Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#514879 Το σχόλιο του τεχνικού: Really good car overall.

Το report έχει 4 διαβαθμίσεις (Poor, Fair, Good, Excellent). Σε όλα έβαλε Good (in working condition) εκτός από:
headlights: Fair. Both headlight lenses are beginning to show fading
General cleanliness of engine bay: Fair. Good for the age and milage (not been steamed cleaned)
Front tyres: Poor. On the legal required limit
Discs/pads (visual check): Poor. Front brake pads extremely low.

Κόστος για αντικατάσταση όλων (πλην των ελαστικών που το γνώριζα και το έχει ενσωματώσει, τρόπον τινά, στην τιμή), 135 λίρες.

Δεν αξίζει να χάσω το αυτοκίνητο, για 135 λίρες, αλλά θα του το πετάξω μήπως κόψει κάτι.

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη. :)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#514880 Οπως λες δεν αξιζει να το χασεις , ακομα και αν δεν θελησει να σου κοψει.

Μεγεια, καλες βολτες στην Σκωτια το καλοκαιρι!
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#514881 Άντε καλορίζικο! :thumbsup:

Απ'ότι βλέπω, το σχέδιο μάχης προβλέπει άφιξη στο Stansted, βρίσκεις τον Φιλιπινέζο, τον πληρώνεις, σου δίνει το V5C/2, κάνεις επί τόπου Online ασφάλεια (ψάξε quotes από τώρα, αφού έχεις την πινακίδα) και road tax, κανόνισε να αλλάξεις το ίδιο απόγευμα μπροστά λάστιχα και τακάκια, περνάς το βράδυ σε κάνα Premier Inn κλπ και νωρίς το επόμενο πρωί βουρ για Γλασκώβη. :superman:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#514885 Μήπως να έβαζα τα μπρος πίσω για συμμετοχική ουρά; :shifty:

Ευχαριστώ Zorz :)

Κάπως έτσι είναι το πρόγραμμα. Και λέω κάπως γιατί με βλέπω το ίδιο βράδυ Γλασκώβη και την επομένη να επιστρέφω από Εδιμβούργο. Λίγο σκότωμα, αλλά δε βγαίνει αλλιώς.

Edit: Ευχαριστώ Νίκο :)
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#514891
Scotch έγραψε:Κάπως έτσι είναι το πρόγραμμα. Και λέω κάπως γιατί με βλέπω το ίδιο βράδυ Γλασκώβη και την επομένη να επιστρέφω από Εδιμβούργο. Λίγο σκότωμα, αλλά δε βγαίνει αλλιώς.

Είναι εξοντωτικό, δεν μπορείς να πάρεις 1 μέρα παραπάνω; (βασικά επιστροφή το βράδυ της επόμενης αντί για πρωί/μεσημέρι)

Έχω κάνει κάτι παρόμοιο όταν μετακόμισα Σκωτία, και δεν το συνιστώ. Ήμουν στην Ελλάδα για διακοπές, οπότε πέταξα στο Stansted (ήδη με 1.5 ώρα καθυστέρηση), μετά γραμμή για LCY για να παραλάβω το (νοικιάρικο) αμάξι, από εκεί στο σπίτι για να φορτώσω τα ήδη πακεταρισμένα πράγματα και δρόμο για Aberdeen τη νύχτα. :vava:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#514899
Zorz έγραψε:
Scotch έγραψε:Κάπως έτσι είναι το πρόγραμμα. Και λέω κάπως γιατί με βλέπω το ίδιο βράδυ Γλασκώβη και την επομένη να επιστρέφω από Εδιμβούργο. Λίγο σκότωμα, αλλά δε βγαίνει αλλιώς.

Είναι εξοντωτικό, δεν μπορείς να πάρεις 1 μέρα παραπάνω; (βασικά επιστροφή το βράδυ της επόμενης αντί για πρωί/μεσημέρι)
Έχω κάνει κάτι παρόμοιο όταν μετακόμισα Σκωτία, και δεν το συνιστώ. Ήμουν στην Ελλάδα για διακοπές, οπότε πέταξα στο Stansted (ήδη με 1.5 ώρα καθυστέρηση), μετά γραμμή για LCY για να παραλάβω το (νοικιάρικο) αμάξι, από εκεί στο σπίτι για να φορτώσω τα ήδη πακεταρισμένα πράγματα και δρόμο για Aberdeen τη νύχτα. :vava:

Το κακό είναι ότι πτήση από Εδιμβούργο (που πάει απευθείας και έχει και λογική τιμή - 160 λίρες) έχει μόνο Τρίτη και μετά Πέμπτη. Φτάνω Stansted 9 το πρωί με Ryanair, συναντιέμαι κατά τις 10 με τον Φίλιπ, κάνουμε online τη μεταβίβαση, μου δίνει το V5C/2, καταστρέφει το V5C, το κάνω taxed, κάνω retrieve το quote για την ασφάλεια (έχω κάνει ήδη :shifty: ). Θεωρώ πως μέχρι τις 12:00-13:00 το μεσημέρι θα έχω τελειώσει, οπότε αναχωρώ για πάνω. Μέχρι τις 22:00 θα είμαι πάνω (με στάσεις, χαλαρά). Πιστεύω πως τακάκια και λάστιχα δε θα είναι τόσο χάλια για να μη με βγάλουν για το ταξίδι :s_dunno . Και τον Αύγουστο τα αλλάζω (να προλάβω να το ψάξω και λίγο). Και την άλλη μέρα το πρωί, τρένο για Εδιμβούργο και τη μεσημεριανή πτήση της easyjet.
Το έχω κάνει 4 συναπτά έτη (το Dover-Glasgow), οπότε ξέρω πάνω-κάτω τι να περιμένω (από άποψη κούρασης).
Άβαταρ μέλους
By mirage
#514900
Scotch έγραψε:Ευχαριστώ mirage. Αν έχεις καμία hondikή συμβουλή, ως πρώην κάτοχος, ευπρόσδεκτη.
Μου έρχεται κατι ήδη στο μυαλο που αφορα το relay του κλιματισμου. Οταν με το καλο πας πανω για καλοκαίρι θυμισε μου να σου στειλω πληροφοριες.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#514902
mirage έγραψε:
Scotch έγραψε:Ευχαριστώ mirage. Αν έχεις καμία hondikή συμβουλή, ως πρώην κάτοχος, ευπρόσδεκτη.
Μου έρχεται κατι ήδη στο μυαλο που αφορα το relay του κλιματισμου. Οταν με το καλο πας πανω για καλοκαίρι θυμισε μου να σου στειλω πληροφοριες.

Έγινε. Ευχαριστώ :)
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#514911 Ευχαριστώ παιδιά. Καθίστε να το πάρω πρώτα... έχω 3,5 μέρες μπροστά μου... ελπίζω να μην το δώσει πουθενά αλλού μέχρι να ανέβω :lol: