Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#567035 Μία φορά εχω εμπλακεί σε ατύχημα, με το μηχανάκι, και με είχε χτυπήσει παπακιας παραβιάζοντας προτεραιότητα.
Το μηχανάκι χωρίς τίποτα, με παρακάλεσε να μην φωνάξω τροχαία. Φώναξε έναν κοινό γνωστό με συνεργείο και μάζεψε το παπί κι ο ίδιος εγγυήθηκε οτι θα το φτιάξει χωρίς να πληρώσω

Ο πατέρας του δικηγόρος γνωστός στην Λευκάδα (τον ίδιο δεν τον ήξερα), μετα από λίγες ώρες πήρε τηλέφωνο στο σπίτι με τσαμπουκά να μας πει ότι δεν πληρώνει κι οτι αν θελουμε να παμε δικαστικά.

Για να μην τα πολυλογώ, δεν πλήρωσα τελικά για το παπί γιατί σβέρκωσα τον τυπά με το συνεργείο που μπλέχτηκε και μετά εκανε την πάπια, αλλά ειναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φορά που πάω να κάνω το καλό με τέτοια θέματα, δε πα να ναι κι ο αδερφός μου
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#567039
rx8_drifter έγραψε:Το μηχανάκι χωρίς τίποτα, με παρακάλεσε να μην φωνάξω τροχαία. Φώναξε έναν κοινό γνωστό με συνεργείο και μάζεψε το παπί κι ο ίδιος εγγυήθηκε οτι θα το φτιάξει χωρίς να πληρώσω


Κάπου εκεί έπαψε να έχει σασπένς η υπόθεση :lol:

1) Βίντεο και φωτογραφίες,
2) κλήση σε 100 και φροντίδα ατυχήματος και
3) άσε τον άλλον να χτυπιέται
:s_cool
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#567046

:lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#567060
Zorz έγραψε:

:lipsealed:


Από πού προκύπτει ότι ήταν hit and run? Μπορεί από μλκία να τον ακούμπησε :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By dimik
#567065 Επειδή είδα όλο το βίντεο στο liveleak, κυνηγούσε ο ένας τον άλλο και ο νεκρός ακούμπησε στην πίσω ρόδα του φυγά.
Όχι οτι έκανε καλά που έφυγε....μάλιστα άφησε πίσω και την 30χρονη συνεπιβάτιδα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#567070 Πάντως κι εμένα μου φαίνεται υπερβολικό το "hit and run". :lipsealed: :help:
To θύμα από λάθος του έπεσε ουσιαστικά στον τοίχο, εκτός αν ο εμπρός φρέναρε απότομα...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#567093 Απο την στιγμή που τον παράτησε και έφυγε ενώ εχει εμπλακεί σε δυστυχημα/ατύχημα ειναι hit and run.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#567102 Έκφραση είναι. Κατά το raining cats and dogs κλπ. https://dictionary.cambridge.org/dictio ... it-and-run
https://www.merriam-webster.com/dictionary/hit-and-run
Άβαταρ μέλους
By g8777
#567104
mirage έγραψε:Απο την στιγμή που τον παράτησε και έφυγε ενώ εχει εμπλακεί σε δυστυχημα/ατύχημα ειναι hit and run.



:s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#567105 O δεύτερος ορισμός είναι καλύτερος ακριβώς λόγω του διαχωρισμού του έφυγε/δεν κάλεσε τροχαία ενώ συμμετείχε στο ατύχημα, και όχι απαραίτητα επειδή το προκάλεσε.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#567124 Καθόλου χαρούμενη η Gabrielle.
Διότι μπορεί να σκοτώθηκε αλλά το έχουμε τραβηγμένο στην κάμερα και αυτό μετράει!
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#567127 Συνεχίζοντας τα μη δίνεις τόπο στην οργή, πριν 2.5 χρόνια είχε σκάσει μια απάνω μου ΠΑΝΩ στην γέφυρα της καλλιρόης ενώ πήγαινα με 5χλμ (και αυτή με καμιά 70αρα).

Το 500 της είχε κατεβασμένη όλη τη μούρη, ψυγεία, παρμπρίζ αερόσακοι κλπ και η πρώτη της ατάκα ήταν είμαι....ανασφάλιστη. Προσπάθησα να είμαι συγκαταβατικός και ήρεμος( γιατί ήξερα ότι είχα κάλυψη :lol: ), γιατί η κοπέλα είχε χαλάρα 7-8χιλιαρικα ζημιά στο αμάξι, τα 2.5 τα δικά μου , το χιλιάρικο του μπροστινού μου + τα πρόστιμα.
Τέσπα δεν είπε κουβέντα που περιμέναμε τροχαίες κλπ, είπε ότι έφταιγε (ας έλεγε διαφορετικά), το ζουμί είναι παρακάτω (είχα γράψει ποστ πως το Karenta + Groupama μου έβγαλε τη Παναγία).

Περίμενα 3 εβδομάδες να έχουν αυτοκίνητο αντικατάστασης, την ημέρα πριν μπεί το αμάξι στο συνεργείο με παίρνει τηλέφωνο.

-Μήπως να τα βρούμε εξωδικαστικά; Τι ζημιά έχεις;
-Ε 2-2.5
-Κατοστάρικα;
- :lol: :lol: :lol: Χιλιάδες
- Μα πως, αφου δεν φαινόταν τόση η ζημιά (υπενθυμίζω το δικό της οριακά πήγαινε για ολική)
- Ο πίσω προφυλακτήρας μόνο κάνει 700ευρώ
- Πάς να μου φορτώσειςκαι άλλες ζημιές του αυτοκινήτου σου (!!!!) και θέλω να στείλω δικό μου εκτιμητή (!!!)

Της εξήγησα σχετικά ήρεμα ότι το θέμα το έχει αναλάβει η ασφαλιστική μου, η οποία προφανώς και δεν θέλει να δώσει παραπάνω λεφτά από την ζημιά που έχει γίνει και αν θέλει κάτι παραπάνω να μιλήσει με τον ασφαλιστή μου.

Επόμενη μέρα, με καλέι ο "νέος" ασφαλιστής της να μου ζητήσει να το πάω σε δικό τους συνεργείο. Του είπα ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση και να ξεχάσουν ότι παπάτζα πάνε να κάνουν, καθώς έχω ανοίξει φακέλους στο επικουρικό και δεν θα μπώ στην όποια διαδικασία καθώς το θέμα έχει τρέξει από την ασφαλιστική μου.

Μετά από μια ώρα με κάλεσε ο δικηγόρος της (!!!!) όπου πλέον απασφάλισα κανονικά και το πήραν το μήνυμα. Δεν πλήρωσε 100 ευρώ για μια ρημαδοαστική ευθύνη και θα μου έδινε 2.5 χιλιάρικα για τη ζημιά. Σίγουρα.

Κάποιοι εκλαμβάνουν την καλοσύνη ως μαλάκυνση. Δυστυχώς αυτό μας οδηγεί να είμαστε χειρότεροι άνθρωποι και σε άλλους που δεν χρειάζεται, αλλά στο τέλος της ημέρας κάπως πρέπει να προστατεύσεις και τον εαυτό σου.