Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#522047 Πήγα να αποφύγω έναν μ@λ@κ@ που ήθελε από τη λωρίδα επιταχύνσεως να μπει στη μεσαία του αυτοκινητοδρόμου που ήμουν εγώ.

Μετά από 4 ανάποδα τιμόνια (αν θυμάμαι καλά γιατί πέρασε η ζωή μου από μπροστά) κατέληξα έτσι, χτυπώντας στη μπαριέρα με τον κώλο. Έτρεχα με 110 χαω. Κ αυτός τόσο. Φυσικά ο μ@λ@κ@ς την κοπάνησε, μόνο εγώ ζημιές. ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ που ζω κ δε με μάζεψε καμιά νταλίκα από πίσω. Ευτυχώς ήμουν μόνος μεσα στο αμάξι.

Προσπαθώ να καταλάβω πως έγινε. Αυτό που θυμάμαι είναι να προσπαθώ να μαζέψω τον κώλο που πετούσε το γκολφ. Για να χτυπήσω έτσι στη μπαριέρα, είχα 70 μοίρες τουλάχιστον κλίση.

Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#522049 Ευτυχώς μόνο λαμαρίνες, γιατί απ' ό,τι καταλαβαίνω τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα!! Να είναι το τελευταίο ατύχημα εύχομαι!

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#522051
Scotch έγραψε:Ευτυχώς μόνο λαμαρίνες, γιατί απ' ό,τι καταλαβαίνω τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα!! Να είναι το τελευταίο ατύχημα εύχομαι!

< >

ευχαριστώ σκοτσέζε. δεν ξέρω τί γίνεται ρε γμτ. πολλή γκαντεμιά τελευταία, ειδικά με αυτό το αμάξι... τον Μάρτη χτύπησε η :inlove: τον μπροστινό προφυλακτήρα, τώρα αυτό εδώ...

όσο σκέφτομαι μέχρι που θα μπορούσε να φτάσει ένα τέτοιο περιστατικό, δε θέλω να το σκέφτομαι εν τέλει...
Άβαταρ μέλους
By DAP
#522055 Ο,τι λεω και στο γυιο μου....Γκαντεμια,ασχημο ειναι να χτυπησει ανθρωπος....Οι λαμαρινες φτιαχνουν,οι ανθρωποι εχουν σημασια......

Φτιαξε το αυτοκινητο και προσπαθησε να ΜΗΝ ξεχασεις το περιστατικο....Παντα το παθημα γινεται μαθημα.....
Άβαταρ μέλους
By elteo
#522056 Εγώ τη Παρασκευή απέφυγα ατύχημα από καθαρή τύχη. Μπάρμπας με παπάκι πετάχτηκε ξαφνικά στη λωρίδα μας και ο μπροστά φρέναρε για να τον αποφύγει. Το ίδιο κι εγώ με τη διαφορά ότι δεν είχα ορατότητα. Από το έντονο φρενάρισμα είδα και το feature της αυτόματης ενεργοποίησης των alarm φώτων. :s_biggrin Φρεναροντας με όλη μου τη δύναμη είδα ότι δεν με έφτανε και θα έπεφτα στον μπροστινό και ενστικτωδώς που ούτε και εγώ θυμάμαι πως το έκανα τον απέφυγα στρίβοντας λίγο αριστερά. Περιττό να πω ότι μετά τα πόδια έτρεμαν και δεν μπορούσα ούτε το συμπλέκτη να πατήσω. Ο δε μπροστά μου μετά τον σταματησε στη μέση του δρόμου και τον εριξε το βρισίδι της αρκούδας. Εγώ δεν είχα το κουράγιο ούτε να τον βρίσω. :vava:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#522057 Εχθες το μεσημερι στις 13.30, ειχε γινει ατυχημα στη διασταυρωση του δρομου της καρδιας μας!!!! την Μαραθωνος με τον δρομο για Καλλιτεχνουπολη μετα το Πικερμι....εχει φαναρι εκει, μας πηγε καροτσακι απο το Πικερμι μεχρις εκει. Ειχε φυγει εναν Golf νομιζω ασπρο και ειχε πεσει στο χαντακι του κλαδου ανωδου προς Πικερμι ειχε και ασθενοφορο. Το κακο ειναι οτι ενα περιπολικο μας προσπερασε με σειρηνα, και πιστεψα οτι παει να διευκολυνει στο σημειο... ομως μπα!!! σερνομασταν μεχρις εκει....γιατι ολοι σχεδον ηθελαν να καταλαβουν τι εγινε και καθυστερουσαν κοιτωντας το ατυχημα, γνωστο προβλημα...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#522062
PeterPan έγραψε:Πήγα να αποφύγω έναν μ@λ@κ@ που ήθελε από τη λωρίδα επιταχύνσεως να μπει στη μεσαία του αυτοκινητοδρόμου που ήμουν εγώ.

Μετά από 4 ανάποδα τιμόνια (αν θυμάμαι καλά γιατί πέρασε η ζωή μου από μπροστά) κατέληξα έτσι, χτυπώντας στη μπαριέρα με τον κώλο. Έτρεχα με 110 χαω. Κ αυτός τόσο. Φυσικά ο μ@λ@κ@ς την κοπάνησε, μόνο εγώ ζημιές. ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ που ζω κ δε με μάζεψε καμιά νταλίκα από πίσω. Ευτυχώς ήμουν μόνος μεσα στο αμάξι.

Προσπαθώ να καταλάβω πως έγινε. Αυτό που θυμάμαι είναι να προσπαθώ να μαζέψω τον κώλο που πετούσε το γκολφ. Για να χτυπήσω έτσι στη μπαριέρα, είχα 70 μοίρες τουλάχιστον κλίση.

Εικόνα


< >



Περαστικά ρε Πέτρο!

Πολύ φθηνά τη γλίτωσες με τέτοια ταχύτητα! :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#522064
markvag έγραψε:
PeterPan έγραψε:Πήγα να αποφύγω έναν μ@λ@κ@ που ήθελε από τη λωρίδα επιταχύνσεως να μπει στη μεσαία του αυτοκινητοδρόμου που ήμουν εγώ.

Μετά από 4 ανάποδα τιμόνια (αν θυμάμαι καλά γιατί πέρασε η ζωή μου από μπροστά) κατέληξα έτσι, χτυπώντας στη μπαριέρα με τον κώλο. Έτρεχα με 110 χαω. Κ αυτός τόσο. Φυσικά ο μ@λ@κ@ς την κοπάνησε, μόνο εγώ ζημιές. ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ που ζω κ δε με μάζεψε καμιά νταλίκα από πίσω. Ευτυχώς ήμουν μόνος μεσα στο αμάξι.

Προσπαθώ να καταλάβω πως έγινε. Αυτό που θυμάμαι είναι να προσπαθώ να μαζέψω τον κώλο που πετούσε το γκολφ. Για να χτυπήσω έτσι στη μπαριέρα, είχα 70 μοίρες τουλάχιστον κλίση.

Εικόνα


< >



Περαστικά ρε Πέτρο!

Πολύ φθηνά τη γλίτωσες με τέτοια ταχύτητα! :lipsealed:

ευχαριστώ πολύ Μάρκο κ όλους.
εκείνη τη στιγμή όλα έγιναν αυτόματα. θυμάμαι πως δεν καταλάβαινα που έβλεπα, δλδ τον δρόμο, το τιμόνι κτλ.
αυτό που θυμάμαι είναι πως αντιλαμβανόμουν προς τα που πήγαινε το αμάξι με την πλευρική επιτάχυνση κ εγώ έστριβα το τιμόνι προς την ανάποδη κάθε φορά για να μην καρφωθώ με τα μούτρα στη μπαριέρα...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#522066 Περαστικά κι αγύριστα.
Καλά αυτός πήγε να πέσει κατευθείαν πάνω σου? Δεν μπορούσες να τον αποφύγεις φρεναροντας ή σε τρόμαξε κι έκανες στραβοτιμονια?

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#522068
PeterPan έγραψε:
Μετά από 4 ανάποδα τιμόνια (αν θυμάμαι καλά γιατί πέρασε η ζωή μου από μπροστά) κατέληξα έτσι, χτυπώντας στη μπαριέρα με τον κώλο. Έτρεχα με 110 χαω. Κ αυτός τόσο. Φυσικά ο μ@λ@κ@ς την κοπάνησε, μόνο εγώ ζημιές. ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ που ζω κ δε με μάζεψε καμιά νταλίκα από πίσω. Ευτυχώς ήμουν μόνος μεσα στο αμάξι.


Πωπω κρίμα... Πάλι καλά που δε χτύπησες, μόνο αυτό σκέψου, άπο τα πιο απλά (περαστικό πόνο) μέχρι τίποτα πιο σοβαρό από το πουθενά.

Φυσικά είναι ξεβολεμα η επιδιόρθωση αλλά και τι να κάνεις
Άβαταρ μέλους
By 224v
#522073 Καταλαβα λαθος οτι δεν σε ακουμπησε και για αυτο και εφυγε?? Προσπαθησες να τον αποφυγεις και αλλαξες την πορεια του οχηματος και αυτο αρχισε να ψαρευει δεξια αριστερα, εσυ διορθωνες συνεχως μεχρι που ακουμπησες την μπαριερα... η αυτος σε ακουμπησε στο πισω μερος και σε εκανε να προσπαθεις να μαζευεις την ουρα σου μεχρι να σταματησεις... Αυτο το τελευταιο ειναι το χειροτερο που μπορει να συμβει, γιατι δεχεσαι ενα κτυπημα καθετο στην κινηση του οχηματος σου και η διορθωση της πορειας ειναι κατι δυσκολο ακομα και με μικρη ταχυτητα.... Μην σκας μεταλλα ειναι....
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#522076 ευχαριστώ πολύ όλους σας
224v έγραψε:Καταλαβα λαθος οτι δεν σε ακουμπησε και για αυτο και εφυγε?? Προσπαθησες να τον αποφυγεις και αλλαξες την πορεια του οχηματος και αυτο αρχισε να ψαρευει δεξια αριστερα, εσυ διορθωνες συνεχως μεχρι που ακουμπησες την μπαριερα...


αυτό ακριβώς έγινε. ή πήγε να κάνει σφήνα μεταξύ εμού κ του μπροστά μου (που δε χωρούσε ο μ@λ@κ@ς) ή δε με είδε επειδή μπήκε γρήγορα στον αυτοκινητόδρομο.

hf το golf εχει ASR αλλά όχι esp. μοντέλο 2005. είναι στο πρόγραμμα να μπει νέο αυτοκίνητο στην οικογένεια αλλά του χρόνου μόλις ξεκαθαρίσει η υπόθεση με τη dieselοαπαγόρευση και πέσει η τιμή σε λογικά επίπεδα για το αυτοκίνητο που θέλω. Προς το παρόν το golf με ένα παιδί μας φτάνει. Παρόλα αυτά το golf θα παραμείνει ως τρίτο για μικρές δουλειές, εξυπηρετεί πολύ κ έχει μηδαμινό κόστος. Δε σκέφτομαι να το δώσω μόνο κ μόνο επειδή δεν έχει esp. αν εξαιρέσεις το ατύχημα με τη μετώπη πριν 4 μήνες κ αυτό τώρα, δεν έχει άλλο ατύχημα πέρα από μικρογδαρσίματα. ψαλίδια κ τροχούς δεν έχει πάρει ευτυχώς.

η καλύτερη αντιμετώπιση τώρα που το σκέφτομαι θα ήταν να πιάσω το τιμόνι σταθερά, να τον αφήσω να με ακουμπήσει κ εγώ να προσπαθήσω να κρατήσω ευθεία πορεία φρενάροντας στην ευθεία. τότε κ θα με πλήρωνε αλλά κυρίως θα γλίτωνα τα σλάλομ στον αυτοκινητόδρομο. τότε θα είχαμε ένα ατύχημα σίγουρα ενώ με αυτό που έκανα ρίσκαρα να το γλιτώσω αλλά θα μπορούσε να μου βγει πολύ χειρότερο. επίσης προσπάθησα να το γλιτώσω για να μη χάσω μια εξέταση που είχα σε μία ώρα από το συμβάν.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#522080 Και μόνο ότι το έσωσες, δείχνει οτι αντέδρασες πολύ σωστά δεδομένων των συνθηκών. Τέλος καλό όλα καλά, είναι απ αυτά που σου κόβονται τα πόδια :lipsealed:

Γωνίες Κίκιζα έπιασε το γκόλφ στα χέρια του Πέτρου :adminpower: