Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Morx
#534395
mousatos έγραψε:ηλίθιος αλλά όχι ψεύτης .

To ηλιθιος, γιατι πολυ απλα δεν παραδεχεται το σφαλμα του, βαζοντας τους αλλους σε μπελαδες.

Οσο για το ψευτης, μπροστα στα ματια μου χωρις κρανος χωρις φλας, ισχυριζοταν και για τα δυο το αντιθετο! :iconcool:
Δε θελω να βρισω περαιτερω, αρκετα τον στολισα face to face οταν εκανε αρνητικη δηλωση και εφυγε κυριος.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#534408 Καλημέρα. (Και) για λόγους σαν αυτό που έτυχε στο Morx οι ασφαλιστικές εταιρείες δεν δεσμεύονται από την όποια δήλωση (περί ευθύνης ή αποποίησης ευθύνης) των πελατών τους και αποφασίζουν αυτές τελικά ως προς την υπαιτιότητα ή μη του πελάτη τους. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις όπου οι εταιρείες τρομπάρουν ως προς τους υπαίτιους. Εκεί δυστυχώς παίζουν τα δικαστήρια. Τέτοια περίπτωση μου έσκασε το 2003 όπου για υλικές ζημιές 1900 ευρώ περίπου σε αμάξι 10 μηνών που μου έκαναν ένα ζευγάρι ηλικιωμένων που έπεσαν πάνω μου αρσιτερά στο πλάι, δεν παραδεχόντουσαν υπαιτιότητα (αλλαγή λωρίδας σε συνδυασμό με την εκ δεξιών προτεραιότητα) και χρειάστηκε να τρέχουμε στα αστικά δικαστήρια όπου τελικά αποζημιώθηκα πλήρως το 2014, σχεδόν 11 χρόνια μετά (την αρχική απόφαση που ήταν υπέρ μου την πήγαν και εφετείο τα ζώα με δικό τους δικηγόρο, όπου στο εφετείο είχαμε συνεχείς αναβολές μέχρι να βγει και η υπέρ μου εφετειακή απόφαση...).
Άβαταρ μέλους
By Morx
#534503 Υπερ σου βγηκε η εφετειακη αποφαση.

ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕμε διοικητικο προστιμο ο φταιχτης για την τροχαια παραβαση? Αντε και εφτασε στα δικαστηρια, οκ.
Σε περιπτωση που απλα γινει η δηλωση και η ασφαλιστικη προφανως αποζημιωσει αυτον που δεν φταιει? Ο αλλος? Μη του χαλατε το ζεν δεν τον αγγιζει τιποτα?

Αυτο ρωταω εγω...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#534507 Αν του χαλάσει το ζεν δε θα ξανα.οδηγήσει, αν δεν ξανα.οδηγήσει δε θα εισπράξει φόρους το κράτος από την αντιπροσωπεία , το συνεργείο , την ασφαλιστική , τα καύσιμα , το δικηγόρο. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που παράτησαν το σιδηρόδρομο στο έλεος του Θεού , χάνουν λεφτά από αλλού.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#534720
Morx έγραψε:Υπερ σου βγηκε η εφετειακη αποφαση.

ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕμε διοικητικο προστιμο ο φταιχτης για την τροχαια παραβαση? Αντε και εφτασε στα δικαστηρια, οκ.
Σε περιπτωση που απλα γινει η δηλωση και η ασφαλιστικη προφανως αποζημιωσει αυτον που δεν φταιει? Ο αλλος? Μη του χαλατε το ζεν δεν τον αγγιζει τιποτα?

Αυτο ρωταω εγω...

Θέλεις και το πιο ωραίο; Όταν ήταν να πάει η υπόθεση εφετείο μετά από πολλές αναβολές, αρχές Οκτώβρη του 2013, με παίρνουν τηλέφωνο από το δικηγορικό γραφείο που συνεργαζόταν με τη νομική προστασία της τότε (2002) ασφαλιστικής μου (Διεθνής Ένωσις), και μου λένε: Ξέρετε, μεθαύριο είναι το εφετείο για την υπόθεσή σας, πλην όμως, επειδή η ασφαλιστική που σας κάλυπτε με τη νομική προστασία έβαλε λουκέτο τον περασμένο Ιούλιο (3 μήνες πριν δηλ.) πλέον εμείς ως γραφείο δεν αμειβόμαστε από κάποιον για την υπόθεσή σας. Οπότε έχετε 2 επιλογές: Ή δικάζεστε ερήμην, που δεν σας το συστήνουμε, ή μας δίνετε από την τσέπη σας μέχρι αύριο, 1000 ευρώ (660 για τα παράβολα και τα υπόλοιπα για αμοιβή μας) προκειμένου να παρασταθούμε στο δικαστήριο και να σας εκπροσωπήσουμε....
Τους έσκασα το χιλιαρικάκι βρίζοντας για την ατυχία μου (όντως η άδεια της Διεθνούς Ένωσης είχε ανακληθεί από την Τράπεζα της Ελλάδος τέλη Ιουλίου 2013) και όλα καλά. Τον Απρίλιο του 2014 βγήκε η απόφαση του δικαστηρίου που μου επιδίκαζε και το υπόλοιπο ποσό που μαζί με τους δικαστικούς τόκους ήταν περίπου 2200 ευρώ (η ζημία του 2002 ήταν περίπου 2000 ευρώ, μου έδωσαν πρωτόδικα το 50%, περίπου 1000 ευρώ, και μετά από άλλα 9 χρόνια άλλα 2200 ευρώ, από τα οποία τα 1000 τα έδωσα πίσω στους δικηγόρους όπως προανέφερα, οπότε τελικά, μετά από 11 χρόνια, πήρα συνολικά περίπου 2200 ευρώ...Το αμάξι με τη ζημία στο μεταξύ το είχα πουλήσει από το 2005...).
Με λίγα λόγια, ου μπλέξεις με δικαστήρια. Αλλιώς, να είσαι προετοιμασμένος για τράβηγμα της βαλίτσας μακριά (ως και πολύ μακριά).
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#538104 Φθιώτιδα: «Στείλτε ασθενοφόρα, έγινε μακελειό» – Σοκάρουν οι εικόνες μετά τη σύγκρουση με το τρένο

https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/ ... s/2624900/

Έλεος γμτπτνμ με τους μπούφους που σκοτώνονται απο τρένα... Παραβίασε και φυλασσόμενη διάβαση ο αυτοκτονικός μλκς... και εκπαιδευτικοί για ναμάθουν τα παιδιά μας...
Να καταφέρνεις να σε σκοτώνει τρένο... που έχει ένα συγκεκριμένο σήμειο απ' όπου πέρναει!!! :rant: :rant:
Ισόβια θα πρέπει να κλείσουν τον οδηγό και να του κόψουν τον κώλο!!! :rant: :rant: :protest:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#538107 Υπάρχουν (ελάχιστες) φορές που κινείσαι αργά και σε τέτοια κλίση με τον...στόχο , που η Α έως Β-pillar σου κόβουν τη θέα τόσο όσο να μη τον δεις . Αν είσαι βιαστικός , μία στις τόσες θα σου κάτσει και τη στρούμφησες . Πρέπει να σταματάμε εντελώς και να κοιτάμε 3 φορές .Είχαν αργήσει λέει και βιαζότανε.
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 27 Σεπ 2018, 20:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Morx
#538109
MIXOStsi έγραψε:Φθιώτιδα: «Στείλτε ασθενοφόρα, έγινε μακελειό» – Σοκάρουν οι εικόνες μετά τη σύγκρουση με το τρένο

https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/ ... s/2624900/

Έλεος γμτπτνμ με τους μπούφους που σκοτώνονται απο τρένα... Παραβίασε και φυλασσόμενη διάβαση ο αυτοκτονικός μλκς... και εκπαιδευτικοί για ναμάθουν τα παιδιά μας...
Να καταφέρνεις να σε σκοτώνει τρένο... που έχει ένα συγκεκριμένο σήμειο απ' όπου πέρναει!!! :rant: :rant:
Ισόβια θα πρέπει να κλείσουν τον οδηγό και να του κόψουν τον κώλο!!! :rant: :rant: :protest:


πως αυτή η γυναίκα ο καλύτερος άνθρωπος όπως έλεγαν χαρακτηριστικά έφυγε από τη ζωή.


Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ !!!! :rtfm:
Αυτος που παραβιαζει φυλασσομενη διαβαση και παιρνει στο λαιμο του αλλους 3 ... :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#538110 Μπερδεύτηκες...
Για τη συνοδηγό λένε που σκοτώθηκε...
Η οδηγός είναι τραυματίας!
Άβαταρ μέλους
By mirage
#538129
mousatos έγραψε:Υπάρχουν (ελάχιστες) φορές που κινείσαι αργά και σε τέτοια κλίση με τον...στόχο , που η Α έως Β-pillar σου κόβουν τη θέα τόσο όσο να μη τον δεις . Αν είσαι βιαστικός , μία στις τόσες θα σου κάτσει και τη στρούμφησες . Πρέπει να σταματάμε εντελώς και να κοιτάμε 3 φορές .Είχαν αργήσει λέει και βιαζότανε.
Ολα αυτα σε φυλασομενη διάβαση;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#538130 Και προσπερνώντας άλλους 2
Άβαταρ μέλους
By Govus
#538134
drdino έγραψε:Και προσπερνώντας άλλους 2


Θα "ήξερε τον δρόμο" η πιλότος :shifty: ...
Εν τω μεταξύ, η γυναίκα, λέει, που σκοτώθηκε είχε δυο παιδιά και είχε χάσει και τον άντρα της προ διετίας :lipsealed: !
Καμμία ελπίδα :( .
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#538136
Govus έγραψε:
drdino έγραψε:Και προσπερνώντας άλλους 2


Θα "ήξερε τον δρόμο" η πιλότος :shifty: ...
Εν τω μεταξύ, η γυναίκα, λέει, που σκοτώθηκε είχε δυο παιδιά και είχε χάσει και τον άντρα της προ διετίας :lipsealed: !
Καμμία ελπίδα :( .

Σε τροχαιο και ο αντρας της..