Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#766861
Anonymous Founder έγραψε:Πιο τραγική η είδηση πάντως για τον θάνατο του 13άχρονου. Ο πατέρας φαίνεται να την γλίτωσε, το παιδί πέθανε. Λογικά ο μικρός ήταν χωρίς κράνος, κρίνοντας από τα τραύματά του. Τέτοια περιστατικά, ΑΠΕΙΡΑ κάθε μέρα, έξω από τα σχολεία. Μία φορά να δω τροχονόμους να κόβουν κώλους όμως δεν έχω δει.
Εγκληματίες γονείς, βάζουν ΚΑΘΕ μέρα σε θανατηφόρο κίνδυνο τα παιδιά τους.


πριν 2-3 χρονια καθομαι στην πλατεια στο Μαρουσι και βλεπω τυπο που σε μηχανη εχει ανεβασει 2 νηπια, το μικρο μπροστα και το μεγαλυτερο πισω :(
Δεν κρατηθηκα, του εκανα παρατηρηση, κατι απλο του στυλ που πας ρε μεγαλε, δεν φοβασαι τα παιδια σου, ειναι δυνατον και με αρχιζει σε κατι καντηλια μπροστα στα παιδια. Αναβω κι εγω του απανταω, μην τα πολυλογω, εκει διπλα στα Εβερεστ αραζαν οι ΔΙΑΣ, ακουσαν την φασαρια, επενεβησαν να ηρεμησουν τα πνευματα

συμπερασμα
εγω χαλασα την διαθεση μου και ο ανευθυνος συνεχισε να κυκλοφορει
οτι και να πεις και να κανεις, αν ο αλλος δεν εχει την παιδεια,την κοινη λογικη να το καταλαβει,κλαιν
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#766862 Κι εγώ δεν λέω κουβέντα σε τέτοιες περιπτώσεις πια. Γιατί μόνον μπελάδες θα βρεις. Ασφαλώς και γνωρίζουν το σωστό, αλλά δεν το κάνουν. Και συνήθως, αν κάποιος βάζει σε θανατηφόρο κίνδυνο τα παιδιά του, μάλλον δεν πρόκειται να παίρνει από λόγια ή παραινέσεις...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#766863 ^Αυτό ακριβώς. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να καλέσεις στο 100. Αλλά εκεί κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς Αρτέμης, κλπ από τον κάθε κακομοίρη.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#766867
Scotch έγραψε:^Αυτό ακριβώς. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να καλέσεις στο 100. Αλλά εκεί κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς Αρτέμης, κλπ από τον κάθε κακομοίρη.

Κολοκυθια. Εχω σταματησει και μιλησει 3 φορες σε αστυνομικους για τετοιον ανευθυνο γονιο και το μονο που εγινε ηταν να μου πουν με εντονο υφος "πηγαινετε κυριε, δεν θα μας υποδειξετε την δουλεια μας".

Οποτε επαψα και να ασχολουμαι. Φυσικη επιλογη
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#766869
Νίκος Παππάς έγραψε:Οποτε επαψα και να ασχολουμαι. Φυσικη επιλογη

+1000

Την είχα ανεβάσει και παλιότερα. Τι να καθίσω να του πω του τύπου; :thumbsdown:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#766871 Ναι, εκεί καταλήγουμε όλοι. Τουλάχιστον να έχεις ήσυχη τη συνείδησή σου ότι προσπάθησες.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#766893 Άρα είναι πολιτική του κράτους να μην συμμορφώνει τους πολίτες και να έχουμε ατυχήματα έως και δυστυχήματα, αφού δεν τους γράφουν, δεν τους παίρνουν διπλώματα, δεν τους σταματάνε επιτόπου ώστε να πονέσει λίγο η τσέπη τους.
Λεφτά όμως για να διαφημίζουν την οδική ασφάλεια έχουν να δίνουν.


.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#766894
224v έγραψε:Άρα είναι πολιτική του κράτους να μην συμμορφώνει τους πολίτες και να έχουμε ατυχήματα έως και δυστυχήματα, αφού δεν τους γράφουν, δεν τους παίρνουν διπλώματα, δεν τους σταματάνε επιτόπου ώστε να πονέσει λίγο η τσέπη τους.
Λεφτά όμως για να διαφημίζουν την οδική ασφάλεια έχουν να δίνουν.


.

Οχι. Ειναι πολιτικη του κρατους να μην αναλαμβανει καμια πρωτοβουλια, να οριζει πολυδιασπαση υπηρεσιων, αρμοδιοτητων, οτιδηποτε για να μην γινει η δουλεια σωστα.

Στο εξωτερικο αν κανεις βλακεια στον δρομο θα σε γραψει ο οποιοσδηποτε αστυνομικος αρκει να ειναι σε υπηρεσια.
Εδω οι ΔΙΑΣ δεν γραφουν τροχαιες, οι τροχαιοι δεν κανουν συλληψεις, η Αμεση Δραση δεν κανει τροχαια κλπ.

Που και αυτο δεν γινεται σωστα. Βγαινει κλιμακιο να γραψει δακτυλιο η ζωνες / κρανη; Αγνοει τις υπολοιπες. Βγαινει για παρκαρισμενα; Δεν κοιταζει δακτυλιο, κρανη, ζωνες , τιποτα.

Μετα βγαινουν σε συγκεκριμενα σημεια οπου αν κυκλοφορεις συχνα μαθαινεις και αποφευγεις.

Οπως δουλευουν ολα δηλαδη ισα ισα να λεμε οτι κατι κανουμε
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#766899
Anonymous Founder έγραψε:Κι εγώ δεν λέω κουβέντα σε τέτοιες περιπτώσεις πια. Γιατί μόνον μπελάδες θα βρεις. Ασφαλώς και γνωρίζουν το σωστό, αλλά δεν το κάνουν. Και συνήθως, αν κάποιος βάζει σε θανατηφόρο κίνδυνο τα παιδιά του, μάλλον δεν πρόκειται να παίρνει από λόγια ή παραινέσεις...
Scotch έγραψε:^Αυτό ακριβώς. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να καλέσεις στο 100. Αλλά εκεί κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς Αρτέμης, κλπ από τον κάθε κακομοίρη.
Νίκος Παππάς έγραψε:Κολοκυθια. Εχω σταματησει και μιλησει 3 φορες σε αστυνομικους για τετοιον ανευθυνο γονιο και το μονο που εγινε ηταν να μου πουν με εντονο υφος "πηγαινετε κυριε, δεν θα μας υποδειξετε την δουλεια μας".

Οποτε επαψα και να ασχολουμαι. Φυσικη επιλογη
Καληνύχτα Κεμάλ. Αυτός ο κόσμος δε θ’ αλλάξει ποτέ. Καληνύχτα…
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#766903 Το κράτος νομίζω πως ανταποκρίνεται πλήρως στις απαιτήσεις της πλειοψηφίας του Ελληνικού λαού.
Πόσο συχνά θα συναντήσετε κάποιον που να λέει ότι θέλει περισσότερους ελέγχους;
Μου κάνει εντύπωση πως στην επαρχία για παράδειγμα γίνεται πανικός από ατυχήματα παιδιών με μηχανάκια, και δεν έχω ακούσει μια περίπτωση γονέων που να πήγαν να πιάσουν τον Διοικητή Τροχαίας της περιοχής τους και να ζητήσουν περισσότερους ελέγχους.
Χάνονται παιδιά τζάμπα και μετά ανεβάζουν καντηλάκια στο facebook και λένε για την κακιά στιγμή, και τον Θεό που πήρε κοντά του το αγγελούδι.
Και η ζωή συνεχίζεται (για τους περισσότερους)... :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#766929
Νίκος Παππάς έγραψε:
224v έγραψε:Άρα είναι πολιτική του κράτους να μην συμμορφώνει τους πολίτες και να έχουμε ατυχήματα έως και δυστυχήματα, αφού δεν τους γράφουν, δεν τους παίρνουν διπλώματα, δεν τους σταματάνε επιτόπου ώστε να πονέσει λίγο η τσέπη τους.
Λεφτά όμως για να διαφημίζουν την οδική ασφάλεια έχουν να δίνουν.


.

Οχι. Ειναι πολιτικη του κρατους να μην αναλαμβανει καμια πρωτοβουλια, να οριζει πολυδιασπαση υπηρεσιων, αρμοδιοτητων, οτιδηποτε για να μην γινει η δουλεια σωστα.

Στο εξωτερικο αν κανεις βλακεια στον δρομο θα σε γραψει ο οποιοσδηποτε αστυνομικος αρκει να ειναι σε υπηρεσια.
Εδω οι ΔΙΑΣ δεν γραφουν τροχαιες, οι τροχαιοι δεν κανουν συλληψεις, η Αμεση Δραση δεν κανει τροχαια κλπ.

Που και αυτο δεν γινεται σωστα. Βγαινει κλιμακιο να γραψει δακτυλιο η ζωνες / κρανη; Αγνοει τις υπολοιπες. Βγαινει για παρκαρισμενα; Δεν κοιταζει δακτυλιο, κρανη, ζωνες , τιποτα.

Μετα βγαινουν σε συγκεκριμενα σημεια οπου αν κυκλοφορεις συχνα μαθαινεις και αποφευγεις.

Οπως δουλευουν ολα δηλαδη ισα ισα να λεμε οτι κατι κανουμε


Νομίζω η καλύτερη περιγραφή της αστυνομικής πραγματικότητας...
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#766931 Ειναι σιγουρο οτι οι ΔΙΑΣ δεν μπορουν να κόψουν κλησεις ? Τοτε τι σταματανε αμαξια και ζητανε αδεια διπλωμα ασφαλεια κτλ ?
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#766932 Άλλο μπορούν, άλλο γράφουν
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#766943
Νίκος Παππάς έγραψε:
Οπως δουλευουν ολα δηλαδη ισα ισα να λεμε οτι κατι κανουμε


ετσακριβως :(

Οικογενειακη εκδρομη στην Καστορια, στην εξοδο της παραΕγνατιας για την εισοδο στην πολη, ενα σταματημενο περιπολικο, δεν εχει καθολου κινηση διοτι ειναι Σαββατο 9 το πρωι.
Βαριεστημενα μου κανει σημα να σταματασω. Ζηταει χαρτια και λεει στον αλλο αστυνομικο πηγαινε χτυπα την πινακιδα αν απασχολει. Του λεει ο αλλος ωχου οικογενεια ειναι ρε δεν βλεπεις, τι να απασχολει,τον κοιταει ο αλλος, παει μεχρι το περιπολικο (βλεπω εγω απο τον καθρεπτη) και απλα ξαναγυρναει :lol: και μας αφηνουν να φυγουμε

καμια ουσια, απλα για το θεαθηναι