Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#587034 Kαι με παρελθόν DUI ο τρόμπας...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#587099 δες εδω..

Άβαταρ μέλους
By Govus
#590519 Βγήκε στο αντίθετο ρεύμα και θέρισε ΕΞΙ ποδηλάτες. Οι δύο, μικρά παιδιά, είναι νεκροί. Πλημμέλημα είπαμε είναι αυτό :metalo: ;

Εικόνα
Εικόνα

https://www.news247.gr/koinonia/trochai ... 64583.html
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#590535 Οι ποδηλάτες είναι πάρα πολύ εκτεθευμένοι δυστυχώς...

Δε γνωρίζω την περιοχή που συνέβη το ατύχημα αλλά έχω δει ποδηλάτες σε δρόμους που απορώ με τα ρίσκα που παίρνουν...

Η γυναίκα μπορεί να έχασε τον έλεγχο για χίλιους δύο λόγους...

Κρίμα για τα παιδιά...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#590564
kubiak έγραψε: έχω δει ποδηλάτες σε δρόμους που απορώ με τα ρίσκα που παίρνουν...



Συμφωνώ απολύτως, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση όπως το καταλαβαίνω δεν έφταιγαν...

Πραγματικά κρίμα... :(
Άβαταρ μέλους
By g8777
#590575 Αυτό. Τί ευθύνη να αναζητήσεις στους ποδηλάτες στη συγκεκριμένη περίπτωση; Η άλλη βγήκε στο αντίθετο ρεύμα καί τους θέρισε σερί. Ακόμα και σε στοίχους να ποδηλατουσαν δεν τους αναλογεί ούτε ίχνος συνυπαιτιοτητας.
Εεπ, αυτό που έλεγα χτες στον γιοκα είναι ότι η φυσική δεν έχει δίκιο/άδικο, 1 tn σε σύγκρουση με 100 κιλά θα έχει πάντα το ίδιο αποτέλεσμα. Οπότε διπλή προσοχή όταν βγεις με δίτροχο έξω στο δρόμο.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#590579 Δε με καταλάβατε νομίζω, δε ρίχνω υπαιτιότητα στους ποδηλάτες, όταν κάποιος παρεκτρέπεται της πορείας του και κοπανάει κάτι άλλο έχει προφανώς υπαιτιότητα, θα μπορούσε στη θέση των ποδηλατών να είναι μία ομάδα πεζών, για άλλες περιπτώσεις και ρίσκα μιλούσα όπως επαρχιακοί δρόμοι (πρώην Εθνικές οδούς), όπου περνάνε νταλίκες με 70-80 χλμ και το ρεύμα αέρα που σηκώνουν είναι ικανό να τους ρίξει... (γιατί δε νομίζω να κόβουν όταν βλέπουν ποδηλάτες)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#590581 Σε μια χωρα με τοσο χαλια οδηγικη παιδεια*, το να κανεις ποδηλατο σε δρομους που τα οχηματα μπορουν να πιασουν μεγαλες ταχυτητες ακομα και παρανομα, ειναι αυτοκτονια!
Δεν ειναι οτι δεν θα σε δουν που καποιες φορες οπως τωρα συμβαινει, ειναι οτι ακομα και αν σε δουν θα σε περασουν στο μισο μετρο κορναροντας κι απο πανω αδιαφοροντας τι θα παθεις λογω του αερα που θα σε σπρωξει η της τρομαρας λογω κορνας.

Αν ειναι μια φορα επικινδυνες οι μοτοσυκλετες που και εξοπλισμος υπαρχει και φωτα εχουν και γκαζι - φρενα για να κινουνται / σταματουν με νορμαλ ρυθμο, τα ποδηλατα ειναι 10 φορες πιο επικινδυνα γιατι δεν εχουν φωτα, γκαζι- φρενα και ο εξοπλισμος ασφαλειας ειναι αστειος (κοντομανικα παντελονακια και μπλουζακια απο Lycra η αναλογο συνθετικο υλικο :svivhaha: και κρανη τυπου ταπερ με τρυπες καθως και γαντια με κομενα δαχτυλα :inlove: )

* ( δεν εξαιρω κανεναν οδηγο-αναβατη-πεζο-ποδηλατη γιατι στην τελικη ο καφρος θα ειναι τετοιος ειτε πεζος ειτε εποχουμενος, οπως και το αντιστροφο )


Σημερα το πρωι τυπος παραβιασε προτεραιοτητα και την γλυτωσα γιατι ημουν ψυλιασμενος οτι θα την κανει. Στην απορια μου αν με ειδε η οχι η απαντηση ηταν "σε ειδα μωρε αλλα προλαβαινες να φρεναρεις" :dizzy: :lipsealed: Του ευχηθηκα να μεινει στειρος και να ψοφησει με φοβερους πονους και πηγα στο καλο
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#590582
kubiak έγραψε:Δε με καταλάβατε νομίζω, δε ρίχνω υπαιτιότητα στους ποδηλάτες, όταν κάποιος παρεκτρέπεται της πορείας του και κοπανάει κάτι άλλο έχει προφανώς υπαιτιότητα, θα μπορούσε στη θέση των ποδηλατών να είναι μία ομάδα πεζών, για άλλες περιπτώσεις και ρίσκα μιλούσα όπως επαρχιακοί δρόμοι (πρώην Εθνικές οδούς), όπου περνάνε νταλίκες με 70-80 χλμ και το ρεύμα αέρα που σηκώνουν είναι ικανό να τους ρίξει... (γιατί δε νομίζω να κόβουν όταν βλέπουν ποδηλάτες)

+1000

Το να οδηγείς ποδήλατο σε τέτοιο δρόμο, με μικρό πλάτος και μεγάλες ευθείες όπου τα οχήματα αναπτύσσουν μεγάλες ταχύτητες και περνάνε ξυστά δίπλα σου εμπεριέχει πολύ μεγάλο ρίσκο.

Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι έφταιγαν τα παιδιά για το ατύχημα, αυτό όμως λίγη σημασία έχει προφανώς για τα δύο παιδιά που χάθηκαν άδικα και τις οικογένειες τους.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590585 Προφανώς και δεν φταίνε οι ποδηλάτες, αλλά πρέπει επιτέλους να καταλάβουν όλοι πως οι ποδηλάτες είναι σε διαρκή κίνδυνο και σαφώς κινδυνεύουν περισσότερο και από τους αναβάτες μοτοσυκλετών: πάνε αργά και τους προσπερνάνε όλοι, δεν έχουν φώτα , δεν τους βλέπεις, δεν τους ακούς, και αν γίνει το κακό, δεν έχουν σοβαρό κράνος ούτε οποιαδήποτε προστασία πάνω τους. Κοινώς, έτσι και συμβεί το οτιδήποτε, μιλάμε είτε για σοβαρό τραυματισμό είτε για θάνατο.
:lipsealed:

Απορώ που κάποιοι ενώ είναι εχθρικοί στις μοτοσυκλέτες, είναι φιλικοί με τα ποδήλατα. Είναι σαφώς μεγαλύτερος ο κίνδυνος. Πολύ πιο ασφαλής είμαι οδηγώντας την Ducati παρά ένα ποδήλατο.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#590614 Μα τι λετε τωρα.....Σιγα μη δεν προσεξεις αυτην την ποδηλατισα.....

https://www.botsisauctions.com/gr/Offer ... y%27..html

:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#590618 Σάββατο βράδυ, παραλιακή οδός Χανίων. Μηχανή παρασύρει πεζή 18χρονη τουρίστρια και πέφτει μετωπικά στο αντίθετο ρεύμα σε βανάκι. Νεκρός και ο 30χρονος οδηγός. :sorry:
Τρέλα....
Λίγο η ταχύτητα, ο δρόμος με την επιβαρυμένη κίνηση δεν σηκώνει ταχύτητες άνω των 40χωα και οι τουρίστες στους δρόμους πάρα πολλοί, λίγο ο ανύπαρκτος φωτισμός, συμβαίνει χωρίς να το καταλάβεις! 2 νεκροι!!!!!

https://flashnews.gr/post/393445/tragik ... xania-fwto