Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#650446 Εικόνα

Εδώ τι έχουμε; δεν έχει στοπ πουθενά και επιτρέπονται όλες οι κατευθύνσεις. Το Micra πήγαινε ευθεία και το 206 το είχε δεξιά.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#650452 Το micra φταιει.
Εκτος και αν απο τη διατυπωση και τη φωτογραφια καταλαβαινω λαθος.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#650454 Ναι, είναι λίγο καμπαλεια η διατύπωση,αν ζουμαρεις βέβαια (αριστερό φτερό Μίκρα τσαλακωμενο) και σκεφτείς λίγο την πορεία του πεζω πιθανότατα το μικρα ερχόταν από δεξιά του πεζω, άρα είχε προτεραιότητα αφού δεν υπάρχει σήμανση.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#650455 Ισχυει η προτεραιοτητα απο δεξια οταν δεν υπαρχει σημανση. Αν το 206 ανεβαινε ειχε το Micra δεξια και φταει το 206. Αν κατεβαινε τον ειχε αριστερα και φταιει το Micra.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#650456 Εικόνα

Το 206 ανεβαίνει από τα αριστερά της εικόνας και πάει προς τη δεξιά πλευρά της εικόνας. Δηλαδή προς το λευκό 208.

Το 206 έχει δεξιά το Micra λοιπόν.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#650457 Αν κατέβαινε δεν είναι λογική η κατάληξη τους και το στραπατσο στα αριστερά του Μίκρα.

Εντιτ

Το επιβεβαίωσε ο Μπουσσο. Πάει για ολική το 206 :lipsealed:
Τελευταία επεξεργασία από g8777 και 03 Ιουν 2020, 14:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#650458
g8777 έγραψε:Αν κατέβαινε δεν είναι λογική η κατάληξη τους και το στραπατσο στα αριστερά του Μίκρα.


Διάβασε άνω το μήνυμα που έγραψα.

Στη φωτό έτσι είναι το 206. Το Micra το πήραν μάλλον. Στο οποίο άνοιξαν μέσα οι αερόσακοι και οι πλευρικοί του από την αριστερή πλευρά (οδηγού),
Άβαταρ μέλους
By Govus
#650462 Για χάρη κάτι τέτοιων πανηλίθιων έχουν γεμίσει οι δρόμοι που έρχονται από αριστερά με STOP, τα οποία οι αμοιβάδες επίσης αγνοούν :roll: ...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#650464
g8777 έγραψε:Αν κατέβαινε δεν είναι λογική η κατάληξη τους και το στραπατσο στα αριστερά του Μίκρα.

Εντιτ

Το επιβεβαίωσε ο Μπουσσο. Πάει για ολική το 206 :lipsealed:



Και που να έβλεπες το Micra. :lipsealed:
7:10 το πρωί έγινε έξω από το σπίτι μου.
Μόλις είχα βάλει τα ρούχα μου για να φύγω για δουλειά και ήμουν δίπλα στην μπαλκονόπορτα και άνοιξα για να δω σε 2sec.

Ρώτησα για το τι συμβαίνει όσον αφορά την ασφαλιστική κάλυψη.

Στη μίνι αυτή διασταύρωση, δεν υπάρχει ταμπέλα STOP σε κανένα σημείο και όλοι πάνε παντού.
Ο ΚΟΚ λέει ότι η προτεραιότητα είναι κατόπιν συνεννόησης οδηγών. Δηλαδή όλοι θα έχουν κάποιον δεξιά, στον οποίον και παραχωρούν την προτεραιότητα, αλλά υπάρχει η συνεννόηση σε περίπτωση που έρχεται και 3ο ή 4ο όχημα.

Γιατί τα λέω όλα αυτά;

Αν το πάμε βάσει ΚΟΚ, το 206 έχει το Micra δεξιά και υποθετικά το πληρώνει. Αλλά αν η ασφάλεια του 206 πατήσει στο γεγονός ότι το Micra δεν σταμάτησε να ελέγξει το δρόμο και συγκεκριμένα ΑΝ έρχεται κάποιο όχημα από τη δική του δεξιά πλευρά; τι γίνεται;

Και ξέρετε τι γίνεται; δεν θα πάρει αποζημίωση το Micra. Και το εν λόγω Peugeot δεν κοστίζει πάνω από 1500-2000€.
Το Micra όμως κάνει 13-15 χιλιάρικα... :lipsealed:


Μιλάμε για μια γειτονιά στην άκρη, στη μύτη του λιμανιού του Πειραιά στη Δραπετσώνα, που εδώ για να φτάσει κάποιος, πρέπει να ξέρει.
Συνεπώς μιλάμε για ντόπιους και γνώστες του δρόμου. Που να δείτε μηχανάκια delivery (και όχι μόνο) πως διασχίζουν αυτή τη διασταύρωση αλλά και κάτοικοι της περιοχής με τα ΙΧ τους. Τραγικοί μαλάκες απλά.
Το απόγευμα παίζουν παιδάκια, περπατούν πεζοί, βγάζει κόσμος βόλτα το σκυλί του. Θα μπορούσε να έχει γίνει δυστύχημα και να μας δείξουν τα κανάλια.

