Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#438775 Κι εγώ αυτό έχω ως νο 1. Το συγκεκριμένο δείχνει και σε καλή κατάσταση, αν και τα έχει τα μίλια του (αν και για diesel δεν είναι πολλά, αν είναι πραγματικά) και πέρασαν και 3 owners (το βασικότερο μείον).
Ποια έκδοση να προτιμήσω άραγε; Αυτό έχει τον 2.2 i-CDTi. Για ένα μήνα το χρόνο που θα κυκλοφορώ, δε με απασχολεί tax και insurance.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#438881 Γιατί το χρησιμοποιείς ελαχιστα γιατι ειναι πιο αξιοπιστα γιατι η βενζίνη ειναι πιο φτηνη γιατι ειναι πιο απλος απο ρνα τουρμποντιζελ γιατι αν βγαλει κατι θα ειναι φτηνότερο κλπ
Ο 2.2 ειδικα ανευ dpf ειναι μια χαρά μοτερ μονο στο θεμα συμπλέκτη πασχει και αυτο κυριως σε τσιπαρισμενα μοτeur. Απλα δεν υπάρχει λογος.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#440222 Japan import. Ακριβοτερα ασφαλιστρα, καποιοι φτηνοι δεν τα ασφαλιζουν καν, και μετα ανταλλακτικά κυριως φανοποιιας. Αυτα. Next

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#440225 Ήμουν έτοιμος να κλείσω εισιτήριο :( (αν όντως ισχύει η τιμή, θα μπορούσε να είναι ιδανική επιλογή)

Καλά κάνω και ψάχνω για private ή είναι πιο ασφαλής επιλογή η μάντρα; (για uk μιλάω πάντα)
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#449777 Αυτό φαίνεται καλή περίπτωση (μπίχλα είναι αυτό που φαίνεται στην ταπετσαρία της πόρτας του οδηγού; :s_omg ).
Το Cruise control not working δεν ξέρω πόσο πρέπει να με προβληματίζει.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#480138 Τι γνώμη έχουμε για το IQ της Toyota;

Δεδομένα:
1) Το smart καλό και χρυσό αλλά οι 2 μόνο θέσεις είναι συχνά πρόβλημα. Επομένως πάμε οπωσδήποτε σε 4-θέσιο.
2) Τα 3 αυτοκίνητα είναι πρόβλημα. Επομένως πρέπει οπωσδήποτε να συρρικνωθεί ο στόλος σε 2 αυτοκίνητα.
3) Το lexus μένει για οικογενειακό, ενώ η Β και το smart πρέπει να αντικατασταθούν με 1 μικρό.
4) Αυτό το μικρό πρέπει να είναι όσο πιο μικρό γίνεται γιατί θα παρκάρει σε ζόρικη περιοχή.

To IQ (ή όποιο άλλο μικρό) θα το χρησιμοποιώ εγώ καθημερινά, ενώ το lexus θα το χρησιμοποιεί η σύζυγος καθημερινά (που δεν έχει θέμα parking). Για τα ταξίδια μου (5-6 εβδομάδες το χρόνο) θα παίρνω το lexus και η σύζυγος θα μπορεί με το IQ να πηγαίνει τα παιδιά το πρωί στο σχολείο και να κάνουν τις (κοντινές) βόλτες τους.

Από τιμές, για ένα IQ με σχετικά λίγα km (75.000) και αυτόματο (απαραιτήτως) θέλω γύρω στα 7.500.

Στα 3 μέτρα μήκος, φοβάμαι πως η λύση είναι μονόδρομος, αλλά ευπρόσδεκτες και οι όποιες εναλλακτικές προτάσεις :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#480149 Να ανέβεις μισό μέτρο να πας σε κάποιο τρίδυμο δεν παίζει;
Tις πίσω θέσεις του IQ, δεν τις λες θέσεις ακριβώς.

Δεν της βγήκε πάντως της Τoyota το μοντέλο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#480152 Το κακό είναι ότι από το smart ήδη ανεβαίνω μισό μέτρο, που θεωρώ πως και αυτό θα "μου στοιχίσει". Μετά φλερτάρω στο να μείνω με τη B (που είναι άλλο μισό+ μέτρο :lol: ).
Σε πωλήσεις δεν της βγήκε ή έχει κάποιο άλλο θέμα; Κυρίως το θέμα ασφάλεια με απασχολεί (+να χωράνε τα παιδικά καθίσματα, έστω το ένα μπροστά), μιας και από αξιοπιστία φαντάζομαι καλά θα πηγαίνει.

Βλέπω και προς τα επάνω ένα καλό :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#480158 Δεν ξέρω γιατί δεν της βγήκε (καταργήθηκε, δεν καταργήθηκε; ), αλλά οι τιμές (τουλάχιστον στην Ελλάδα, που ξέρω) που το πουλάγανε ήταν εξωφρενικές. Συν ότι τα πίσω καθίσματα είναι μιεχ, οπότε δεν είχε μεγάλη διαφορά στον τομέα αυτόν από το Smart, που σου κέρδιζε και μισό μέτρο.
Το κανιβάλισαν και τα Aygo και τα ρέστα και κάπου εκεί τελείωσε η καριέρα του.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#480187 Τουλάχιστον υπάρχουν αυτά τα υποτυπώδη καθίσματα που σου επιτρέπουν να κινηθείς νόμιμα με 2 μικρά παιδιά, ΟΤΑΝ αυτό είναι απαραίτητο (επειδή δε θα συμβαίνει συχνά). Τυχαίνει, για παράδειγμα, καμιά φορά να πρέπει να πάω το πρωί τα παιδιά σχολείο, οπότε αναγκάζομαι τα πηγαίνω με το μεγάλο και μετά γυρνάω και παίρνω το smart. Ε, εκεί χάνω μια ώρα με τα πήγαινε-έλα, ενώ με το iq θα βολευόμασταν. Όπως και με το γυρισμό. Σκάει να πρέπει να επιστρέψουν γρήγορα, χωρίς σχολικό, οπότε πάω σπίτι, αλλάζω αυτοκίνητο (γιατί στο smart δεν μπορώ να τα βάλω και τα δύο) και πάω στο σχολείο να τα πάρω. Ένα σαν το up θα ήταν καλή περίπτωση, αλλά αμφιβάλλω αν θα βρίσκω τόσο εύκολα όσο τώρα θέση, οπότε θα καταφεύγω στη λύση του parking (θα σκάω κανένα 100ρικο το μήνα, όπως τα υπολογίζω).
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#480193 Εκτός από το IQ, υπάρχει κι ένας κινεζικός κλώνος του Smart, το Noble. Έχει το μήκος του τελευταίου με τις θέσεις του πρώτου. Υπέρ του ότι έχει μπροστινή κίνηση σε σχέση με το Smart.