Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#209128 Δε βρήκα ανάλογο topic, οπότε ας κάνω την αρχή με το δικό μου δίλημμα: clk vs B (μετά την έλευση του lexus).

Επειδή σε λίγο θα ανοίξω μάντρα αλλά κι επειδή δεν μπορώ να έχω πια το μάτι του elteo πάνω μου :shifty: , πρέπει να φύγει ένα από τα δύο. Αρχικά έλεγα να διώξω τη clk αλλά τελευταία ψήνομαι για τη Β.

Και τα δύο είναι σε εξαιρετική κατάσταση, με τη clk να ψάχνεις με τον φακό να βρεις σημαδάκι, ενώ στη B θα βρεις 4-5 σημαδάκια από πορτιές και ένα επιφανειακό ξύσιμο στη γωνία του προφυλακτήρα από παρκάρισμα. Πέραν αυτών, είναι και τα δύο άψογα συντηρημένα, βλάβες δεν έχουν βγάλει και όλα λειτουργούν τέλεια. Σίγουρα η κατάστασή τους δε βοηθάει στην τελική απόφαση.
Από εκεί και πέρα, η Β είναι σαφώς πιο πρακτική με τεράστιο πορτ-μπαγκάζ και εσωτερικούς χώρους, όντας ταυτόχρονα πιο μαζεμένη σε εξωτερικές διαστάσεις καθιστώντας την ιδανική για οικογενειακές μετακινήσεις μέσα στην πόλη (αλλά και εκτός). Η clk από την άλλη είναι καλύτερη στον ανοιχτό δρόμο (όπου και χρησιμοποιείται) αλλά για καθημερινές μετακινήσεις (σε περίπτωση που δεν υπήρχε η Β) αισθάνεσαι ότι την ταλαιπωρείς.

Εγώ κάνω με το smart γύρω στα 5.000km το χρόνο στην Αθήνα (χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις παρκαρίσματος πια), με τη clk 3.000 σε κοντινά ταξίδια εντός Ελλάδος και άλλα 6.000km το καλοκαίρι εκτός (Σκωτία, όπως έχει καθιερωθεί τελευταία και αναμένεται να συνεχιστεί). Η Β κάνει 7-8.000km για τη δουλειά της inlove και τις οικογενειακές μετακινήσεις με τα παιδιά (5 και 2 ετών) σε πάρκα και παιδικές χαρές με ποδήλατα/πατίνια/κλπ. Το lexus ήρθε με το σκεπτικό να αντικαταστήσει τη clk στο καλοκαιρινό ταξίδι αλλά και στις οικογενειακές μετακινήσεις εντός και εκτός έδρας. Μήπως πρέπει όμως τελικά να αντικαταστήσει τη Β; :hmmm: :hmmm:
Να προσθέσω πως ιδανικά θα ήθελα να μείνω με δύο αυτοκίνητα, το σενάριο αυτό όμως απομακρύνεται αν τελικά δώσω τη Β....
Άβαταρ μέλους
By markvag
#209215 Προσωπικά θα κρατούσα το lexus και τη clk και δρόμο όλα τ' άλλα...

Για την οικογένεια έχεις το lexus, γιατί να μην έχεις και κάτι πιο ζμπορτιφ για εσένα;;; :twisted:



Στα υπόψη ότι ποτέ δεν συμπάθησα το smart... :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#209269 Αν φύγει η Β, η χρήση της clk θα περιοριστεί στα 2-3.000km το χρόνο, στα ταξίδια εκτός έδρας. Μέσα στην πόλη με βλέπω πάλι με το smart, το οποίο καλό-χρυσό (αν το ζήσεις Μάρκο ενδεχομένως αλλάξεις γνώμη) αλλά με έχει κουράσει πια. Το parking δεν είναι πια θέμα και έχω φτιαχτεί με το lexus μέσα στην πόλη (αυτόματο, άνετο, οικονομικό). Οπότε πουλώντας τη Β θα πρέπει να παραδώσω στην inlove smart (για να πηγαίνει στη δουλειά της) και clk (για τις καθημερινές που είμαι μέχρι αργά στη δουλειά, αλλά εκείνη πρέπει να πάει από 'δώ κι από 'κει με τα παιδιά - SM, παιδική χαρά, βόλτες, κλπ). Στα ταξίδια θα παίρνω εγώ τη clk και θα αφήνω lexus & smart στην inlove οπότε εκεί είμαστε οκ. Και πάλι όμως θα πρέπει να κουβαλάω κάθε φορά τα καθίσματα των παιδιών από το ένα στο άλλο. Ενώ δίνοντας τη clk, είμαστε πιο ανεξάρτητοι (μεταξύ μας).
Με λίγα λόγια, δίνοντας τη B θα χαίρομαι τη clk για 6-7 εβδομάδες το χρόνο και 2-3.000km (για παραπάνω δεν παίζει.... ελεύθερος χρόνος προς το παρόν δεν παίζει... δεν ξέρω αν μεγαλώσουν λίγο τα παιδιά). Και τον υπόλοιπο καιρό θα κάνουμε παραχωρήσεις... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#209277 Όπως νομίζεις, εγώ πάντως δεν θα άφηνα το αμάξι που χαίρομαι για να έχω ένα άλλο... Το έκανα αναγκαστικά για ένα διάστημα όταν χάλασε το 206 και αναγκάστηκα να το πουλήσω και έμεινα με τη Νίτσα και δεν θα το ξαναέκανα...

Φυσικά, τα γούστα - ανάγκες - προτεραιότητές σου εσύ τα ξέρεις καλύτερα!
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#209278 α) Το να εχεις 3 αυτοκινητο στον στολο σου και να λες οτι θα κανεις παραχωρησεις μονο ενα πραγμα δειχνει ---> κακες επιλογες

β) Μηπως να πουλησεις το Lexus εν τελει και να σκεφτεις τι αναγκες εχεις για να παρεις αλλο; :s_tongue

γ) Περα απο την πλακα (οχι και τοσο πλακα ομως) οπως τα περιγραφεις θα πουλησεις την clk αρχικα. H B πρεπει να μεινει αφου εξυπηρετει τις αναγκες της συζυγου και με αυτο παει βολτα τα παιδια και αυριο μεθαυριο ισως με αυτο να τα πηγαινει στο σχολειο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#209289 α) Συμφωνώ
β) Αυτό πιστεύω πως με καλύπτει (λίγο καλύτερο εξοπλισμό θα ήθελα μόνο)
γ) Αυτή είναι η λογική επιλογή (να φύγει η clk). Και σε δεύτερη φάση μπορεί να φύγει και το smart. Αν φύγει η Β, επικρατούν συναίσθημα/καρδιά και τείνουμε προς το (α) --> κακές επιλογές.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#209295 [quote="Scotch"
γ) Αυτή είναι η λογική επιλογή (να φύγει η clk). Και σε δεύτερη φάση μπορεί να φύγει και το smart. Αν φύγει η Β, επικρατούν συναίσθημα/καρδιά και τείνουμε προς το (α) --> κακές επιλογές.[/quote]
Αν σε ενδιαφερει το οδηγικο κομματι φευγει η Β και ισως το smart και κρατας εσυ την clk και η συζυγος το Lexus, αφου η clk πρεπει να ειναι αρκετα πιο ενδιαφερουσα απο τα αλλα δυο.
Αν οχι ακολουθεις την λογικη επιλογη.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#209332
Νίκος Παππάς έγραψε:Αν σε ενδιαφερει το οδηγικο κομματι φευγει η Β και ισως το smart και κρατας εσυ την clk και η συζυγος το Lexus, αφου η clk πρεπει να ειναι αρκετα πιο ενδιαφερουσα απο τα αλλα δυο. Αν οχι ακολουθεις την λογικη επιλογη.

Η clk είναι πιο ενδιαφέρουσα εκτός πόλης, αλλά αρκετά λιγότερο εντός*. Και δυστυχώς τα χιλιόμετρα εκτός είναι συντριπτικά λιγότερα από τα εντός...

* +σκέφτομαι και τη φθορά που θα υποστεί κυκλοφορώντας στην πόλη
Άβαταρ μέλους
By markvag
#209392 Τουλάχιστον θα οδηγείς κάτι και θα το χαίρεσαι... :iconcool:

Τα αυτοκίνητα είναι για να τα χαιρόμαστε, όχι για να τα έχουμε σε μία βιτρίνα... Δεν θυμάμαι που το έγραψα, προσωπικά χαίρομαι την μπεμπέκα ακόμα και στη διαδρομή για το σούπερ μάρκετ... τον τρόπο που σου μιλάει το αμάξι, που νιώθεις το δρόμο... το ότι μπορείς σε μία "καλή" στροφή να βγάλεις το dsc... :twisted: κτλ...

Αν ήμουν εγώ στη θέση σου, θα έδιωχνα Β + smart και θα έμενε με το lexus η γυναίκα (θα χαλαστείιιιιιιι... :lol: ) και την clk εγώ. :twisted:




Petrolheads είμαστε εδώ! :rtfm: :lol: :lol:



Σκέψου και το ενδεχόμενο να μείνεις με τα κουτιά και σε 2-3 χρόνια να σου τη βαρέσει και ανοίξεις θέμα "σπορ αμάξι με λίγα λεφτά"... :lol: Έχεις ένα ωραίο αμάξι που σε καλύπτει, φροντισμένο και περιποιημένο, χρησιμοποίησέ το. :)

ΟΚ, βέβαια, δεν γνωρίζω τα οικονομικά / οικογενειακά σου και ο καθένας μας το βλέπει διαφορετικά το πράγμα, αυτή πάντως είναι η άποψή μου. :)
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#209421
markvag έγραψε:Αν ήμουν εγώ στη θέση σου, θα έδιωχνα Β + smart και θα έμενε με το lexus η γυναίκα (θα χαλαστείιιιιιιι... :lol: ) και την clk εγώ. :twisted:
Petrolheads είμαστε εδώ! :rtfm: :lol: :lol:
Σκέψου και το ενδεχόμενο να μείνεις με τα κουτιά και σε 2-3 χρόνια να σου τη βαρέσει και ανοίξεις θέμα "σπορ αμάξι με λίγα λεφτά"... :lol: Έχεις ένα ωραίο αμάξι που σε καλύπτει, φροντισμένο και περιποιημένο, χρησιμοποίησέ το. :)

Η τελευταία σου πρόταση με άγγιξε :inlove: :lol:
Το ΣΚ θα έρθει κάποιος να δει τη B. Ίσως είναι γραφτό να γίνει έτσι :s_dunno
Αν ενδιαφέρεται κανένας btw, εδώ είναι η αγγελία (pics by thanos :s_empathy )
Άβαταρ μέλους
By elvet
#209435 Δεν κατάλαβα για ποιό λόγο αγοράστηκε το lexus, καθώς υπήρχε ήδη η παρόμοιας λογικής και χώρων Β-class. Ενα από αυτά τα 2 ας φύγει και τα άλλα 2 είναι σαφώς πολύ καλά γι' αυτό που κάνουν (πόλη και ταξίδια)