Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#404899 Στις Ελληνικές πόλεις υπάρχει μια παρανόηση: Γαλουχημένοι με δεκαετίες ατιμωρησίας, θεωρούμε αναφαίρετο δικαίωμα μας να κινούμαστε με όσα χιλιόμετρα κρίνουμε εμείς οι ίδιοι ότι είναι ασφαλές, ενώ απαιτούμε από τους πεζούς αλλά και τους υπόλοιπους χρήστες του δρόμου να τηρούν τους νόμους (π.χ. φανάρια, διαβάσεις κλπ) ώστε ο μικρότερος χρόνος αντίδρασης που που προκύπτει λόγω της δικής μας αυξημένης ταχύτητας να μην επηρεάζει συνολικά την ασφάλεια.

Αυτό φυσικά παραβλέπει δύο παράγοντες:

1) Οι πεζοί δεν έχουν πάρει δίπλωμα πριν βγουν να διασχίσουν τον δρόμο, ούτε χρειάζονται χαρτί γιατρού που να πιστοποιεί ότι ακούν/βλέπουν/νιώθουν πριν τους δοθεί άδεια να διασχίσουν ένα αστικό δρόμο ή ακόμα και μια λεωφόρο.

2) Οι άνθρωποι -ΟΛΟΙ οι άνθρωποι- κάνουν λάθη.

Το να παραβαίνουμε εμείς τους κανόνες ενώ παράλληλα απαιτούμε οι άλλοι να τους τηρούν και να μην κάνουν λάθη είναι απλά ουτοπικό. Αν το κάνουμε συστηματικά, αργά ή γρήγορα θα εμπλακούμε σε ατύχημα. Και θα έχουμε μερίδιο ευθύνης και εμείς.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#404901 Χρησταρα, απο το φαναρι ξεκιναω με ΠΡΑΣΙΝΟ και αμεσως μολις ο συμπλεκτης πατιναρει, ο πεζος περναει με κοκκινο και στ'αρχιδια του ετοιμος να καβαλησει τον προφυλακτηρα.
Ασε το κηρυγμα σε παρακαλω για τα 20χλμ/ω ...

Σου δειχνουν το φεγγαρι και χαζευεις το δακτυλο... ξεκολλα!
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#404907 "Μηχανή", "Β. Όλγας" και "γριά" μου θύμισαν μια άσχημη στιγμή που έζησα, που ακόμη και μετά από 37 χρόνια την θυμάμαι σαν χθες.

Βράδυ παραμονής Χριστουγέννων 1980 καβαλάμε με την (μέλλουσα τότε) σύζυγο το CB400N για να πάμε από Θ. Σοφούλη στις 40 Εκκλησιές. Ελάχιστη κίνηση, αλλά λίγο πριν φτάσω στο φανάρι της Παρασκευοπούλου πέφτω σε μποτιλιάρισμα. Χώνομαι ανάμεσα στα αυτοκίνητα (διήθηση το λένε τώρα) και φτάνω μπροστά όπου κάπου ~20 μέτρα παρακάτω βλέπω ξαπλωμένο στην μέση της ασφάλτου έναν άνθρωπο και κανείς δίπλα του. Το περίεργο ήταν ότι ο κόσμος ήταν μαζεμένος γύρω από έναν μεγάλο μεταλλικό κάδο που ήταν λίγο μετά το εκκλησάκι, μπροστά σχεδόν στον Μαρινόπουλο.

Τρέχω στον τραυματία και βλέπω μια ηλικιωμένη με ανοιχτό κρανίο και το αίμα να τρέχει στην παγωμένη άσφαλτο. Την σκέπασα με το μπουφάν μου και πήγα να δώ τι γίνεται στον κάδο. Στο περίπτερο που ήταν πριν από την στάση του λεωφορείου ήταν καρφωμένη μια κατάμαυρη Kawasaki 1.000cc και στον κάδο ένα παλικάρι γύρω στα 30 με το κεφάλι διαλυμένο.

Όταν ήρθαν τα ασθενοφόρα φύγαμε σοκαρισμένοι.
Από Σοφούλη έως Παρασκευοπούλου είχα κάνει 5 λεπτά, άντε 10. Από Παρασκευοπούλου έως 40 Εκκλησιές έκανα 20 λεπτά σε άδειο δρόμο...

Αργότερα έμαθα ότι η ηλικιωμένη ήταν φίλη της νουνάς της γυναίκας μου. Δεν τα κατάφερε τελικά. Το παλικάρι ήταν "τυχερό" και κέρδισε στο λαχείο (ή στο ΠροΠο) χρήματα με τα οποία εκείνη την μέρα (παραμονή Χριστουγέννων ) αγόρασε την μηχανή.

Ναι, δεν φορούσε κράνος, ίσως δεν πρόλαβε να αγοράσει, ποιός ξέρει. Δεν ξέρω αν έτρεχε, το αποτέλεσμα μόνο ξέρω... Ούτε αυτός τα κατάφερε.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#404919
Χρήστος Λάππας έγραψε:Στις Ελληνικές πόλεις υπάρχει μια παρανόηση: Γαλουχημένοι με δεκαετίες ατιμωρησίας, θεωρούμε αναφαίρετο δικαίωμα μας να κινούμαστε με όσα χιλιόμετρα κρίνουμε εμείς οι ίδιοι ότι είναι ασφαλές, ενώ απαιτούμε από τους πεζούς αλλά και τους υπόλοιπους χρήστες του δρόμου να τηρούν τους νόμους (π.χ. φανάρια, διαβάσεις κλπ) ώστε ο μικρότερος χρόνος αντίδρασης που που προκύπτει λόγω της δικής μας αυξημένης ταχύτητας να μην επηρεάζει συνολικά την ασφάλεια.

Αυτό φυσικά παραβλέπει δύο παράγοντες:

1) Οι πεζοί δεν έχουν πάρει δίπλωμα πριν βγουν να διασχίσουν τον δρόμο, ούτε χρειάζονται χαρτί γιατρού που να πιστοποιεί ότι ακούν/βλέπουν/νιώθουν πριν τους δοθεί άδεια να διασχίσουν ένα αστικό δρόμο ή ακόμα και μια λεωφόρο.

2) Οι άνθρωποι -ΟΛΟΙ οι άνθρωποι- κάνουν λάθη.

Το να παραβαίνουμε εμείς τους κανόνες ενώ παράλληλα απαιτούμε οι άλλοι να τους τηρούν και να μην κάνουν λάθη είναι απλά ουτοπικό. Αν το κάνουμε συστηματικά, αργά ή γρήγορα θα εμπλακούμε σε ατύχημα. Και θα έχουμε μερίδιο ευθύνης και εμείς.


Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για τους πεζούς! Καθημερινά κινούνται ακόμα και στη μέση του δρόμου, σνομπαρουν τις διαβάσεις και τα φανάρια, πετάγονται μπροστά σου τελευταία στιγμή και γενικότερα κυκλοφορούν σα να βρίσκονται ακόμα στο χωριουδάκι τους, αγνοώντας τους νόμους τις φυσικής (1,5 τόνος σίδερου vs 60-80kg σάρκας) και το οτι, ναι, μπορεί ο άνθρωπος που οδηγάει ένα αυτοκίνητο να κάνει και λαθος.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#404944
Morx έγραψε:Με 50 σε προσπερνανε και τα αστικα, μην αρχιζουμε τωρα....

Αχα. Ναι.

< >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#405004
Pitt έγραψε:.. ήταν καρφωμένη μια κατάμαυρη Kawasaki 1.000cc

Σόρρυ αλλά -και απο την όλη περιγραφή- μου ήρθε στο μυαλό το γνωστό άσμα που μεταξύ άλλων λέει...
"Πλάι στα χίλια, στα χίλια κυβικά σου..."

Α ρε Βασίλη, όλα τα έχεις πει :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#405250
edmond έγραψε:
Pitt έγραψε:.. ήταν καρφωμένη μια κατάμαυρη Kawasaki 1.000cc

Σόρρυ αλλά -και απο την όλη περιγραφή- μου ήρθε στο μυαλό το γνωστό άσμα που μεταξύ άλλων λέει...
"Πλάι στα χίλια, στα χίλια κυβικά σου..."

Α ρε Βασίλη, όλα τα έχεις πει :rtfm:


+εγω δεν θελω μεροκαματο!
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#405858
Χρήστος Λάππας έγραψε:....


Νομίζω ότι έχεις ένα δίκιο αν κάποιος δε περνάει τα 50 χλμ έχει πολλές πιθανότητες να κάνει και ελιγμό και φρενάρισμα και να αποφύγει τα δυσάρεστα και να μη ξεχνιόμαστε τα 50 είναι μέγιστη ταχύτητα, σε κάτι στενά με παρκαρισμένα και επάνω σε πεζοδρόμια ,γωνίες κλπ πρέπει να πηγαίνεις με πολύ λιγότερα .

Παράδειγμα σήμερα ανέβαινα με το yaris την Αρχαιολογικού Μουσείου με 20 γιατί είχε διπλοπαρκαρισμένα σε όλο το μήκος και δίπλα ΛΑΙΚΗ , ο από πίσω σκουτερόβιος σκύλιασε γιατί δε πήγαινα γρηγορότερα μέχρι που πήγε να με περάσει από το άνοιγμα που είχαν κάτι κάδοι σκουπιδιών την ίδια ώρα και στο ίδιο σημείο που μια γιαγιά με καρότσι πήγε να περάσει απέναντι :slap:
... όση ώρα περίμενα στο φανάρι πιο πάνω χάζευα τη φάση μου φαίνεται ότι πήγε να τον χειροτονήσει με μια ομπρελα το έσωσε γιατί της μάζεψε τα πράγματα :s_whiteflag ... κτύπησε το καρότσι της λαϊκής, εγώ αν πήγαινα γρηγορότερα θα έπεφτα και στη γιαγιά και στο καρότσι, τουλάχιστον οι μηχανόβιοι μπορούν να επιλέξουν τι θα κτυπήσουν!
Άβαταρ μέλους
By JBT
#405865 Από πότε ακριβώς θεωρούνται τα 70 στην Όλγας μια "οκ ταχύτητα" ; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#405870 Τι είναι το πράσινο κύμα;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#405872 Αχ ρε συ
[img]http://2.bp.blogspot.com/-hHhrQduGq7I/T6FWc0xSEVI/AAAAAAAAALM/1ULjxq_UVdo/s1600/συσπείρωση+πασοκ.jpg[/img]