Η κατάσταση είναι απελπιστική. Δεν υπάρχει γνώση του ΚΟΚ και ούτε σεβασμός και στην κίνδυνο της ίδιας της οδήγησης. Δεν έχω λόγια...
Άβαταρ μέλους
By Govus
#650466
Giuseppe Busso έγραψε:Ο ΚΟΚ λέει ότι η προτεραιότητα είναι κατόπιν συνεννόησης οδηγών. Δηλαδή όλοι θα έχουν κάποιον δεξιά, στον οποίον και παραχωρούν την προτεραιότητα, αλλά υπάρχει η συνεννόηση σε περίπτωση που έρχεται και 3ο ή 4ο όχημα.

Αυτό ισχύει, αλλά προϋποτίθεται ότι η εξ' αριστερών αμοιβάδα δεν πρέπει να πηγαίνει με "χίλια".
Γι' αυτό γράφω παραπάνω ότι έχουν μπει σε πολλούς δρόμους STOP για τους ερχόμενους από αριστερά, επειδή ο παρτάκιας κωλοΕΛ άσχετος και καθυστερημένος "οδηγός" απλά δεν μπορεί να κάνει ό,τι (απλό) αναφέρει ο ΚΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#650467 Συνεννόηση οδηγών;Απο πότε ισχύει αυτό; Εγώ θυμάμαι να είναι παντα η λάθος απάντηση στα τεστ.
Η παραχώρηση προτεραιότητας στον απο δεξιά ερχόμενο δεν είναι συνεννόηση.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#650468 ισχύει αυτό με τη συνεννόηση οδηγών σε διασταύρωση τύπου σταυρός όταν είσαι απέναντι από τον άλλον και όταν οι δυο σας θέλετε να στρίψετε αριστερά
Άβαταρ μέλους
By Chris
#650470
Giuseppe Busso έγραψε:
Ο ΚΟΚ λέει ότι η προτεραιότητα είναι κατόπιν συνεννόησης οδηγών. Δηλαδή όλοι θα έχουν κάποιον δεξιά, στον οποίον και παραχωρούν την προτεραιότητα, αλλά υπάρχει η συνεννόηση σε περίπτωση που έρχεται και 3ο ή 4ο όχημα.

Γιατί τα λέω όλα αυτά;

Αν το πάμε βάσει ΚΟΚ, το 206 έχει το Micra δεξιά και υποθετικά το πληρώνει. Αλλά αν η ασφάλεια του 206 πατήσει στο γεγονός ότι το Micra δεν σταμάτησε να ελέγξει το δρόμο και συγκεκριμένα ΑΝ έρχεται κάποιο όχημα από τη δική του δεξιά πλευρά; τι γίνεται;

Και ξέρετε τι γίνεται; δεν θα πάρει αποζημίωση το Micra. Και το εν λόγω Peugeot δεν κοστίζει πάνω από 1500-2000€.
Το Micra όμως κάνει 13-15 χιλιάρικα... :lipsealed:


Το οτι η ασφαλεια μπορει να πατησει πανω σε αυτο που λες, δε σημαινει και πως δε θα πληρωσει στο τελος. Εκτος αν πετυχουν κανα παλαβο δικαστη, ή εχουν κονε. Γιατι μπορει να μη σταματησε το μικρα για να δει για καποιον υποτιθεμενο στα δεξια του, αλλα το ατυχημα προκληθηκε επειδη δε σταματησε το 206 σε καποιον υπαρκτο στα δικα του δεξια :s_biggrin

+ οτι λεει ο μουσατος, κι εγω απο τις εξετασεις τη συννενοηση τη θυμαμαι σε τετοιες περιπτωσεις. Εδω ειναι καθαρο "προτεραιοτητα απο δεξια"
Άβαταρ μέλους
By g8777
#650475
Giuseppe Busso έγραψε:
Αν το πάμε βάσει ΚΟΚ, το 206 έχει το Micra δεξιά και υποθετικά το πληρώνει. Αλλά αν η ασφάλεια του 206 πατήσει στο γεγονός ότι το Micra δεν σταμάτησε να ελέγξει το δρόμο και συγκεκριμένα ΑΝ έρχεται κάποιο όχημα από τη δική του δεξιά πλευρά; τι γίνεται;.


Δεν υπαρχει περιπτωση. Ερχοταν απο δεξια σε διασταυρωση χωρις σημανση---> ειχε προτεραιοτητα-----> αποζημιωνεται.


Αλλα περα απο αυτο, και εδω θα ειμαι σαφης . :shifty:

Δεν υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ πατησω φρενο σε διασταυρωση με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΗΣ :hmmm: μορφης σηματοδοτηση .
Ρε παιδι μου να ειναι στην ευθεια μετα την διασταυρωση η Πατουλαινα με ανοικτα τα ποδια :eat: , ο Καμπαλα με μια μπουκαλα ήλιο :s_shout , ραβδοι γραφιτη στο δρομο :inlove: , ο Λουης Χαμιλτον να φωναζει ΤΡΕΧΑ ΡΕ ΜΛΚ G :oops: .

Φρενο. ΦΡΕ-ΝΟ. :adminpower:

Εχω φτασει σε διασταυρωση με ΧΤΙΣΜΕΝΟ ΤΟΙΧΟ στον καθετο δρομο (δεξια αριστερα) και στο τσακ δεν σμπαραλιασα τον συρμο που βγηκε απο μεσα του. :iconcool:

Ποτε δεν ξερεις Μπουσσε τι επιφυλασσει η επομενη γωνια στην Ελλαδα. Ουτε καν σε κομματι μπακλαβα. :iconcool: