Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By GTS
#180768 Με την αγορα του νεου αυτοκινητου πηρα αντι για την γνωστη πρασινη καρτελα αδεια κυκλοφοριας ένα λευκο χαρτι με τα στοιχεια του αυτοκινητου και μια σφραγγιδα.

Όμως για να ταξιδεψεις στο εξωτερικο χρειαζεσαι την πρασινη καρτα κυκλοφοριας. Παιζει να παω στο Υπ Μεταφορων να την ζητησω;

Σε άλλο θεμα, εχω το παλιο διπλωμα που εχει ξεφτισει. Αξιζει να προσπαθήσω να το αλλαξω με το νέο με λατινικους χαρακτήρες και αν ναι πια είναι η διαδικασια και το κοστος;
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#180774 Nομίζω ότι ο λόγος που βγάζουν τέτοια άδεια είναι επειδή τους έχει τελειώσει το χαρτί, οπότε δύσκολα να κάνεις κάτι τέτοιο.

Γιατί χρειάζεσαι τη πράσινη να ταξιδέψεις? Πράσινη κάρτα χρειάζεσαι από την ασφαλιστική που έχει όλα τα στοιχεία του οχήματος.

Το δίπλωμα το είχα αλλάξει κι εγώ. Μάζεψα τα δικαιολογητικά, πήγα στο υπουργείο και σε μια εβδομάδα το είχα. Από ΚΕΠ παίρνει περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#180782 Πήγαινε πες τους ότι έχεις ταξίδι στο εξωτερικό ,να έχεις τη πράσινη κάρτα διεθνούς ασφάλισης που θα σου δώσει η ασφάλεια σου ( χωρίς χρέωση) , σε καμιά ώρα θα έχεις τη σωστή άδεια κυκλοφορίας (πράσινο έντυπο) ώστε χωρίς πρόβλημα να ταξιδέψεις στο εξωτερικό.

Τη διαδικασία την έκανα σε διεύθυνση συγκοινωνιών και δε έχει χρέωση .
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#180783 Μια χαρά βγαζεις πράσινη άδεια, απλα προτιμούν να βγάζουν σε διεκπεραιωτες που τους τα χωνουν. Αν όμως κανεις φασαρία οτι θες πράσινη άδεια λόγω ταξιδιού στο εξωτερικό, πήγαινε στον προϊστάμενο/διευθυντή και πες το. Μην τσιμπησεις αν σου ζητήσει εισιτήρια κτλ. Πες του οτι θα βγεις οδικώς και οτι θα φιλοξενηθεις απο συγγενικό προσωπο (ώστε να μην ζητήσει κρατηση ξενοδοχειου κι οτι άλλο μπορούν να σκεφτούν για να το αποφύγουν).
Το εκανα 3 φορες μέσα στο 2015 για αυτοκίνητα μας κι όλα έχουν πράσινη άδεια :)
Άβαταρ μέλους
By GTS
#180786
Nikos! έγραψε:Nομίζω ότι ο λόγος που βγάζουν τέτοια άδεια είναι επειδή τους έχει τελειώσει το χαρτί, οπότε δύσκολα να κάνεις κάτι τέτοιο.

Γιατί χρειάζεσαι τη πράσινη να ταξιδέψεις? Πράσινη κάρτα χρειάζεσαι από την ασφαλιστική που έχει όλα τα στοιχεία του οχήματος.

Το δίπλωμα το είχα αλλάξει κι εγώ. Μάζεψα τα δικαιολογητικά, πήγα στο υπουργείο και σε μια εβδομάδα το είχα. Από ΚΕΠ παίρνει περισσότερο.


Ο ασφαλιστης μου ειπε ότι θελει την κανονικη αδεια κυκλοφοριας αν είναι να το βγαλεις εξω.

Μου ειπαν ότι το νέο διπλωμα ληγει σε 15 χρονια. Ποιος ηταν ο λογος που το αλλαξες;
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#180789
GTS έγραψε:
Nikos! έγραψε:Nομίζω ότι ο λόγος που βγάζουν τέτοια άδεια είναι επειδή τους έχει τελειώσει το χαρτί, οπότε δύσκολα να κάνεις κάτι τέτοιο.

Γιατί χρειάζεσαι τη πράσινη να ταξιδέψεις? Πράσινη κάρτα χρειάζεσαι από την ασφαλιστική που έχει όλα τα στοιχεία του οχήματος.

Το δίπλωμα το είχα αλλάξει κι εγώ. Μάζεψα τα δικαιολογητικά, πήγα στο υπουργείο και σε μια εβδομάδα το είχα. Από ΚΕΠ παίρνει περισσότερο.


Ο ασφαλιστης μου ειπε ότι θελει την κανονικη αδεια κυκλοφοριας αν είναι να το βγαλεις εξω.

Μου ειπαν ότι το νέο διπλωμα ληγει σε 15 χρονια. Ποιος ηταν ο λογος που το αλλαξες;


Καλά πες του, σε άλλη χώρα ζει?

Το άλλαξα για να το χρησιμοποιώ και σαν ταυτότητα λόγω μεγέθους του νέου. Επίσης το παλιό δεν είχε λατινικούς χαρακτήρες οπότε ήταν άχρηστο στο εξωτερικό.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#180801
bill33 έγραψε:Μηπως η άλλη χώρα θα εχει το πρόβλημα σε πιθανό έλεγχο;


Ακριβώς... το χαρτί αυτό είναι άχρηστο εκτός των συνόρων.

Για να μην αναφέρω την περίπτωση ατυχήματος που θα τους παρουσιάσεις αυτό το χαρτί... :help:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#180907 Φιλε μου, για να μην παιδευεσαι. Πριν 5 μηνες, ειχα και 'γω ενα κωλοχαρτο με τα στοιχεια του δικυκλου μου τυπωμενα σ'αυτο, αντι της αδειας κυκλοφοριας σε πρασινο χαρτι. (300άρι σκουτερ)

Μηχανολογικο τμημα Λάρισας (δεν ξερω στα αλλα τι γινεται).

Φωτοτυπια ταυτοτητας μπρος πισω
Φωτοτυπια πρασινης καρτας, με οσες χωρες μπορεις να χωσεις μεσα, κατα προτιμηση οσο πιο μακρια απο Βαλκανια
Αδεια κυκλοφοριας που δοθηκε εξ'αρχης εννοειται (αυτο το κωλοχαρτο που παμε ν'αλλαξουμε)

Συμπληρωνεις αιτηση εκει, στην οποια θα αναφερεις οτι αναχωρεις για εξωτερικο

Τα πακεταρεις ολα σε ενα φακελο με ελασμα, παιρνεις αριθμο πρωτοκολλου και σε κανα μισαωρο εισαι ετοιμος.
Τοσο μου πηρε εμενα, υπογεγραμμενη απο διευθυντρια του μηχανολογικου! :omg:

Εαν στο παιξουν βαρια πεπονια, δεν ξερω τι γινεται στο μηχανολογικο της περιοχης σου:
βαλε Νορβηγια αν θες, Φινλανδια, Σουθηδια. Να ειναι σιγουρο ρε παιδι μου οτι θα κοιτανε το κωλοχαρτο Α4 και θα λενε "what the fuck is this"... ειδικα αν και καλα θα περασεις μεσα απο πολλα συνορα.
Πηγαινε σε ενα ταξιδιωτικο να σου δωσει voucher κρατησης για εκει ξενοδοχεια ή φτιαξε μονος σου τιποτα απο booking (χωρις ακυρωτικα!).
Βαλτα ολα στο φακελο και απαιτησε να στη δωσουν!

Προσωπικα εκανα τη διαδικασια αυτη, επειδη σε αυτο το μπουρδελο, τα τελη κυκλοφοριας, τα τελη ταξινομισης, τα εξοδα φακελου και δεν ξερω τι αλλα σκατα πληρωνουμε, πανε στραφι... αλλα ρε πουστη μου, για ενα ΚΩΛΟΧΑΡΤΟ ΠΡΟΒΛΕΠΕ οπως πρεπει με τα στοιχεια τυπωμενα ΑΣΤΕΙΟΥ κοστους, δεν το δεχομαι να ακουω "μας τελειωσαν" "δεν υπαρχει ταμειακο αποθεμα για παραγγελια" και αλλες πιπες.
Άβαταρ μέλους
By iceman
#180941 Και σε κεπ γίνεται η διαδικασία. Αρκεί η πράσινη κάρτα της ασφάλειας. Μην ακούσεις ότι για να σου βγάλουν την κάρτα της ασφάλειας θες τη σωστή άδεια οδήγησης. Όλες οι ασφαλιστικές ξέρουν τι παίζει.
Επίσης στο κεπ η στο μηχανολογικο οφείλουν να εκδόσουν χωρίς πολλά πολλά τη νέα άδεια. Δηλώσεις που πας και απαιτήσεις για εισιτήρια είναι απλά για εισαγγελέα μιας και παραβιάζουν το ευρωπαϊκό κεκτημένη της ελεύθερης μετακίνησης. Εντός ΕΕ πας όπου θες και οπότε θες.
Απλά το κολοχαρτο που δίνουν αντί για του ευρωπαϊκού τύπου πράσινο χαρτί δεν κάνει έξω μιας και το έντυπο ειναο ενιαίο πανευρωπαικα....
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#181048 Εγώ όταν πήγαν να μου δώσουν αρχικα το λευκό, αφού εκανα φασαρία λεγοντας οτι "τοτε γιατί πληρώνω και το κοστος για την πράσινη άδεια κι όχι 1-2 λεπτα για αυτό το τυπωμένο κωλοχαρτο" μου απαντούν οτι έχουν λαβει ενημέρωση οι πρεσβείες μας στο εξωτερικο. Αλλά πήραν πληρωμένη απάντηση "και δηλαδή κανουν ταχυρυθμα μαθήματα ελληνικών σε ολους τους αστυνομικούς και λοιπούς εμπλεκόμενους ανα την υφήλιο;" . τι να πουν οι βλακες, οτι τους κατέβει μπας κι αποτρέψουν κανεναν και δεν ασχοληθεί.αμ δε! Ειδικα όταν μου ειπαν "ε σιγά κύριε, το πρώτο ή το τελευταιο είναι που πληρωνετε στο κράτος άδικα!"...εκεί μου άναψε οτι λαμπάκι έχω διαθέσιμο και δεν έφευγα απο κει μέσα χωρίς πράσινη άδεια. Κι οντως με τετοια εφυγα..μια απλή υπογραφή του προϊσταμένου/διευθυντή θέλει επιτόπου, ουτε πράσινες καρτες απο ασφάλεια ουτε τίποτα...κι αυτά για να αποτρέπουν μέσω της ταλαιπωρίας τα κανουν. Ηταν η πρωτη φορά, τις άλλες δυο ήξερα και την πήρα χωρίς πολλά πολλά.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#250922 O αφαλιστης μου ειπε ότι το συμβολαιο δεν καλυπτει φωτια/κλοπη εκτος Ελλαδας και θα πρεπει να πληρωσω εξτρα. Νομιζα ότι η ασφαλεια ισχυει και εξω...Για οσους εχουν ταξιδεψει εξωτερικο με το αμαξι τους πληρωσαν εξτρα καλυψεις;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#250923 Η πράσινη κάρτα είναι για τις βασικές καλύψεις. Οι έξτρα είναι...έξτρα, ενίοτε δε δεν προσφέρονται καν.