Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#775062 + τρίγωνο που το έχω δει ελάχιστες φορές γενικα σε σταματημενα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#775070 Εκανα ενα πειραιας-χαλκιδα χθες, μετρησα εξι σταματημενους στη ΛΕΑ, κανεις εκ των οποιων δεν ειχε περασει πισω απο τις μπαρες. Απο την πλευρα του οδηγου ορθιος στο τηλεφωνο, μπροστα στο αμαξι στο πεζουλι, πισω δεξια να κατουρησει ο μπεμπης, τα παντα ειδα. Πισω απο τις μπαρες κανενας :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#775072
EDDIE_147 έγραψε:+ τρίγωνο που το έχω δει ελάχιστες φορές γενικα σε σταματημενα


Η τρίγωνο στα 10 μέτρα! :thumbsdown:
Αμφιβάλλω αν οι περισσότεροι οδηγοί γνωρίζουν που βρίσκεται το τρίγωνο στο αυτοκίνητο τους.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#775081
axel12p έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:+ τρίγωνο που το έχω δει ελάχιστες φορές γενικα σε σταματημενα


Η τρίγωνο στα 10 μέτρα! :thumbsdown:
Αμφιβάλλω αν οι περισσότεροι οδηγοί γνωρίζουν που βρίσκεται το τρίγωνο στο αυτοκίνητο τους.



εδω δινω ποντους και για την εφευρετικοτητα
εχω δει πυρσοβεστηρα, ροδα με σακουλα, βαλιτσα, ακομη και πτυσσομενη καρεκλιτσα :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#775214 Επειδη εχω καιρο να εμφανιστω, επιτρεψτε μου σε μερικα τοπικα ενα πισωγυρισμα σε συζητησεις που ειχατε τελευταια...

Απο 3-4 χρονων με εβαζε ο πατερας μου να οδηγαω στα ποδια του. Μεχρι τωρα μου λεει οτι το πηγαινα με το ενα χερι. Με το αλλο προσπαθουσα να του τραβηξω τα χερια, που κρατουσε απο την κατω πλευρα το τιμονι στα κρυφα και καταλαβαινα οτι κλεβει.
Τα επομενα χρονια θυμαμαι τον εαυτο μου στο πισω αριστερο καθισμα, κυριολεκτικα κρεμασμενο στο σβερκο του πατερα μου, να βλεπω καθε του κινηση. Τα ειχα μαθει ολα παπαγαλια. Το προοδευτικο αφημα/πατημα γκαζιου/συμπλεκτη, την καθε ταχυτητα και τι ακριβως παιζει. Δε θα ξεχασω τη μερα που ξεκαθαρισα στο μυαλο μου τι εστι συμπλεκτης και αφησα την παπαγαλια των κινησεων στην ακρη. Καποιος ειχε πεταχτει απο ενα στενο, μπλοκαρε τα φρενα ο πατερας μου και τον ειδα να παταει ταυτοχρονα φρενο και συμπλεκτη, αυτη τη φορα χωρις να συνδυαζεται με αλλαγη ταχυτητας. Ηταν το τελευταιο κομματι που μου ελειπε στο παζλ ωστε να σκεφτω "τωρα καταλαβα".

Στο μυαλο μου, ηξερα να οδηγαω. Απλα δεν το ειχα δοκιμασει ακομα. Οταν ημουν 13 ετων, ενα πασχα ειχαμε παει στο χωριο για σουβλισμα και παμε με τη μανα μου στην πλατεια του χωριου να κανουμε κατι ψωνια. Με το που βγαινουμε απο το μαγαζι, τραβαω φλασια και της λεω "ασε να το παρω εγω για λιγο το αμαξι". Αρχισε να φωναζει, τα πηρα στο κρανιο με τη μια, της ειπα και ψεμματα οτι με εμαθε ο μπαμπας κι εκανε το λαθος και μου το εδωσε. Βαζω πρωτη, μετα δευτερα κι επειδη βιαζομουνα να βαλω την επομενη ταχυτητα, εβαλα λιγο νωρις την τριτη και το καταλαβα. Μετα απο λιγα μετρα που μπηκε στη ροπη η τριτη κι ηρεμησα εκανα στην ακρη και της ειπα "φτανει, παρτο τωρα". Μια ευθεια εκανα, ουτε καν εστριψα. Μου εφτανε ομως, ηξερα οτι μπορω να οδηγησω κανονικα κι οχι μονο μεσα στο μυαλο μου.

Τα επομενα 2 χρονια, δεν ξαναζητησα καν να οδηγησω παλι. Σε αυτη την ηλικια δε βγαιναμε και πολυ, οποτε στην ουσια δεν υπηρχε αναγκη αυτοκινητου. Τα χρονια απο 13-15 ηταν που ειχαμε τον πολεμο για να μου παρουν καρτ. Τι να μου κλασουν τα χρεπια τα αμαξια που ειχαμε...

Στα 15-16 μου πηραν το καρτακι και μετα αρχισα να παιρνω κανονικα το αμαξι 2-3 βραδια την εβδομαδα. Δεν ξερω πωστομπουτσο γινοτανε εκεινα τα χρονια, αλλα ημασταν δευτερα-τριτη λυκειου μια παρεα 4-5 φιλοι, που ολοι περναμε τα αμαξια. Αλλοι με την ευχη των γονιων τους κι αλλοι που απλα κλεβαν τα κλειδια. Εγω ειχα ψησει τη μανα μου οτι προσεχω, με ειχε δει και μεσα στην πιστα κι επαιρνα το δικο της το αμαξι. Μετα (σωστα) μας εβριζε και τους 2 ο πατερας μου κι η ζωη συνεχιζεται!!! Αφου μεχρι και σημερα που ειμαι κι εγω γονιος, ρωταω τη μανα μου "πως μου το δινες το αμαξι ρε μανα? Εγκλημα". Και μου λεει "εκανα το σταυρο μου και στο εδινα γιατι σε εκανε χαρουμενο". Απλα για την ιστορια να αναφερω οτι καταφερα κι εκανα αθεη τη μανα μου. Με εκανε περηφανο που σκεφτηκε τοσο λογικα στα γεραματα και ειδε την αληθεια. Αυτη η παπαρια με τα θεια, της κρατησε ισα-ισα για να τσιμπαω εγω το αμαξι και να κοιμαται ηρεμη ολο το βραδυ που εγω κοπροσκυλιαζα...

Περναμε που λετε στη σειρα τις πλατειες στην Ηλιουπολη και καναμε καμια 10αρια γυρους στην καθεμια πριν μαζευτουν οι μπατσοι. Συνηθως στο τελος της βραδιας, πιωμενοι. Αισχος. Αλλα θα σας πω ενα τρελο ρε παιδες. Αυτα τα 2 χρονια που ημουν εντελως νουμπας, που οδηγουσα παντα πιωμενος, δεν εκανα ουτε γρατζουνια στο αμαξι. Ισως απο τυχη, ισως γιατι ενδομυχα διαισθανομουν την ασχετοσυνη μου και δεν τα εδινα ολα. 18 και 1 μερα αρχιζω για το διπλωμα. Δυο μαθηματα να με δει ο δασκαλος οτι το εχω κι ενα τριτο 30λεπτο στην περιοχη της εξετασης για μαθω τους δρομους. Τι ηταν να το παρω το διπλωμα? Ξετσουτσουρεψα κι αρχισανε οι στουκες με τη μια.
Απολογισμος:
2 πρωτες στουκες σε πεζοδρομιο. Απλα ξεπερασα τα ορια του (προσθιοκινητου) αυτοκινητου. Απλα πραγματα.
2 επομενες στουκες με πληρωσανε γιατι παραβιασανε το ΣΤΟΠ. Αυτο που δεν ηξεραν οι ασφαλιστικες βεβαια ειναι οτι πηγαινα με τοσα πολλα, που δεν υπηρχε περιπτωση να με δουνε ουτε επισης περιπτωση να προλαβω να φρεναρω. 100% δικο μου λαθος, αλλα μου εκατσε καλα ο νομος και γλυτωσα τα βρισιδια απο τους δικους μου.

