Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By DAP
#527883 Ο οδηγος του βαν σταματησε (00.15) και εκατσε να βλεπει....Ελληνας θα'τανε.... :hmmm: :rant:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#527886
Scotch έγραψε:Πραγματικά. Υπάρχει κανένα video με την εκκένωση του αυτοκινητόδρομου; Έχω την αίσθηση ότι αν είχε συμβεί στην Ελλάδα, θα είχαμε καμία 50ρια selfie deaths.

< >


Μιας και το αναφέρεις, επειδή διάβαζα εφημερίδες σήμερα, εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα στην Ολλανδία με αυτο ακριβώς που περιγράφεις. Γίνεται ατύχημα στον αυτοκινητόδρομο (η ΛΕΑ ευτυχώς εδώ δεν παραβιάζεται από οχήματα), αλλά μαζεύονται 10δες περίεργοι για να βγάλουν βίντεο και φωτό. Τις προάλλες δε, ένας σε ένα θανατηφόρο σήκωσε drone για να πάρει πλάνα :dizzy: :vava:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#527891 Έλληνας λογικα αφου αυτα μόνο στην Ελλάδα.
Oι rubbernecks είναι παντού.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#527895 Ο αξιωματικός έλεγε ότι δε μπορούμε να πάμε γρήγορα στη ΛΕΑ γιατί ειναι γεμάτη περίεργους με κινητά. Βλαμμένος κόσμος παντού. Ο άνθρωπος αναρωτιώταν τί σκατα θέλουν να τραβήξουν, έχουν σκοπο να δείχνουν πτώματα το βράδυ που θα πίνουν μπύρα με τους κολλητούς?
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#527903
rx8_drifter έγραψε:Βλαμμένος κόσμος παντού.


Οι έξυπνοι-έξυπνες δεν κάνουν πολλά παιδιά :(
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#527910 https://nltimes.nl/2018/08/06/dozens-fined-filming-fatal-accident-dutch-highway

Αυτό πέτυχες και εσύ rx8drifter; Θα πέσουν πρόστιμα μέσω καμερών και αναγνώρισης πινακίδων. Για τη ΛΕΑ διαφωνώ, είναι άδεια μόνο στα σημεία που δεν χρησιμοποιείται σαν κανονική λωρίδα κυκλοφορίας :dizzy: . Αντικανονική χρήση δηλαδή με τις ευλογίες του ΚΟΚ και των διαχειριστών της κυκλοφορίας. Σαν να αφήνεις τουρίστες να κοιμούνται σε κρεβάτια εντατικής :lol:

Από την άλλη όμως, σταματημένοι σε φανάρια, εξόδους σε ΕΟ κλπ. οι οδηγοί ανοίγουν πολύ χώρο ακαριαία.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#527913 Η χρήση της ΛΕΑ επιτρεπεται και στο Παρίσι σε ορισμένα σημεία με στοχο την αποσυμφόρηση της κίνησης.
Ενώ εδω Ελβετια, που ειμαστε απλες, συζητάνε για διοροφους δρομους οπως Mexico City.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#527929
mirage έγραψε:Η χρήση της ΛΕΑ επιτρεπεται και στο Παρίσι σε ορισμένα σημεία με στοχο την αποσυμφόρηση της κίνησης.


Παρομοίως και στο νησί:

Εικόνα
vs
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#527966
funkyreverend έγραψε:https://nltimes.nl/2018/08/06/dozens-fined-filming-fatal-accident-dutch-highway

Αυτό πέτυχες και εσύ rx8drifter; Θα πέσουν πρόστιμα μέσω καμερών και αναγνώρισης πινακίδων. Για τη ΛΕΑ διαφωνώ, είναι άδεια μόνο στα σημεία που δεν χρησιμοποιείται σαν κανονική λωρίδα κυκλοφορίας :dizzy: . Αντικανονική χρήση δηλαδή με τις ευλογίες του ΚΟΚ και των διαχειριστών της κυκλοφορίας. Σαν να αφήνεις τουρίστες να κοιμούνται σε κρεβάτια εντατικής :lol:

Από την άλλη όμως, σταματημένοι σε φανάρια, εξόδους σε ΕΟ κλπ. οι οδηγοί ανοίγουν πολύ χώρο ακαριαία.


Αυτό ακριβώς (στα ολλανδικά το διάβαζα γι αυτό δεν το πόσταρα :lol:

H ΛΕΑ στην ολλανδία είναι actively controlled. Εδώ και χρόνια έχει γίνει αυτό μιας και το κόστος για να επεκταθούν οι αυτοκινητόδρομοι ειναι τεραστιο και σε κάποια σημεία απλά δεν υπάρχει χώρος. Μόλις όμως μπει το κόκκινο Χ πάνω απ την ΛΕΑ αδειάζει αμέσως.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#528036 Είμαι ξεκάθαρα κατά της χρήσης της ΛΕΑ σαν κανονική λωρίδα, ειδικά σε αυτοκινητόδρομους που έχουν συχνούς κόμβους, κίνηση και αναπροσαρμογές του δρόμου, ακριβώς εκεί δηλαδή που εφαρμόζεται. :lol: Ττο πρόβλημα εισόδου/εξόδου/αλλαγών κατά τη γνώμη μου ακυρώνει το "ξεμπούκωμα" (;) του δρόμου. Σε δε ατύχημα, για να αδειάσει στουμπώνει περισσότερο τα πράγματα στον υπόλοιπο δρόμο. Ίσως φταίει το red light highway district :lol: του Άμστερνταμ και πέριξ, δεν γνωρίζω για τις άλλες πιο μεγάλες πόλεις στυλ Παρισιού/Λονδίνου, δεν πιστεύω να είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα και εκεί.

Κόβω το χέρι μου ότι τα κυκλοφοριακά ενός αυτοκινητόδρομου θα ήταν πιο αποδοτικά αν έβαζαν στο τιμόνι (pun intended) των ομάδων έρευνας έναν αετομάτη φορτηγατζή και όχι αλγοριθμο-lovers που δεν ζουν τα σχέδιά τους. Και την κίνηση νιώθουν και προνοητικά οδηγούν και τα ειδικά χαρακτηριστικά κάθε σημείου ξέρουν.

Με τον φορτηγατζή όμως δεν μπορείς να διεκδικήσεις ΕΣΠΑ/JEREMIE ούτε να το παίξεις data-driven smart city. :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#528056 Ενναλακτικα, για την Ολλανδία, θα μπορουσαν να επανεκπαιδευσουν ολους τους οδηγούς και να τους μαθουν να οδηγουν φυσιολογικά. Τα πανευρωπαϊκά μου τουρ, μου εχουν μαθει να αποφευγω αυτοκίνητα με Ολλανδικές πινακίδες.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#528062 Πού να δεις και κάτι καναγίες πώς οδηγούν τα αμάξια τους με Ολλανδικές πινακίδες στην Ελλάδα, χώνονται στα στενά και παρκάρουν τις κούρσες τους χωρίς έγνοια. Εγώ πάλι αποφεύγω αυτούς με Βέλγικες πινακίδες. Φοβού τους βελγοπινακίδες φέροντες, εκτός αν φέρουν και βελγικές βάφλες λέει ένα παλιό γνωμικό.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#528157
drdino έγραψε:Πού να δεις και κάτι καναγίες πώς οδηγούν τα αμάξια τους με Ολλανδικές πινακίδες στην Ελλάδα, χώνονται στα στενά και παρκάρουν τις κούρσες τους χωρίς έγνοια. Εγώ πάλι αποφεύγω αυτούς με Βέλγικες πινακίδες. Φοβού τους βελγοπινακίδες φέροντες, εκτός αν φέρουν και βελγικές βάφλες λέει ένα παλιό γνωμικό.


Χειρότεροι από τους Σέρβους νομίζω πως δεν υπάρχουν.

Όσοι έχουν φθηνά αμάξια πάνε με 50χαω στην αριστερή λωρίδα ΠΑΝΤΑ και όσοι έχουν ακριβά (συνήθως SUV, στυλ Q7) πάνε σαν να τους κυνηγάνε οι μαφιόζοι (που παίζει και να είναι αλήθεια... :lol: )
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#528158 ukraine , πέτυχα μερικούς στη Βουλγαρία :lipsealed: αυτοκτονικές προσπεράσεις σε στροφές δίχως αύριο. Κατά πως φαίνεται δεν είναι τυχαία τα βιντεάκια στο youtube.