Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#480366 Από άποψη ενεργητικής ασφάλειας σίγουρα έχει καλύτερη το iq. Από άποψη παθητικής, δεν είμαι τόσο σίγουρος.
Άσκοπα κουραζόμαστε όμως. Τόσο το αυτόματο όσο και το χειροκίνητο απορρίπτονται, το καθένα για διαφορετικούς λόγους :-(

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#480368
nik0laus έγραψε:Πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ λίγες οι φορές όπου στη θέση που θα βρεις να παρκάρεις με το Smart δεν θα χωράει ένα supermini στα 3,5 μέτρα όπως C1-107-Aygo ή κάποιο από το τρίο Κουβάγκεν. Η εμπειρία μου σαν γέννημα θρέμα Ζωγραφιώτης και κάτοικος Κυψέλης για 8 χρόνια με δύο αυτοκίνητα 3,4 και 4,5 μέτρων αντίστοιχα είναι ότι στο 95% των θέσεων παρκαρίσματος του μικρού χώραγε και το μεγάλο.
Όπως είπε και ο Scotch, καμία σχέση. Με smart ξαφνικά προκύπτουν θέσεις που μέχρι τότε δεν τις έβλεπες, δεν μετράγανε για θέσεις. Και υπάρχουν σχεδόν πάντα και παντού. Πρέπει να το ζήσεις για να το καταλάβεις.
Για μένα πάντως ακόμα και από το smart στο iq υπάρχει διαφορά στην ευκολία παρκαρίσματος.
Δεν υπήρχαν κάποιοι τρόποι να μπαίνει κάθισμα για παιδιά στο πίσω μέρος του smart;

Μια και πιάσαμε το αυτόματο του iq δεν θα έλεγα ότι αυτό του smart δεν έχει τα θέματά του...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#480369
sknipper έγραψε:Δεν υπήρχαν κάποιοι τρόποι να μπαίνει κάθισμα για παιδιά στο πίσω μέρος του smart;
.


:dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#480373
sknipper έγραψε:Με smart ξαφνικά προκύπτουν θέσεις που μέχρι τότε δεν τις έβλεπες, δεν μετράγανε για θέσεις. Και υπάρχουν σχεδόν πάντα και παντού. Πρέπει να το ζήσεις για να το καταλάβεις.

Έτσι ακριβώς.

sknipper έγραψε:Για μένα πάντως ακόμα και από το smart στο iq υπάρχει διαφορά στην ευκολία παρκαρίσματος.

Αυτό το φοβάμαι κι εγώ. Το μόνο που ίσως "απαλύνει τον πόνο" είναι το τιμόνι που "κόβει" πολύ περισσότερο από αυτό του smart με συνέπεια να θες λιγότερες μανούβρες στο παρκάρισμα. Το μισό μέτρο όμως δεν παύει να είναι μισό μέτρο...

sknipper έγραψε:Δεν υπήρχαν κάποιοι τρόποι να μπαίνει κάθισμα για παιδιά στο πίσω μέρος του smart;

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.

sknipper έγραψε:Μια και πιάσαμε το αυτόματο του iq δεν θα έλεγα ότι αυτό του smart δεν έχει τα θέματά του...

Δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό, από άποψη αξιοπιστίας, για το κιβώτιο του smart. Εκνευριστικά αργό ναι. Άλλα αναξιόπιστο δε νομίζω (χωρίς να παίρνω και όρκο).


< >
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#480380
dimviii έγραψε:
sknipper έγραψε:Δεν υπήρχαν κάποιοι τρόποι να μπαίνει κάθισμα για παιδιά στο πίσω μέρος του smart;
.


:dizzy:
Για όποιον νόμιζε οτι το Noble θα ήταν η κορύφωση αυτου του thread.

< >
Άβαταρ μέλους
By nik0laus
#480382
Scotch έγραψε:Αν ζήσεις για λίγο καιρό με smart θα αναθεωρήσεις :s_yes
Απλά με το smart δεν σε απασχολεί αν θα βρεις θέση, σχεδόν όπου κι αν πας. Είναι βέβαιο ότι θα βρεις και μάλιστα γρήγορα. Εκεί έχω καταλήξει τα 13 χρόνια που το οδηγώ (και πιο πριν οδηγούσα 3,5 & 4,00 μέτρων). Θυμάμαι μια φορά που είχα συνοδηγό έναν φίλο, που οδηγούσε τότε peugeot 106, την έκπληξή του όταν παρκάρισα σε μία smarto-θέση. Αρχικά δεν πίστευε ότι θα μπω και μετά το έλεγε σε όλη την παρέα ότι μπήκαμε σε μία τρύπα που δεν ήταν θέση :lol:
Με όλα τα άλλα, περιμένεις να φύγει κάποιο αυτοκίνητο για να παρκάρεις. Με το smart, περιμένεις να φύγει κάποιο αυτοκίνητο ή κάποια μηχανή ή να μετακινηθεί λίγο κάποιος σκουπιδοτενεκές για να παρκάρεις :s_yes

Αυτό που λες ισχύει, για τα μεγαλύτερα αυτοκίνητα όμως. Για παράδειγμα, δε βλέπω το λόγο αν θέλω να πάω κάπου να πάρω τη B αντί για το lexus, για να παρκάρω πιο εύκολα. Θεωρώ πως οι πιθανότητες να βρω θέση είναι πρακτικά οι ίδιες.


Πιο πολύ είναι το ψυχολογικό πλεονέκτημα οτι θα βρεις θέση παρά το πραγματικό αν και όσο αυξάνονται τα smart αυξάνονται και οι σμαρτοθέσεις, σύμφωνοι, αλλά στο 98% των θέσεων παρκαρισμένων smart θα χώραγε και καποιο άλλο μικρό και μιλάω για κανονικό παρκάρισμα και όχι το αφήνω στη γωνία ή εμπρος από το σκουπιδοντενεκέ ή κλείνω "έστω και πολύ λίγο" την είσοδο ράμπας .
Στο θέμα μας όμως , πιστεύεις ότι με ένα μικρό "κουβάγκεν" θα έβρισκες να παρκάρεις σε μικρότερο, ίδιο ή μεγαλύτερο χρόνο από το να πας στο σπίτι και να αλλάξεις όχημα επειδή πρέπει να πας ή να πάρεις τα παιδιά από το σχολείο ;
Γιατί εσένα αυτό σε απασχολεί και αυτό πρέπει να μετρήσεις...
Άβαταρ μέλους
By georgex72
#480383 Εικόνα
Εικόνα

για πολλά χρονιά το μοναδικό αυτοκίνητο που μπορούσε να παρκάρει μπροστά από το Volvo μου σε αυτή τη θέση ήταν μόνο το Smart η κάνα μηχανάκι.... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#480394 Από συναδέλφους μαθαίνω πως ψάχνουν για θέση από 10-30 λεπτά και βρίσκουν θέση και 1km μακριά. Εγώ δεν έχω ψάξει ποτέ πάνω από 5 λεπτά και δεν έχω παρκάρει ποτέ μακριά. Και μιλάω για κανονικές θέσεις, σαν αυτή (και όχι πάνω σε γωνίες ή κοντά σε ράμπες... σε αντίθεση με πολλούς άλλους μη smartο-κατόχους):Εικόνα

Σε γωνία, όπως στη φωτογραφία του προηγούμενου post, θα το άφηνα αν πληρούνταν σωρευτικά οι εξής προϋποθέσεις: α) αν δεν ενοχλούσε αντικειμενικά καθόλου στη στροφή, β) αν δεν ενοχλούσα το Volvo, γ) αν ήταν ήσυχη γειτονιά, δ) αν δεν κινδύνευε να πέσει στο μάτι κάποιου κομπλεξικού που θα αδυνατούσε να κρίνει τα α-γ. Με λίγα λόγια, δεν θα το άφηνα έτσι.

Πάντως μου έχει τύχει 2-3 φορές, σε δύσκολες περιοχές που επισκεπτόμουν συχνά, να βρίσκω συνεχώς την ίδια "θέση" που σχημάτιζαν δυο παρατημένα αυτοκίνητα ή ένα παρατημένο κι ένα σταθερό εμπόδιο, όπως ο σκουπιδοτενεκές πιο πάνω. Αξία του να βρίσκεις αμέσως παρκάρισμα όταν διαφορετικά θα έκανες 10 γύρους το τετράγωνο μέχρι να φύγει κάποιος: ανεκτίμητη

< >
Άβαταρ μέλους
By georgex72
#480401
nik0laus έγραψε:Αν ήταν και σύννομα παρκαρισμένο θα ήταν ακόμα πιο :inlove:
Σίγουρα...το δρομάκι είναι αδιέξοδο και βγαίνουν δύο ακόμα σπίτια... καλοί γείτονες...η φωτό είναι σε επαρχιακή πόλη 15000 κατοίκων και ο κύριος δρόμος είναι διπλής κυκλοφορίας πλάτους 10 μέτρων.... οπότε το smartaki προκαλεί ενόχληση... αλλά όσο το δυνατόν λιγότερη... εννοείται ότι σε άλλες περιπτώσεις δεν τό παρκάρω έτσι σε γωνία πού θα κινδυνέψει το όχημα η κάποιος άλλος...

< TAB 2 >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#483874 Σε συνέχεια αυτού του διλήμματος ... πώς μας φαίνεται αυτό το κομμάτι;
Πόσες είναι οι πιθανότητες να έχει θέμα με σκουριές ή να είναι τρακαρισμένο; Είναι και 330 μίλια μακριά από τη βάση μας ρε γμτ... Μήπως να πήγαινα σε έμπορο κοντά μου καλύτερα; Πολύ φοβάμαι πως τα περισσότερα θα είναι με γυρισμένα κοντέρ... π.χ. αυτό φαίνεται ωραίο, αν και δεν έχει κοτσαδόρο.

Γενικά τι λέτε όσοι έχετε αγοράσει όχημα στο UK; Μάντρα ή ιδιώτης; :hmmm: (η κίνηση πρέπει τελικά να γίνει, είτε το καλοκαίρι που θα ανέβω είτε πιο γρήγορα να ανέβω επί τούτω).
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#483956 Μεταχειρισμένα αυτοκίνητα με κοτσαδόρο να τα αποφεύγεις γενικότερα. Συνεπάγονται επιπλέον φθορές λόγω ρυμούλκησης.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#483959 Σωστή επισήμανση Δία!
Οπότε καλύτερα να προτιμήσω ένα που δεν έχει και να τοποθετήσω εγώ μετά (τον θέλω για τα ποδήλατα).


< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#483969 Μην βάλεις κοτσαδόρο συνεπάγεται φθορές. :rtfm: :lol: