Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#514929 Κάθισμα που γίνεται υπερτεράστιο armrest->check
Aστραφτερά ίνοξ πατάξια->check
Αν έχει και mp3 player τότε ο Storm θα σε προλάβει :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#514942
Scotch έγραψε:Το report έχει 4 διαβαθμίσεις (Poor, Fair, Good, Excellent). Σε όλα έβαλε Good (in working condition) εκτός από:
headlights: Fair. Both headlight lenses are beginning to show fading
Discs/pads (visual check): Poor. Front brake pads extremely low.
Κόστος για αντικατάσταση όλων 135 λίρες.
Δεν αξίζει να χάσω το αυτοκίνητο, για 135 λίρες, αλλά θα του το πετάξω μήπως κόψει κάτι.

Έκοψε τις 90. Να 'ναι καλά! Και μου δίνει και δώρο ένα παιδικό κάθισμα της κόρης του. Ωραίος ο τύπος. Θα του κρατάω κανένα Metaxa :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#514975 Καλή φάση φαίνεται. Το βρώμικο χώρο κινητήρα για καλό το έχω γιατί έτσι φαίνονται τυχόν διαρροές.
Το 11 μήνες να κάθεται είναι κακό αλλά νομίζω το έχεις ξανακάνει.
Με το καλό και καλό ταξίδι. Η υπόλοιπη οικογένεια το έχει δει, έχει άποψη;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#514999 Ευχαριστώ sknipper!
Πράγματι, ο βρώμικος χώρος κινητήρα ήταν η μόνη παρατήρηση που δε με απασχόλησε. Κάποτε ήξερα πως δεν κάνει να πλένεις τον κινητήρα γιατί παρασύρεις εκτός από τη βρωμιά και μονωτικά/στεγανωτικά/ή κάτι τέτοιο.
Οι 11 μήνες ίσως είναι λίγο πιο πολύπλοκοι τώρα, λόγω περισσότερων ηλεκτρικών, σε σχέση με το micra (που απλά έβγαζα-έβαζα τον πόλο της μπαταρίας και απλά έχανα τα ημερήσια μίλια). Το πιο βασικό είναι να χωράει στο γκαράζ :lol: (εντάξει, θα χωράει, απλά μπορεί να χρειαστεί κάποια αλλαγή διαρρύθμισης).
Η οικογένεια το έχει δει και αρέσει πολύ. Αλλά προβλέπω καθημερινή μάχη για το ποιοι θα κάθονται μπροστά ... ήδη έχουν εκδηλώσει πολλοί την επιθυμία να "θυσιαστούν" και να κάθονται στη μεσαία μπροστινή :lol: .
Άβαταρ μέλους
By mirage
#515001 Βέβαια καθαρός κινητηρας σημαινει ευκολοτερος εντοπισμος διαρροών κλπ και όχι το ανάποδο αλλα ΟΚ Honda ειναι.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#515004
mirage έγραψε:Βέβαια καθαρός κινητηρας σημαινει ευκολοτερος εντοπισμος διαρροών κλπ και όχι το ανάποδο αλλα ΟΚ Honda ειναι.

Ευκολότερα ίσως να εντοπίσεις ακριβώς από που είναι η διαρροή, αλλά αν έχεις λχ. μια φλάτζα που απλώς "γλύφει" λάδια με αργό ρυθμό (συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες, σε Yamaha στη περίπτωση μου), το πλύσιμο 1-2 μέρες πριν μπορεί να κρύψει τη διαρροή. Ενώ με σκονισμένο αλλά στεγνό κινητήρα, είναι πιο εύκολο να επιβεβαιώσεις ότι δεν χάνει υγρά από κάπου. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#515009
Zorz έγραψε:Ευκολότερα ίσως να εντοπίσεις ακριβώς από που είναι η διαρροή, αλλά αν έχεις λχ. μια φλάτζα που απλώς "γλύφει" λάδια με αργό ρυθμό (συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες, σε Yamaha στη περίπτωση μου), το πλύσιμο 1-2 μέρες πριν μπορεί να κρύψει τη διαρροή. Ενώ με σκονισμένο αλλά στεγνό κινητήρα, είναι πιο εύκολο να επιβεβαιώσεις ότι δεν χάνει υγρά από κάπου. :hmmm:


αυτο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#515440 Αποσυνδέω μπαταρία για τον 1,5 μήνα που θα το αφήσω έξω, έτσι; Δεν πιστεύω να έχω θέμα με τον συναγερμό (να αρχίσει να βαράει λόγω αποσύνδεσης της μπαταρίας). Αν έχει συναγερμό πάντα :s_dunno Θεωρώ πως είναι καλύτερο από το να το αφήσω συνδεδεμένο και απλά να πω στον γείτονα να έχει το νου του.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#515485 Έχω δωρεάν street parking μπροστά από το σπίτι μου, θα έχω το νου μου. Μπορώ να σου κρατήσω και τη μπαταρία φορτισμένη. :shifty: