Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#747475 Και στο εξωτερικό πάντως οι δρόμοι μέσα σε κατοικημένες περιοχές δεν έχουν αλλάξει.Τωρα αν ο άλλος πηγαίνει χωρίς αύριο μέσα σε κατοικημένη περιοχή...Ε δε ξέρω τι μπορεί να γίνει.

< >
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#747479 Στο εξωτερικό εάν πιάσεις 200 μέσα στην πόλη νομίζω είναι στανταράκι ότι θα παίξουν πολλοί με το σοφρίδιο σου

Εδώ πάλι θα έχεις να το λες σε φίλους, φόρουμ, γιουτιούμπ κοκ
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#747480
BARHonda έγραψε:Στο εξωτερικό εάν πιάσεις 200 μέσα στην πόλη νομίζω είναι στανταράκι ότι θα παίξουν πολλοί με το σοφρίδιο σου

Εδώ πάλι θα έχεις να το λες σε φίλους, φόρουμ, γιουτιούμπ κοκ
^αυτό

Βέβαια μιλάμε για την ίδια χώρα που όποιος έχει τα φράγκα ή τα κονε ή και τα δύο κυκλοφορεί με ξένες πινακίδες για να μην πληρώνει τέλη ή να μην τον πιάνουν τα τεκμήρια ξέρω γω και δεν τρέχει μία
Άβαταρ μέλους
By 224v
#747483 Ο τύπος έιχε ΠΟΛΛΑ χρήματα, με τρία σουπερμάρκετ στη Μύκονο, ενοικιάσεις αυτοκινήτων εκεί και μοτοποδηλατων, ακίνητα που τα νοικιάζει. Έχει και άλλη ferrari, και χρόνια οδηγούσε γρήγορα οχηματα. Από κολλητό του είπε ότι ήταν ωραίος τύπος γενικά. Θα μάθουμε από τη γυναίκα του όταν συνέλθει πως ακριβώς έγινε... κρίμα βέβαια για τέτοια δυστυχήματα για τους άλλους πίσω.. ζουν γονείς αδέλφια κλπ

.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#747486 Τι εστί "ωραίος τύπος"; Εγώ βλέπω ότι μάλλον δεν έβαλε μυαλό:

https://www.newsit.gr/ellada/tzortzis-m ... i/3447010/

Το τροχαίο έγινε στην επαρχιακή οδό που συνδέει τον Πλατύ Γιαλό με την Ψαρρού. Ο Τζώρτζης ήταν οδηγός και ο φίλος του συνεπιβάτης. Κανένας από τους δυο δεν φορούσε κράνος. Ο Τζώρτζης είχε αναπτύξει μεγάλη ταχύτητα και έχασε τον έλεγχο της μηχανής. Ο φίλος του πετάχτηκε στον αέρα, «απογειώθηκε» για 5 μέτρα και κατέληξε σε μια πινακίδα. Ο θάνατός του ήταν ακαριαίος. 

-----------

Κι εμφανίζεται η ντροπή της ανθρωπότητας και δηλώνει τα εξής:

https://www.newsit.gr/ellada/tzortzis-m ... u/3447067/

Ήταν εξαιρετικός οδηγός – Θα διερευνήσουμε τις ακριβείς συνθήκες του τροχαίου



< Note >
Τελευταία επεξεργασία από Serf και 14 Ιαν 2022, 17:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#747487 Ωραίος τύπος, αλλά ευτυχώς που βρέθηκε το δέντρο να τον σταματήσει και δεν πέρασε στο αντίθετο ρεύμα να πάρει κάνα κακομοίρη στο λαιμό του
Α με πρόλαβε ο serf και βλέπω ότι είναι ακόμα χειρότερο...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#747490 Μπορεί να ήταν ωραίος τύπος, αρκεί να μην έπιανε τιμόνι στα χέρια του.

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#747497 Ας μην κοροιδεύομαστε. Αν το ατύχημα δεν ήταν με Ferrari πιθανότατα δεν θα είχαμε ασχοληθεί καν, όπως γίνεται με τόσα άλλα αντίστοιχα ατυχήματα που έχουμε σχεδόν καθημερινά, αλλά γίνονται με "ταπεινά" αυτοκίνητα.

Από το βίντεο πάντως, δεν φαίνεται να πηγαίνει με υπερβολική ταχύτητα.
Το πιο πιθανό είναι ότι μόλις έπιασε την ευθεία, πάτησε μια γερή γκαζιά, αλλά τα 720 άλογα στους πίσω τροχούς δεν αστειεύονται... :(



Το ερώτημα μου, που προέκυψε από το αντίστοιχο ατύχημα του Mad Clip, είναι κατά πόσο θα έπρεπε να θεωρούνται road legal αυτοκίνητα με ιπποδυνάμεις πάνω από 500 άλογα.

Έχει βελτιωθεί απίστευτα η ενεργητική ασφάλεια των αυτοκινήτων σήμερα (σασί, αναρτήσεις, φρένα, κλπ), αλλά βλέπουμε ότι τα άλογα έχουν γίνει "στραγάλια" στις μέρες μας. Ακόμη και έμπειρος να είσαι, δε φαίνεται να θέλει πολύ για να γίνει η στραβή με τραγικά αποτελέσματα. Μια φορά να το πατήσεις λίγο παραπάνω και σε μαζεύουν από τα δέντρα.

Μπορεί να λέμε διάφορα για τον συγκεκριμένο, τον Mad Clip, κλπ, αλλά έχω την αίσθηση πως αν είχαμε και εμείς την δυνατότητα να κατέχουμε ένα τέτοιο αυτοκίνητο, δεν θα ήταν πολύ δύσκολο να βρεθούμε στην θέση τους... :hmmm:

Πατέρας δύο παιδιών, με την γυναίκα του στο δίπλα κάθισμα, ξεσούρωτος, και οδηγώντας την ολοκαίνουργια του Ferrari, δεν πιστεύω ότι επιθυμούσε και ο ίδιος να έχει τέτοια κατάληξη.

Υ.Γ. Realzeus, αυτά που αναφέρεις για τα πατίνια μας τα έχει αναφέρει πολύ αναλυτικά και ο PeterPan που έχει πολύ μεγάλη εμπειρία από ατυχήματα με πατίνια. Η αλήθεια είναι πως και εγώ δεν περίμενα ότι υπάρχει τόσο σοβαρός κίνδυνος τραυματισμού. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#747498
axel12p έγραψε:Η αλήθεια είναι πως και εγώ δεν περίμενα ότι υπάρχει τόσο σοβαρός κίνδυνος τραυματισμού. :lipsealed:

Απορώ που δεν το περίμενες :lol:

Διακρίνεται κι ένα προσεχώς ατρακάριστο RX8 δίπλα; :ninja:
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#747499
axel12p έγραψε:Το πιο πιθανό είναι ότι μόλις έπιασε την ευθεία, πάτησε μια γερή γκαζιά, αλλά τα 720 άλογα στους πίσω τροχούς δεν αστειεύονται... :(


αυτο.Το αυτοκινητο το ειχε κατεβασει η νταλικα εξω απο το Ασκληπειο.Εκει το πρωτοοδηγησε.Μετα ειναι η ευθεια του ''Βο'',και μετα η δεξια που βλεπουμε στα βιντεο. Στην ουσια ηταν η πρωτη στροφη αυτο που βλεπουμε.Απο τα βιντεο δεν φαινεται να εχει και την καλυτερη ασφαλτο εκει.
Δεν θελει και πολυ εαν δεν εισαι 1000% πανω στο τιμονι και πανετοιμος,με 700 αλογα στις πισω ροδες.
Εδω με 4κινητα με τετοιες ιπποδυναμεις και σκιαζεσαι να πατησεις γκαζι εαν δεν εχει ισιωσει πληρως,γιατι και με 3η μπορει να αρχισει να ταξιδευει με το πλαι,με απιστευτη επιταχυνση.
Ποσο μαλλον με αυτο που ουτε φιλικο θα ειναι,ουτε προοδευτικο σε αντιδρασεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#747510
Geralt έγραψε:https://www.newsit.gr/ellada/dystyxima-me-Ferrari-ayto-einai-to-aytokinito-pou-kostise-ti-zoi-tou-tzortzi-monogyiou/3446897/


Η φώτο είναι παλιότερη άραγε ;
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#747512
Scotch έγραψε:
axel12p έγραψε:Η αλήθεια είναι πως και εγώ δεν περίμενα ότι υπάρχει τόσο σοβαρός κίνδυνος τραυματισμού. :lipsealed:

Απορώ που δεν το περίμενες :lol:

Διακρίνεται κι ένα προσεχώς ατρακάριστο RX8 δίπλα; :ninja:
Εικόνα
Εικόνα


Αυτό είναι ότι απέμεινε?
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#747513 Ναι. Μοιάζει όλη τη δύναμη της πρόσκρουσης να την απορρόφησε η πλευρά του οδηγού ή είναι ιδέα μου;
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#747515 Μια καλή αρχή πάντως θα ήταν να μπουν radar σε αυτό το δρόμο. Όπως και στο Ribas.Βεβαια η βλακεία είναι ανίκητη .Ειδικά στο Ribas έχουν γίνει τελευταία 2 -3 θανατηφόρα με μηχανές οι οποίες ξέρουμε πόσο εύκολα κυκλοφορούν χωρίς πινακίδες.
Κατά τα λοιπά φταίνε οι δρόμοι.

< >