Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#600289 Εδώ βλέπω κόσμο σε διαδρομές των 20 λεπτών max να προσπερνάνε σε στροφές, όταν έχει κίνηση απέναντι, κτλ... Πολύ συχνά απλά βγαίνουν στο αντίθετο ρεύμα και πάνε λες και είναι μίας κατεύθυνσης ο δρόμος... Λες και άμα φτάσουν 30 δευτερόλεπτα νωρίτερα στο σπίτι ή τη δουλειά τους (και πάρα πολύ λέω) θα γίνει κάτι... Τα προσπεράσματα είναι απίστευτα...

Δεν ξέρω τι είναι, φαντάζομαι το εγώ πολλών που θέλει να είναι πρώτο παντού, ακόμα και εκεί που δεν έχει νόημα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#600302
markvag έγραψε:Δεν ξέρω τι είναι, φαντάζομαι το εγώ πολλών που θέλει να είναι πρώτο παντού, ακόμα και εκεί που δεν έχει νόημα.


Κάτι τέτοιο φαντάζομαι κι εγώ. Το χω παρατηρήσει σε πολλά συγκεκριμένα σημεία όπου εγώ μπορεί να πηγαίνω σταθερά με 80-90, ο άλλος να με προσπερνάει σε επικίνδυνο σημείο και να τον πετυχαίνω λίγο αργότερα σε κάποιο φανάρι. Αν αυτός φύγει κι εμένα με πιασει το φανάρι η διαφορά μας στο τελικό σημείο δεν παίζει να διαφέρει πάνω από 2 λεπτά.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#600330
panos2171 έγραψε:
markvag έγραψε:Δεν ξέρω τι είναι, φαντάζομαι το εγώ πολλών που θέλει να είναι πρώτο παντού, ακόμα και εκεί που δεν έχει νόημα.


Κάτι τέτοιο φαντάζομαι κι εγώ. Το χω παρατηρήσει σε πολλά συγκεκριμένα σημεία όπου εγώ μπορεί να πηγαίνω σταθερά με 80-90, ο άλλος να με προσπερνάει σε επικίνδυνο σημείο και να τον πετυχαίνω λίγο αργότερα σε κάποιο φανάρι. Αν αυτός φύγει κι εμένα με πιασει το φανάρι η διαφορά μας στο τελικό σημείο δεν παίζει να διαφέρει πάνω από 2 λεπτά.


Εντωμεταξύ, ακόμα και σε πιο μεγάλες διαδρομές, η χρονική διαφορά άφιξης είναι αστεία... Θυμάμαι το βρετανικό Car να διασχίζει έναν τεράστιο ίσιο δρόμο στην Αυστραλία (ή 1000 ή 1600 μίλια) με μία τότε καινούρια 911turbo 997, παντού με τέρμα γκάζι (ο δρόμος τότε δεν είχε όριο ταχύτητας). Ε... ξεκίνησαν μαζί με ένα Land cruiser diesel και έφτασαν στο τέρμα μαζί... :lol: Πολύ απλά η 911 σταματούσε κάθε 200χλμ για βενζίνη και το land cruiser απλά συνέχιζε... :lol:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#600341 Έχω κάνει διάφορες μπακάλικες μετρήσεις και αυτό που παρατηρώ είναι ότι οι μεγάλες ταχύτητες έχουν νόημα μόνο στις Ε.Ο και μάλιστα σε σημεία που τα διόδια έχουν μεγάλη απόσταση μεταξύ τους. Στους επαρχιακούς είτε κινείσαι με 80-90 είτε με 120-130 η διαφορά είναι μικρή καθώς θα πετύχεις πολλές φορές κάτι που θα σε κόψει (φανάρια, νταλίκες, τρακτέρ, κάποιος που μιλάει στο κινητό).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#600343 Οι μεγάλες ταχύτητες έχουν νόημα αν δεν σταματάς για ανεφοδιασμό ή διόδια. Κι εγώ πλέον όταν ταξιδεύω προς Πάτρα, πάω συντηρητικά μέχρι 150, ώστε να μου φτάσει άνετα η βενζίνη στον γυρισμό (εκεί αναλόγως μπορεί να το πατήσω παραπάνω). Γενικώς, το κέρδος σε χρόνο μπορεί να είναι κάποια λεπτά, όχι κάτι παραπάνω. Και είναι λογικό. Αν πας πχ από Αθήνα-Πάτρα με μέση ταχύτητα 100 (που δεν είναι καθόλου αργά), θα φτάσεις σε 2 ώρες, αφού είναι περίπου 200 χλμ (αναλόγως από πού θα ξεκινήσεις). Για να κερδίσεις κάτι σημαντικό, θα πρέπει να πας διαρκώς με παράνομες ταχύτητες (γιατί τα 100 θα βγουν πηγαίνοντας με το όριο πάνω κάτω...) και φυσικά θα κάψεις και πολλά καύσιμα.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#600347 Τις προάλλες με φουλ κίνηση και στα δύο ρεύματα λόγω 15Αύγουστου, δύο ταξιτζήδες να πηγαίνουν αέρα πατέρα στο κομμάτι Άγιος Νικόλαος (μετά την Λευκάδα) - Άκτιο, με προσπεράσεις στα πιο άκυρα σημεία. :thumbsdown:
Για όποιον έχει πάει Λευκάδα από αυτή την διαδρομή, γνωρίζει για τι "ποιότητας" δρόμο μιλάμε.

Πρέπει να είχε προσγειωθεί κανένα τσαρτερ στο Άκτιο και λογικά τρέχαν να φορτώσουν πελάτες για να τους πάνε Λευκάδα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#600356 χαλια δρομος,με χαλια ταπητα.Πολυ επικινδυνος
Άβαταρ μέλους
By Morx
#600361 Δεν ξερω πως ειναι ο δρομος τωρα, αλλα το 2012 που περασα απο εκει, εξυνες γονατο.
Βεβαια ολο το τουρ εκει περα Ηγουμενιτσα - Πρεβεζα - Λευκαδα - Ιωαννινα και πισω Λάρισα ηταν τελειως off-season.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#600363 τωρα ειναι γεματο τρυπες,λειπουν μεγαλα κομματια ασφαλτου,και σε πολλα σημεια εχει καθιζησεις το οδοστρωμα.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#600366 Νομίζω μάλιστα πως με κατεύθυνση Λευκάδα έχει και πινακίδα που λέει στους οδηγούς να προσέχουν, λόγω της επικινδυνότητας του δρόμου!
Άβαταρ μέλους
By Serf
#601295
...
Ο οδηγός που είχε αναπτύξει ιλιγγιώδη ταχύτητα έχασε τον έλεγχο στη στροφή, καβάλησε το πεζοδρόμιο και θέρισε γιαγιά και εγγονό που βρισκόταν μέσα στο καροτσάκι του εκσφενδονίζοντάς τους μέτρα μακριά… Τα σημάδια στο οδόστρωμα από την BMW σταματούν περίπου 150 μέτρα μακριά από το σημείο της παράσυρσης
...
Ωστόσο το Ναυτοδικείο Πειραιά αποφάσισε ο 28χρονος να αφεθεί ελεύθερος
...


https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/ ... o/2859249/

Εμπιστοσύνη στη δικαιοσύνη σου λέει μετά...

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#601299 Wtf...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#601324 Οτι να 'ναι! :slap:
Η προφυλακιση οριζεται οταν υπαρχει υποψια επαναληψης την πραξης μεχρι την δικη ή υποψια οτι θα την κοπανησει απο την χωρα.
Τι απο τα δυο ισχυει;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#601325 Μιλάμε για άνθρωπο που χτύπησε γυναίκα και μωρό παιδί (εκείνη τη στιγμή δεν ξέρει σε τι κατάσταση είναι) και έφυγε. Άρα προηγούμενο μη ανάληψης ευθυνών και προσπάθειας διαφυγής υπάρχει. Κατά πόσο έχει τα μέσα (οικονομικά, κτλ) να φύγει από την χώρα δεν το γνωρίζω. Επίσης, άνθρωπος που επιδεικνύει τέτοια συμπεριφορά, βλ. εγκατάλειψη, ειρωνεία (βάσει μαρτυρίας), κτλ δε δείχνει (στον πολύ εξωτερικό παρατηρητή) πολύ μετανιωμένος/συγκλονισμένος. Τι τον εμποδίζει να οδηγήσει εκ νέου με επικίνδυνο τρόπο;