Θελω να πιστευω οτι πηρα τα μαθηματα μου κι εκτοτε, τα επομενα 30 χρονια, παω ακομα σα τρελος, αλλα δεν εχω κανει ουτε γρατζουνια σε αμαξι μου. Απλα εχω μαζεψει ενα τσουβαλι κλησεις. Περσοναλ μπεστ "επικινδυνοι ελιγμοι, αυτοσχεδιοι αγωνες κι υπερβολικη ταχυτητα" σε ΜΙΑ κληση. Παλιομουνο, ακομα θυμαμαι τη σκατοφατσα του. Ας ειναι καλα το ΠΑΣΟΚ συντροφοι. Μεχρι και κλησεις σβηναμε τα παλια/καλα χρονια :s_yes
Αλλα ποτε δε μπιστολιαζω κοκκινα και ΣΤΟΠ. Ποτε δεν παω σα τρελος εκει που δεν πρεπει. Οποτε ευτυχως ποτε δεν εχω κινδυνεψει ουσιαστικα, εκτος απο 1 φορα που παραλιγο να το χασω με 170 και θα εφερνα τουμπες μεχρι σημερα :s_tongue

Εν κατακλειδι:
Δεν υπαρχει ουτε μια στο τρισεκατομμυριο να μαθω τα παιδια μου να οδηγανε πριν την ωρα τους. Ουτε να παρουν αμαξι αν δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι σε θεση να το οδηγησουν με ασφαλεια. Οσο για να παρουν μηχανακι, ΜΟΝΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΤΩΜΑ ΜΟΥ :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#775218 Με τα δάχτυλα κατακίτρινα από τα άφιλτρα: "Τσιγάρο μόνο 150 χρονών "...

Ή παλιά ήταν σοφοί ή σήμερα...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#775222
kubiak έγραψε:Με τα δάχτυλα κατακίτρινα από τα άφιλτρα: "Τσιγάρο μόνο 150 χρονών "...

Ή παλιά ήταν σοφοί ή σήμερα...


Ασχετο αλλα και σχετικο ταυτοχρονα...

Θυμαμαι φασεις να ειμαστε στο αμαξι 6 ατομα (με παππου και γιαγια). Κανενας δε φορουσε ζωνη (ουτε καν οι μπροστινοι) και οι 3 (μανα-πατερας-παππους) να καπνιζουν με κλειστα παραθυρα και 2 παιδια μεσα (τον αδερφο μου κι εμενα).

Απο παιδακι θυμαμαι να ζηλευω και να παρακαλαω τον παππου μου να του αναψω το τσιγαρο. Δεν κατεβαζα κατω τον καπνο φυσικα, αλλα ακομα θυμαμαι ποσο με ταυλωνε η κινηση :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#775233
George_Prix έγραψε:Απλα εχω μαζεψει ενα τσουβαλι κλησεις. Περσοναλ μπεστ "επικινδυνοι ελιγμοι, αυτοσχεδιοι αγωνες κι υπερβολικη ταχυτητα" σε ΜΙΑ κληση. Παλιομουνο, ακομα θυμαμαι τη σκατοφατσα του. Ας ειναι καλα το ΠΑΣΟΚ συντροφοι. Μεχρι και κλησεις σβηναμε τα παλια/καλα χρονια :s_yes



Ε ναι. Διαβάζοντας και το υπόλοιπο μήνυμα σίγουρα το γουρούνι ο μπάτσος είχε άδικο! :metalo:

Ας είναι καλά το ΠΑΣΟΚ που μια γενιά δεν έμαθε ποτέ! :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#775235 Πρέπει να μπουν spikes στις ΛΕΑ που να ενεργοποιούνται σε ταχύτητες>60χαω, δεν γίνεται αλλιώς. Εκτός του ότι δεν θα κάτσει κανείς να πηδάει μπαριερες, πολλά σημεία δεν έχουν κιόλας

Προχθές χρειάστηκε να σταματήσω κι εγώ, ευτυχώς βρήκα ήδη σταματημένο όχημα της Οδού για άλλο συμβάν και μπήκα μπροστά του
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#775260
NickTG έγραψε:
George_Prix έγραψε:Απλα εχω μαζεψει ενα τσουβαλι κλησεις. Περσοναλ μπεστ "επικινδυνοι ελιγμοι, αυτοσχεδιοι αγωνες κι υπερβολικη ταχυτητα" σε ΜΙΑ κληση. Παλιομουνο, ακομα θυμαμαι τη σκατοφατσα του. Ας ειναι καλα το ΠΑΣΟΚ συντροφοι. Μεχρι και κλησεις σβηναμε τα παλια/καλα χρονια :s_yes



Ε ναι. Διαβάζοντας και το υπόλοιπο μήνυμα σίγουρα το γουρούνι ο μπάτσος είχε άδικο! :metalo:

Ας είναι καλά το ΠΑΣΟΚ που μια γενιά δεν έμαθε ποτέ! :yahoo:


Χαλαρα ωρε Νικ, το υφακι μου ειναι τετοιο, δεν ειμαι τοσο χαζος οσο νομιζεις ή οσο δειχνει το ποστακι :s_whiteflag

Το οργανο εκανε απλα τη δουλεια του. Αλλα εχοντας ζησει ιδεολογικα στην απεναντι οχθη απο τα οργανα, θα ηταν πολυ γκει να μην τον βρισω που μου φορτωσε τις μισες παραβασεις του ΚΟΚ σε μια κληση. Αυτος εκανε τη δουλεια του κι εγω τη δικια μου :s_tongue

Οσον αφορα το ΠΑΣΟΚ που μεσα στην πλακα εχω μελετησει κι αλλες φορες, ειμαι πραγματι ενοχος. Το εχω ψηφισει γιατι ετσι το εμαθα απο τον πατερα μου το κολπο πιτσιρικας (πλεον καταλαβε κι αυτος και τους ριχνει χριστοπαναγιες ολη μερα :s_yes ). Το εγκλημα μου ομως ηταν αλλο. Οτι το ξαναψηφησα το ΠΑΣΟΚ απο κεκτημενη ταχυτα ή σαν το "μη χειρον βελτιστον" ενω ηξερα οτι κλεψανε. Αυτο το λαθος δε θα το συγχωρησω ποτε στον εαυτο μου.

Ευτυχως αρκετα νεος ομως, αρχισα να πηγαινω πολιτικα προς το σοι της μανας μου. Αριστεροι ολοι κι αντιστασιακοι. Ο παππους της μανας μου, ο πατερας της και ολα του τα αδερφια κυνηγητο, φυλακες μεχρι και 2 νεκρους στο σοι. Ο ενας στα βουνα και τη γιαγια της μανας μου τη σκοτωσαν κυριολεκτικα στο ξυλο οι ταγματασφαλιτες για να μαρτυρησει που κρυβονται οι γιοι της. Απλα ακομα ψαχνομαι για το "μεχρι ποσο αριστερα" ειναι η χρυση τομη. Γιατι και το τερμα αριστερα ειναι οσο κακο ειναι το τερμα δεξια!

Παντως για να τα λεμε κι αυτα, με το ΠΑΣΟΚ που τα εκανε ολα πουτανα και πληρωνουμε τα γαμησιατικα τους μεχρι σημερα, με το ΠΑΣΟΚ που αποδεδειγμενα εκλεψε, φαγαμε ενα κοκαλακι κι εμεις η πλεμπα. Με τους αλλους τους πστδες τους μοναχοφαηδες που εχουμε μπλεξει τωρα, μονοι τους τα κλεβουνε, μονοι τους τα τρωνε :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By pienaf
#775367
George_Prix έγραψε:Περναμε που λετε στη σειρα τις πλατειες στην Ηλιουπολη

Για πες χρονολογία...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#775370
pienaf έγραψε:
George_Prix έγραψε:Περναμε που λετε στη σειρα τις πλατειες στην Ηλιουπολη

Για πες χρονολογία...


Αυτα πρεπει να γινονταν 1987-1990...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#775373
George_Prix έγραψε:
pienaf έγραψε:
George_Prix έγραψε:Περναμε που λετε στη σειρα τις πλατειες στην Ηλιουπολη

Για πες χρονολογία...


Αυτα πρεπει να γινονταν 1987-1990...
Ηλιούπολη Αττικής;
Σε είχα για βόρειο.
Κάπου τότε γυρίζαμε κι εμείς αλλά λόγω μπροστοκουνας χαλαγαμε τα χειρόφρενα

RMX3363
Άβαταρ μέλους
By pienaf
#775374 Πριν το Σιέρρα ο Δημητράκης είχε ένα ΜΚ2 τούμπανο...
Στα τέλη του '70 - αρχές '80 στην γειτονιά κυκλοφορούσαν ΜΚ1, ΜΚ2 Gr.1, 124, 124 spider, TR6, Jensen που περισσότερο πήγαιναν με το πλάι!