποτα ο,τι κι αν εχεις, πατινι, ποδηλατο, μηχανη, αμαξι, σκαφος...

το θεμα ειναι να ξερουν τους κινδυνους να καβαλανε παντα με εξοπλισμο, να σεβονται τον δρομο και τους αλλους χρηστες του, να νοιαζονται για την ασφαλεια τους και του συνεπιβατη κι ας καβαλανε ο,τι θελουν και τους κανει χαρουμενους.

Πολυ ευχαριστως θα αγοραζα μοτο ξανα για ταξιδιακια και βολτες ομως μονο, οχι για τον πολεμο της καθημερινοτητας
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#763216 Το πρόβλημα είναι πως στο 50άρι, δεν υπάρχει και εξοπλισμός. Μόνον κράνος, κι αυτό όχι σίγουρο αν η παρέα είναι μαγκιά-κλανιά κλπ.
Επιπλέον, δεν υπάρχει λόγος επίσης. Είναι πολύ καλύτερο ένα ποδήλατο, και σαν μήνυμα και σαν ό,τι θέλετε. Που επιμένω, και αυτό θέλει τρομακτική προσοχή, γιατί και οι ποδηλάτες στο δρόμο οδηγούν σαν ούγκανοι.
Το πρόβλημα δεν είναι το μέσο, είναι ο χώρος και η Αθήνα είναι πολύ κακό μέρος για 2 ρόδες, για κάποιον χωρίς εμπειρία. Και σαφώς, όλα αυτά πρέπει να επικοινωνηθούν στο παιδί κάπως (εδώ είναι και το δύσκολο) και να δοθούν εναλλακτικές, και κίνητρα, και και...

Για μηχανή, πρέπει πρώτα να περάσεις από οδηγός αυτοκινήτου για να οδηγήσεις με ασφάλεια, και πάλι, θέλει ανοιχτό δρόμο και όχι καθημερινά να κάνεις διήθηση ανάμεσα στα αυτοκίνητα.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#763219 μπορει με kovathe να μην συμφωνουμε ποδοσφαιρικα αλλα εδω ειμαι 100% μαζι του
προσωπικα το μηχανακι στα παιδια μου θα το αντιμετωπισω/δαιμονοποιησω σαν τα ναρκωτικα

Προσοχη δεν λεω οτι ειναι σωστο, αντιλαμβανομαι οτι αδικω τις μηχανες, αλλα προτιμω να τις αδικησω στα πλαισια ενος οριζοντιου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Οκ ας μην αισθανθουν (τα παιδια) ποτε τον ανεμο στο προσωπο, τον δρομο που σου μιλαει και αλλα τετοια ωραια. Θα ζησουμε χωρις αυτα
Εχω δει παιδια κοματιασμενα απο μηχανακια στο νοσοκομειο, δεν εχω πλεον χωρο για οκ να παρει μηχανακι

ας φανε ΜΜΜ για τριψιμο και μετα βλεπουμε για μεταφορικο
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#763221
Anonymous Founder έγραψε:Το πρόβλημα είναι πως στο 50άρι, δεν υπάρχει και εξοπλισμός. Μόνον κράνος, κι αυτό όχι σίγουρο αν η παρέα είναι μαγκιά-κλανιά κλπ.
Επιπλέον, δεν υπάρχει λόγος επίσης. Είναι πολύ καλύτερο ένα ποδήλατο, και σαν μήνυμα και σαν ό,τι θέλετε. Που επιμένω, και αυτό θέλει τρομακτική προσοχή, γιατί και οι ποδηλάτες στο δρόμο οδηγούν σαν ούγκανοι.
Το πρόβλημα δεν είναι το μέσο, είναι ο χώρος και η Αθήνα είναι πολύ κακό μέρος για 2 ρόδες, για κάποιον χωρίς εμπειρία. Και σαφώς, όλα αυτά πρέπει να επικοινωνηθούν στο παιδί κάπως (εδώ είναι και το δύσκολο) και να δοθούν εναλλακτικές, και κίνητρα, και και...

Για μηχανή, πρέπει πρώτα να περάσεις από οδηγός αυτοκινήτου για να οδηγήσεις με ασφάλεια, και πάλι, θέλει ανοιχτό δρόμο και όχι καθημερινά να κάνεις διήθηση ανάμεσα στα αυτοκίνητα.


Αν δεν υπαρχει στο 50αρι κατι εκτος απο κρανος, φαντασου στο ποδηλατο που τα κρανη που φορανε οι πολλοι δεν κανουν ουτε για συγκρουση με ντουλαπι κουζινας :lol: :lol: :lol:

Δεν μιλαμε εδω για mips κλπ ετσι;
Γιατι κανεις δεν θα δωσει τοσα χρηματα για κρανος ποδηλατου και τα φουλ φεις που ειναι για downhill / bmx δεν ειναι για πεταλαρισμα ακομα και με υποβοηθηση.


Επισης Γρηγορη, τι ειναι αυτα με τα ηλεκτρικα που τσαμπουνας; Ξερεις κανα πιτσιρικα που να μην θελει παπι glx takegawa? :lol: ή εστω astrea με lifan? :lol: :lol:

Ορθολογικες αγορες ειναι για τους μεγαλους, τους μπαρμπαδες που λενε κι οι ιδιοι :innocent: