Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#480277 Μιράζ μου, δεν κατέχω όλη τη γνώση του σύμπαντος, μάλλον σε αντίθεση με ό,τι πίστευες για μένα.
Έκανα μια πρόταση για το μοναδικό έτερο μοντέλο που υπήρχε στα κριτήρια που θέτει ο Σπύρος. Το είχα δει όταν είχε πρωτοβγεί (6-7 χρόνια πριν) κι ήταν ενδιαφέρουσα ιδέα. Έδειξες με στοιχεία ότι είναι ακατάλληλο. Πάμε παρακάτω λοιπόν.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#480295 Εδώ στην Ελλάδα σαν να θυμάμαι ότι υπήρξε και εγκύκλιος για αντικατάσταση μετά από πολλά προβληματικά.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#480299
Scotch έγραψε:Καλό! Κι εγώ κοιτάω μόνο για αυτόματο...
Χειροκίνητο αποκλείεται, οπότε αποκλείεται και το iq :-(

< >


Mεγιά! :lol:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#480301 Είναι 2θέσιο κι αυτό. Και το for4 3,5 μέτρα

< >
Τελευταία επεξεργασία από Scotch και 31 Ιαν 2018, 21:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By nik0laus
#480315 Πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ λίγες οι φορές όπου στη θέση που θα βρεις να παρκάρεις με το Smart δεν θα χωράει ένα supermini στα 3,5 μέτρα όπως C1-107-Aygo ή κάποιο από το τρίο Κουβάγκεν. Η εμπειρία μου σαν γέννημα θρέμα Ζωγραφιώτης και κάτοικος Κυψέλης για 8 χρόνια με δύο αυτοκίνητα 3,4 και 4,5 μέτρων αντίστοιχα είναι ότι στο 95% των θέσεων παρκαρίσματος του μικρού χώραγε και το μεγάλο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#480324
elteo έγραψε:yolo Μωρέ...:lol:

Αν πάμε σε yolo φάση, θα πάω στο Noble που προτάθηκε :shifty: :lol:

nik0laus έγραψε:Πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ λίγες οι φορές όπου στη θέση που θα βρεις να παρκάρεις με το Smart δεν θα χωράει ένα supermini στα 3,5 μέτρα όπως C1-107-Aygo ή κάποιο από το τρίο Κουβάγκεν. Η εμπειρία μου σαν γέννημα θρέμα Ζωγραφιώτης και κάτοικος Κυψέλης για 8 χρόνια με δύο αυτοκίνητα 3,4 και 4,5 μέτρων αντίστοιχα είναι ότι στο 95% των θέσεων παρκαρίσματος του μικρού χώραγε και το μεγάλο.

Αν ζήσεις για λίγο καιρό με smart θα αναθεωρήσεις :s_yes
Απλά με το smart δεν σε απασχολεί αν θα βρεις θέση, σχεδόν όπου κι αν πας. Είναι βέβαιο ότι θα βρεις και μάλιστα γρήγορα. Εκεί έχω καταλήξει τα 13 χρόνια που το οδηγώ (και πιο πριν οδηγούσα 3,5 & 4,00 μέτρων). Θυμάμαι μια φορά που είχα συνοδηγό έναν φίλο, που οδηγούσε τότε peugeot 106, την έκπληξή του όταν παρκάρισα σε μία smarto-θέση. Αρχικά δεν πίστευε ότι θα μπω και μετά το έλεγε σε όλη την παρέα ότι μπήκαμε σε μία τρύπα που δεν ήταν θέση :lol:
Με όλα τα άλλα, περιμένεις να φύγει κάποιο αυτοκίνητο για να παρκάρεις. Με το smart, περιμένεις να φύγει κάποιο αυτοκίνητο ή κάποια μηχανή ή να μετακινηθεί λίγο κάποιος σκουπιδοτενεκές για να παρκάρεις :s_yes

Αυτό που λες ισχύει, για τα μεγαλύτερα αυτοκίνητα όμως. Για παράδειγμα, δε βλέπω το λόγο αν θέλω να πάω κάπου να πάρω τη B αντί για το lexus, για να παρκάρω πιο εύκολα. Θεωρώ πως οι πιθανότητες να βρω θέση είναι πρακτικά οι ίδιες.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#480349 Η διαφορά είναι ότι σε αντίθεση με το Smart, το iQ είναι αυτοκίνητο. Δεν έχουν καμία σχέση σε "πάτημα" στον δρόμο.
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 31 Ιαν 2018, 23:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#480352 Δεν αντιλέγω (αν και μου είναι αδιάφορο για τη χρήση που προορίζεται). Πόσο πιο ενδιαφέρον να είναι στις μποτιλιαρισμένες ευθείες της Λ. Μεσογείων;

Το κακό είναι αυτό που λέει ο cosneo για το CVT. Μας έκανε την καρδιά περιβόλι :-(

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#480363 Στην παρούσα φάση είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις, χωρίς ωστόσο να αποκλείεται στο μέλλον. Γενικά το 99% των δρόμων που κινούμαι δεν έχει κανένα οδηγικό ενδιαφέρον, με συνέπεια να μην έχει κανένα νόημα να ρίξω το βάρος σ' αυτόν τον τομέα.

< >