Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#444166
Νίκος Παππάς έγραψε:
belgarion έγραψε:Μια απορία που πάντα έχω είναι τι γίνεται αν πεταχτεί κάποιος από στοπ ή ξεπαρκαρει ενώ έρχεσαι και τον χτυπήσεις από πίσω και όχι κάθετα. Πώς θα αποδείξεις ότι δεν φταις αν υποστηρίξει ότι αυτός πήγαινε κανονικά και πήγες και έπεσες πάνω του?

< >

Για να συμβει αυτο και να μην προλαβεις να φρεναρεις η ετρεχες, η χαζευες.
Οπως και να εχει καλη τυχη αφου χωρις μαρτυρες δεν μπορεις να αποδειξεις τιποτα.
Το βλέπω καθημερινά, όταν επιστρέφω από την δουλειά, στην Εθνική οδό υπάρχει μια κατηφόρα ενός και χιλιομέτρου που διασταυρώνεται με δρόμο που έχει στοπ. Όσο χαλαρά και να πηγαίνεις πας με 90-100 , και σχεδόν πάντα θα βγει κάποιος που θα κάνει ότι δεν σε είδε και φυσικά θα μπει μπροστά σου με 20-30χλμ /ώρα και όχι επιταχύνοντας σαν άνθρωπος. Ενίοτε αυτός ο κάποιος μπορεί να είναι φορτηγό ή νταλίκα. Ευτυχώς ο δρόμος είναι φαρδύς στο σημείο και προλαβαίνεις να φρενάρεις και να περάσεις ή ενίοτε να φρενάρεις και σχεδόν να σταματήσεις αριστερά τους και όχι επάνω τους

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#444171 @belgarion, εαν οπως κατεβαινεις και τον βλεπεις οτι παει να βγει,του παιξεις τα φωτα να μην βγει... αυτος θα συνεχισει την κινηση?? ισως σταματησει, εαν ομως ειναι μεγαλο οχημα φορτηγο ισως και να μην το κανει... αλλα να μεινει στην δεξια χωρις να κλεισει τον δρομο.... Με τους φορτηγατζηδες προσωπικα δεν εχω χρονια τωρα παραπονο ιδιαιτερο, οταν καταλαβουν οτι θα τους προσπερασεις γρηγορα... σου ανοιγουν χωρο... Χρησιμοποιω πολυ τα φωτα μου, σε τετοιες περιπτωσεις...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#444172
224v έγραψε:@belgarion, εαν οπως κατεβαινεις και τον βλεπεις οτι παει να βγει,του παιξεις τα φωτα να μην βγει... αυτος θα συνεχισει την κινηση?? ισως σταματησει, εαν ομως ειναι μεγαλο οχημα φορτηγο ισως και να μην το κανει... αλλα να μεινει στην δεξια χωρις να κλεισει τον δρομο.... Με τους φορτηγατζηδες προσωπικα δεν εχω χρονια τωρα παραπονο ιδιαιτερο, οταν καταλαβουν οτι θα τους προσπερασεις γρηγορα... σου ανοιγουν χωρο... Χρησιμοποιω πολυ τα φωτα μου, σε τετοιες περιπτωσεις...
Το Clio έχει φώτα ημέρας led οπότε είναι αρκετά εμφανές έτσι και αλλιώς. Πολλοί σταματάνε με φώτα ή και κόρνα ενίοτε, κάποιοι πολύ απλά είναι στον κόσμο τους.

< >
Άβαταρ μέλους
By gakost
#444317 Ξέρετε ότι αυτό με τα φώτα είναι λάθος έτσι; Επιτρέπετε μόνο την νύχτα σύμφωνα με τον ΚΟΚ Άρθρα 36 και 37 αλλιώς επιφέρει πρόστιμο
Άβαταρ μέλους
By 224v
#444329
gakost έγραψε:Ξέρετε ότι αυτό με τα φώτα είναι λάθος έτσι; Επιτρέπετε μόνο την νύχτα σύμφωνα με τον ΚΟΚ Άρθρα 36 και 37 αλλιώς επιφέρει πρόστιμο


Εαν ειναι παραβαση, για να μην ειδοποιεις οτι εχει ρανταρ ταχυτητας πιο κατω, ενταξει!!! αλλα εδω δεν αστυνομευουν αλλες σοβαρες παραβασεις... δεν θα κολλησουμε εκει (φυσικα δεν ειμαι politically correct αλλα ΔΕΝ με νοιαζει στη χωρα που ζουμε).
Ας γλυτωσω εγω ενα φιλημα με καποιον μακακα που δεν σεβεται την προτεραιοτητα π.χ. και ας με γραψουν... φυσικα θα απαιτησω να γραψουν και τον αλλο παραβατη.... :lol:
ακομα και σε αστικη περιοχη το να παιξεις τα φωτα ωστε να ειδοποιησεις τον αλλο για την προθεση σου εχει αποτελεσμα.... για την αποφυγη ενος ατυχηματος...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#444357
MIXOStsi έγραψε:σίγουρα? :hmmm:

Σου είναι ευκολο να παραθέσεις?


http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf

36.3
Mε εξαίρεση τις περιπτώσεις τoυ άρθρoυ 37 παράγραφος 3 τoυ παρόντoς
Kώδικα απαγoρεύεται, κατά τη συνάντηση με όχημα πoυ έρχεται αντίθετα,
τo άναμμα και τo σβήσιμo των φώτων ή η εναλλαγή της χρήσης τoυς κατά
μικρά χρoνικά διαστήματα.


37.3
Oι oδηγoί αυτoκινήτων oχημάτων μπoρoύν τη νύκτα, αντί ηχητικών
πρoειδoπoιήσεων, να δίνoυν τις φωτεινές πρoειδoπoιήσεις, τoυ άρθρoυ 36
παράγραφος 4 τoυ παρόντoς Kώδικα.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#444391 Βέβαια ο ΚΟΚ λέει "κατά τη συνάντηση με όχημα που έρχεται αντίθετα".
Ο 224v μιλάει για περίπτωση που κάποιος είναι σε κάθετο δρόμο. Δεν νομίζω ο ΚΟΚ να αναφέρεται σε τέτοιες περιπτώσεις.

Βασικά η απαγόρευση είναι για όταν υπάρχει μπλόκο.
Αν πχ έχει γίνει ένα ατύχημα στο αντίθετο ρεύμα και κάνεις σινιάλο με τα φώτα στους απέναντι που συναντάς να κόψουν ταχύτητα, δε νομίζω να σε γράψει η τροχαία ακόμα και αν σε δουν.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#444396
Andreasdik έγραψε:Βέβαια ο ΚΟΚ λέει "κατά τη συνάντηση με όχημα που έρχεται αντίθετα".
Ο 224v μιλάει για περίπτωση που κάποιος είναι σε κάθετο δρόμο. Δεν νομίζω ο ΚΟΚ να αναφέρεται σε τέτοιες περιπτώσεις.

Βασικά η απαγόρευση είναι για όταν υπάρχει μπλόκο.
Αν πχ έχει γίνει ένα ατύχημα στο αντίθετο ρεύμα και κάνεις σινιάλο με τα φώτα στους απέναντι που συναντάς να κόψουν ταχύτητα, δε νομίζω να σε γράψει η τροχαία ακόμα και αν σε δουν.


Αυτο ακριβως!!!! παρολα αυτα ακομα και σε αυτοκινητοδρομο εαν δω μπλοκο εγω τα αναβω...., μεσα μου απλα πιστευω οτι εφ οσον εχουν μπλοκο για τους απεναντι δεν θα εχουν στη δικη μου κατευθυνση... σιγα μην συντονιζονται σε τετοιο επιπεδο οταν μαλιστα πλεον τα ατυχηματα ειναι ελαχιστα στους αυτοκινητοδρομους. Καλυτερα να γραφουν οποιον σφαζει κοκκινο στις πολεις.. πιο καλη δουλεια θα κανουν....
Άβαταρ μέλους
By sargus
#444510 Καλύτερα να μη συναντηθούμε σε καμιά διασταύρωση γιατί εγώ όταν παίζω τα φώτα σε κάποιον, του παραχωρώ την προτεραιότητα μου. Το ίδιο καταλαβαίνω όταν κάποιος παίξει τα φώτα σε εμένα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#444511 Ακόμα και αν βλέπεις οτι ειναι γκαζομενος? Έχει σημασία επίσης πως τα παίζεις....
Όταν το κάνω πάντως με καταλαβαίνουν μέχρι τώρα
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#444514
sargus έγραψε:Καλύτερα να μη συναντηθούμε σε καμιά διασταύρωση γιατί εγώ όταν παίζω τα φώτα σε κάποιον, του παραχωρώ την προτεραιότητα μου. Το ίδιο καταλαβαίνω όταν κάποιος παίξει τα φώτα σε εμένα.

+1
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#444515
sargus έγραψε:Καλύτερα να μη συναντηθούμε σε καμιά διασταύρωση γιατί εγώ όταν παίζω τα φώτα σε κάποιον, του παραχωρώ την προτεραιότητα μου. Το ίδιο καταλαβαίνω όταν κάποιος παίξει τα φώτα σε εμένα.

+1
Άβαταρ μέλους
By DAP
#444558 Οταν με βλεπει οτι φρεναρω σιγανα και αναβοσβηνω τα φωτα εχει την εξυπναδα να στριψει και τη γαιδουρια να μην κανει ενα σημα για ευχαριστω.....
Αμα ομως με βλεπει να ερχομαι με ολα μονο καλαμας θα'ναι να ξεκινησει στροφη.....
Άβαταρ μέλους
By 224v
#444611
DAP έγραψε:Οταν με βλεπει οτι φρεναρω σιγανα και αναβοσβηνω τα φωτα εχει την εξυπναδα να στριψει και τη γαιδουρια να μην κανει ενα σημα για ευχαριστω.....
Αμα ομως με βλεπει να ερχομαι με ολα μονο καλαμας θα'ναι να ξεκινησει στροφη.....


+1 και φυσικα δεν μιλαμε να εχει αυτος προτεραιοτητα...μιλαμε για "βιαστικους" που θελουν να περασουν πρωτοι ενω δεν εχουν την προτεραιοτητα γιατι "ετσι"