Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#443549
mousatos έγραψε:Οδηγάτε μηχανές , οδηγάτε .... Ένα "περιστατικό" και τέλος.


Yπερβολικό σε βρίσκω....

Απλά η μηχανή δεν είναι όπως τα υπόλοιπα μηχανοκίνητα, παίρνω δίπλωμα και βγαίνω στον δρόμο σαν άλλος Ρόσι.
Θέλει άριστη σωματική και πνευματική κατάσταση η οδήγηση της, εγρήγορση και πολύ παραπάνω εκπαίδευση από την υποχρεωτική.
Φυσικά θέλει και σεβασμό στον ΚΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#443558 Ο άλλος με το yaris γλύτωσε πάντως , χωρίς να τραυματιστεί . Με τη μηχανή αν έχανε τον έλεγχο θα είχε την ίδια τύχη; Δε νομίζω.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#443565
dimik έγραψε:
mousatos έγραψε:Οδηγάτε μηχανές , οδηγάτε .... Ένα "περιστατικό" και τέλος.


Yπερβολικό σε βρίσκω....

Απλά η μηχανή δεν είναι όπως τα υπόλοιπα μηχανοκίνητα, παίρνω δίπλωμα και βγαίνω στον δρόμο σαν άλλος Ρόσι.
Θέλει άριστη σωματική και πνευματική κατάσταση η οδήγηση της, εγρήγορση και πολύ παραπάνω εκπαίδευση από την υποχρεωτική.
Φυσικά θέλει και σεβασμό στον ΚΟΚ.


Εγώ πάλι δεν τον βρίσκω καθόλου υπερβολικό.
Με πράσινο πέρασε ο άτυχος 2κυκλιστής. Η μοίρα του επεφύλασσε να περνά πεζός.
Δηλαδή και 100% σωστός να είσαι, πάλι δεν αρκεί για να μην συμβεί το κακό.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#443573 Το κακό με τις μηχανές είναι ότι σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά (και σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη είναι πολλές οι πιθανότητες), είναι σχεδόν βέβαιο ότι στην καλύτερη περίπτωση θα μείνεις από μερικές μέρες έως μερικούς μήνες εκτός δράσης (με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τα οικονομικά σου, την οικογένειά σου, τη φυσική σου κατάσταση, κλπ). Την χειρότερη, αλλά καθόλου απίθανη εκδοχή, τη γνωρίζουμε όλοι.
Αυτή είναι τουλάχιστον η δική μου ταπεινή άποψη απέναντι σε όλα τα δίκυκλα (και δυστυχώς πολύ συχνά επιβεβαιώνομαι). Και ο χρόνος που γλιτώνεις καθημερινά μέσα στην κίνηση, ξαφνικά βρίσκεται x100 μπροστά σου.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#443624
mousatos έγραψε:Ο άλλος με το yaris γλύτωσε πάντως , χωρίς να τραυματιστεί . Με τη μηχανή αν έχανε τον έλεγχο θα είχε την ίδια τύχη; Δε νομίζω.

Λογικά δεν θα τον έχανε τον έλεγχο.
Βασικά δεν θα έκανε τίποτα απολύτως , χωρούσε μια χαρά απλά θα έκλεινε λίγο το γκάζι.

Οι μοτοσικλέτες έχουν σοβαρά ζητήματα παθητικής ασφάλειας όχι ενεργητικής.

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#443671 Για το ατύχημα με το Yaris, mousatos και 21quadra είστε και οι 2 υπερβολικοί. Από το πληκτρολόγιο και με το instant replay όλοι γίνονται Σουμάχερ. :iconcool:

Το ESP δεν θα έσωζε από τη τούμπα γιατί το αμάξι καβάλησε το τοιχίο που λειτούργησε ως ράμπα. Από εκεί και πέρα, αν παγώσεις το βίντεο μπορείς να πεις ότι χωράει αν πήγαινε ελαφρώς αριστερά και τσαρούχωνε τα φρένα. Σε κάθε περίπτωση όμως είναι προτιμότερη η αγορά οικοπέδου από τη πλαγιομετωπική (ειδικά με ένα σημαντικά βαθύτερο αμάξι).
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#443684 Μια φορα με το Panda ειχα βγει στο χωμα δεξια γιατι απο το αντιθετο ρευμα γινοταν διπλη προσπεραση (τρια αυτοκινητα παραλληλα το ενα με το αλλο... Ηταν βραδι αλλα ευτυχως ειχε απλετο χωρο και ηταν επιπεδο χωμα...
Με αυτη τη σειρα, αν δεν εχει ανωμαλιες/εμποδια, εχεις abs/esp και δεν πανικοβληθεις μπορει και να τη γλυτωσεις...

Σχετικα με τις μηχανες, την Παρασκευη μπροστα στα ματια μου δυο αδεσποτα ηταν η αιτια να πεσει ενα ζευγαρι απο ενα παπι...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#443732 Αυτό που έπαθε ο ασχετίδης ήταν το λιγότερο που μπορούσε να πάθει από τη στιγμή που καβάλησε τον τοίχο.
Στο υπόλοιπο 98% των περιπτώσεων θα είχε ρίξει ίσα με 3 τούμπες και θα είχε χτυπήσει πολύ άσχημα.
Ένα τσαρούχωμα συνήθως αρκεί για να προλάβει ο άλλος να χωθεί , δεν είχε νταλίκα να έρχεται καταπάνω του .
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#443801
Zorz έγραψε:Για το ατύχημα με το Yaris, mousatos και 21quadra είστε και οι 2 υπερβολικοί. Από το πληκτρολόγιο και με το instant replay όλοι γίνονται Σουμάχερ. :iconcool:

Το ESP δεν θα έσωζε από τη τούμπα γιατί το αμάξι καβάλησε το τοιχίο που λειτούργησε ως ράμπα. Από εκεί και πέρα, αν παγώσεις το βίντεο μπορείς να πεις ότι χωράει αν πήγαινε ελαφρώς αριστερά και τσαρούχωνε τα φρένα. Σε κάθε περίπτωση όμως είναι προτιμότερη η αγορά οικοπέδου από τη πλαγιομετωπική (ειδικά με ένα σημαντικά βαθύτερο αμάξι).


Εμείς / εγώ δηλαδή με πάνω από 3 μύρια χλμ στην πλάτη μου σε αυτοκίνητα και μηχανές σε όλη την Ελλάδα και Ευρώπη με κάθε καιρό και σε κάθε δρόμο δεν θεωρώ τον εαυτό μου ούτε υπερβολικό ούτε Σουμάχερ, Alonso ίσως !!! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#444134 Και όπως πήγαινα στη Μεγαρίδος, στον Ασπρόπυργο, κύριος για τη δουλειά μου, κάνει αναστροφή τύπος που ξεπαρκάρει φεύγοντας από μαγαζ. Του τη ρίχνω πίσω αριστερά, σταματάω και με το που βγαίνω έξω του λέω "Τι έκανες ρε φίλε;" και μου απαντάει "δε σε είδα καθόλου". Επιτόπου τροχαία και την ασφαλιστική μου, το ίδιο και αυτός.

Έρχεται και μου λέει "μη φωνάξεις τροχαία, θα στα πληρώσω όλα", του ρίχνω άκυρο υποψιασμένος ότι δεν έχει τίποτα. Σκάει μύτη ο αδερφός του και μου λέει "θα πούμε ότι οδηγούσα εγώ, ο αδερφός μου δεν έχει δίπλωμα και δεν θα πάρεις τίποτα από την ασφάλεια". Τότε μου γύρισε το μυαλό και αρχίζω να φορτώνω (δεν μιλάω όμως), του είπα μόνο "περιμένουμε".

Ήρθε η τροχαία και καπάκι η φροντίδα ατυχήματος και η δική μου και η δική του (εγώ Υδρόγειος, εκείνος Δύναμη -κάτι τέτοιο). Γυρνάει ο τύπος και λέει " εγώ ξεπάρκαρα και πήγαινα ευθεία :lipsealed: και ήρθε με χτύπησε από πίσω :lipsealed: :rant: Είχα πει εγώ πως πήγαινα, ότι έκανε αναστροφή και τον χτύπησα. Του κόψανε επί τόπου κλήση γιατί είχε μόνο αλβανικό δίπλωμα (άρα δεν είχε τίποτα). Το χτύπημα το δικό μου είναι μπροστά αριστερά και το δικό του πίσω αριστερά. Φωτογραφίες, υπογραφές, γεια σας. Και τα δύο αυτοκίνητα ζημιές, αλλά κινηθήκαμε κανονικά. Κάτι έχανε το δικό μου, ή τιμόνι ή συμπλέκτης, θα δούμε αύριο.

Η πονηριά μου την έσπασε, το ότι ήταν Αλβανός δε με πείραξε, αλλά η πουστιά που δεν δέχτηκα να πω ότι οδηγούσε ο άλλος και είπα την αλήθεια. Καμία μπέσα...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#444138 καλα ξηγηθηκες :iconcool:

εντιτ τωρα το θυμηθηκα,ετσι ακριβως με την ιδια δικαιολογια μου την εκανε παλιος ΣΥΜΜΑΘΗΤΗΣ μου στο δημοτικο.Ξεπαρκαρησε όταν περναγα διπλα(Λαντα 2105 :metalo: ),και ειπε στην ασφαλεια ότι επεσα από πισω του.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#444145 Το ξεπάρκαρα και ήρθε ο άλλος και με χτύπησε πώς ευσταθεί σαν δικαιολογία, αφού αυτός που ξεκινάει από στάση/στάθμευση παραχωρεί προτεραιότητα...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#444148 Μια απορία που πάντα έχω είναι τι γίνεται αν πεταχτεί κάποιος από στοπ ή ξεπαρκαρει ενώ έρχεσαι και τον χτυπήσεις από πίσω και όχι κάθετα. Πώς θα αποδείξεις ότι δεν φταις αν υποστηρίξει ότι αυτός πήγαινε κανονικά και πήγες και έπεσες πάνω του?

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#444160
belgarion έγραψε:Μια απορία που πάντα έχω είναι τι γίνεται αν πεταχτεί κάποιος από στοπ ή ξεπαρκαρει ενώ έρχεσαι και τον χτυπήσεις από πίσω και όχι κάθετα. Πώς θα αποδείξεις ότι δεν φταις αν υποστηρίξει ότι αυτός πήγαινε κανονικά και πήγες και έπεσες πάνω του?

< >

Για να συμβει αυτο και να μην προλαβεις να φρεναρεις η ετρεχες, η χαζευες.
Οπως και να εχει καλη τυχη αφου χωρις μαρτυρες δεν μπορεις να αποδειξεις τιποτα.