Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#486677
Anonymous Founder έγραψε:Παρομοίως. Τουλάχιστον αν και τραυματίστηκε, θα γίνει καλά ο άνθρωπος.
Υποψιάζομαι πως δεν θέλω να μάθω τα σουξέ του...


Θα παίζουν τώρα αναγκαστικά σοτ νοσοκομείο για κανα μήνα. :lol:
Πάντως αυτό το χάρισμα ορισμένων να τουμπάρουν αυτοκίνητα στην ευθεία...... το θαυμάζω ρε παιδί μου! :s_howdy
Εμένα να μου πεις τούμπαρε το αν μπορείς, κλάιν! :oops: :lol:
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#486744 Αν κατάλαβα καλά, 1) την έκλεισε ένα άλλο αυτοκίνητο κ έχασε τον έλεγχο η οδηγός. 2) το πήρε χθες προχθές το αυτοκίνητο ήταν καινούριο.
Αυτή δεν έπαθε τίποτε σε σχέση με τον συνοδηγό.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#486853 Ολες τις γυναικες καποιος τις κλεινει και κανουν την σωτηρια εξοδο προς το δεντρο για να μην τρακαρουν! Ηρωιδες!
Άβαταρ μέλους
By Morx
#486858 Βραδυ Αυγουστου του 2016 γυριζα απο Πλαταμωνα - Λάρισα
Στην παλια εθνικη λοιπον, μπαρμπας με αγροτικο, βγαινει απο βενζιναδικο με κατευθυνση βορεια.
Περναει διπλη διαχωριστικη και κοβει την πορεια μοτοσυκλετας που ερχοταν απο το αντιθετο ρευμα.
https://goo.gl/maps/48b1EiD25wo

Εαν ειχα κανει 3-4 προσπερασεις νωριτερα ισως να ημουν εγω ο ατυχος μαζι με την καλη μου που ειχα συνεπιβατη.

Ο τυπος νεκρος επιτοπου, μπαινω στο βενζιναδικο, κατεβαινω... πλησιαζω το αγροτικο σαπακι αν θυμαμαι καλα Datsun με μουσαμα - σπεκαστρο στην καροτσα. Ο μπαρμπας που περιφεροταν πανικοβλητος οταν τον ρωτησα "εισαι με τα καλα σου, καταλαβαινεις τι κανεις??" μου απανταει σαστισμενος "εγω απο το βενζιναδικο βγηκα".
Μου ανεβαινει η πιεση πολυ ασχημα και του κατεβαζω οτι μπινελικι μου 'ρθε φευγοντας εκνευρισμενος.

Στο σημειο μποτιλιαρισμα, οσοι ηταν εξω απο τα οχηματα τους αρχισαν τα "μπραβο, πεσταααα, ετσιιιι, ουυυυ ντροπηηη" κλπ.
ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ!

Φευγω λοιπον, στον κομβο πιο κατω το ασθενοφορο και μηχανη της τροχαιας κοβει την κυκλοφορια απο το Συκουριο.
Ρωταω εναν τροχαιο γιατι πρωτη μου φορα, τοσο εκνευρισμενος, ηθελα πραγματικα να δωσω στοιχεια ως μαρτυρας στο συμβαν. Στο εγκλημα να το πω πιο απλα γιατι για εγκληματικη πραξη το θεωρω κατι τετοιο.
2-3 μερες μετα, ερχονται, μου παιρνουν καταθεση... Ο οδηγος αφησε πισω γυναικα και 2 παιδια.

Την Παρασκευή που μας περασε, επρεπε να παραστω στο 3μελες πλημμελιοδικειο.
Ο υπαιτιος δεν ηταν παρων, τον εκπροσωπουσε ο δικηγορος του.
Με καλουν ονομαστικα να καταθεσω, καταθετω οσα ειχα δηλωσει και γραπτως, μπαινω σε μερικες λεπτομερειες που θεωρησα σημαντικες τελοσπαντων... ξανακανω εικονα το σκηνικο που εγινε 100-200 μετρα μπροστα μου... με ρωτουν διαφορα αλλα και τελος.
Μαθαινω λοιπον απο οσα ακουστηκαν στην αιθουσα
1) οδηγος αγροτικου, πιωμενος
2) αδιακοπη η πορεια του απο το βενζιναδικο εως και τη στιγμη της συγκρουσης, καμια εμφανης προθεση για τα διερχομενα οχηματα του τι θα κανει.
3) ελλιπης φωτισμος οχηματος (και κατι για ΚΤΕΟ)

Περιμενω λοιπον στο καθισμα του ακροατηριου.
ΜΠΑΜ, ΕΝΟΧΟΣ, 4 ΧΡΟΝΙΑ ΦΥΛΑΚΙΣΗ.

Ο δικηγορος υπερασπισης του νεκρου, μου ειπε οτι η υποθεση θα εχει και εφετειο, μαλλον για 2 χρονακια με αναστολη. Εξαγορασιμα κλπ...

Αν κλωτσησεις σκυλο σε περιμενουν χειροτερα. Τοσο χαμηλα επεσε η αξια της ανθρωπινης ζωης.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#486881 Πως θα πουλήσουν οι ευρωπέοι τα σαπάκια τους αν ο μακάκας φοβηθεί και δεν αγοράζει από φόβο μήπως τιμωρηθεί;
Εσύ πότε θα βάλεις μυαλό και θα σταματήσεις να οδηγείς 2 ρόδες; Η άλλη η άσχετη με 500αράκι γλύτωσε.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#486887 Δεν του ειπες να φοραει και ζακετα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#486904
Morx έγραψε:Βραδυ Αυγουστου του 2016 γυριζα απο Πλαταμωνα - Λάρισα
Στην παλια εθνικη λοιπον, μπαρμπας με αγροτικο, βγαινει απο βενζιναδικο με κατευθυνση βορεια.
Περναει διπλη διαχωριστικη και κοβει την πορεια μοτοσυκλετας που ερχοταν απο το αντιθετο ρευμα.
https://goo.gl/maps/48b1EiD25wo

Εαν ειχα κανει 3-4 προσπερασεις νωριτερα ισως να ημουν εγω ο ατυχος μαζι με την καλη μου που ειχα συνεπιβατη.

Ο τυπος νεκρος επιτοπου, μπαινω στο βενζιναδικο, κατεβαινω... πλησιαζω το αγροτικο σαπακι αν θυμαμαι καλα Datsun με μουσαμα - σπεκαστρο στην καροτσα. Ο μπαρμπας που περιφεροταν πανικοβλητος οταν τον ρωτησα "εισαι με τα καλα σου, καταλαβαινεις τι κανεις??" μου απανταει σαστισμενος "εγω απο το βενζιναδικο βγηκα".
Μου ανεβαινει η πιεση πολυ ασχημα και του κατεβαζω οτι μπινελικι μου 'ρθε φευγοντας εκνευρισμενος.

Στο σημειο μποτιλιαρισμα, οσοι ηταν εξω απο τα οχηματα τους αρχισαν τα "μπραβο, πεσταααα, ετσιιιι, ουυυυ ντροπηηη" κλπ.
ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ!

Φευγω λοιπον, στον κομβο πιο κατω το ασθενοφορο και μηχανη της τροχαιας κοβει την κυκλοφορια απο το Συκουριο.
Ρωταω εναν τροχαιο γιατι πρωτη μου φορα, τοσο εκνευρισμενος, ηθελα πραγματικα να δωσω στοιχεια ως μαρτυρας στο συμβαν. Στο εγκλημα να το πω πιο απλα γιατι για εγκληματικη πραξη το θεωρω κατι τετοιο.
2-3 μερες μετα, ερχονται, μου παιρνουν καταθεση... Ο οδηγος αφησε πισω γυναικα και 2 παιδια.

Την Παρασκευή που μας περασε, επρεπε να παραστω στο 3μελες πλημμελιοδικειο.
Ο υπαιτιος δεν ηταν παρων, τον εκπροσωπουσε ο δικηγορος του.
Με καλουν ονομαστικα να καταθεσω, καταθετω οσα ειχα δηλωσει και γραπτως, μπαινω σε μερικες λεπτομερειες που θεωρησα σημαντικες τελοσπαντων... ξανακανω εικονα το σκηνικο που εγινε 100-200 μετρα μπροστα μου... με ρωτουν διαφορα αλλα και τελος.
Μαθαινω λοιπον απο οσα ακουστηκαν στην αιθουσα
1) οδηγος αγροτικου, πιωμενος
2) αδιακοπη η πορεια του απο το βενζιναδικο εως και τη στιγμη της συγκρουσης, καμια εμφανης προθεση για τα διερχομενα οχηματα του τι θα κανει.
3) ελλιπης φωτισμος οχηματος (και κατι για ΚΤΕΟ)

Περιμενω λοιπον στο καθισμα του ακροατηριου.
ΜΠΑΜ, ΕΝΟΧΟΣ, 4 ΧΡΟΝΙΑ ΦΥΛΑΚΙΣΗ.

Ο δικηγορος υπερασπισης του νεκρου, μου ειπε οτι η υποθεση θα εχει και εφετειο, μαλλον για 2 χρονακια με αναστολη. Εξαγορασιμα κλπ...

Αν κλωτσησεις σκυλο σε περιμενουν χειροτερα. Τοσο χαμηλα επεσε η αξια της ανθρωπινης ζωης.
Μπράβο σου Morx που είχες το κουράγιο να κάνεις όλο αυτό.. Ουτε 1/20 δεν το κάνει συνήθως.. Σταματούν ολοι από περιέργεια, να βοηθήσει κάποιος με κάποια πληροφορία οτιδήποτε κανένας..

.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#486906 Ο αδερφός μου ήταν ένορκος, στο δικαστήριο που έγινε την προηγούμενη εβδομάδα για το ατύχημα στην Καρδία. Που σκοτώθηκαν 4 ρώσοι και άλλοι πόσοι τραυματίες σε διώροφο λεωφορείο.
Ο ταχογράφος 118.... Στο σημείο όριο 90. Βροχή και αυτόπτες μάρτυρες πήγαιναν με ιχ με 80....
Χθες μου έλεγε ότι έφαγε κάποια λίγα χρόνια με αναστολή. Από Ρωσία κανείς για κατήγορος.

Οι οδηγοί του Μουζενίδη είναι ΡΠ και μεγάλα ζώα.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#487062 «Με βοήθησε ο Θεός και ζω»: Η εξομολόγηση του Ηλία Βρεττού λίγο μετά το τροχαίο στην παραλιακή

Από βλακείες καλά πάμε. Τον βοήθησε ο θεός και ζει όχι η ζώνη και η έρευνα που έχει γίνει στα θέματα ασφάλειας. Αντί να πούνε τρακάραμε με τον κουβά πολύ σοβαρά και σωθήκαμε γιατί φορούσαμε ζώνες μπας και το καταλάβει και σωθεί και κανένας άλλος, ευγνωμονούμε τον θεό. :help:

Και αυτός ο θεός βρε παιδάκι μου τι να κάνει στην Ελλάδα ποιον να πρωτοπρολάβει να σώσει κάθε μέρα
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#487976 Παρά λίγο θα μας γράφαν οι εφημερίδες σήμερα για την κ@λογρια γ@μω το σπίτι της.
Ή αλλιώς να γιατί είναι εγκληματικό που χώνονται τα μηχανάκια και οι μηχανές ανάμεσα στα αυτοκίνητα:
Είμαι στη Λεωφόρο Λαυρίου στα γλυκά νερά - για όσους δε ξέρουν είναι δρόμος με δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση και νησίδα - πεζοδρόμιο στη μέση. Εγώ είμαι στην αριστερή λωρίδα και κινούμαι σχεδόν παράλληλα με ένα πούλμαν που είναι στη δεξιά. Μηχανάκι περνάει ανάμεσά μας ίσα ίσα γιατί οι λωρίδες είναι και ψιλοστενές.
Μια κωλόγρια στη νησίδα περιμένει να περάσει σε σημείο που δεν έχει διάβαση και της κα@λώνει να σηκώσει τη μαγγούρα οριζόνται μπροστά της για να κάνει σήμα στα αυτοκίνητα να σταματήσουν τη στιγμή που κινούμαι με καμμιά πενηνταριά και είμαι τρία τεσσερα μέτρα από αυτή. Ή βαράω τη μαγκούρα και μαζί με αυτή πέρνω και τη κωλόγρια παραμάζωμα (και άντε να αποδείξεις ότι η μαγκούρα τράβηξε τη γριά και δεν τη βάρεσες εσύ) ή κόβω δεξιά και παίρνω παραμάζεμα το μηχανάκι. Τελικά νομίζω έπραξα το σωστότερο, κοκκαλώνω όσο μπορώ δίνοντας χρόνο στο μηχανάκι να περάσει μπροστά και συγχρόνως κόβω το τιμόνι δεξιά αποφεύγοντας τη μαγγούρα.
Ο τύπος στο μηχανάκι στο φανάρι με κοιτάει απορημένος και μου λέει τι έγινε και φρέναρες δεν κατάλαβα. Του λέω άστο μεγάλε θα ήσουνα κάτω από τις ρόδες του πούλμαν. Σιγά μην καταλάβεις.
Γι'αυτό το λέω συνέχεια ότι είναι μεγάλη μ@λακία να περνάνε τα μηχανάκια αβίαστα φίλερ που έλεγε και μια ψυχή που μας λείπει από τις μεταδόσεις του, ανάμεσα στα αυτοκίνητα. Είναι πάρα πολλά αυτά που μπορεί να συμβούν και να αλλάξει πορεία το αμάξι όχι για πολύ, για τριάντα, σαράντα εκατοστά. Και η πτώση θα είναι ζόρικη αφού θα είναι ανάμεσα σε κινούμενα αυτοκίνητα.
Τουλάχιστον άμα είναι να έκανα τη μ@λακία, δε θα κινούμουν αβίαστα ανάμεσα στα αυτοκίνητα αλλά κάθε φορά θα ζύγιαζα την περίπτωση, θα έκοβα τους οδηγούς και στη συνέχεια θα χωνόμουνα κατά περίπτωση.
Οι περισσότεροι κινούνται μονίμως πατώντας τη διαγράμμιση των λωρίδων και προσπερνάν συνεχώς έτσι, λες και αυτή είναι η λωρίδα τους.