Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#567144 Νομίζω της πήραν πινακίδες + δίπλωμα επί τόπου (2 μήνες; ). Το πρόστιμο δεν το θυμάμαι, αλλά πρέπει να ήταν πάνω από 500 ευρώ.

Ακολουθούν δικαστήρια με την ασφαλιστική μου και την ασφαλιστική του μπροστά για να καλύψει τις φαναρτζοδουλειές + τα όποια δικαστικά κόστη και λοιπές γαρνιτούρες. Αν παίζει εξωδικαστικός συμβιβασμός με τις ασφαλιστικές δεν ξέρω.

Να ευχαριστεί όποια συμπαντική δύναμη πιστεύει που δεν χτύπησε άνθρωπο, γιατί τα χρήματα θα ήταν το λιγότερο.

Α και προφανώς δεν είναι ότι δεν είχε 17 ευρώ το μήνα για ασφάλεια (αλλιώς δε θα κυκλοφορούσε με αυτοκίνητο), αλλά αδιαφόρησε πλήρως να ασχοληθεί.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#567146
pierce21 έγραψε:Νομίζω της πήραν πινακίδες + δίπλωμα επί τόπου (2 μήνες; ). Το πρόστιμο δεν το θυμάμαι, αλλά πρέπει να ήταν πάνω από 500 ευρώ.

Ακολουθούν δικαστήρια με την ασφαλιστική μου και την ασφαλιστική του μπροστά για να καλύψει τις φαναρτζοδουλειές + τα όποια δικαστικά κόστη και λοιπές γαρνιτούρες. Αν παίζει εξωδικαστικός συμβιβασμός με τις ασφαλιστικές δεν ξέρω.

Να ευχαριστεί όποια συμπαντική δύναμη πιστεύει που δεν χτύπησε άνθρωπο, γιατί τα χρήματα θα ήταν το λιγότερο.

Α και προφανώς δεν είναι ότι δεν είχε 17 ευρώ το μήνα για ασφάλεια (αλλιώς δε θα κυκλοφορούσε με αυτοκίνητο), αλλά αδιαφόρησε πλήρως να ασχοληθεί.
2 χρόνια οι πινακίδες 500€ το πρόστιμο,φταις δεν φταις.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#567151
mirage έγραψε:Απο την στιγμή που τον παράτησε και έφυγε ενώ εχει εμπλακεί σε δυστυχημα/ατύχημα ειναι hit and run.


Αυτό. Η υπαιτιότητα για το δυστύχημα ανήκει στον πίσω, 100%. Και οι 2 πήγαιναν γρηγορότερα από τη κίνηση αλλά με προβλέψιμο ρυθμό. Ο μπροστά δεν έκανε κάποια απότομη κίνηση ούτε φρέναρε, είναι target fixation του πίσω που δεν κράτησε επαρκή απόσταση. Από τη στιγμή όμως που ενεπλάκη σε ατύχημα και την έκανε (παρατώντας και τη κοπέλα σύξυλη), είναι εγκατάλειψη.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#567268 off topic λιγο αλλα εντυπωσιακο ατύχημα σε ραλλυ κλασικων οχημάτων στην Ιταλια

https://www.lavocedeltrentino.it/2018/09/19/historique-rally-san-martino-in-un-video-il-drammatico-incidente/?fbclid=IwAR0uukcBC8oXjwgshHLuewlkf8N83TK6AV28_jCoeTAK77BdOTfBAUbO6Lw
Άβαταρ μέλους
By elteo
#569168 Τραυματίστηκε μόνο; Εγώ θα τον είχα ξεγράψει από τις φωτογραφίες. :s_omg
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#569190 Όντως, πως την γλύτωσε!
Απο τις φωτογραφίες φαίνεται ότι δεν είχε τύχη...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#569197 μονη περιπτωση να επεσε στη γωνια της νταλικας με την μιση προσοψη… ώστε να μην συνθλιβει στη καμπινα του η δικη του πλευρα.πολυ τυχερος… πως ομωςεπεσε με τοση ταχυτητα στη νταλικα..??? μερα μεσημερι..
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#569198 Δεν ξέρουμε βέβαια πόσο σοβαρά τραυματίστηκε και αν τελικά τα καταφέρει :vava:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#569419 Έχει ανεβάσει κάποια videos το IIHS που δείχνουν πρόσκρουση οχήματος (ΙΧ) στο πίσω μέρος νταλίκας, όταν η νταλίκα έχει σταυθερό προφυλακτήρα (που δεν μετακινείται σημαντικά από την κρούση) και τί συμβαίνει όταν ο προφυλακτήρας της νταλίκας δεν είναι σταθερός.
Στη δεύτερη περίπτωση, συμβαίνει ότι βλέπουμε και στις φωτό της Βαρυμπόμπης.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#569434 Βασικά ό,τι προφυλακτήρα και να ειχε η νταλίκα το ίδιο θα συνέβαινε με ένα βανακι της δεκαετίας του 80.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#571557 Σοβαρό τροχαίο ατύχημα σημειώθηκε το πρωί, στην Ακαδημία Πλάτωνος στην Αθήνα όταν ένα αυτοκίνητο καρφώθηκε στην είσοδο μιας πολυκατοικίας.

Εικόνα
https://www.lifo.gr/now/greece/230002/sokaristiko-troxaio-sto-kentro-tis-athinas-aytokinito-epese-se-polykatoikia-stin-akadimia-platonos
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#571747 https://www.protothema.gr/greece/articl ... onis-euas/

Εικόνα

Στο πένθος έχει βυθιστεί η Σαλαμίνα από τον άδικο χαμό της 17χρονης Εύας Πετροχείλου σε τροχαίο δυστύχημα που σημειώθηκε το απόγευμα της περασμένης Τρίτης στη λεωφόρο Φανερωμένης, όταν το όχημα που οδηγούσε ο 24χρονος φίλος της έπεσε με ιλιγγιώδη ταχύτητα πάνω σε δέντρο.

Δυστυχώς, από την υπερβολική ταχύτητα ο 24χρονος οδηγός του αυτοκινήτου έχασε τον έλεγχο και προσέκρουσε στο δέντρο, με αποτέλεσμα να χάσει τη ζωή της η νεαρή συνοδηγός και να τραυματιστεί σοβαρά ο ίδιος.

Το ατύχημα συνέβη επί της λεωφόρου Φανερωμένης, πολύ κοντά στο Κέντρο Υγείας του νησιού, όμως η άτυχη κοπέλα ήδη είχε σκοτωθεί από την σφοδρότητα της σύγκρουσης.

Το αυτοκίνητο που επέβαινε και οδηγούσε ο 24χρονος φίλος της, κυριολεκτικά κόπηκε στα δύο μετά την σύγκρουση με το δέντρο.

Η είδηση του θανάτου της 17χρονης προκάλεσε άφατη θλίψη στην κοινωνία της Σαλαμίνας, ενώ η ίδια ήταν και ανερχόμενο ταλέντο στο βόλεϊ, μιας και αγωνιζόταν στην τοπική ομάδα του Τελαμώνα.

Σε άσχημη κατάσταση βρίσκονται οι γονείς του άτυχου κοριτσιού, που δεν μπορούν να πιστέψουν το κακό που τους βρήκε.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#571754 Σαν Octavia πρώτης γενιάς φαίνεται το μπροστά μέρος του αυτοκινήτου.