Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#617004
diplomat έγραψε:
Govus έγραψε:Αν καβαλάς δίτροχο και δεν "βλέπεις" μερικά δευτερόλεπτα "μπροστά" για το οτιδήποτε μπορεί να εξελιχθεί, έχεις μικρές πιθανότητες να τη γλιτώσεις στο γιουνανιστάν.


Αν και άσχετος με τις δύο ρόδες, αυτή είναι και η δική μου γνώμη, και γι'αυτό είμαι πάντοτε επιφυλακτικός με πολλούς φίλους που ξεκίνησαν να καβαλάνε μετά τα 20 (μερικοί και μετά τα 25). Νομίζω ότι αυτή η ικανότητα χρειάζεται ένα χρονικό διάστημα για να "χτιστεί".

Δεν χρειαζεται παραπανω χρονο απο οσο θες αν οδηγεις αυτοκινητο απο τα 18.

Ειναι κανονας το "δεν ξεκιναμε αν δεν σιγουρευτουμε οτι ειναι ασφαλες" και ισχυει ο,τι κι αν οδηγεις. Περα απο τον τραυματισμο, ενα ατυχημα σου ανατρεπει την καθημερινοτητα σε πολλα επιπεδα.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#617006
Govus έγραψε:Αν καβαλάς δίτροχο και δεν "βλέπεις" μερικά δευτερόλεπτα "μπροστά" για το οτιδήποτε μπορεί να εξελιχθεί, έχεις μικρές πιθανότητες να τη γλιτώσεις στο γιουνανιστάν.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως, ας μην ψάχνουμε και για πολλές δικαιολογίες...


Kάθε πράγμα έχει δύο όψεις:
Αν καβαλάς τετράτροχο και δε βλέπεις μερικά δευτερόλεπτα μπροστά (καί δίπλα και πίσω σου) απο τη μάλακία που θα κάνει το 50% των δίκυκλων, και να κάνεις συνειδητά πάσο έχεις μικρές πιθανότητες να τον γλυτώσεις (τον δίτροχο) στο γιουνανιστάν. :)
Άβαταρ μέλους
By Chris
#617011
224v έγραψε:Ο ταρίφας ήταν στη δεξιά* και μάλλον έψαχνε πελάτη και έτσι δεν είδε το κόκκινο που ήταν και κρυμμένο από τα δένδρα άσε που μπορεί να έπαιζε με μύνημα στο κινητο, το μηχανάκι ξεκίνησε κανονικά με πράσινο αλλά δεν έλεγξε αν έρχεται κάποιος .... Τραγικό λάθος όταν είσαι σε 2 Ρόδες στην Αθήνα.

< Note >


*στην λεωφορειολωριδα

Αν και η μηχανη κωλοβαραγε, ο ταριφ ειναι αδικαιολογητος
Άβαταρ μέλους
By gakost
#617197 Έλεος πια με τις αρχαίες "κλούβες".
http://www.enikos.gr/society/687438/sov ... istike-o-o
Δυστυχώς οι Γιαπωνέζοι τις έφτιαξαν τόσο αξιόπιστες που δεν λένε να εξαφανιστούν από τους δρόμους. Μακάρι να ανεβάσουν τα τέλη στον θεό για τα αρχαία μπας και πάνε όλες στα διαλυτήρια.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#617217 Για τα αντανακλαστικά όμως του 77χρονου, δεν έχουμε και πολλές πληροφορίες.
Θέλω να πω πως, βεβαίως τα αρχαία και κακοσυντηρημένα(επι το πλείστον) οχήματα αποτελούν αναγκαίο κακό, ειδικά αμα μιλάμε για επαγγελματικά που έχουν φάει -φύσει- τα ζόρια τους, θα πρέπει όμως και ο εκάστωτε οδηγός τους να τα πηγαίνει όπως τους πρέπει. Και να έχει συνείδηση γι' αυτό...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#617266 εγώ γουστάρω πάντως να βλέπω κάτι αρχαία datsun τα οποία τα έχουν στη πένα...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#617301 +1
Ειδικά τα επαγγελματικά που θα είναι και μέσα στη σκουριά ένα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#620264 Πολυ θλιβερο γεγονος που το επιτεινει και η γιορταστικη ατμοσφαιρα αυτων των ημερων..... :(
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#620275 Διαβάζω για δύο κοπέλες, η οδηγός νεκρή, η άλλη βαριά τραυματισμένη. Λένε πως γλίστρησε στις ράγες του τραμ (άπειρη η οδηγός, δεν θα πήγαινε και αργά...) και χτύπησαν διαδοχικά σε 3 δέντρα.

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από Scotch και 29 Δεκ 2019, 12:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#620283 τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα. Καμμία εντύπωση απολύτως.

Αυτό το θανατικό έχει γίνει θεσμός, ιδίως με την cultοσύνη και συγκυρία του "λίγο πριν τις γιορτές / την αλλαγή της χρονιάς" ή "πήγαινε στο γάμο του" ή "με συνεπιβάτη τον καλύτερό του φίλο" ή "άφησε ορφανά 2 μικρά, το ένα νεογέννητο στη μήτρα" ή "είχε απολυθεί από το στρατό" και τα λοιπά ελληνικά συναφή.

Αν δε μάθουμε να οδηγάμε χωρίς αλκοόλ, να μη το πατάμε γιατί μας παίρνει, να μη στέλνουμε sms mms viber ινσταγραφ sexting κτλ, θα έχουμε Α.Ε.Σ.τ.Θ.

Απρόγραμμάτιστες Επισκέψεις Στα τοπικά Θυμαράκια

Ως τότε 4K curved 1600Hz, 1142, κακοκαιρία Ηλέκτρα, έξυπνο σπίτι και πεπαλαιωμένο τσίπουρο άνεφ και 87,77 FM Radio
Άβαταρ μέλους
By Morx
#620294 Χθες αργα το μεσημερι, στην Εγνατια εξω απο το χωριο Γαληνη μερικα χλμ απο τα διοδια του ΙΑΣΜΟΥ, σχεδον στην ευθεια... ενα αυτοκινητο καρφωθηκε πισω απο καροτσα νταλικας που βρισκοταν σταματημενη στη ΛΕΑ.
2 νεκροι, 3 τραυματιες.

Το μονο που διαβαζω στο ΦΒ, ειναι γκρινια, γκρινια, γκρινια για τον κωλοδρομο της Εγνατιας.
Δεν αρνουμαι σε καμια περιπτωση το γεγονος οτι οι δρομοι ειναι χαλια, αλλα πλεον εχει γινει καραμελα το να ριχνουμε το φταιξιμο σε ΟΛΑ τα υπολοιπα εκτος απο εμας, τοσο πολυ, που αυτοματως παραιτουμαστε απο καθε προσπαθεια βελτιωθουμε σαν οδηγοι.

Πριν καν υπαρξει εγνατια οδος απο Θεσ/νικη μεχρι τερμα πανω, ημουν πολυ μικρος. Οδηγουσε ο πατερας μου, με το αμαξι φορτωμενο τερμα.
Δεν θυμαμαι ποτε να κινδυνεψαμε απο ελλειπη σημανση, απο ανυπαρκτο φωτισμο της παλαιας εθνικης, απο λακουβες (καποιες θερισαν 3 απο τα 4 ελαστικα! Αυτα και αν τα θυμαμαι!) ή απο τετραποδα ζωα.
Απο τα διποδα ομως κινδυνεψαμε απειρες!!

Την ιδια μερα λιγη ωρα πριν το συμβαν, εξω απο την Αλεξ/πολη.

Εικόνα


Στο τιμονι η :inlove: και εγω να επισημαινω το ποσο μαλακας ειναι αυτος που βλεπουμε.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#620297 Όσοι πηγαίνουν κατά αυτό τον τρόπο συνήθως μιλάνε στο κινητό ή ασχολούνται με αυτό και κάπως έτσι καταλήγουν πάνω σε σταθμευμένα οχήματα στη ΛΕΑ. Η Εγνατία είναι μια χαρά δρόμος ,ειδικά στο κομμάτι από Θεσσαλονίκη μέχρι Αλεξ/πολη δεν έχω να του προσάψω κάτι εκτός από το κομμάτι των στροφών της Καβάλας που έχει χαλάσει η άσφαλτος και ταλαιπωρείται το αυτοκίνητο (αν και νομίζω ότι το φτιάξαν κι αυτό). Σχεδόν πάντα, ειδικά σε ένα τέτοιο δρόμο ο μοναδικός παράγοντας που φταίει είναι ο άνθρωπος, εκτός αν πεταχτεί κάποιο ζώο.